You are on page 1of 2

PRIPREMA ZA NASTAVNI ČAS

1. NASTAVNI PREDMET: Bosanski 2. NASTAVNA JEDINICA:


jezik i književnost Alija Hasagić Dubočanin: Lađarski put
3. RAZRED: VI 4. TIP ČASA: lektira
5.CILJEVI ČASA
5.1 OBRAZOVNI: 5.2 ODGOJNI: 5.3 FUNKCIONALNI:
umjetničke lirske pjesme, razvijanje osjećaja za razvijanje, izgrađivanje i formiranje
motivi, osjećanja ljepotu pisane riječi, perceptivnih, mentalnih i
lirske slike, strofa, ljepotu osobnog
komunikativnih sposobnosti
upoznavanje sa doživljaja pjesme,
elementima izražajnog razvijanje sposobnosti za
čitanja pjesme, prepoznavanje ljepote i
uočavanje i imenovanje vrijednosti u
pojedinosti u pjesmi književnom djelu
6. NASTAVNE 7. NASTAVNA 8. OBLICI RADA: frontalni,
METODE: SREDSTVA: lektira individualni
metoda usmenog izlaganja
i razgovora
9. STRUKTURA ČASA
9.1.UVODNI DIO:
Alija Hasagić Dubočanin, bosanskohercegovački književnik, rođen je 1949. godine
u Bosanskom Dubočcu na Savi. Osnovnu školu je pohađao u rodnom mjestu i Koraću kod
Bosanskog Broda, a srednju školu je završio u Kranju. Filozofski fakultet, smjer književnost i
jezik, završio je u Sarajevu.
Književnošću se počeo baviti još kao srednjoškolac, a nakon objavljivanja prvih radova
potpisuje se sa Alija H. Dubočanin ( H.-Hasagić, a Dubočanin od rodnog mjesta Dubočac).
On je svestran književnik u čijem opusu se nalaze romani, pripovijetke, kratke priče, pjesme i
eseji.
U toku rata bio je inicijator pokretanja i urednik lista za mlade "Lastavica" i novina za djecu
"Vrelo Bosne". Prevođen je na: albanski, bugarski, engleski, francuski, holandski,
makedonski, njemački, španski i turski jezik. Njegov roman "Behar u Sarajevu" (prvo izdanje
1998., drugo izdanje 2007), u kome su opisane prve dvije godine opsade i uništavanja
Sarajeva, smatra se jednim od najboljih književnih djela koja obrađuju tu tematiku.
9.2 GLAVNI DIO ČASA:
Analiza pripovijetke Lađarski put.
O čemu nam govori ova pripovijetka?
Šta bi, dakle, bila tema ove priče? (Tema priče bi bila jedan radni dan oca i njegovog sina na
brodici.)
Kako otac i sin zarađuju za život? (Na težak i mukotrpan način.)
Znači riječ je o životu ljudi koji nisu bogati. To je jedna sugestivna i emocijama nabijena
priča o životu običnih ljudi, napola siromašnih, koji svoju svakodnevnu koricu hljeba
zarađuju teško i uz puno prolivenog znoja.)
PRIPREMA ZA NASTAVNI ČAS

Ali, šta mislite da li su oni sretni ili nesretni iako tako teško žive i teško rade? (Sretni su.)
Kako to možemo zaključiti? Nađite taj dio u tekstu. (Rad na tekstu: «Kad je veseo i kad nam
je kuća puna, otac nije star. A najmlađi je bio onda kad je meni i sestri napravio mali čamčić.
Lak. I pokretljiv. Možeš ga veslati jednom rukom. I jučer je otac bio mlađi. I on i majka su se
smijali.»)
Zašto je otac izgledao mlađi u dječakovim očima u trenucima kada se smijao?
Kada se smijemo?
Da li nam je do smijeha kada u kući nemamo dovoljno hrane za svoje ukućane?
Šta znači kada kažemo da nam je kuća puna?
U priči ima jedno sjećanje koje puno govori o dječijem svijetu, o dječacima, njihovim
željama, naročito o želji da se pokažu i vještim i hrabrim, pa makar zbog toga morali trpiti i
fizičku bol. Pronađite taj dio u pripovijeci. (Rad na tekstu – dio u kojem se govori o
pokušajima dječaka da uzjašu konja.)
Kako se završava ova pripovijetka? (Zajedničkim objedom oca i sina nakon napornog radnog
dana.)
Od čega se sve sastoji njihovo jelo? (Navesti učenike da daju svoj vlastiti zaključak.)

9.3 ZAVRŠNI DIO ČASA:


Jezičkostilske karakteristike:
Ova priča vrvi od brojnih stilskih figura. Koje su najbrojnije? (Epiteti, zatim poređenja, a
imamo i jednu onomatopeju koja je vješto sakrivena u jednoj rečenici.)
Šta je to onomatopeja? (To je stilska figura u kojoj se oponašaju zvukovi iz prirode.)
Pokušajte pronaći tu jednu skrivenu onomatopeju u ovoj priči. (Rad na tekstu: «Bijele
svjetlosne pjege pucaju mi u ušima.)
Zatražiti od učenika da izdvoje što je moguće više poređenja.
10. PLAN TABLE: Alija Hasagić Dubočanin: Lađarski put

You might also like