You are on page 1of 5

JU OŠ ¨PREKOUNJE¨ RAZRED: VII DATUM: 12.11.2019. BR.ČASA: 30. I 31.

NASTAVNI PREDMET: Bosanski jezik i književnost

NASTAVNA JEDINICA: Ranko Pavlović, Čistač obuće

TIP ČASA: obrada pripovijetke

NASTAVNO PODRUČJE: književnost

NASTAVNE METODE: dijaloška, metoda teksta, analitičkosintetička metoda

NASTAVNA SREDSTVA: književni tekst

OBLICI RADA: frontalni i individualni

KORELACIJA SA DRUGIM PREDMETIMA: historija

ISHODI UČENJA: učenici će moći uočiti glavnu temu, prepoznati i imenovati pouke u priči, otkriti i
tumačiti psihološke osobine likova kroz govor likova i njihove postupke; samostalno napraviti plan priče,
povezivati tematsku osnovu sa pričama koje su ranije obrađene; povezivati gradivo iz historije sa temom
priče – težak položaj djece u ranijim hist.periodima.

OBRAZOVNI ZADACI: upoznati učenike sa piscem i njegovim djelom; analizirati idejnu i umjetničku
podlogu priče; detaljno analizirati likove i njihove postupke; upoznati učenike sa socijalnom
karakterizacijom likova; uočavati retrospektivni red pričanja.

ODGOJNI: razvijati i njegovati čitalačke navike i literarni senzibilitet. Izgrađivati i njegovati kod učenika
empatiju, druželjubivost i solidarnost. Podsticati učenike na svestranije shvatanje života.Razvijati ljubav i
pravilan odnos prema prijateljima i roditeljima .Razvijati suosjećanje sa životnim patnjama i tegobama
drugih, te spremnost da im se pomogne. Razvijati radne navike i odgovornost za vlastite postupke.

FUNKCIONALNI: bogatiti sposobnost učenika za zapažanje umjetničkih pojedinosti i podsticati im


očiglednost, čulnu maštu. Jačati njihovo istraživačko interesovanje, logičko zaključivanje i kreativne
sposobnosti. Navikavati ih da umjetničke pojave posmatraju iz više aspekata.Jačati perceptivne
sposobnosti, literarni senzibilitet i podsticati stvaralačku maštu. Osposobljavati ih za ispravno moralno
rasuđivanje. Bogatiti učenički rječnik: socijalan – društven; ich i er – forma; laštilo,

ARTIKULACIJA ČASA

UVODNI DIO

Doživljajno-spoznajna motivacija u vidu razgovora o prethodno obrađenoj pripovijeci Vanjka, Antuna


Pavloviča Čehova: Ko je bio Vanjka? (Devetogodišnji dječak koji je poslan u Moskvu na obućarski zanat)
Da li je imao priliku da izučava taj zanat? Zašto? Kako su s njim postupali gazda i gazdarica?

U većini zemalja na svijetu zabranjeno je djecu zapošljavati na poslovima za odrasle. Posao djece je da
se igraju, uče, i budu zdrava i vesela. Ali, ponekad djeca i sama pokušavaju nešto zaraditi. Kada je rad
djece opravdan i trebalo bi ga dozvoliti i podsticati, a kada poslodavce i korisnike treba osuđivati i
kažnjavati ? (Rad djece je opravdan onda kada taj posao utječe na razvoj njihovih psihofizičkih osobina,
kada djeca učestvuju u humanitarnim akcijama...)
Zamislite da šetate gradom. Oko vas vreva prolaznika, žamor. Jedan glas izdvaja i privalči vam pažnju. Taj
glas viče: ¨Cistimo obuću!¨Osvrćete se i ugledate sitnog dječaka kako sjedi na malenoj stolici, ispred
njega je drveni sanduk iz kojeg vire četke, kreme za cipele i laštila. U ruci mu komad kruha, na glavni
iskrzani slamnati šešir. Ko je taj dječak? Tako je sićušan, a doziva vas tako prodornim glasom! Čini li to
uzalud? Biste li se rado zaustavili i porazgovarali s njim? Sta biste o njemu željeli znati?

GLAVNI DIO

Usmena i pismena najava cilja časa.

