You are on page 1of 10

გაკვეთილის გეგმის ფორმა

N5

მასწავლებლის სახელი , გვარი : ხათუნა დოლენჯიშვილი

პირადი ნომერი: 01006016757

საგანი : ბუნებისმეტყველება

სწავლებლის საფეხური/კლასი: დაწყებითი II კლასი

მოსწავლეთარაოდენობა1: 26 (1 სსსმ მოსწავლე)

გაკვეთილის თემა: ჩვენ გარშემო ჰაერია

გაკვეთილის მიზანი:

 მოსწავლეებმა შეძლონ ყოველდღიურ ცხოვრებაში სიცოცხლისათვის ბუნებრივი რესურსების მნიშვნელობის გაცნობიერება


 მარტივი ხელსაწყოების გამოყენებითა და შეგრძნებების ორგანოებით შესწავლის ობიექტზე დაკვირვება
 ვარაუდების გამოთქმა ბუნებრივი რესურსების ამოწურვის შემთხვევაში

გაკვეთილის მიზანი სსსმ მოსწავლისთვის :

 მოსწავლემ შეძლოს ბუნებრივი რესურსების მნიშვნელობის გაცნობიერება


 მოსწავლემ შეძლოს შეგრძნებების ორგანოებით შესწავლის ობიექტზე დაკვირვება

1
მასწავლებელმა უნდა მიუთითოს , თუ რამდენი მოსწავლეა სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე და მოახდინოს შესაბამისი
აქტივობის მოდიფიცირება.
გაკვეთილის თემისა და მიზნის შესაბამისობა ეროვნული სასწავლო გეგმის მოთხოვნებთან :

გთხოვთ, მოკლედ დაასაბუთოთ, რამდენად არის გათვალისწინებული წარმოდგენილ გეგმაში კონკრეტული კლასის საგნობრივი
პროგრამის მოთხოვნები (მაგ., გაკვეთილის მიზნის შესაბამისობა მისაღწევ შედეგებთან, საგნის სპეციფიკის გათვალისწინებით, სასწავლო
მიზნის,თემის/თემების შესაბამისობა სასწავლო წლის მოცემულ პერიოდთან და ა.შ)

მიმაჩნია, რომ ჩემ მიერ წარმოდგენილი გაკვეთილის გეგმა შეესაბამება მეორე კლასის პროგრამის მოთხოვნებს , გაკვეთილის მიზნები და
შედეგები შეესაბამება ერთმანეთს. გაკვეთილის თემა - ჩვენ გარშემო ჰაერია. თემა ძალიან აქტუალურია დღესდღეისობით . ვთვლი, რომ
ჩემ მიერ შერჩეული აქტივობები ნათლად დაანახებს ჩემ მოსწავლეებს ჰაერის თვისებებს და მნიშვნელობას.

N აქტივობის მიზანი და აღწერა გამოყენებული კლასის სასწავლო რესურსები დრო (წთ)


