You are on page 1of 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SEJARAH
Mata Pelajaran dan
Sejarah Tahun 5 Bijak
Kelas
Tema/Tajuk Kedaulatan Negara / Identiti Negara Kita

Tarikh / Hari 19 Ogos 2019 / Selasa

Masa 8.40 – 9.40 Pagi

Bilangan Murid / 28 Orang


Standard Kandungan
9.2 Bendera Kebangsaan
Standard 9.2.5 Mengenal bendera kebangsaan negara-negara di Asia
Pembelajaran Tenggara.

K9.2.8 Menyatakan bendera kebangsaan sebagai simbol


perpaduan.

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;


1. Mengecam bendera kebangsaan negara-negara di Asia
Tenggara melalui gambar.
2. Berbincang tentang makna simbol bendera kebangsaan
negara-negara di Asia Tenggara.
3. Menyebut kepentingan bendera kebangsaan sebagai simbol
perpaduan.

Aktiviti 1. Guru menayangkan video lagu Aku Negaraku dan gmbar-


gambar bendera kebangsaan negara-negara di Asia Tenggara
kepada murid.
2. Peta negara Asia Tenggara ditampal di papan tulis dan
beberapa orang murid diminta untuk meneka nama negara bagi
setiap gambar bendera yang ditunjukkan.
3. Guru bersama-sama murid menyemak jawapan tersebut.
4. Kemudian murid menjalankan aktiviti perbincangan tentang
bendera kebangsaan negara-negara di Asia Tenggara dalam
kumpulan dengan menggunakan peta I-Think.
5. Setiap kumpulan akan membentang hasil kerja mereka
secara gallery walk.
6. Ahli kumpulan yang melawat setiap hasil kerja kumpulan
yang lain akan menilai dan menjawab soalan yang disediakan.
7. Aktiviti ini diteruskan sehingga setiap kumpulan berjaya
mencari jawapan untuk semua soalan.
8. Aktiviti pengukuhan, pengayaan dan pemulihan diteruskan
selesai aktiviti pembentangan selesai.
9. Guru membuat rumusan terhadap tajuk pengajaran dan
pembelajaran pada hari ini.
10. Murid menyatakan nilai yang diperolehi semasa pengajaran
dan pembelajaran.
EMK Nilai Murni Kebijaksanaan, ketekunan, kerajinan,
kesungguhan, hormat-menghormati,
kasih sayang, bekerjasama, bertoleransi
dan berdisiplin.
Dimensi Perkongsian Nilai, Tanggungjawab
Kewarganegaraan Warganegara, Keterikatan Emosi kepada
Negara
TMK Belajar dengan TMK.
KPS Imaginasi dan empati
Bahan Bantu Belajar Video lagu ‘Aku Negaraku’, bendera Jalur Gemilang, gambar-
gambar bendera kebangsaan negara di Asia Tenggara, peta
Negara-negara di Asia Tenggara, sticker, kertas mah-jong, kad
peranan, kertas informasi, sticky notes dan lembaran kerja.

Pengetahuan sedia Murid-murid pernah melihat bendera kebangsaan negara-


ada negara di Asia Tenggara semasa menonton Sukan Sea di
rancangan televisyen.
Langkah-langkah Pengajaran dan Pembelajaran:

Aktiviti Pengajaran dan Catatan


Langkah/ Masa Isi Pelajaran
Pembelajaran
1) Guru menayangkan video BBM
lagu “Aku Negaraku”  Video lagu ‘Aku
kepada murid-murid sambil Negaraku’
mengibarkan bendera Jalur
Gemilang.  Bendera Jalur
2) Guru bertanyakan soalan Gemilang
kepada murid-murid tentang  Gambar-gambar
 Tayangan video
lagu tersebut. bendera
lagu “Aku 3) Murid menjalankan aktiviti kebangsaan
Negaraku”. meneka nama bendera negara di Asia
kebangsaan dengan
Tenggara
menggunakan power point.
4) Guru mengaitkan aktiviti KCP:
tersebut dengan tajuk
Permulaan pengajaran dan  Interpersonal
(5 minit) pembelajaran pada hari ini.  Muzik
 Verbal - linguistik

KB:
 Aktiviti Meneka
Nama Bendera  Mengecam
Kebangsaan.
 Memahami
Nilai:

 Kebijaksanaan
 Disiplin

1) Guru menampalkan peta BBM


negara-negara di Asia  Peta Negara-negara
Tenggara pada papan tulis. di Asia Tenggara
 Aktiviti “Padankan 2) Guru meminta murid-murid  Sticker
Saya dengan mengenal pasti semula
KCP:
Betul’. setiap bendera kebangsaan  Interpersonal
yang mewakili negara-  Visual – ruang
negara di Asia Tenggara  Verbal - linguistik
yang mereka telah pelajari KB:
Langkah 1
tadi.
(15 minit)
3) Beberapa orang murid  Memahami
 Mengenal pasti
dipanggil ke hadapan untuk
 Menganalisis
memadankan jawapan yang
disediakan mengenai Nilai:
bendera kebangsaan pada
tempat kosong di peta  Bekerjasama
tersebut dengan betul.  Kebijaksanaan
4) Guru bersama murid-murid  Bertoleransi
yang lain akan memeriksa
jawapan yang diberikan.
5) Jawapan yang betul akan
diberikan peneguhan positif.
6) Guru memuji usaha yang
ditunjukkan oleh setiap
murid yang menjawab di
hadapan kelas.
7) Murid-murid sekali lagi
diminta untuk mengenal
pasti kembali nama-nama
negara yang mewakili
setiap gambar bendera
kebangsaan tersebut.
 Aktiviti Gallery 1) Guru mengedarkan BBM
Walk. beberapa keping kertas  Kertas mah-jong
mahjong kepada setiap  Kad peranan
runner kumpulan.  Kertas informasi
2) Setiap kumpulan akan  Sticky notes
berbincang tentang makna  Sticker
simbol pada bendera
kebangsaan masing-
masing. KCP:
3) Guru memberikan beberapa
maklumat tentang bendera  Interpersonal
kebangsaan negara-negara  Verbal – linguistik
di Asia Tenggara yang  Visual - ruang
terpilih.
4) Murid akan menghasilkan
peta awan berdasarkan KB:
Kepentingan maklumat yang mereka
menghormati bendera  Menghubungkait
perolehi.
kan
kebangsaan: 5) Kemudian setiap kumpulan
Langkah 2  Menjana idea
 Simbol akan menjalankan aktiviti
 Menilai
( 20 minit) perpaduan kaum. gallery walk dan menjawab
 Melambangkan soalan yang disediakan
dengan menggunakan
semangat Nilai:
sticky notes.
patriotik, maruah 6) Setelah selesai, setiap
 Kebijaksanaan
bangsa dan penjana idea akan datang
 Ketekunan
negara. ke tempat masing-masing
 Kerjasama
 Simbol dan memeriksa jawapan
kedaulatan yang ditampal pada kertas
mahjong mereka.
negara.
7) Kumpulan yang banyak
 Simbol lambang menjawab dengan betul
kebesaran akan diberikan sticker.
negara. 8) Beberapa murid akan dipilih
 Tanda sayang untuk menyatakan
dan bangga kepentingan menghormati
terhadap negara. bendera kebangsaan.
1) Guru memberikan aktiviti BBM
pengukuhan kepada setiap  Lembaran kerja
murid.
2) Murid perlu menamakan KCP:
Gerak kerja individu
 Interpersonal
negeri-negeri yang mewakili
(Pengukuhan)  Intrapersonal
bendera kebangsaan
 Verbal – linguistik
negera-negara di Asia
 Aktiviti
Tenggara.
menamakan
3) Bagi murid-murid yang KB:
negeri-negeri
dapat menyiapkan dengan
yang mewakili
awal dan kemas akan  Menganalisis
bendera berikut.  Memahami
diberikan aktiviti pengayaan
 Mengaplikasi
dan pemulihan.
4) Aktiviti pengayaan dan
pemulihan diberikan Nilai:
Langkah 3 mengikut tahap kesesuaian
(15 minit)  Kesungguhan
murid masing-masing.
 kebijaksanaan
1) Dalam aktiviti pengayaan,  Kerajinan
Pengayaan murid-murid perlu
 Memilih jawapan menjawab soalan objektif
yang betul pada tentang bendera
kebangsaan dengan betul.
soalan objektif. 2) Murid perlu menyiapkan
lembaran kerja sebelum
kelas tamat.

Pemulihan 1) Dalam aktiviti pemulihan,


murid dikehendaki untuk
 Memadankan memadankan kotak-kotak
kotak-kotak dengan jawapan yang betul.
dengan jawapan 2) Murid perlu menyiapkan
yang betul. lembaran kerja sebelum
kelas tamat.
Kognitif KB:
 Rumusan guru. 1) Guru merumuskan isi  Merumuskan.
 Perkongsian pelajaran pada hari ini.
2) Murid menyatakan nilai
murid. Nilai:
Penutup yang mereka perolehi
sepanjang sesi pdp  Hormat-
(5 minit)
berlangsung tadi. menghormati
Sosial 3) Guru memberikan pujian  Kasih sayang
 Guru memberikan dan motivasi kepada murid-
motivasi. murid.
Refleksi

Pada akhir pengajaran:

1.___________ murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan dan ____________ murid yang
tidak dapat mencapai objektif akan diberi bimbingan khas dalam sesi akan datang.

2.

Kekuatan:

1.___________________________________________________________________________
____________________________________________________________________.

2.___________________________________________________________________________
____________________________________________________________________.

Kelemahan:

1.___________________________________________________________________________
____________________________________________________________________.

2.___________________________________________________________________________
____________________________________________________________________.

Cadangan penambaikan:

1.___________________________________________________________________________
____________________________________________________________________.

2.___________________________________________________________________________
____________________________________________________________________.

Komen guru pembimbing:

____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________.
Tandatangan Pelajar, Tandatangan Guru Pembimbing,

(NURULASYIKIN BINTI AMIR ESHAH) (EN. MOHD HISAM BIN ABD MUTALIB)
Pelajar, Guru Pembimbing,
IPG Kampus Kent. SK Bundung, Tuaran Sabah.

Tandatangan Pensyarah Penyelia, Tandatangan Guru Besar,

(PN. SAUZANAH BINTI SULAIMAN) (PN. MULIANA @ MALIANA KELO)


Pensyarah Penyelia, Guru Besar,
IPG Kampus Kent. SK Bundung, Tuaran Sabah.

You might also like