Kratka eksplikacija o piscu: Ranko Pavlović je rođen 1943. kod Teslića.U rodnom mjestu završio je
osnovnu školu, a Učiteljsku školu u Banjoj Luci. Jedno vrijeme je radio kao učitelj, a nakon toga se
posvetio novinarstvu. Danas živi u Banjoj Luci. Počeo je objavljivati svoje radove još u srednjoj skoli.
Napisao je nekoliko radioigra i lutkarskih igara za djecu. Najpoznatija djela su mu zbirka proze Priče iz
Vakufa.

Izražajno čitanje pripovijetke.

Emocionalno-intelektualna pauza radi sređivanja prvih utisaka koje je priča izazvala na imaginativnom
planu.

Globalna analiza i korekcija doživljaja: Kakva je osjećanja priča u tebi izazvala? Obrazloži svoje
odgovore. (Očekivani odgovor: priča me rastužila. Bilo mi je žao Bajre, sićusnog dječaka koji je morao
raditi svaki dan. Divio sam se dječaku – piscu koji je odlučio zamijeniti Bajru; Nisam odobravao ponašanje
ostalih dječaka koji su ponekad znali maltretirati Bajru, zadirkivati ga. Dopao mi se i način na koji je otac
reagovao kada je vidio sina da čisti obuću koju inače nikad nije htio čistiti)

Detaljna analiza, analiza sadržaja

Ko je pripovjedač u ovoj priči? Sta se postiže ovakvim načinom pripovijedanja? Sta saznajemo o
pripovjedaču? O čemu on razmišlja dok čeka prvu mušteriju? Zbog čega niko nije svraćao? Pronađi
rečenicu u kojoj je možda odgovor. (Izgleda da nisam znao pozivati njihove (cipeline ) vlasnike.)

Ko je u tom poslu bio bolji? Kako to Bajri polazi za rukom? Ko je Bajro? Kako on izgleda? Pronađi
rečenice koje opisuju njegov fizički izgled. (tanjušni vrat, sićušno tijelo, )Zbog čega se slika centra gradića
ne bi mogla zamisliti bez Bajre? Sta o njemu otkriva rečenica: ¨u početku smo mislili da on spava ispred
kavane¨? Kako živi Bajro? Navedi pojedinosti koje govore da Bajro potječe iz siromašne porodice.
( Uvijek smo ga viđali kako čisti cipele – i praznicima i nedjeljom. Njegova mršava sestra mu je uvijek
donosila ručak u plavoj činijici) Koju osobinu još otkrivaš o Bajri? (Cim bi metalni novčić zvecnuo u kutiji,
on bi se opet latio jela. Bajro je bi marljiv, ostavljao bi i jelo da bi radio) Cime je ispunjeno njegovo
djetinjstvo?

Kako su se drugi dječaci odnosili prema Bajri? Zbog čega su ga zadirkivali? Kako je on reagirao na te
njihove provokacije? (on bi samo bezazleno gledao ispod šešira ili bi se smješkao) Kako objašnjavate
njegov bezazleni pogled? Koje Bajrine osobine uočavaš na osnovu njegovog ponašanja? Kako biste
protumačili sljedeću rečenicu: Bajro se samo smješkao, a iz pogleda mu se naslućivalo da će biti
zadovoljan ako se sve završi na sitnim šalama.? Po čemu se Bajro razlikuje od ostalih dječaka?
Sta su dječaci jedan dan uradili? Jeste li bili iznenađeni ovim njihovim postupkom? Zašto? Sta je mislio
Zvonko kad je rekao ¨ i za tebe makar ponekad mora postojati nedjelja¨? Kako se u tom trenutku
ponašao Bajro? Šta ste očekivali? A sta se ustvari desilo? Zašto je pripovjedač odlučio pomoći Bajri? Kako
je Bajro reagirao? Čega se Bajro plaši? Sta o Bajri jos otkrivamo iz ovog razgovora sa Zvonkom? Sta se
naslućivalo u njegovom glasu? Ima li on želja? Koja se to njegova bitna crta karaktera ispriječila pred
sitnim željama? Hoće li želja za igrom nadvladati strah? Je li Bajro napustio svoje ¨radno mjesto¨ i
prihvatio poziv dječaka? O čemu ste u tom trenutku razmišljali? Jeste li se uplašili da će naići Bajrin
otac? Jeste li očekivali da će se umjesto Bajrinog oca pojaviti pripovjedačev otac? Razlikuju li se Bajrin i
pripovjedačev otac? Otkrij u tekstu rečenice koje govore o tome? Jesu li obojica okrutni u odgoju svojih
sinova? Na osnovu čega to zaključuješ? Kakav je pripovjedačev otac, a kakav Bajrin?

