You are on page 1of 4

Menyiasat Alam Bahan : Kitar Semula RANCANGAN PELAJARAN HARIAN Mata Pelajaran Tahun Masa Tajuk Hasil Pembelajaran

(Objektif) : : : : Sains 6 60 minit Kitar Semula Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, pelajar boleh: i. mengelaskan bahan buangan kepada bahan yang boleh dikitar semula dan bahan yang tidak boleh dikitar semula secara bertulis dalam borang pengelasan yang diberi dalam masa yang ditetapkan.. ii. menjalankan aktiviti mengitar semula bahan buangan seperti kertas dalam tempoh masa yang ditetapkan berpandukan kad kerja yang diberi. Konstruktivisme i. Menghargai kewujudan alam sekitar ii. Bertanggungjawab iii. Kerjasama i. Memerhati ii. Membuat inferens iii. Berkomunikasi iv. Mengelas i. Mengumpul maklumat ii. Menjana idea iii. Menghubung kait iv. Membanding dan membeza v. Membuat urutan vi. Merumus i. Interpersonal ii. Intrapersonal iii. Logikal i. Borang pengelasan ii. Kad kerja iii. Surat khabar iv. Air v. Penapis vi. Seterika vii. Besen viii. Pengisar Pelajar pernah menggunakan buangan yang telah dikitar semula.

Pendekatan P&P Kemahiran Generik Penerapan Nilai

: :

KPS

KBKK

Kecerdasan Pelbagai

Media Pengajaran

Pengetahuan Sedia Ada

Langkah / Masa (Peristiwa Pengajaran) Set Induksi 10 minit

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Isi Pelajaran Guru Bahan buangan 1. Guru membawa murid ke tapak pembuangan sampah di sekolah. 2. Guru meminta pelajar mengenalpasti bahanbahan buangan yang terdapat di kawasan tersebut. Pelajar 1. Pelajar mengikut arahan yang diberikan oleh guru. 2. Pelajar bergerak secara kumpulan 6 hingga 7 orang. 3. Pelajar memerhati bahan-bahan buangan yang terdapat di kawasan tersebut.

Media Pengajaran

Kemahiran Generik

Orentasi

Contohcontoh bahan buangan disekitar kawasan sekolah.

KPS Memerhati Menginferens Berkomunikasi KBKK Mengumpul maklumat Mengenalpasti Kecerdasan pelbagai Interpersonal Intrapersonal

Langkah 1 25 minit (Menyampaikan objektif) (Memberi bimbingan) Pencetusan idea

Bahan buangan terbahagi kepada dua: - bahan yang boleh dikitar - bahan yang tidak boleh dikitar

1. Guru mengedarkan borang pengelasan bahan buangan kepada setiap pelajar. 2. Guru memberi sedikit penerangan tentang aktiviti yang akan dijalankan. 3. Guru mengarahkan pelajar kembali ke kelas. 4. Guru meminta beberapa orang pelajar membentangkan hasil dapatan masingmasing. 5. Guru memberikan penerangan dan pengukuhan.

1. Pelajar mendengar dengan teliti. 2. Pelajar menjalankan aktiviti yang diarahkan secara individu. 3. Pelajar kembali ke kelas 4. Beberapa orang pelajar membentangkan hasil dapaatan. 5. Pelajar lain memberi tumpuan.

Borang pengelasan

KPS Memerhati Menginferens Berkomunikasi Mengelas KBKK Menjana idea Menghubung kait Membanding dan membeza Kecerdasan pelbagai Interpersonal Intrapersonal Logikal

Langkah 2 20 minit (Menampilkan pencapaian) (Memberi bimbingan)

Projek kitar semula kertas

1. Guru membahagikan murid kepada kumpulan 6 hingga 7 orang. 2. Guru memberikan kad kerja kepada setiap kumpulan. 3. Guru memberikan sedikit penerangan tentang aktiviti yang akan dijalankan. 4. Guru membimbing murid semasa aktiviti dijalankan.

1. Wakil kumpulan mengambil kad kerja.

2. Pelajar mendengar penerangan yang diberikan oleh guru. 3. Pelajar menyiapkan kerja dan menghantar hasil kerja pada keesokkan hari.

Kad kerja Kertas surat khabar lama Air Besen Seterika Penapis Pengisar

KBKK Membuat urutan Mengaplikasi Kecerdasan pelbagai Interpersonal

Aplikasi idea

Langkah 3 5 minit (Pengukuhan dan pemindahan) Penutup

Rumusan

1. Guru mengajukan soalan mencapah bagi membimbing murid membuat rumusan.

1. Pelajar menjawab soalan yang diajukan dan membuat rumusan.

KBKK Merumus Kecerdasan Pelbagai Intrapersonal Interpersonal

You might also like