You are on page 1of 8

PRIPREMA ZA NASTAVNI AS

Ime i prezime, zvanje:, profesor informatike,


Svrha izrade pripreme: Priprema za nastavni as,
Nastavni predmet: Informatika,
Nastavna cjelina: Aplikativni softver,
Nastavna tema: Microsoft Excel,
Nastavna jedinica: Microsoft Excel Rad sa tabelama,
Razred i odjeljenje: VIII-2
Broj uenika: 13
Datum izrade pripreme: 27.03.2012.god.
Nastavni as po rasporedu: 6 (esti)
Lokacija asa: Kabinet informatike
kola: Osnovna kola Mehmed-beg Kapetanovi-Ljubuak, Srnice Donje
UPOTRIJEBLJENI IZVORI U PRIPREMI:
a) Udbenici i prirunici za uenike: Lejla Dizdarevi, INFORMATIKA za sedmi i osmi
razred osnovne kole, PAUBLISHING Sarajevo, 2003.
b) Didaktika, metodika i struna djela za nastavnike: Mehmed Latifagi, Edin
Osmanbegovi; Osnovi Praktine Informatike, R&S Tuzla 2001.; Harmandi
Nermina, MS WORD, DOM TAMPE Zenica, 1997.; Ivan Gugi; Prirunik
metodike za nastavu raunarstva i informatike, Pentium Vinkovci, 1997.; Suada
Numi i Salih emo; PRIRUNIK ZA NASTAVNIKE UZ INFORMATIKU,
BOSANSKA RIJE, Sarajevo 2005, internet.
c) Nastavna dokumentacija: Godinji, mjeseni, sedmini nastavni plan i program,
razraeni programski sadraji.
FUNKCIONALNI POLOAJ NASTAVNE JEDINICE:
a) Korelacija (povezanost sa drugim predmetima): Engleski jezik- naredbe na engleskom
jeziku, Matematika matematike operacije, Bosanski jezik- pravopis, ...
b) Kordinacija ( povezanost sa predhodnim nastavnim jedinicama): Softver aplikativni,
Operativni sistem Windows, Microsoft Word...
CILJEVI NASTAVNE JEDINICE:
a) Odgojni: Razvijanje preciznosti, tanosti i sigurnosti u radu. Razvijanje esteskih
osobina. Razvijanje vojle za rad, doivljaj uspjeha te razumjevanje vrjednosti truda i
rada.
b) Obrazovni: Utvrivanje znanja iz predhodno obraenih nastavnih jedinica koje se na
apliativni softver. Sticanje novih znanja koja se odnose na programsku aplikaciju
Microsoft Excel , rad sa tabelama.
c) Funkcionalni (praktini): Uvjebati znanja za praktian rad oko poznavanja Excela.
Sticanje novih praktinih znanja koja se odnose na Kreiranje i ureivanje tabela.
d)
1

VREMENSKA ARTIKULACIJA:
a) Uvodni dio: 5 min.
b) Centralni dio: 30 min.
c) Zavrni dio: 10 min.
ORGANIZACIONA OSNOVA NASTAVNE JEDINICE RADNE VJEBE:
a) Odabrani oblici rada na asu: Frontalni, individualni, rad u tandemu.
b) Vrste nastavnih sredstava i pomagala koje e biti upotrijebljene na su: Udbenik,
LCD projektor, grafofolije, tabla, grafoskop, raunari, ...
c) Nastavne metode i postupci: Verbalne metode (objanjavanje, usmeno izlaganje,
obrazlaganje, dijalog, razgovor), vizuelne metode, demostracijske metode, metode
samostalnog rada, tekstualne metode (zapisivanje).
d) Tip asa sata: Obrada - utvrivanje.
e) Nastavni cilj: Osposobljavanje uenika, da znaju u Microsoft Excelu-u raditi sa
tabelama, te da znaju primjenjivati funkcije za sumiranje i izraunavanje prosjeka, kao
i izradu grafikih prikaza tabelarnih vrijednosti.

RAZRADA UVODNOG DIJELA ASA:


(Funkcije uvoenja u as tj. vjeba, pitanja za uenike, ponavljanje prethodnog
gradiva, isticanje ciljeva asa i dr.).
Pitanja za uenike:
1. ta je Microsoft Excel?
2. Kako se pokree Microsoft Word?
3. Iz kojih djelova se sastoji prozor Microsoft Excela-a?
4. ta je G6?
5. Kako se snima Excelov dokumenat?
Odgovor i koji se oekuju:
1. Microsoft Word je aplikativni program koji je namijenjen za rad sa tabelama.
2. Microsoft word se pokree preko:
a) Start -> Programs -> Microsoft Office ->Microsoft Excel,
b) Preko ikone sa Desktop-a.
3. Prozor Microsoft Excel-a sastoji se iz sledeih djelova:
a) naslovna traka,
b) traka menija,
c) alatne trake,
d) radne trake,
e) radni prostor,
f) klizai,
g) trakake sa radnim stranicama,
h) statusna traka.
4. G6 je adresa elije, u kojoj je G oznaka kolone, a 6 je oznaka reda.
5. Snimanje wordowog dokumenta se vri na sledei nain:
a) File => Save (Save As);
b) Izbor Foldera ili diska u koji elimo snimiti dokumenat (Save In);
c) Odreivanje imena dokumenta (File name);
d) <Save>;

