You are on page 1of 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MELAYU TINGKATAN 4

Tarikh : 3 September 2019


Nama : Naim Basir
Tingkatan : 4SS1
Masa : 8.00 - 9.00 pagi (1 jam)
Jumlah murid : 33 orang
Matlamat Kurikulum: Keperluan pendidikan
Kemahiran Bahasa : Kemahiran menulis
Tema : Petikan Umum
Tajuk : Faedah permainan tradisional dan langkah-langkah untuk
menghidupkan permainan tradisional.
Bidang : Maklumat
Hasil Pembelajaran :
Hasil Pembelajaran
HP Standard HHP (Aras)
HPU Aras (1) i. Mendengar dan mengemukakan
7.0 Mendapat maklumat daripada pelbagai persoalan pokok, isi penting dan kurang
sumber yang didengar, dibaca, dan ditonton. penting dalam pelbagai bahan.
HPK
7.1 Mengenal pasti dan menyatakan gambaran
keseluruhan, idea utama dan isi penting, dan isi
relevan tentang bahan yang didengar, dibaca,
dan ditonton.

Objektif:

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat:


1. Mengenal pasti 6 isi tersurat dan menghasilkan 2 isi tersirat yang terdapat dalam
petikan.
2. Menulis rumusan lengkap mengunakan format yang tepat.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid sudah mempelajari tentang cara menulis rumusan.
Penilaian / Pentaksiran : Perbincangan, soal jawab, menyusun idea
KBT : Pembelajaran Konstruktivisme
Nilai Murni : Patriotik. kasih sayang, menghargai dan kerjasama
Sistem Bahasa : Sintaksis
KBAT : Konstruktivisme
ABM/BBM : Gambar permainan tradisional, lembaran kerja, nota, kertas
mahjong, papan putih, marker
Aktiviti PA-21 : Think Pair Share
Model: Koperatif

Fasa/Isi kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

Set Induksi (5 minit) Permulaan Pengajaran: KBT: Kemahiran berfikir


. 1. Guru membawa gambar permainan
KBAT: Soalan dan penyoalan
tradisional yang sudah digunting.
Murid harus mencantumkan gambar Pentaksiran: Guru (Soal Jawab)
itu semula secara berkumpulan. ABM: gambar permainan
2. Wakil dari setiap kumpulan akan tradisional
menunjukkan gambar yang sudah
siap dicantum.
3. Secara rawak, pelajar menjawab
soalan yang dikemukan oleh guru.
4. Guru memberitahu topik pengajaran
iaitu rumusan berkaitan dengan
faedah permainan tradisional.
5. Pelajar dibahagikan kepada 5
kumpulan.
6. Guru mengedarkan lembaran kerja
rumusan dan nota kepada setiap
pelajar.

Fasa 1: Memberitahu Langkah 1 (15 minit) KBT: Pembelajaran


1. Pelajar didedahkan dengan objektif Konstruktivisme
Guru menjelaskan objektif pengajaran.
pengajaran kepada pelajar. Nilai: Ketekunan, kerajinan,
2. Guru mengarahkan pelajar untuk
membaca lembaran rumusan kejujuran
1. Mengenal pasti 6 isi
tersurat dan menghasilkan 2 sepintas lalu. KBAT: Kefahaman
isi tersirat yang terdapat 3. Guru menerangkan format markah
Pentaksiran: Guru (mendengar
dalam petikan. rumusan.
dan memberi respon) dan
2. Menulis rumusan lengkap
Pemerhatian (Kemahiran
mengunakan format yang
tepat belajar)
ABM: Lembaran kerja dan
nota, marker, papan putih
Fasa 2: Transisi Langkah 2 (5 minit) KBT: Kemahiran berfikir
1. Guru menjelaskan 1. Guru memberi marker dan kertas
Nilai: Ketekunan, kerajinan,
tugasan berpasangan boleh
majong kepada setiap kumpulan.
berfungsi. kejujuran
2. Secara berkumpulan, pelajar perlu
Pentaksiran: Guru
mengenal pasti 6 isi tersurat dan
(Perbincangan)
menghasilkan 2 isi tersirat.
Aktiviti PA-21: Think pair share
3. Seterusnya, pelajar menulis rumusan
ABM: Marker, Kertas majong
penuh berdasarkan format yang telah
diterangkan oleh guru di kertas
majong.
Fasa 3: Kerja Berkumpulan Langkah 3 (10 minit) KBT: Kemahiran berfikir
1. Guru memantau dan membantu usaha Nilai: Ketekunan, kerajinan,
pelajar. kejujuran
2. Setiap pelajar terlibat dalam KBAT: Aras berfikir
menghasilkan rumusan. (Pengetahuan, Kefahaman)
3. Pelajar menulis rumusan lengkap Pentaksiran: Pemerhatian
mengunakan format yang tepat. (Sikap)
Aktiviti PA-21: Think pair share
ABM: Marker, Kertas Majong
Fasa 4: Penilaian Langkah 4 (20 minit) KBT: Kemahiran berfikir
Objektif 1 dan objektif 2: 1. Setiap kumpulan untuk
Nilai: Ketekunan, kerajinan,
membentangkan
1. Mengenal pasti 6 isi KBAT: Aras berfikir
tersurat dan menghasilkan 2 i. Pendahuluan (1 Kumpulan)
(Pengetahuan)
isi tersirat yang terdapat
ii. Isi tersurat (2 Kumpulan)
dalam petikan. Pentaksiran: Guru (Latihan
iii. Isi tersirat (1 Kumpulan)
bertulis, Pembentangan)
2. Menulis rumusan lengkap
iv. Kesimpulan (1 Kumpulan)
mengunakan format yang ABM: Kertas Majong
tepat 2. Guru dan pelajar menyemak jawapan
bersama-sama.

Penutup (5 minit) Rumusan Pengajaran KBT: Kemahiran berfikir


Kognitif 1. Guru memilih secara rawak pelajar Nilai: Rasional, kerjasama
1. Apakah yang telah anda untuk menilai kefahaman pelajar.
KBAT: Aras berfikir
pelajari hari ini? Beberapa soalan yang boleh diajukan
Sosial pada murid. (kefahaman)
2. Adakah kamu berasa 2. Guru meneragkan secara ringkas Pentaksiran: Guru (Soal jawab)
seronok dengan pembelajaran pada hari ini.
pembelajaran hari ini?

Refleksi: (Wajib diisi oleh guru setiap kali selesai pdpc)

___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________

You might also like