You are on page 1of 1

PRIPREMA ZA ODRŽAVANJE SATA

Predmet: BOSANSKI, HRVATSKI, SRPSKI JEZIK I KNJIŽEVNOST

Nastavnik:Ena Neimarlija
Nastavna tema: Kultura izražavanja
Nastavna jedinica: Naracija- pripovjedanje - ,,Pele se seli u šupu”

Ciljevi i zadaci sata:


Mogućnost prepričavanja koje će obezbijediti razumijevanje svih važnih elemenata u
sadržaju;
Osposobljavanje za reprodukciju teksta bez formulisanja naslova cijelinama;
Razvijanje jezičko-komunikacijskih sposobnosti, osvješćivanje važnosti korektnog i lijepog
govora u usmenoj i pisanoj formi; Ovladavanje jezičkim sredstvima potrebnim za uspješno
izražavanje u pojedinim oblicima usmenog i pismenog izražavanja; Pojačavanje mogućnosti
razumijevanja značenja i izražavanja smislenim rečenicama
Tip časa: obrada
Oblici rada: frontalni, individualni
Nastavne metode: dijaloška( izlaganje, razgovor), monološka, ilustracije i demonstracije
Nastavna sredstva i tehnička pomagala: udžbenik, plakat, tabla, kreda u boji

SADRŽAJ I ARTIKULACIJA NASTAVNOG SATA

UVODNI DIO:

Ponovimo šta samo radili na prošlom času. Najava cilja časa.

GLAVNI DIO:

Zapisujem naslov na tabli. Naracija- pripovjedanje – Pele se seli u šupu


1. čas Objašnjavam im šta znači naracija-pripovjedanje. To je poseban oblik usmenog ili
pismenog izražavanja koji sadrži radnju. Pripovjedamo o izmišljenim ili stvarnim događajima
ili doživljajima.
Čitam im priču. Malo razgovaramo o priči.
Učenici imaju zadatak da napišu priču o tome kako ih je neko ne znajući uvrijedio. Naglasim
da ne mora biti istinit događaj.

2. čas Pisana zadaća. Ponovimo kako pisati naraciju-pripovjedanje. Pročitamo još jedanput
priču, ponovimo. Učenike prepuštam individualnom radu. Uz neke korekcije.

3.čas Ispravak i analiza pisane zadaće. Ispisujem im greške na tabli. Objašnjavam gdje su
najviše griješili i kako da ispravljaju greške. Učenici rade ispravak. Nekoliko najuspješnijih
radova pročitamo.

ZAVRŠNI DIO:

Za DZ da napišu priču

You might also like