მეთოდი/მეთოდები ორგანიზების (დაასაბუთეთ შინაარსობრივი
ფორმა/ფორმები რესურსების მიზანშეწონილება
სასწავლო მიზანთან მიმართებით)
1 აქტივობა 1. ვერბალური საერთო საკლასო რესურსი: ფორმატზე ჩამოწერილი 4 წთ.
საორგანიზაციო საკითხები მეთოდი აქტივობები, რომელსაც
გაკვეთილის მიზნისა და შეფასების მასწავლებელი გააცნობს
პრინციპების გაცნობა მოსწავლეებს.
აქტივობის მიზანი: მოსწავლეთა მიზანი: მოსწავლეების მზაობა
მობილიზება გაკვეთილისთვის. მათთვის წინასწარ იცოდნენ, რა
სწავლების ხელშემწყობი გარემოს აქტივობები იგეგმება
უზრუნველყოფა, რომელიც უკავშირდება გაკვეთილზე და ადვილად
საგაკვეთილო მოტივაციის ზრდას. განეწყონ ერთი აქტივობიდან
აღწერა: მასწავლებელი მოსწავლეებს მეორეზე გადასასვლელად
ახსენებს, რომ თითქმის ორი კვირის ვარაუდების
მანძილზე ისინი განვიხილავდნენ გამოთქმა
ბუნებრივ რესურსს წყალს და უსვამს
მაპროვოცირებელ შეკითხვას :
- როგორ ფიქრობთ, სიცოცხლისათვის
გარდა წყლისა,კიდევ რა არის
აუცილებელი?
მოსწავლეები ასახელებენ საკუთარ
ვერსიებს. მასწავლებელი აცნობს
გაკვეთილის თემას, მიზანს,მეთოდებსა და
რესურსებს, რომლებსაც გამოიყენებს
მიზნის მისაღწევად; რა შედეგს ელის
გაკვეთილის ბოლოს; აცნობს აქტივობებს,
მოსწავლის შეფასების რუბრიკებს და
შეფასების ფორმებს.
2 აქტივობა 2. გონებრივი იერიშით საერთო საკლასო რესურსი: თაბახის ფურცელზე 7 წთ.
ჰაერი და მისი თვისებები ასოციაციური რუკის გამზადებული ცალიერი
აქტივობის მიზანი: წინასაგაკვეთილო შევსება ასოციაციური რუკა, მარკერი
განწყობის შექმნა , იგი უკავშირდება
გაკვეთილზე მოტივაციის ზრდას. კითხვა-პასუხი მიზანი: მოსწავლემ შეძლოს
აღწერა: მასწავლებელი მოსწავლეებს ჰაერის თვისებების აღმოჩენა და
სთხოვს გაიხსენონ, რა იციან ჰაერის დაეხმარონ მასწავლებელს
შესახებ. მოსწავლეები საუბრობენ ჰაერზე, შეავსოს ასოციაციური რუკა
მასწავლებელი მათ მიერ დასახელებული
სიტყვებისაგან დაფაზე ადენს ასოციაციურ
რუკას. მასწავლებელი მიმართავს
კითხვებით:
- სად არის ჰაერი?
- ვხედავთ ჰაერს? რატომ?
- სუნით თუ შევიგრძნობთ ჰაერს?
- იქნებ ჰაერს გემოთი ვგრძნობთ?
- მაშ, როგორ ვხვდებით, რომ ჩვენს
გაშემო ჰაერია?
 სსსმ მოსწავლე გამოთქვას საკუთარ ინდივიდუალური დავალება
ვარაუდს გასაფერადებელი ნახატი, ფერადი
ფანქრები
3 აქტივობა 3. პრაქტიკული საერთო საკლასო რესურსი: მოსწავლეების მიერ 10-12 წთ.
ჰაერის აღმოჩენა ცდებით მეთოდი დამზადებული მარაოები,
