You are on page 1of 7

Perancangan Pengajaran Mikro dalam Pengajaran dan Pembelajaran

Pendidikan Islam

Persediaan Mengajar Mikro Variasi Rangsangan

Nama : MUHAMMAD FAKHRULLAH BIN MODI

Kemahiran : Variasi Ransangan

Mata pelajaran : Pendidikan Islam ADAB DAN AKHLAK

Tajuk : Sayangilah Haiwan

Hasil pembelajaran :

I. Menyebut 4 daripada 7 adab terhadap haiwan.


II. Menyatakan 3 daripada 6 kebaikan mengamalkan adab terhadap haiwan.
III. Menerangkan kebaikan mengamalkan adab terhadap haiwan kepada
manusia, haiwan dan alam.

BBM : Video berdurasi pendek berkenaan dengan perihal baik manusia terhadap
haiwan.

Isi pelajaran :

I. Menerangkan berkenaan dengan adab terhadap haiwan yang


seharusnya dipraktik dan diamalkan bagi setiap insan.
II. Memupuk sifat kasih dan sayang akan haiwan.

AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID

Variasi Rangsangan

1
1. Guru menayangkan video 1. Murid memberi perhatian
berdurasi pendek berkenaan terhadap video yang
dengan perihal baik manusia ditayangkan.
terhadap haiwan kepada
murid. - Merangsang fahaman
murid terhadap video
I. Selingan pengisian yang dipaparkan.
sepanjang durasi video
berlangsung.
2. Murid menjawab:-

2. Guru menyoal murid - Lelaki/perempuan


berdasarkan pemerhatian bersama seekor kucing.
mereka terhadap video yang - Memberi makan kepada
dipaparkan. kucing tersebut (atau
lain-lain yang
I. Siapakah yang kamu lihat di berkaitan)
dalam video sebentar tadi?
II. Apakah yang dilakukan oleh
lelaki/perempuan tersebut?
3. Respon murid

- Tumpuan dan fokus


3. Bergerak untuk
murid terhadap
menghidupkan ruangan
pembelajaran lebih
kelas
terarah.
I. Berada di penjuru, tengah
dan dimana-mana bahagian
posisi kelas yang dirasakan
sesuai bagi merangsang
tumpuan pelajar.

4. Respon murid
4. Guru menggerakkan anggota
badan bagi mengukuhkan - Mengukuhkan
soalan yang diaju dan pemahaman murid
jawapan yang terima. terhadap apa yang
disampaikan.
I. Menggerakkan anggota
tangan, kaki atau lain-lain
anggota badan lain yang
dirasakan perlu.
II. Menggunakan barang
maujud (jika ada)

2
5. Guru menggunakan
kepelbagaian intonasi suara
dalam sesi soal jawab.

- Nada suara soal 6.


- Nada suara tinggi,
a) Respon murid:-
rendah atau sedih
- Terangsang dengan
cerita dan isu semasa
6. Guru mengambarkan yang disampaikan.
tentang perihal haiwan yang
diseksa dan respon murid
terhadap haiwan tersebut. b) Murid menjawab:-
- Seekor lembu yang
disiat kulitnya ketika - Sedih/kasihan.
masih hidup.
- Apakah perasaan
kamu terhadap lembu
tersebut?

7. Guru menegaskan bahawa


kita perlu berbuat baik dan
berakhlak terhadap haiwan.

8. Guru memberitahu tajuk


pada hari tersebut adalah
Sayangilah Haiwan

Pengajaran

Di peringkat ini anda dikehendaki melaksanakan pengajaran mengikut


perancangan. Semua prinsip dan garis panduan sesuatu kemahiran yang difokuskan
perlu dikuasai dan diaplikasi. Contohnya kemahiran menyoal. Rakaman video perlu
dibuat semasa pengajaran.

Penilaian

3
Selepas rakaman pengajaran, video tersebut dipertontonkan semula . Anda perlu
membuat penilaian kendiri ke atas pengajaran. Rakan penilai akan membuat
penilaian ke atas pengajaran tersebut dengan mengisi borang-borang penilaian
kemahiran yang telah diedarkan sebelum pengajaran. Borang-borang tersebut
diedar sebelum sesi praktik bermula.

Contoh Borang Bimbingan Penilaian untuk kemahiran Set Induksi.

Ada Ada Tidak


Kelihata
Komponen Kemahiran Set Induksi Dan Cara (Sesuai (Tidak n
Melaksanakannya ) Sesuai)

Menarik Perhatian:

Menggunakan nada suara

Menggunakan alat Bantu mengajar

Menggunakan gerakan, isyarat, Kontak

mata

Menunjukkan suatu aktiviti yang luar


biasa

Mewujudkan motivasi

Membangkitkan rasa ingin tahu

Menggunakan teknik bercerita

Menunjukkan suatu aktiviti yang


berguna

Menggunakan soalan yang mencabar

Membuat perkaitan

Pengetahuan lepas murid

Isi pelaajran baru

Peristiwa semasa

4
Minat dan pengalaman murid

Menstruktur

Menyatakan had tugas yang akan


dijalankan

Menggunakan satu siri soalan yang


berkaitan

Menyatakan cara-cara melaksanakan


tugas

Menyatakan aktiviti, tugas atau projek

Tandakan ( / ) pada ruang yang berkenaan

Persediaan Mengajar Mikro Penutup

Nama :

Kemahiran : Penutup

Mata pelajaran : Pendidikan Islam - Hadis

Tajuk : Iman yang sempurna

Hasil pembelajaran :

I. Murid dapat membaca petikan hadis dengan betul

II. Murid dapat menjelaskan siapakah mukmin yang sebenar

III. Murid dapat menerangkan sekurang-kurangnya tiga peranan


mukmin kepada saudaranya

5
BBM : Lukisan gambar seorang budak jatuh basikal

Isi pelajaran :

I. Konsep iman: Satu kepercayaan teguh yang terjalin di dalam


hati, seperti percaya adanya Allah dan Nabi Muhammad itu pesuruh
Allah

II. Persaudaraan Islam

AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID

PENUTUP

1. Membuat rumusan kognitif 1. Murid mendengar guru


tentang pelajaran yang telah diajar. membuat rumusan kognitif

2. Menggalakkan pelajar agar 2. Murid mendengar guru


sentiasa membantu satu sama lain membuat rumusan sosial
untuk mengukuhkan persaudaraan
sebagai penutup sosial.

3. Guru memberi kerja lanjutan


sebagai pengayaan. 3. Murid melaksanakan kerja
pengayaan di rumah.

Contoh Borang Bimbingan Penilaian untuk kemahiran Penutup

Ada Ada Tidak


Kelihata
Komponen Kemahiran Penutup (Sesuai (Tidak n
) Sesuai)

6
Perkaitan kognitif

Membuat rumusan

Mengulangi isi-isi penting

Menjalankan aktiviti penilaian

Mencadangkan aktiviti susulan

Perkaitan sosial

Menimbulkan perasaan pencapaian


murid

Memberi peneguhan positif

Mewujudkan perasaan ingin tahu

Memotivasikan perasaan ingin belajar

Mengaitkan dengan pelajaran yang


akan datang

Tandakan ( / ) pada ruang yang berkenaan

You might also like