You are on page 1of 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran

: Sejarah

Tarikh

: 6.5. 2015

Hari

: Rabu

Masa

: 12.30 - 1.50 petang (80 minit)

Tingkatan

: 1 Ikram

Bilangan Murid

: 22 orang

Tajuk

: Bab 6 : Kemerosotan Melaka

Sub Tajuk

: 6.1 : Faktor-Faktor Kemerosotan Melaka dan Kejatuhan Melaka.

Hasil Pembelajaran
Umum
Hasil Pembelajaran
Khusus

: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :


- Memahami sebab-sebab kemerosotan Melaka.
: 1) Memerihalkan 3 faktor kemerosotan Kesultanan Melayu Melaka.
2) Menyatakan 3 sebab kedatangan Portugis ke Melaka.
3) Membandingkan 3 perbezaan antara angkatan perang Melaka
dengan angkatan perang Portugis.

Pengetahuan Sedia Ada : Pelajar telah mengetahui tentang negeri Melaka melalui pelajaran
yang lepas.

Kaedah / Strategi

: Sumbangsaran,Perbincangan, soaljawab.

Nilai Patriotik/

: Bersedia berkorban untuk bangsa dan Negara.

Nilai Murni

-Amanah dalam mempertahankan Negara,berani mencuba,


berkongsi pendapat.

Konsep / Istilah

: Askar upahan,berkubu

i-Think

:Peta buih,peta buih berganda

KBAT

: menyenaraikan,menganalisis,perbandingan dan perbezaan

Bahan Bantu Mengajar: LCD Projektor, komputer riba,skrin,slaid,buku teks,lembaran


Kerja,kad manila,pen marker.

AKTIVITI P&P
LANGKAH/
ISI PENGAJARAN
MASA

Set Induksi
(5 Minit)

Slaid tentang suasana


peperangan.

AKTIVITI

AKTIVITI

GURU

MURID

-Guru
menunjukkan
slaid dan
bertanyakan
soalan.

-Guru
menerangkan
kaitan slaid yang
dipaparkan
dengan pdp pada
hari ini.

-Guru
menerangkan
objektif dan hasil

CATATAN

-Pelajar memberi Kaedah/


jawapan kepada
guru.
Strategi:
Sumbangsaran

-Pelajar
Nilai Murni:
mendengar
penerangan guru. -Berani mencuba

BBM:
-LCD

pembelajaran
yang akan
diperolehi pelajar.

-komputer riba
-skrin
-slaid

Langkah 1
(20 Minit)

-Sebab-sebab kemerosotan
Melaka.
-Kedatangan Portugis

-Guru memberi
-Pelajar
Kaedah/
penerangan
mendengar
mengenai
penerangan guru. Strategi:
kemerosotan dan
kejatuhan Melaka
-soal jawab
di tangan Portugis
menggunakan
power point.
HPK 1
-Guru menyoal
murid

HPK 2

BBM:
-Pelajar
-skrin
menjawab soalan
guru.
-komputer riba

-LCD
-power point
Unsur Patriotik:
-Sedia berkorban
untuk bangsa dan
Negara.

Langkah 2

Aktiviti kumpulan.

( 30 minit)
- perbincangan
- pembentangan.

-Guru
mengarahkan
pelajar
membentuk
kumpulan dan
mencipta peta
buih dan peta
buih berganda
sebagai hasil
perbincangan dan
untuk
pembentangan.

-Pelajar
-HPK 1
melibatkan diri
secara aktif
-HPK 2
dalam kumpulan.
-HPK 3
-Pembentangan
kumpulan.

Kaedah/
Strategi:
-Perbincangan
-Soal-jawab

-Guru memberi
komen hasil
perbentangan
pelajar.

I-Think:
-peta buih
-Pelajar
mengambil
penambahbaikan
untuk
membentangan
akan datang.

-peta buih
berganda

KBAT:

-Menyenaraikan
-menganalisis
-membandingkan
dan membezakan.

Nilai Murni:
-Berani mencuba
-Berkongsi
pendapat.

BBM:
Kad manila
Pen marker

Langkah 3
( 20 Minit)

Latihan pengukuhan.

-Guru memberi
pengukuhan
melalui lembaran
kerja

-Pelajar
-HPK 1
menjawab soalan
dalam lembaran -HPK 2
kerja
-HPK 3

BBM:

Lembaran kerja

Penutup
(5 Minit)

Rumusan hasil pembelajaran .

-Bertanya kepada - Memberi


pelajar tentang
pendapat
apa yang mereka
tentang hasil
dipelajari pada
pembelajaran.
hari ini.

Nilai Murni:
-Amanah dalam
Pertahankan
Negara.

Refleksi :

You might also like