აქტივობის მიზანი: მოსწავლეებმა შეძლონ ცელოფნის პარკები. მაკრატელი,
ცდაზე დაკვირვებით გამოიტანონ სკოჩი, სანთელი, ასანთი
დასკვნები, რომ ჩვენს გაშემო ჰაერია. კეთებით სწავლება
აღწერა: მიზანი: მოსწავლის მიერ
ცდა 1. ჰაერი უხილავია მასწავლებლის კარნახით და
მასწავლებელი მოსწავლეებს სთხოვს აიღონ დახმარებით ჩატარებული ცდის
რვეული და მარაოსავით რამდენჯერმე შედეგად დასკვნების გამოტანა და
გაიქანაონ და უსვამს კითხვებს: ამ გზით ახსნილი ახალი მასალის
- რა იგრძენით? უკეთ დამახსოვრება.
- რა არის ის უხილავი სხეული, რომელიც
სახეზე გეხებათ?
ამ ცდისგან გამოვიტანეთ დაკვნა, რომ ჰაერი ფურცლისაგნ გაკეთებული მარაო
უხილავია.
(დასკვნა უნდა ჩავწეროთ დაფაზე)
ცდა2. თბილი ჰაერი ზემოთ იწევს
მასწავლებელი მოსწავლეებს ცდის
ჩატარებამდე აფრთხილებს, რომ მომავალში
მსგავსი ცდის ჩატარება შეუძლიათ
მხოლოდ უფროსებს.
მასწავლებელი თავის მაგიდაზე ანთებს
ორ სანთელსა და ორ მოსწავლეს სთხოვს
გამოვიდეს მასთან და ხელისგული სწორედ
ისე დაიჭირონ სანთლის ალის ზემოთ,
როგორც ეს მან გააკეთა. ცოტა ხანს
გააჩერონ.
ამის შემდეგ მასწავლებელი კლასში სხვა
მოსწავლეებს ეკითხება:
- თქვენი აზრით, რას იგრძნობდა ეს ორი
მოსწავლე?
ახლა კითხვას უსვამს ცდაში მონაწილე
მოსწავლეებს:
- რა იგრძენით?
- რისი შეხება იგრძენით ხელისგულზე?
ახლა ისევ მიმართავს კლასს:
- რამ გაათბო თქვენი აზრით
ხელისგული?
- როგორი ჰაერი იგრძენით?
- ახლა აბა ყველამ ხელისგულები
იატაკთან მიიტანეთ ახლოს. რას
გრძნოობთ? არის სითბო?
მოსწავლეები გამოიტანენ დასკვნას
რომ თბილი ჰაერი მოძრაობს ზემოთ.
(დასკვნა უნდა ჩავწეროთ დაფაზე)
ამ დასკვნის განსამტკიცებლად
მასწავლებელი მოსწავლეებს აჩვენებს ფრანს
და ეკითხება:
- იცით ეს რა არის?
- თუ იცით როგორ უნდა გავუშვათ აკვირდება მასწავლებელს როგორ
ფრანი? უშვებს ფრანს
- მოდით გავუშვათ ფრანი და
დავაკვირდეთ რამოხდება.
დასკნა იგივეა, ცხელი ჰაერის მეშვეობით
ფრანი ჰაერში აფრინდა.
ცდა 3. (ჰაერი ყველას და ყველაფერს
სჭირდება)
მასწავლებელი მაგიდაზე ანთებს ორ
სანთელს, იღებს ცარიელ გამჭვირვალე
ქილას და ერთ ანთებულ სანთელს აფარებს
ზევიდან. ამის შემდეგ სთხოვს
დააკვირდნენ რა მოუვათ სანთლებს.
დასკვნა, რომ უჰაეროდ სანთელიც ჩაქრება
უნდა დაწერონ დაფაზე.
დამოუკიდებლად ანალოგიური ცდის
ჩატარებისას მასწავლებელი აფრთხილებს
მოსწავლეებს, რომ მას შემდეგ რაც სანთელი
ჩაქრება, ქილას ხელი არ მოკიდონ ცოტა
ხანს, რადგან ..... და აქვე თხოვს გამოთქვან
ვარაუდები რატომ?