Kako se osjećao ¨novi čistač¨ u trenutku kad je shvatio da mu se približavaju crne cipele i kad je bio
uvjeren da će se zaustaviti na sanduku? Šta si ti u tom trenutku osjetio? Čiju je to cipelu, čarapu i
nogavicu prepoznao? Je li ga otac prepoznao? Kakav je d ijalog između oca i sina? Šta otkrivaš u
odgovoru? Pokušaj objasniti očevo ponašanje. Je li on prepoznao sina pa namjerno došao do sanduka
čistača obuće? Zašto mu se odmah nije javio? Šta je sve dječak preživljavao u tom trenutku? Kako
objašnjavaš plaćanje krupnom novčanicom? Kako bi se ti osjećao da si bio na dječakovom mjestu?

Sta se dogodilo kad je dječak došao kući? Potkrijepi tekstom.

Kraj priče je sigurno mimo tvojih očekivanja. Nešto si ipak spoznao.

Sta je to bitno u našim životima? Šta je to što krasi dječaka i njegovog oca? Čemu te poučila ova priča?

Drugi čas obrade pripovijetke:

Ponoviti ukratko sadržaj priče.

Učenike podijeliti u 4 grupe jednakog sastava.

Svaka grupa dobija zadatke.

1.grupa: Odredite vrijeme, mjesto radnje i napravite plan priče

2.Odredite glavne i sporedne likove i njihove psihofizičke osobine- sve potkrijepi rečenicama iz teksta

3.grupa: Uočite retrospektvino i hronološko kazivanje u priči i potkrijepite primjerom

4.grupa: Pronađite primjere za stilske figure koje smo dosada upoznali:


personifikaciju,epitete,poređnja...

Nakon samostalnog rada, učenici prezentiraju rezultate koje ispisujemo na tabli.

ZAVRŠNI DIO ČASA

Sinteza rada na času.


Domaća zadaća: Ispričajte priču retrospektivnim slijedom pričanja. Možete započeti ovim redom: - očev
smijeh i dječakovo zadovoljstvo zbog pomoći vršnjaku

- Dječak pripovjedač prisjeća se susreta sa Bajrom

- Poziv na zajedničku igru

- Dječak iščekuje mušterije

- Neobičan mušterija

PLAN TABLE

Čistač obuće

Ranko Pavlović

Laštilo- krema za cipele obod – vanjski dio predmeta koji se obavija kružno

Smušeno-zbunjeno zamackan-zamazan,zaprljan nedoumica-dvoumljenje

Tema priče: požrtvovanost dječaka – pripovjedača

Vrijeme radnje: rana jesen

Mjesto radnje: Vakuf, naselje nedaleko od Bihaća

Glavni likovi: pripovjedač i Bajro

Sporedni likovi: otac i dječaci

Pripovjedač: požrtvovan, brižan, suosječajan, stidljiv, velikodušan...

Bajro: siromašan, marljiv, predan, odgovoran, spretan, vješt, povučen, stidljiv, bojažljiv,
strpljiv,nenametljiv...

Otac: pažljiv, smiren, velikodušan, strpljiv...

Retrospektivni slijed kazivanja – kazivanje u kojem se pisac iz sadašnjosti vraća u prošlost.

Hronološki red kazivanja – kazivanje u kojem pisac priča događaje onim redom kako su se dogodili

Stilska izražajna sredstva

Epiteti: kreštavi (glas), slamnati (šeširić), čiste, zapuštene, ulaštene, obične,crne(cipele), iskrzani,drveni
(sanduk), tanjušni (vrat) ...

Personifikacija: prolazile su ispred mene cipele, nisu me primjećivale,

Pouke: Ko čini dobra, od njega se još više dobra očekuje. Ponekad je najbolji način da nešto naučimo ako
se žrtvujemo zbog nečega. Najveća nagrada je osmijeh i sreća koju smo izmamili kod drugih...

You might also like