You are on page 1of 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (TEKNIK JIGSAW II)

Mata Pelajaran : Pendidikan Islam (Ibadah)


Tarikh : 30 April 2010
Hari : Isnin
Tingkatan : 3 Gigih
Bil. Murid : 20 orang
Masa : 7.00 – 8.20 pagi (80 minit)
Tajuk : Pengurusan Jenazah Satu Kefardhuan

Hasil Pembelajaran :
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat:
1. Menerangkan 5 cara memandikan jenazah mengikut urutan yang betul.
2. Menerangkan 5 langkah mengapankan jenazah.
3. Mendemonstrasikan 5 cara solat jenazah dengan betul mengikut rukun dan
tertib yang betul.
4. Menghuraikan 5 langkah mengebumikan jenazah.

Sumber pengajaran dan pembelajaran :


1. Laptop, LCD & speaker
2. Mp3 nasyid ‘Menanti di barzakh’ oleh kumpulan Fareast
3. Lirik nasyid
4. Video pengurusan jenazah
5. Potongan kad manila (cara mandikan jenazah)

Pengetahuan Sedia ada : Pelajar pernah menziarahi kematian saudara mara dan jiran
tetangga serta melihat jenazah diuruskan tetapi tidak pernah melakukannya.
Nilai-nilai Murni :
1. Yakin pada diri sendiri
2. Bekerjasama

1
LANGKAH PENGAJARAN:
LANGKAH HASIL ISI AKTIVITI P & P CATATAN
PEMBELAJARAN

Set Induksi Pengenalan kepada i) Pengenalan tajuk i) Guru memperdengarkan alunan nasyid
(5 minit) topik kematian ‘Menanti di barzakh’ oleh kumpulan Fareast & SPP:
mengedarkan lirik nasyid untuk dihayati dan 1.laptop & speaker
Contoh soalan: ditampal dalam buku nota. 2. Mp3 lagu nasyid
a) Apakah topik utama 3. lirik lagu nasyid
nasyid tersebut? ii) Guru mengajukan soalan kepada pelajar
b) Apakah maksud berkisarkan kepada alunan nasyid tersebut.
kematian?
c) Adakah kamu pernah iii) Guru mengaitkan jawapan pelajar dengan
menziarahi saudara mara tajuk pelajaran.
yang meninggal dunia?
d) Ceritakan apakah yang iv) Guru menerangkan sub-topik yang akan
dilakukan terhadap jenazah? dipelajari.

Sub-topik:
Kewajipan terhadap jenazah
a) Memandikan jenazah
b) Mengapankan jenazah
c) Sembahyang jenazah
d) Mengebumikan jenazah

Langkah 1 Penerangan perjalanan i) Guru memberi penerangan aktiviti jigsaw II


(5 minit) aktiviti dan pembahagian kumpulan induk,
pembahagian tajuk serta kumpulan pakar.

2
Langkah 2 1.Menerangkan 5 i) Cara memandikan i) Pelajar berpecah kepada kumpulan pakar,
(30 minit) cara memandikan jenazah. dan berbincang berpandukan buku teks serta SPP:
jenazah mengikut membuat nota dalam bentuk peta minda bagi i)Laptop
urutan yang betul. ii)Cara Mengapankan memudahkan penerangan semula dalam ii)Video
2.Menerangkan 5 jenazah kumpulan induk. memandikan jenazah
langkah & solat jenazah
mengapankan iii)Cara solat jenazah ii) Kumpulan memandikan jenazah dan solat iii)Buku ‘Indahnya
jenazah. jenazah diberi rujukan tambahan iaitu video Hidup Bersyariat’
3.Mendemonstrasika iv)Cara mengebumikan memandikan jenazah dan pelajar membuat oleh Dato’ Ismail
n 5 cara solat jenazah catatan peta minda dalam buku nota. Kamus.
jenazah dengan
betul mengikut iii) Kumpulan mengapankan dan
rukun dan tertib mengebumikan jenazah diberi rujukan
yang betul. tambahan iaitu buku rujukan bergambar dan
4.Menghuraikan 5 pelajar membuat catatan peta minda dalam
langkah buku nota.
mengebumikan
jenazah.

Langkah 3 1.Menerangkan 5 i)Cara memandikan jenazah. i)Pelajar kumpulan pakar kembali ke kumpulan
(30 minit) cara memandikan induk masing-masing dengan nota dan catatan
jenazah mengikut ii)Cara Mengapankan berkaitan tajuk yang dibincangkan.
urutan yang betul. jenazah
2.Menerangkan 5 ii)para pelajar memberi penerangan dan
langkah iii)Cara solat jenazah huraian mengenai tajuk kepakaran masing-
mengapankan masing secara bergilir-gilir.
jenazah. iv)Cara mengebumikan
3.Mendemonstrasika jenazah iii)Ahli kumpulan mencatat penerangan yang
n 5 cara solat diberikan dalam buku nota dalam bentuk peta
jenazah dengan minda.
betul mengikut

3
rukun dan tertib
yang betul.
4.Menghuraikan 5
langkah
mengebumikan
jenazah.

Penutup i) Penutup kognitif i) Guru membuat imbasan sub-topik yang telah


(10 minit) dipelajari
Soalan lisan:
a) Apakah sub-topik yang ii) Guru mengedarkan lembaran kerja sebagai
telah kita pelajari hari ini? tugasan di rumah kepada setiap pelajar.

Tugasan di rumah: iii) Pelajar diminta menjawab soalan tersebut


a)Lembaran kerja mengikut format peperiksaan dan menghantar
tugasan dalam kelas p&p yang berikut.
ii) Penutup sosial
iv)Guru memberikan peneguhan positif dan
menyatakan rasa puas hati terhadap komitmen
& kosentrasi yang telah pelajar berikan dan
menegaskan kepentingan bekerjasama dalam
satu kumpulan untuk mencapai matlamat
bersama.

iv) Guru memotivasikan pelajar agar


melazimkan diri membaca bahan bacaan
tambahan berkaitan topik ini dan mencari video
berkaitan dalam internet.

4
REFLEKSI:

________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________

ULASAN PENSYARAH:

________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________

You might also like