You are on page 1of 3

INFORMATIKA – PISANA PRIPREMA ZA ČAS

Škola: II Osnovna škola - Orašje


Školska godina: 2020/21
Razred: 6a

NASTAVNI PREDMET: Informatika


NASTAVNA TEMA: Obrada teksta – Microsoft Word 2013
NASTAVNA JEDINICA: Izrada i oblikovanje tablica, kretanje u njima
TIP NASTAVNOG ČASA: Obrada novog gradiva

CILJ I ZADACI

CILJ ČASA: Upoznavanje učenika sa unosom i oblikovanjem tablica u Microsft Word-u

1. Materijalni zadaci: Definirati šta je tablica i koji su osnovni dijelovi tablice,


- Navesti, opisati i demonstrirati načinje ubacivanja tablica,
- Opisati i demonstrirati označavanje ćelija ,redova i stubova te cijele tabelice,
- Navesti, opisati i demonstrirati načine psotavljanja širine stupaca, visine retaka te dimenzija
cijele tablice,
- Opisati i Demonstrirati brisanje redaka i ćelija.

2. Funkcionalni zadaci: Razvijati sposobnost samostalnog rada u Microsoft Wordu i sličnim


programima,
- Razvijati vještine rada na računaru
- Utvrditi vještine rada i alatima MS Office paketa (stvaranje novog dokumenta, spremanje ,
oblikovanje sadržaja)

3. Odgojni zadaci: Poticati samostalnost,


Poticati osjećaj za preglednost, red i urednost
Poticati pozitivne stavove prema radu

NASTAVNE METODE I OBLICI RADA:

Nastavne metode rada: Metoda razgovora, usmenog izlaganja , demonstracije , praktičnih


aktivnosti.

Oblici rada: Frontalna nastava , Individualni rad

Nastavna sredstva i pomagala : računar, projektor, udžbenik


NASTAVNA SREDSTVA: Udžbenk, sveska, olovka, projektor

ARTIKULACIJA ČASA:

I UVODNI DIO ČASA ( 5 minuta )

- Predstavljanje i upoznavanje sa učenicima


- Ponavljanje predznanja iz Microsft Worda, Upoznavanje učenika sa sadržajem današnjeg
nastavnog časa.
- Postaviti pitanje: Za šta sve koristimo MS Word?
- Gdje možemo promijeniti veličinu slova, izgleda?
- Kako možemo podebljati tekst , nakositi, podcrtati?
# Otvoriti novi Word Document i demonstrirati sve akcije-

II GLAVNI DIO ČASA- isticanje cilja časa ( 25minuta )

# - U Glavnom dijelu časa ulenicima objasniti , šta su tablice i koji su osnovni dijelovi tablice, a
zatim ću im pokatazi kako se tablice kreiraku i oblikuju u MS Word-u . Demonstrirati opcije
koje MS Word nudi za oblikovanje tablica pokazujući sve na primjerima – na kraju svake
cijeline će učenici samostalno riješiti zadatak . Tokom obrade i vođenih vježbi postavljati pitanja
i pratiti odgovore učenika te svaki tačan odgovor pohvaliti i ponoviti.

# - Objasniti ubacivanje tablice. Microsoft Word nudi nekoliko različitih načina ubacivanja ili
stvaranja tablica. Koji ćete od njih koristiti zavisi od toga kako volite raditi i koliko je tablica
složema za izradu. Ovdje ćemo prikazati dvije mogućnosti a na vama je da odaberete koju ćete i
kada primjeniti. Demonstrirati ubacivanje tablica

# - Objasniti označavanje ćelija i redova kao i kompletne tablice


Kao pri uređivanju teksta dio tablice koji želimo uređivati i oblikovati moramo najprije označiti.
Za označavanje stupca postavljamo pokazivač miša iznad stupca koji želimo označiti i, kada se
pokazivač okrene i zacrni i kliknemo. Označeni stupac biće jasno označen
III. ZAVRŠNI DIO ČASA- PROVJERAVANJE ( 15 minuta )

U završnom dijelu časa ponoviti s učenicima sve što smo radili. Neka pitanja će učenici
odgovarati tako , što će dolatizi za glavni računar i demonstrirati. Kada ponovimo što smo radili,
(pritom treba pratiti odgovore učenika te svaki tačan odgovor pohvaliti , pa i nagraditi po
potrebi) do kraja časa će dobiti samostalan zadatak izrade rasporeda časova koji će nastavi na
sljedećem času ako ne stignu do kraja dana.

Nekoliko učenika/ca ocjeniti prema pokazanoj aktivnosti. Najaviti narednu nastavnu jedinicu

DOMAĆI ZADATAK:

Napisati/napraviti svoj raspored časova.

You might also like