You are on page 1of 2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SENI VISUAL


TAHUN 6

Tarikh
Masa 120 minit
Kelas
Bidang Membuat Corak dan Rekaan
Tema Objek Buatan Manusia
Tajuk Cekak Hiasan
Aktiviti Ikatan dan Celupan
Gabungan Teknik Resis dan mozek

Standard 2.1 Persepsi 2.2 Aplikasi Seni 2.3 Ekspresi 2.4 Apresiasi Seni
Pembelajaran Estetik 2.2.1 Media Kreatif 2.4.1
2.1.1 Unsur Seni 2.2.1.1 2.3.1 2.4.2
2.1.1.1, 2.1.1.2, 2.3.2 2.4.3
2.1.1.3, 2.1.1.4 2.2.2 Teknik dan 2.3.3 2.4.4
Proses 2.3.4
2.1.2 Prinsip 2.2.2.1 Teknik- 2.3.5
Rekaan Campuran
2.1.2.1, 2.1.2.2,
2.1.2.3
Objektif Pada akhir pembelajaran, murid dapat;
Pembelajaran
1. membuat persepsi dan memahami bahasa seni visual iaitu rupa, jalinan,
warna, kepelbagaian serta ritma dan pegerakan yang terdapat pada alam
semula jadi, objek buatan manusia dan karya seni dalam penghasilan corak
dan rekaan pada ikatan dan celupan dengan gabungan aktiviti resis dan
mozek.
2. mengaplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi
penentuan media dan teknik dalam penghasilan corak dan rekaan pada
ikatan dan celupan.
3. menzahirkan idea melalui pelbagai sumber dan kajian dalam penghasilan
corak dan rekaan pada ikatan dan celupan..
4. mengappresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni
visual, sejarah seni dan budaya.
Aktiviti PdP Persepsi Estetik
 Guru menunjukkan contoh ikatan dan celupan, resis dan mozek.
 Guru meminta murid menyatakan bahasa seni visual yang ada pada contoh
ikatan dan celupan, resis dan mozek.

Aplikasi Seni
 Guru memperkenalkan media yang digunakan.
 Guru menunjuk cara menghasilkan corak ikatan dan celupan.
 Guru menunjuk cara menghasilkan ikatan dan celupan dengan gabungan
aktiviti resis dan mozek.

Ekspresi kreatif
 Murid menghasilkan karya ikatan dan celupan dengan gabungan aktiviti resis dan
mozek dengan bimbingan guru.

Apresiasi Seni
 Murid mempamerkan karya.
 Murid menceritakan pengalaman proses penghasilan karya serta memberi
ulasan.
EMK Keusahawan, Kreativiti dan Inovasi
Penilaian PdP 1. Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat ikatan dan celupan
berdasarkan empat standard kandungan.
Bahan Bantu 1. Alat : gelang getah, batu atau alatan lain yang sesuai
Belajar 2. Bahan : kain kapas putih, pewarna kain, manik, lilin atau bahan lain yang sesuai
3. Bahan Bantu Mengajar : Contoh hasil ikatan dan celupan, resis dan mozek
Refleksi Pada akhir pengajaran;

______ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ______ murid yang tidak
mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi pembentangan akan datang.

You might also like