You are on page 1of 9

Unitat didàctica o

Projecte
Títol Tots els bacteris són dolents?

Nivell o cicle Segon de Primària

Grup classe Classe dels Pingüins (2nB)

Curs 2017-2018
BREU DESCRIPCIÓ DE LA UNITAT DIDÀCTICA O DEL PROJECTE

El projecte sorgeix per l’interès com a mestres de treballar el cos humà. Escollim els bacteris perquè es pot treballar interdisciplinàriament
des de molts àmbits.
El projecte donarà importància a les malalties més comunes que es contrauen a l’hivern i com es poden curar i prevenir.
També s’acolliran els interessos dels alumnes, així que la planificació inicial s’anirà veient modificada i ampliada amb aquests.
Es treballarà des de les àrees de coneixement del medi natural, social, de llengua catalana i anglesa i de matemàtiques.
Aquest projecte es va iniciar com a conseqüència del projecte anterior: els bacteris com a causants de la producció del vi. A partir de la
reflexió dels alumnes i de la fermentació com a causa d’aquests bacteris, també van sorgir afirmacions de que existien bacteris que fa que
ens posem malalts. Un cop recollides aquestes hipòtesis, va sorgir la pregunta:
Tots els bacteris són dolents?

OBJECTIUS D’APRENENTATGE O APRENENTATGES - CRITERIS I INDICADORS D’AVALUACIÓ (Exemple)(Pautes per a la redacció)

OBJECTIUS D’APRENENTATGE O
CRITERIS D’AVALUACIÓ ÀMBIT i DIMENSIÓ
APRENENTATGES

En finalitzar la unitat didàctica o el projecte, els En finalitzar la unitat didàctica o el projecte, sabrem o
alumnes han de ser capaços d’aportar evidències sabem que cada alumne pot respondre a aquestes
que demostrin que poden respondre a les següents preguntes si és capaç de...
preguntes...
Aquests indicadors
d’avaluació s’associen amb el
següent àmbit i dimensió

Unitat didàctica o projecte


Programació del grup classe
Pàgina 2/9
Què són els virus i els bacteris? Distingir diferències i establir semblances Àmbit de Coneixement del
1
entre els virus i els bacteris. Medi

Imaginar com actuen els virus i els bacteris


2. Àmbit artístic
patògens en el nostre cos.

Justificar els beneficis dels bacteris en el Àmbit de Coneixement del


3.
Quins beneficis ens aporten els bacteris nostre cos. Medi
2
bons? Àmbit de Coneixement del
4. Valorar la funció dels bacteris beneficiosos.
Medi.

Investigar les diferents malalties més


comunes produïdes per aquests
5 Àmbit de Coneixement del
microorganismes i com les podem curar i
4 Com podem evitar posar-nos malalts? Medi.
prevenir.

Conèixer la importància d’un sistema Àmbit de Coneixement del


6
immunològic fort. Medi

Utilitzar la llengua oral i escrita per expressar


els aprenentatges que es van realitzant ja
7. sigui amb text escrit (descripció, redacció, Àmbit lingüístic
De quines formes puc explicar el que vaig extreure informació,...) o amb expressió oral
5
aprenent? (conversa, exposició,...)

Elaborar una presentació digital mitjançant


8 Àmbit digital
fotografies representatives.

Unitat didàctica o projecte


Programació del grup classe
Pàgina 3/9
COMPETÈNCIES BÀSIQUES PRÒPIES DE CADA ÀMBIT
Amb la realització d’aquesta unitat didàctica o projecte s’afavoreix l’assoliment de les competències de final d’etapa següents:

ÀMBIT LINGÜÍSTIC – CATALÀ

Dimensió plurilingüe i
Dimensió comunicació oral Dimensió comprensió lectora Dimensió expressió escrita Dimensió literària
intercultural

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

ÀMBIT LINGÜÍSTIC – CASTELLÀ

Dimensió plurilingüe i
Dimensió comunicació oral Dimensió comprensió lectora Dimensió expressió escrita Dimensió literària
intercultural

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

ÀMBIT LINGÜÍSTIC - LLENGUA ESTRANGERA

Dimensió comunicació Dimensió plurilingüe i


Dimensió comprensió lectora Dimensió expressió escrita Dimensió literària
oral intercultural

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Unitat didàctica o projecte


Programació del grup classe
Pàgina 4/9
ÀMBIT MATEMÀTIC

Dimensió resolució de problemes Dimensió raonament i prova Dimensió connexions Dimensió comunicació i representació

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

ÀMBIT DE CONEIXEMENT DEL MEDI

Dimensió món actual Dimensió salut i equilibri personal Dimensió tecnologia i vida quotidiana Dimensió ciutadania

