You are on page 1of 7

Rancangan Pengajaran Harian

Tarikh : 28 April 2016 (Khamis)


Masa : 10-11 pagi
Kelas : 3 Gigih
Bilangan murid : 43 orang
Subjek : Dunia Sains dan Teknologi
Tema : Haiwan
Tajuk : Tabiat makan haiwan
Objektif pembelajaran : .3.2 Memahami kegigian haiwan
Hasil pembelajaran : Di akhir pembelajaran,murid dapat
(a)Kognitif 1) Menyatakan 3 jenis tabiat makan haiwan iaitu herbivor,karnivor dan omnivor.
2) Menyatakan 2 contoh haiwan karnivor,omnivor dan herbivore dengan betul.
3)Menghubungkait kegigian herbivor,karnivor dan omnivor, dengan makanan yang dimakan.
(b)Psikomotor Menjalankan aktiviti menggunting dan menampal.
(c )Afektif- Berasa semangat dan bersaing dengan kumpulan yang lain.

Pengetahuan sedia ada murid : Murid sudah mempelajari fungsi gigi kacip,gigi taring dan geraham.
Kemahiran proses sains :Berkomunikasi,Mengelas,Memerhati
Sikap Saintifik dan Nilai Murni : Bekerjasama,
Kemahiran Berfikir : Menjana idea,meramal
Penggabung jalinanan Intra : Dunia Sains dan Teknologi Tahun 2 (Haiwan)
Strategi Pengajaran : Teknik Penyoalan,Sumbang saran,P&P koperatif

Fasa/Masa

Orientasi

Isi Kandungan

Lirik Lagu Bangau Oh Bangau

(5minit)

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

1. Guru menayangkan video lagu Bangau

Sumber PnP:

oh Bangau

Video

Bangau oh bangau,

2. Guru menyuruh murid berdiri menyanyi

Kenapa engkau kurus?

sambil membuat gaya di tempat masingmasing.

Macam mana aku tak kurus


Ikan tak mahu timbul
Ikan tak mahu timbul.
Ikan oh ikan
Kenapa engkau tak timbul?
Macam mana aku nak timbul
Rumput panjang sangat
Rumput panjang sangat.
Rumput oh rumput
Kenapa engkau panjang?
Macam mana aku tak panjang
Kerbau tak makan aku
Kerbau tak makan aku.

Catatan

KPS: memerhati

Pencetusan

Soalan:

3. Guru bertanya pada murid,haiwan

Idea
(5minit)

yang dilihat dalam video.


1. Apakah haiwan yang kamu lihat

4. Guru bertanya makanan haiwan

dalam video sebentar tadi?


2. Apakah makanan
bangau,ular,lembu?

KBKK :
menghubungkait,me
njana idea

dalam video yang dilihat


5.

Guru memperkenalkan tajuk yang


akan diajar : Guru menulis atas
papan kapur Tabiat makan Haiwan

Penstrukturan

Tabiat makan haiwan

semula Idea
(25 minit)

1. Berdasarkan jawapan murid dalam


langkah pencetusan idea,guru

KPS:
menghubungkait

Karnivor

mengaitkan hubungan di antara

-haiwan yang makan haiwan lain sahaja.

jenis makanan dengan jenis tabiat

BBM:

contoh: Harimau,Buaya,Ular

makanan haiwan sama ada

Laptop,powerpoint,

karnivor,herbivor atau omnivor.


2. Guru menerangkan maksud tabiat
makan haiwan karnivor,herbivor dan
omnivor.
3. Guru memberi contoh haiwan bagi
setiap jenis tabiat makanan
mengikut urutan karnivor,herbivor
dan omnivor.
4. Guru menerangkan jenis gigi bagi
Herbivor

haiwan karnivor,herbivor dan

KBAT:
meramal

-Haiwan yang makan tumbuhan sahaja.


contoh : Lembu,kambing,arnab

omnivor.
5. Guru menerapkan unsur pemikiran
KBAT iaitu ramalkan jika semua
haiwan mempunyai satu tabiat
makanan sahaja.

Omnivor
-Haiwan yang makan tumbuhan dan
haiwan lain.
contoh:Monyet,Kucing,Ayam

Aplikasi Idea

Jadual Pengelasan.

1. Guru membahagikan murid kepada

(20 minit)

6-7 kumpulan.
Tabiat
makan
Haiwan
Kegigian

karnivor

herbivor

omnivor

2. Setiap kumpulan diedarkan gambar

KBKK :
menghubungkait,me
njana idea

beberapa jenis haiwan dan kegigian


haiwan herbivor,karnivor dan

BBM:

omnivore.

Lembaran kerja

3. Guru meminta murid menggunting


dan menampal gambar tersebut
pada kertas jadual yang diedarkan.
4. Setelah siap,guru meminta setiap
kumpulan(mengikut masa yang
ada)membentangkan hasil kerja di
hadapan.
5. Murid dan guru menyemak jawapan
bersama.

Refleksi

Guru membuat rumusan tentang topik

(5minit)

yang dipelajari.

1. Guru menutup sesi pengajaran


dengan mengedarkan lembaran

Kaedah:
Soal jawab

kerja serta menyemak bersamaSoalan :


1. Apakah maksud
herbivor/karnivor/omnivor?
2. Apakah contoh haiwan
herbivor,karnivor dan omnivor?

sama jawapan.
2. Guru menjalankan sesi soal
jawab(kuiz).
3. Guru member peneguhan
posotif kepada murid seperti
pujian dan teguran.

-Penutup sosial
-Tindakan susulan

4. Guru meminta murid membuat


ulangkaji dan latihan di dalam
buku aktiviti sebagai
pengukuhan.

KPS:
Berkomunikasi

You might also like