You are on page 1of 3

SVEUILITE U SPLITU

FILOZOFSKI FAKULTET
ODSJEK ZA UITELJSKI STUDIJ

Ime i prezime studentice/studenta:


Godina studija:
Nadnevak odravanja nastavnoga sata:

PISANA PRIPRAVA ZA IZVEDBU NASTAVNOGA SATA HRVATSKOGA JEZIKA

Predmetno podruje: Poetno itanje i pisanje


Nastavna jedinica: Uenje velikog i malog tiskanog slova/glasa S s
kola:
Razred: prvi
Mentorica/mentor:

Tip nastavnoga sata:


Nastavni sadraji:
Ishodi uenja:

obrada novog gradiva

veliko i malo tiskano slovo S s; napisana rije i reenica


izvesti glasovnu analizu i sintezu rijei; uoiti poloaj glasa S u
rijei; uoiti tvorbene elemente tiskanog slova S s (oblik,

cjelina, detalji); opisati slovo S s; uspostaviti vezu izmeu


slova i glasa S s; prepoznati glas/slovo S s; itati rijei i krae
reenice analitiko-sintetikom metodom; pisati veliko i malo
tiskano slovo S s; stvarati rijei od zadanih slova
Suodnosne veze:
Literatura za uenike:

knjievnost, jezik, priroda i drutvo

Literatura za
nastavnicu/nastavnika:

Metodiki sustavi:
Nastavna sredstva i pomagala:
Nastavne metode:
Nastavni oblici:
Struktura i predvieno trajanje
pojedinoga dijela nastavnoga sata:

pani, A. (2004.). Kap, kap, kap... slova slap. Poetnica, 2.


dio. Zagreb: kolska knjiga.
Been, A. (2005.). Metodiki pristup poetnom itanju i
pisanju na hrvatskom jeziku. Zagreb: Profil.
udina-Obradovi, M. (2000.). Kad kraljevna pie kraljeviu.
Zagreb: Udruga roditelja Korak po korak.
integracijsko-korelacijski
razredna slovarica, slikovni prilozi; ploa, kreda
1.
2.
3.
4.
5.

Priprava
Obrada glasa
Obrada slova
itanje
Stvaralaki rad

5 min
15 min
10 min
10 min
5 min

ARTIKULACIJA NASTAVNOGA SATA


FAZE NASTAVNOGA SATA, TRAJANJE I NASTAVNI SADRAJI

1. Priprema 5 min
a) Motivacija
Uenicima najavljujem da u im proitati pitalicu i pozivam ih neka pokuaju
pronai rjeenje. (Semafor.)
Uenike potiem na usmeno izraavanje pitanjima: Kako izgleda semafor?
emu slui semafor? to bi se dogodilo da nema semafora? Jeste li vi zato da
mi imamo semafore ili da ih nemamo? Zato?
b) Najava slova
Najavljujem slovo koje emo uiti: Koji ste glas uli na poetku rijei semafor?
to mislite, koje emo slovo danas uiti? (Slovo s.)
Tako je. Danas emo uiti veliko i malo tiskano slovo S s.
2. Obrada glasa - 15 min
Pitam uenike: Koliko glasova ima u rijei semafor? Izbrojite u sebi glasove, a
zatim emo otkucati olovicom onoliko puta koliko ima glasova. Koji su to
glasovi?
Uenicima najavljujem prvi zadatak: Svaki par uenika dobit e jednu sliicu.
Pogledajte to se nalazi na sliici. Va je zadatak da imenujete predmet, da
nacrtate onoliko krugova koliko ima slova u rijei i da obojite krug gdje je glas
s. (Sliice: stol, sat, sunce, list, srce, mjesec.)

AKTIVNOST
I UENIKA

otkrivaju
rjeenje
pitalice
razgovaraju

NASTAVNI
OBLICI,
METODE,
METODIKI
POSTUPCI

elni rad
metoda
upuivanja,
itanja,
razgovora

predviaju
koje e slovo
uiti
ralanjuju
rije na
glasove
sluaju uputu
imenuju
predmet
prepoznaju
glas s u rijei

individualni
rad
elni rad rad
rad u paru
metoda
upuivanja,
pokazivanja,
razgovora
2

Uenici predstavljaju svoje uratke.


Uenicima najavljujem igru Izbaci uljeza. Pozivam etiri uenika pred plou i
oni pokazuju ostalim uenicima slike svjetionika, stabla, srca i usana. Dobro
pogledajte slike. U sebi izgovorite rije. Imenujte predmet. Koja je rije uljez,
koja ne pripada nizu? Svatko neka razmisli. (Slika usana ne pripada nizu.) Zato
usne ne pripadaju nizu? (Zato to se glas s nalazi u sredini rijei, a u drugim
dvjema slikama nalazi se na poetku rijei.)
Pogledajte jo malo ove sliice. to je zajedniko svim rijeima? (Svaka ima
glas s.)
Uenicima najavljujem sljedei zadatak: Izgovorite reenicu u kojoj svaka rije
poinje glasom s.
3. Obrada slova - 10 min
Uenicima najavljujem pisanje velikog i malog tiskanog slova S s: Sad moemo
prijei na pisanje slova S. U razrednoj slovarici pokazujem veliko i malo
tiskano slovo R r i oekujem da me uenici isprave. Zatim pokazujem veliko i
malo tiskano slovo S s u razrednoj slovarici i potiem uenike na opisivanje
slova: to prikazuje slika? A ovdje vidimo slovo Na to te podsjea slovo S?
Piem veliko i malo tiskano slovo S s u slobodnom prostoru na ploi i
objanjavam: Piemo od desna, idemo lijevo.
Prozivam nekoliko uenika da napiu slovo S na plou u slobodnom prostoru.
Pozivam uenike da napiu slovo S jedan drugom na leima: A sad jedan
drugom na leima napiite S!
Jeste li osjetili slovo S na leima?
Pokazujem uenicima pisanje velikog i malog tiskanog slova S s u crtovlju na
ploi i objanjavam: Veliko slovo kroz dva reda, malo slovo kroz jedan red.
Uenici piu u pisanke jedan red velikog i jedan red malog slova S s.

igraju igru
Izbaci uljeza

stvaraju
reenicu

opisuju slovo
Ss

promatraju
oblikovanje
slova S s

elni rad
rad u paru
metoda
pokazivanja,
razgovora,
pisanja

piu slovo S
na leima
para i u
pisanku

4. itanje - 10 min
Uenicima najavljujem vjebanje itanja. itamo rijei i reenice iz poetnice.
Uenici prvo itaju u sebi, zatim naglas.

itaju

individualni
rad
metoda itanja

5. Stvaralaki rad - 5 min


Uenicima najavljujem sljedei zadatak: od izrezanih slova u omotnici trebaju
sloiti to vie rijei od slova koja su uili.

slau rijei
od slova koja
su uili

skupinski rad
analitikosintetika
metoda

PLAN PRIJENOSNIKA (PLOE, RAUNALNE PREZENTACIJE)

Ss
PRILOZI
1. Pitalica
Semafor
Stvorenje sam sa tri oka
gledam djecu sa visoka.
Svako oko druge boje
gledam djecu kako stoje.
2. Sliice za rad u paru: stol, sat, sunce, list, srce, mjesec
3. Sliice za igru Izbaci uljeza: svjetionik, stablo, srce, usne
3

You might also like