 სსსმ მოსწავლე გამოთქვას საკუთარ


ვარაუდს მარაოს დანიავების
შემთხვევაზე
4 აქტივობა 4. ვერბალური საერთო საკლასო რესურსი: სახელმძღვანელო(გვ.48) 7 წთ.
მაპროვოცირებელი კითხვები და ბუნება 2 კლასი
სახელმძღვანელოზე მუშაობა კითხვა-პასუხი გ.კვანტალიანი, ლ.მიაქიაშვილი,
აქტივობის მიზანი: ვარაუდების გამოთქმა თ.კვანტალიანი
ცოცხალი არსებებისთვის ჰაერის
მნიშვნელობაზე მიზანი: ცდების შედეგად
აღწერა: მასწავლებელი სვამს კითხვებს: დანახული, სახელმძღვანელოდან
- გვჭირდება თუ არა ჰაერი ადამიანებს? ამოკითხულ ტექსტზე
- წყალში თუ არის ჰაერი? დაკვირვების და გეგების უნარის
- მიწაში თუ არის ჰაერი? გამოჩენა
მოსწავლეები ასახელებენ თავიანთ
მოსაზრებებს, ამის შემდეგ მასწავლებელი
სთხოვს გადაშალონ წიგნები 48-ე გვერდზე
და იგი გამომეტყველებით კითხულობს
ტექსტს, მოსწავლეები თვალს ადევნებენ
სახელმძღვანელოში. ტესტის მოსმენა და მიმდებარე
 სსსმ მოსწავლე ისმენს ახალ სურათების დათვალიერება
ტექსტს
5 აქტივობა 5. პრაქტიკული საერთო საკლასო რესურსი: ფორმატზე ჩამოწერილი 4 წთ.
დაასრულე წინადადებები მუშაობა სამი დაუსრულებელი
აქტივობის მიზანი: გაკვეთილზე ცდების წინადადება და ცალ-ცალკე
შედეგად დანახული, ტექსტის წაკითხვით დაწერილი სამი სიტყვა
გაგებულის პრაქტიკაში გამოყენება
აღწერა: მასწავლებელს დაფაზე მიზანი: ახალი მასალის
გამზადებული აქვს 3 დაუსრულებელი პრაქტიკაში გამოყენება
წინადადება და 3 ცალ-ცალკე დაწერილი
სიტყვები( სუნთქავენ, ჩაქრა,ჰაერი).
მოსწავლეებმა უნდა დააკვირდნენ და
მოცემული სიტყვებით დაასრულონ
წინადადებები.
1. ცოცხალი ორგანიზმები ჰაერით -----
------------------ .
2. ------------- რომ არ იყოს, გაზქურას
ვერ ავანთებდით.
3. სანთელს ქილაში ჰაერი აღარ ეყო და
-----------.
 სსსმ მოსწავლე ამოიკითხავს ცალკე მასწავლებლის დახმარებით
ფურცელზე დაწერილ სიტყვას - სიტყვა ჰაერს ჩასვამს მის კუთვნილ
ჰაერი ადგილზე

6 აქტივობა 6. ვიცოდი, გავიგე, საერთო საკლასო რესურსი: ფორმატზე 5 წთ.


გაკვეთილის შეჯამება / შეფასება მინდა გავიგო გამზადებული ცხრილი - ვიცოდი,
აქტივობის მიზანი: გავიგე, მინდა გავიგო
მოსწავლის განვითარების ხელშეწყობა. მიზანი: წინარე და გაკვეთილზე
მოსწავლის სწავლების ხარისხის მიღებული ცოდნის შეჯამება
გაუმჯობესება. მოსწავლეთა წახალისება
აღწერა: მასწავლებელი დაფაზე აკრავს
ცხრილს: ვიცოდი, გავიგე, მინდა ვიცოდე ...
მასწავლებელი მოსწავლეებს სთხოვს ახლა
შეავსონ I და II სვეტები. მოსწავლეები
გამოთქვამენ თავიანთ აზრებს და
მასწავლებელი პარალელურ რეჟიმში ავსებს
ცხრილს: რა იცოდნენ და რა გაიგეს დღეს
გაკვეთილზე.
 სსსმ მოსწავლე ასახელებს რა გაიგო
ჰაერის შესახებ.
7 აქტივობა 7. რესურსი: თაბახის ფურცლებზე 1 წთ.
საშინაო დავალების მიცემა- რა მსურს გამზადებული ცარიელი ცხრილი
გავიგო ჰაერის შესახებ
აქტივობის მიზანი: მოსწავლეთა ინტერესის მიზანი: დამოუკიდებელი
სფეროს დადგენა აზროვნების განვითარება
აღწერა: მასწავლებელი ყველას ურიგებს
ფურცლებს და სთხოვს შემდეგი
გაკვეთილისთვის მოიტანონ ფურცელზე
დაწერილი თავიანთი სურვილები - რისი
გაგება სურთ კიდევ ჰაერის შესახებ და
შემდეგ გაკვეთილზე დავასრულოთ
ცხრილის შევსება და გავცეთ ყველა თქვენ
კითხვას პასუხი.

გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები :

ბუნ.II.1. მოსწავლემ უნდა შეძლოს პრაქტიკულ აქტივობებში მონაწილეობა და ელემენტარული კვლევითი უნარ-ჩვევების დემონსტრირება.

შედეგითვალსაჩინოა, თუმოსწავლე:
 აკვირდება შესწავლის ობიექტს საკუთარი შეგრძნების ორგანოების ან მარტივი ხელსაწყოების გამოყენებით;
 უსაფრთხოების წესების დაცვით მონაწილეობს მარტივ პრაქტიკულ აქტივობებში;
 აგროვებს და ჩაინიშნავს კითხვაზე პასუხის გასაცემად საჭირო მონაცემებს;
 ეფუძნება პირად მოსაზრებებს ან/და დაკვირვების შედეგებს დასმულ კითხვაზე პასუხის გასაცემად;

ბუნ. II.1. სსსმ მოსწავლემ უნდა შეძლოს პრაქტიკულ აქტივობებში მონაწილეობა და ელემენტარული კვლევითი უნარ-ჩვევების
დემონსტრირება

 უსაფრთხოების წესების დაცვით მონაწილეობს მარტივ პრაქტიკულ აქტივობებში;

ბუნ.II.3. მოსწავლემ უნდა შეძლოს ორგანიზმებისათვის გარემოს მნიშვნელობაზე მსჯელობა.

შედეგითვალსაჩინოა, თუმოსწავლე:
 აგროვებს ინფორმაციას და მსჯელობს კონკრეტული ორგანიზმის სასიცოცხლო მოთხოვნილებების (საკვები, წყალი, ნიადაგი, ჰაერი,
თავშესაფარი) შესახებ;

ბუნ.II.3. სსსმ მოსწავლემ უნდა შეძლოს ორგანიზმებისათვის გარემოს მნიშვნელობაზე მსჯელობა.

 საუბრობს საკვების, წყლის, ჰაერის შესახებ

ბუნ. II.7. მოსწავლემ უნდა შეძლოს ყოველდღიურ ცხოვრებაში გამოყენებული ბუნებრივი რესურსების დასახელება და მათ მნიშვნელობაზე
მსჯელობა

შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე :

 ჩამოთვლის ბუნებრივ რესურსებს, რომლებსაც იყენებს ყოველდღიურ ცხოვრებაში(მაგ: წყალი, შეშა, ბუნებრივი აირი) და
ლაპარაკობს მათ მნიშვნელობაზე;

 ვარაუდობს, რა შეიძლება მოხდეს ბუნებრივი რესურსების ამოწურვის შემთხვევაში;

ბუნ. II.7. სსსმ მოსწავლემ უნდა შეძლოს ყოველდღიურ ცხოვრებაში გამოყენებული ბუნებრივი რესურსების დასახელება და მათ
მნიშვნელობაზე მსჯელობა

 ჩამოთვლის ბუნებრივ რესურსებს, რომლებსაც იყენებს ყოველდღიურ ცხოვრებაში(მაგ: წყალი, შეშა, ბუნებრივი აირი);

შეფასება : განმავითარებელი

გაკვეთილის შეფასების რუბრიკა:

კრიტერიუმები ყოველთვის ხშირად ნაკლებად

მოსწავლე ორგანიზებულია და ჩართულია


საგაკვეთილო პროცესში
მსჯელობს სწორად, კითხვებზე აქვს
ადეკვატური პასუხები
მოსწავლე კითხულობს და იაზრებს ტექსტს
(მოსწავლის შეფასების კრიტერიუმები და/ან რუბრიკები თან უნდა ერთვოდეს გეგმას)

ხელმოწერა :

თარიღი : 05.02.2019

You might also like