RAZRADA (TEINOG) CENTRALNOG DIJELA ASA:


( Nain rada nastavnika, nain izlaganja, objanjavanje i pokazivanje, nain upotrebe
nastavnih sredstava, realizacija ciljeva, obrazloenje praktinog rada, nain rada po
grupama ili parovima, nain sticanja znanja, vjetina i radnih navika, kao i drugi relativni
faktor uspjenog rada).
Nakon to su uenici upoznati sa nastavnom jedinicom Rad sa tabelama, koja e se
obraivati u toku ovog asa, potrebno im je objasniti ta se to podrazumijeva pod radom sa
tabelama, a zatim postupke koji se odnose na kreiranje i ureivanje tabela, primjenu
matematikih funkcija i izradu grafikih prikaza.
Pod kreiranjem taebela podrazumijevamo izradu novih tabela, a pod njihovim
ureivanjem odreene izmjene na tabeli po pitanju vrste i boje linija, oblika i veliine elija,
razne promjene nad tekstom u tabelama i td. Naime, nakon to je kreirana nova tabela posao
esto nije zavren, nego je potrebno prei na unos podataka i njeno ureivanje. Nerijetko nad
tim podacima treba izvriti odreene proraune i prikazati njihove vrijednosti u grafikom
obliku.
Da bi ste kreirali tabelu u Excelu, najprije morate oznaiti odreeni broj kolona i redova koji
e biti u sastavu date tabele. Nakon toga odaberete meni Format => Cells => Border. Otvori
se dijaloki okvir Format Cells (slika 1). U ovom okviru jednostavno odaberete stil i boju
odrenih linija, a nakon toga potvrdite sa tasterom <OK> ili <Uredu>.

Promjenu tipa i veliine pisma na oznaenom


tekstu moete izvriti i pomou alata na alatnoj
traci. Otvorite padajui popis s fontovima
(slika 2). Odaberete eljeni tip brojeva (
slika 2). Podesite stil i boju odreenih linija na
tabeli.

Slika 1. Dijaloki okvir Font

Slika 2. Alatna traka Formatig sastavljena iz tri dijela ureivanje pisma, brojeva i tabele

Nakon obrade nastavne jedinice uraditi ranije pripremljenu praktinu vjebu.


Na ranije pomenute naine potrebno je kreirati tabelu koja e biti prikazana na grafofoliji te
ozvriti odreene proraune pomou funkcija: SUM (za zbrajanje) i AVERAGE (za prosjek),
te izraditi grafiki prikaz.

RAZRADA ZAVRNOG DIJELA ASA:


(Funkcija sistematizacije i integracije, nain zavravanja asa, eventualne primjedbe,
sumiranje rezultata i odgovori za naredne vjebe, kao i spremanje radova, alata i materijala).
Radi uvida u stepen usvojenih, kako teoreskih tako i praktinih znanja potrebno je
izvriti provjeru usvojenog znanja putem prpremljenih ocjenjivakih listia ili putem
interaktivnog testa unaprijed pripremljenog na raunaru.
Pitanja za uenike:
1. Kako se vri kreiranje tabele?
2. Na koji nain u Excel-u poinjemo koristiti formulu ili funkciju?
3. Zato se koristi funkcija SUM?
4. Zato se koristi funkcija AVERAGE?
5. Pomou kojeg menija se pokree postupak kreiranja grafikih prikaza?

Odgovori koji se oekuju:


1. Kreiranje tabele se vri tako to prvo oznaimo odgovarajui broj elija, a zatim iz
menija Format biramo opciju Cells i izvrimo odreena podeavanja pod karticom
Border.
2. Formulu ili funkciju u Excel-u poinjemo koristiti tako to u traku formula
upiemo znak jednakosti =.
3. SUM funkcija se koristi za zbrajanje odreenih vrijednosti..
4. AVERAGE funkcija se koristi za izraunavanje prosjene vrijednosti.
5. Kreiranje grafikih prikaza pokree se pomou opcije Chart iz menija Insert.

U koliko ima pitanja uenika, potrebno je dati odgovore a zatim ocijeniti uenike
prema njihovim zaslugama.

Zadatak za domau zadau je nauiti sadraj iz udbenika sa strana: 17.18.19. i 20.


IZGLED KOLSKE TABLE (PLOE):

MICROSOFT EXCEL RAD SA TABELAMA

Format => Cells

-formatiranje elija

SUM
AVERAGE

- za zbrajanje
- za izraunavanje prosjeka

Insert => Chart

-kreiranje grafikih prikaza

FOLIJA ZA VJEBU U EXCEL-U

You might also like