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

ÀMBIT ARTÍSTIC

Dimensió percepció, comprensió i valoració Dimensió interpretació i producció Dimensió imaginació i creativitat

1 2 3 4 5 6 7 8 9

ÀMBIT D’EDUCACIÓ FÍSICA

Dimensió activitat física Dimensió hàbits saludables Dimensió expressió i comunicació Dimensió joc motor i temps de lleure
corporal

1 2 3 4 5 6 7 8

Unitat didàctica o projecte


Programació del grup classe
Pàgina 5/9
ÀMBIT D’EDUCACIÓ EN VALORS

Dimensió personal Dimensió interpersonal Dimensió social

1 2 3 4 5 6 7 8

ÀMBIT DIGITAL

Dimensió instruments i aplicacions Dimensió tractament de la informació i Dimensió comunicació Dimensió hàbits, civisme i
organització dels entorns digitals de treball i interpersonal i col·laboració identitat digital
d’aprenentatge

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

ÀMBIT D’APRENDRE A APRENDRE

Dimensió autoconeixement Dimensió actitud positiva envers


Dimensió aprenentatge individual Dimensió aprenentatge en grup
respecte de l’aprenentatge l’aprenentatge

1 2 3 4 5 6

Unitat didàctica o projecte


Programació del grup classe
Pàgina 6/9
ÀMBIT D’AUTONOMIA, INICIATIVA PERSONAL I EMPRENEDORIA

Dimensió creació i realització de projectes


Dimensió autoconcepte Dimensió presa de decisions
individuals i col·lectius

1 2 3 4 5 6

CONTINGUTS
Amb la realització d’aquesta unitat didàctica o projecte es tractaran o s’han tractat els continguts següents:

Contingut Àrea

1 Plantejament de preguntes a partir d’observacions. Coneixement del medi

2 Identificació de les característiques dels microorganismes treballats. Coneixement del medi

3 Adopció d’hàbits saludables per aconseguir el benestar físic. Coneixement del medi

4 Presa de decisions sobre higiene i salut per a la prevenció i el guariment de Coneixement del medi
malalties.

5 Interaccions amb el grup o mestre en qualsevol situació comunicativa a l’aula. Llengua catalana

6 Producció de textos propis amb diferents suports. Llengua catalana

7 Normes bàsiques que regeixen la interacció oral: torn de paraula, to de veu, Llengua catalana
respecte d’opinions,...

Unitat didàctica o projecte


Programació del grup classe
Pàgina 7/9
8 Comprensió de textos escrits en diferents formats. Llengua catalana

9 Representació mitjançant el llenguatge artístic. Educació artística: visual i plàstica

10 Respecte de les opinions dels altres. Educació en valors

11 Defensa de les opinions pròpies. Educació en valors

TEMPORITZACIÓ
Previsió del temps de durada o del temps que ha durat la realització d’aquesta unitat didàctica o projecte:

Un trimestre (durant 2:30h setmanals).

DESENVOLUPAMENT DE LA UNITAT O DEL PROJECTE


Quines són les principals estratègies metodològiques que es preveuen utilitzar o s’han utilitzat? Quines activitats d’aprenentatge i d’avaluació
es preveuen realitzar o s’han realitzat? Quines mesures i suports universals es contemplen per atendre a tots els alumnes? Quins tipus d’agrupament
realitzarem o s’han realitzat? Quins són els principals materials que necessitarem o què hem necessitat?, etc.

- L’activitat es presenta a partir de l’enllaç amb el projecte anterior, la verema. Els bacteris que transformaven el sucre en vi
va ser el que va permetre enllaçar i poder parlar de que existeixen altres bacteris que ens fan emmalaltir.
- Tot sorgeix a partir d’aquí i amb la següent pregunta: Qui s’ha posat malalt en aquests últims dies?
- Seqüència d’activitats:
 Activitats inicials: Aquelles que ajuden a crear la motivació dels alumnes i a començar a organitzar les tasques
següents ( entrevista a infermera, visionat de vídeos,...)
 Activitats del procés: Totes aquelles que ens van ajudar a donar resposta a les preguntes que ens van anar sorgint.
 Activitats finals: Aquelles que ens van servir de tancament (exposicions).

- Les activitats d’avaluació apareixen durant tot el procés d’aprenentatge. S’avalua a partir de rúbriques les exposicions i
treball en grup. També hi ha hagut activitats de coavaluació i d’autoavaluació.
- La major part de les activitats han estat grup cooperatiu, donant pas també a alguna activitat individual.

Unitat didàctica o projecte


Programació del grup classe
Pàgina 8/9
- Materials: PDI, vídeos, revistes, contes,...

Unitat didàctica o projecte


Programació del grup classe
Pàgina 9/9

You might also like