You are on page 1of 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATEMATIK
TAHUN 6

Tarikh 22 April 2019


Kelas 6 Cemerlang
Masa 9.40-10.40
Bidang Nisbah dan Kadaran
Tajuk A. Nisbah mewakili dan kuantiti
10.1 Nisbah dan kadaran
Standard Kandungan

(i) Mewakilkan nisbah dua kuantiti dalam bentuk a:b atau a, yang b
melibatkan nisbah:
Standard Pembelajaran a. bahagian kepada bahagian
b. bahagian kepada keseluruhan dan
c. keseluruhan kepada bahagian.

Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-


Objektif Pembelajaran
1. Mewakilkan nisbah dua kuantiti
(Buku teks – Muka surat 157-158)
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran.
2. Murid memahami konsep nisbah dan kadaran.
Aktiviti
3. Murid mewakilkan nisbah dua kuantiti.
4. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
5. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

Nilai Murni: Mendengar arahan guru, keyakinan


EMK
EMK: Keusahawanan

BBB Buku teks, buku aktiviti


Penilaian P&P Soalan (Lisan dan bertulis)
Pada akhir pengajaran;
Refleksi
Semua murid dapat menyatakan nisbah kadaran asas
Semua murid boleh mencari nisbah bagi 2 bahagian dan jumlah keseluruhan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI
TAHUN 6

Tarikh 23 April 2019


Kelas 6 Cemerlang
Masa 7.50-8.20
Aspek Kategori Jaring
Tajuk 15. Servis dan Terima Servis Dengan Kaki
Standard Kandungan 1.7, 2.7, 5.4
Standard Pembelajaran 1.7.1, 1.7.2, 2.7.1, 2.7.2, 5.4.5
Berkebolehan melakukan servis dan menerima bola
Fokus menggunakan anggota badan dan alatan dengan lakuan yang
betul.
Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:-
1. Melakukan servis ke ruang sasaran menggunakan anggota
badan dan alatan.
2. Menerima bola yang diservis menggunakan anggota badan,
menghantar kepada rakan sepasukan, atau mengembalikan
Objektif Pembelajaran ke gelanggang lawan.
3. Menyatakan perkaitan antara pemindahan daya dengan
jarak objek ke ruang sasaran semasa melakukan servis.
4. Mengenal pasti arah bola atau bulu tangkis yang diservis dan
bertindak balas mengikut situasi.
1. Bekerjasama dalam kumpulan semasa melakukan aktiviti.
1. Memanaskan badan.
2. Penyampaian Standard Pembelajaran
Aktiviti 3. Persembahan/Permainan Kecil
4. Menyejukkan badan
5. Penilaian pengajaran dan pembelajaran
EMK Kreativiti dan Inovasi
BBB Raket, bulu tangkis, Jaring
Penilaian P&P
Pada akhir pengajaran;

Kesemua murid mampu membuat hantaran bulu tangkis kepada


Refleksi
pihak lawan dengan betul.
Menyatakan daya yang terlibat semasa servis dibuat
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN SENI VISUAL
TAHUN 4

Tarikh 23 April 2019


Masa 8.20-9.20
Kelas 4
Bidang Membuat Corak dan Rekaan
Tema Objek Buatan Manusia
Tajuk Baju Bercorak
Aktiviti Cetakan

