You are on page 1of 3

Toolkit LS 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN [RPH]


Sekolah SMK TINGGI PEREMPUAN MELAKA Tarikh 27 MAC 2015
Tingkatan/Kelas 1K1 Waktu 9.00 pagi -10.20pagi
Saiz kelas 22 orang Tempoh (minit) 80 minit
Mata Pelajaran Bahasa Melayu Bidang Pembelajaran Estetik dan Interpersonal
Topik Puisi Tradisional : Syair (Wasiat Ayahanda Siti Zawiyah)
Tema Kasih Sayang Seorang Ayah
Konsep Utama Pembelajaran Penghayatan
Rasional Puisi tradisional sebagai alat pembentukan jati diri
Objektif Pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:-
1. Mengenal pasti sekurang-kurangnya empat ciri syair
2. Membezakan ciri syair dengan ciri pantun
3. MeLagukan syair dengan sebutan dan intonasi yang betul menggunakan irama Selendang Delima
1. Menyatakan sekurang-kurangnya empat ciri binaan syair melalui Teknik Bedah Siasat
Hasil Pembelajaran R B P SK RA

1. Murid telah mempelajari puisi Melayu Tradisional Pantun


Pengetahuan Lepas Murid 2. Murid telah didedahkan dengan syair mengikut Sukatan Pelajaran di sekolah rendah

Kemahiran saintifik: Bedah siasat dan penerokaan


Kemahiran Saintifik dan
Kemahiran Berfikir Kemahiran berfikir: Mengkonsepsi, membanding-beza, menghubungkait

Sikap Saintifik /Nilai Murni/Nilai Sikap saintifik : Inkuiri dan reka cipta
Patriotisme Nilai murni : bekerjasama, keberanian
Nilai Patriotisme: menghargai warisan bangsa

(1) Rujukan Buku teks, bahan komsas DBP


Sumber Pengajaran dan
(2) Alat Radio, CD, Kad Manila – peta iThink, LPG
Pembelajaran
(3) Bahan Petikan syair Ayahanda Siti Zawiyah, Syair Pohon Buluh

Pendekatan Pengajaran 1. Berpusatkan murid


2. Kecerdasan pelbagai (Kecerdasan muzik dan interpersonal)
1
Toolkit LS 1

Perkembangan Kandungan / Proses Pengajaran dan Pembelajaran


Jangkaan Pemikiran Catatan/Nota
Pengajaran Konsep (Tindakan Guru dan Aktiviti Murid)
Murid

Fasa 1 Memperkenalkan 1. Guru memperdengarkan rakaman syair 1. Murid pernah mendengar


ENGAGEMENT/ syair lagu selendang delima kepada murid. dendangan syair.
PENGLIBATAN 2. Guru bersoal jawab berkaitan:- 2. Murid pernah mengikuti
(SET INDUKSI ) - Nama puisi yang didendangkan atau menonton
( 5 minit) - Jenis puisi yang didendangkan pertandingan syair.
3. Murid dibahagikan kepada lima
kumpulan untuk aktiviti lanjutan.

Fasa 2 Membedah –siasat 1. Secara berkumpulan murid melakukan 1. Murid dapat


ciri-ciri syair:- proses bedah puisi pantun sebagai menyatakan ciri
EXPLORATION/ - Rangkap panduan untuk bedah siasat syair. pantun
PENEROKAAN - Baris 2. Aktiviti bedah siasat rangkap syair. 2. Murid dapat
(25 minit) - Perkataan 3. Pembentangan hasil bedah siasat. menyatakan ciri syair
- Suku Kata 4. Perbincangan hasil kerja berkumpulan 3. Membezakan ciri
- Skema Rima dan banding beza persamaan dan syair dengan pantun
Akhir perbezaan antara syair dan pantun.

Fasa 3 1. Merekacipta 1. Murid diperdengarkan sekali lagi jenis- 1. Dapat melagukan syair
Syair jenis lagu syair. 2. Dapat mereka cipta
EXPLAINATION/ berdasarkan 2. Secara berkumpulan murid diminta syair
PENERANGAN Teknik mereka cipta serangkap syair.
( 20 minit) RBPSkSRA 3. Murid membentangkan hasil ciptaan.
2. Melagukan 4. Kumpulan lain memberikan komen
syair yang pada hasil ciptaan dan memberikan
dicipta bintang pada hasil ciptaan dan
dendangan syair.

2
Toolkit LS 1

Fasa 4
Bedah siasat syair 1. Secara individu murid membedah Murid dapat mengaplikasikan
ELABORATION/ Pohon Buluh siasat syair Pohon Buluh dan Teknik RBPSkSRA
PERKEMBANGAN secara individu. mempersembahkan di papan tulis
(Aplikasi / untuk melihat .
Penelitian)
(20 minit)

Fasa 5 Soal jawab : 1. Guru bersoal jawab dengan murid 1. Dapat mengemukakan
1. Kepentingan berkaitan kepentingan mempelajari tiga isi penting
Evaluation/ mempelajari puisi syair. karangan jenis
PENILAIAN syair 2. Memberikan latihan karangan : perbincangan.
(Pentaksiran) 2. Cara-cara Bincangkan cara-cara mempopularkan
(10 minit) mempopularkan semula syair dalam kalangan murid-
semula syair murid sekolah
dalam kalangan
murid sekolah

Nota: Template ini adalah sebagai panduan penyediaan Rancangan Pengajaran Harian [RPH] / Lesson Plan.
Ia boleh diubahsuai mengikut kesesuaian.
3

You might also like