Standard 2.1 Persepsi 2.2 Aplikasi Seni 2.3 Ekspresi 2.4 Apresiasi Seni
Pembelajaran Estetik 2.2.1 Media Kreatif 2.4.1
2.1.1 Unsur Seni 2.2.1.1, 2.2.1.2 2.3.1 2.4.2
21.1.1, 2.1.1.2, 2.3.2 2.4.3
2.1.1.3 2.2.2 Teknik dan 2.3.3
Proses
2.1.2 Prinsip 2.2.2.1 Teknik
Rekaan Cetakan Blok
2.1.2.1, 2.1.2.2
Objektif Pada akhir pembelajaran, murid dapat;
Pembelajaran 1. mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni visual yang ada pada corak
teknik lukisan.
2. mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual, media, serta proses dan
teknik dalam penghasilan corak teknik lukisan.
3. mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual, kemahiran
media serta proses dan teknik dalam penghasilan corak teknik lukisan secara
kreatif.
4. membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan dengan menumpukan
pada aspek bahasa seni visual.
Aktiviti PdP Persepsi Estetik
1. Guru menunjukkan contoh - contoh baju yang bercorak susunan cerminan
yang terhasil daripada teknik cetakan.
2. Guru memperkenalkan corak susunan cerminan yang menggunakan teknik
cetakan.
3. Guru bersoal jawab tentang bahasa seni visual yang ada pada contoh corak.
Aplikasi Seni
1. Guru memperkenalkan media yang digunakan.
2. Guru menunjuk cara menghasilkan corak susunan cerminan menggunakan
teknik cetakan.
3. Guru meminta murid meneroka media untuk menghasilkan cetakan.
Ekspresi Kreatif
1. Murid melakar dan menggunting rupa organic mudah di atas kadbod
bergelugor untuk dijadikan blok cetakan.
2. Murid menyapu warna pada blok cetakan.
3. Murid mencetak mengikut susunan cerminan berdasarkan kreativiti.
Apresiasi Seni
1. Murid mempamerkan karya yang dihasilkan.
2. Murid menceritakan pengalaman sendiri dalam proses penghasilan karya
3. Murid menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan.
EMK Keusahawan, Kreativiti dan Inovasi
Penilaian PdP 1. Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat cetakan berdasarkan
empat standard kandungan.
Bahan Bantu 1. Alat : pembaris, kadbod bergelugor, berus lukisan, palet, dan alatan lain yang
Belajar sesuai
2. Bahan : kertas lukisan, cat air atau cat poster atau cat tempera, dan bahan lain
yang sesuai
3. Contoh-contoh baju bercorak susunan cerminan dan contoh - contoh corak
susunan cerminan teknik cetakan.
Refleksi Semua murid boleh membuat blok cetakan menggunakan bahan terbuang seperti
kadbod dan makanan serta membuat cetakan diatas kertas
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN KESENIAN TAHUN 3

Tarikh 23 April 2019 ( Selasa)


Kelas 3 Cemerlang
Masa 10.40.12.10
PAHLWAN KECIL

Tajuk
MENGENAL KRAF TRADISIONAL
PARANG ILANG
3.1 Penghasilan karya kreatif
Standard Kandungan
4.1 Penghayatan Karya Seni
3.1.5(i-iv) Menghasilkan karya yang kreatif. (i) Memilih dan
memanipulasi media secara kreatif. (ii) Menggunakan bahasa seni
visual dalam penghasilan karya secara kreatif (iii)
Mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman, dan kemahiran bahasa
seni visual dalam menghasilkan karya secara kreatif (iv) Membuat
Standard Pembelajaran kemasan pada hasil karya.

4.1.2 Membuat ulasan karya sendiri dan rakan berpandukan


bahasa seni visual,teknik dan proses serta menghubungkait seni
dengan diri sendiri,alam sekitar dan disipin ilmu yang lain

Pada akhir pembelajaran, murid dapat meneroka penggunaan


Objektif Pembelajaran pelbagai jenis bahan bagi menghasilkan model pertahanan alat
pertahanan diri
1. Menyediakan peralatan untuk membuat parang ilang
Aktiviti 2. Membuat parang ilang dengan bantuan guru
3. Menghias Parang ilang yang telah dihasilkan
4. Membuat pameran dan sesi bersoal jawab
EMK Kreativiti dan Inovasi
BBM Gam, gunting, kertas dan kadbod, perhiasan kecil
Bentuk, kekemasan dan kreativiti menghasilkan parang ilang
Penilaian P&P
dan nyanyian murid
Refleksi Murid boelh menghasilkan parang ilang dengan bantuan Guru.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATEMATIK
TAHUN 6

Tarikh 24 April 2019


Kelas 6 Cemerlang
Masa 9.40-10.40
Bidang Nisbah dan Kadaran
Tajuk B. Nisbah mewakili dan kuantiti
10.1 Nisbah dan kadaran
Standard Kandungan

(i) Mewakilkan nisbah dua kuantiti dalam bentuk a:b atau a, yang b
melibatkan nisbah:
Standard Pembelajaran a. bahagian kepada bahagian
b. bahagian kepada keseluruhan dan
c. keseluruhan kepada bahagian.

Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-


Objektif Pembelajaran
2. Mewakilkan nisbah dua kuantiti
(Buku teks – Muka surat 157-158)
6. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran.
7. Murid memahami konsep nisbah dan kadaran.
Aktiviti
8. Murid mewakilkan nisbah dua kuantiti.
9. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
10. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

Nilai Murni: Mendengar arahan guru, keyakinan


EMK
EMK: Keusahawanan

BBB Buku teks, buku aktiviti


Penilaian P&P Soalan (Lisan dan bertulis)
Pada akhir pengajaran;

10/17 murid boleh mencari bilangan 1 bahagian dan boleh mencari jumlah
Refleksi
semua daripada nisbah yang diberikan
5 murid boleh mencari dengan bantuan guru
2 murid memerlukan bimbingan khusus
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN JASMANI
TAHUN 6

Tarikh 25 April 2019


Kelas 6 Cemerlang
Masa 7.50-8.20
Aspek Kategori Jaring
Tajuk 15. Servis dan Terima Servis Dengan Kaki
Standard Kandungan 1.7, 2.7, 5.4
Standard Pembelajaran 1.7.1, 1.7.2, 2.7.1, 2.7.2, 5.4.5
Berkebolehan melakukan servis dan menerima bola
Fokus menggunakan anggota badan dan alatan dengan lakuan yang
betul.
Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:-
5. Melakukan servis ke ruang sasaran menggunakan anggota
badan dan alatan.
6. Menerima bola yang diservis menggunakan anggota badan,
menghantar kepada rakan sepasukan, atau mengembalikan
Objektif Pembelajaran ke gelanggang lawan.
7. Menyatakan perkaitan antara pemindahan daya dengan
jarak objek ke ruang sasaran semasa melakukan servis.
8. Mengenal pasti arah bola atau bulu tangkis yang diservis dan
bertindak balas mengikut situasi.
2. Bekerjasama dalam kumpulan semasa melakukan aktiviti.
6. Memanaskan badan.
7. Penyampaian Standard Pembelajaran
Aktiviti 8. Persembahan/Permainan Kecil
9. Menyejukkan badan
10. Penilaian pengajaran dan pembelajaran
EMK Kreativiti dan Inovasi
BBB Gelung, bola saiz 2, tali, palang, jaring, dan skital.
Penilaian P&P
Pada akhir pengajaran;

Refleksi Murid dapat membuat servis bola takraw dengan bantuan dan
nasihat guru
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
MATEMATIK
TAHUN 6

Tarikh 25 April 2019


Kelas 6 Cemerlang
Masa 9.40-10.40
Bidang Nisbah dan Kadaran
Tajuk C. Nisbah mewakili dan kuantiti
10.1 Nisbah dan kadaran
Standard Kandungan

(i) Mewakilkan nisbah dua kuantiti dalam bentuk a:b atau a, yang b
melibatkan nisbah:
Standard Pembelajaran a. bahagian kepada bahagian
b. bahagian kepada keseluruhan dan
c. keseluruhan kepada bahagian.

Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:-


Objektif Pembelajaran
3. Mewakilkan nisbah dua kuantiti
(Buku teks – Muka surat 157-158)
11. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan tajuk pelajaran.
12. Murid memahami konsep nisbah dan kadaran.
Aktiviti
13. Murid mewakilkan nisbah dua kuantiti.
14. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
15. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

Nilai Murni: Mendengar arahan guru, keyakinan


EMK
EMK: Keusahawanan

BBB Buku teks, buku aktiviti


Penilaian P&P Soalan (Lisan dan bertulis)
Pada akhir pengajaran;
Refleksi
Semua murid boleh menyelesaikan soalan format UPSR dengan bantuan
Guru

You might also like