You are on page 1of 11

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 3

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu


2. Tahun : 3 Intan
3. Bilangan Murid : 37 orang
4. Tarikh : 5 November 2020
5. Hari : Khamis
6. Masa : 7.30 pagi hingga 8.30 pagi
7. Tema : Tema 7 – Pertanian dan Perternakan
8. Unit : Unit 21 – Bumi Bertuah
9. Tajuk : Keratan Batang Pokok

10. Kemahiran Fokus : Kemahiran Membaca

11. Standard Kandungan


2.1 Asas membaca dan memahami.

12. Standard Pembelajaran


2.3.1 Membaca, mengenal pasti dan menerangkan kandungan teks daripada bahan
sastera.
(i) Label

13. Objektif Pembelajaran


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

i. Membaca teks “Keratan Batang Pokok” dengan sebutan dan intonasi yang betul.
ii. Menerangkan sekurang-kurangnya dua kandungan yang telah dilabelkan dalam
teks “Keratan Batang Pokok” dengan betul.

14. Sistem Bahasa


● Sebutan dan intonasi: Jelas, betul dan tepat berdasarkan keadaan

15. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)


● Nilai Murni: rasional, hormat-menghormati, bekejasama, dan keberanian
● Elemen Keusahawanan:
EK 1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi: memerhati dengan bertujuan dan menghasilkan
banyak idea.
EK 1:1.8 Kesanggupan belajar daripada kesilapan.
EK 1:1.14 Boleh membina jaringan sosial.

16. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)


● Kemahiran Berfikir: menghubungkait pengalaman, menjana idea, mengenal pasti,
merumus

● Didik Hibur: permainan dan persembahan

● Strategi: Berpusatkan murid

● Teknik: Soal jawab, penyelesaian masalah dan perbincangan

● Belajar Cara Belajar: mengumpul maklumat dan memproses maklumat dalam teks.

● Kecerdasan Pelbagai: Interpersonal, Verbal Linguistik, Kinestetik

● Penekanan 5P: penggabungjalinan, pengukuhan, penilaian, pengayaan

17. Kemahiran Insaniah:

 Pemikiran kritis dan kemahiran menyelesaikan masalah


 kemahiran kerja berpasukan
 Kemahiran berkomunikasi

18. Pedagogi Masa Kini (PMK):

 Pembelajaran Kontekstual : menghubungkait “Keratan Batang Pokok” dengan kehidupan


seharian murid
 Komunikasi dan kolaboratif
 Kemahiran Berfikiran Aras Tinggi (KBAT)

19. Bahan Bantu Mengajar (BBM)

Bil Jenis Jumlah

1. Gambar “Keratan Batang Pokok” 5


2. Hadiah 5
3. Teks “Keratan Batang Pokok 37
4. Teks Nurseri Seri Rimbayu 37
5. Lembaran kerja 1 – “Baca maklumat di bawah dengan teliti 37
dan menjawab soalan-soalan di bawah berdasarkan
maklumat”.
6. Cop bunga 1

20. Pengetahuan Sedia Ada


Murid selalu melihat pokok di kawasan sekolah.
Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran

 Gambar Keratan 1. Murid mendengar BBM


Set Induksi Batang Pokok arahan daripada guru.
 Gambar Keratan
(5 minit) 2. Murid dibahagikan kepada Batang Pokok
5 kumpulan.  Hadiah

3. Guru menunjukkan
Strategi:
gambar keratan kayu
pokok kepada semua  Berpusatkan murid
murid.
Teknik
4. Murid perlu meneka bahan
dalam gambar yang  Soal jawab
ditunjukkan oleh guru.  Penyelesaian

5. Hadiah akan diberikan masalah

kepada kumpulan
Contoh soalan: Kecerdasan Pelbagai
yang berjaya menjawap.
1. Apakah gambar yang  Interpersonal
6. Guru menanyakan soalan
telah ditunjukkan oleh  Verbal linguistik
kepada murid-murid.
guru?
 Kinestetik
7. Murid menjawab soalan di
2. Berapakah jenis bagi
bawah bimbingan guru.
keratan batang Nilai Murni
pokok? 8. Guru mengaitkan jawapan
 Bekerjasama
dengan tajuk pelajaran
Jangkaan Jawapan:  Rasional
pada hari ini.
1. Keratan Batang Pokok
Kemahiran berfikir
2. Terdapat tiga jenis
 Mengenal pasti
bagi “keratan batang
 Menghubungkait
pokok”, iaitu:
pengalaman
(i) Keratan kayu lembut

(ii) Keratan kayu Sistem Bahasa


sederhana keras
 Sebutan dan
(iii) Keratan Kayu Keras intonasi
[ Jawapan lain Kemahiran Insaniah:
yang munasabah ]
 Pemikiran kritis dan
Tajuk Pembelajaran: kemahiran
“Keratan Batang Pokok” menyelesaikan
masalah

Pedagogi Masa Kini


(PMK):

 Pembelajaran
Kontekstual:
menghubungkait
keratan kayu pokok
dengan kehidupan
seharian murid
 Kemahiran
Berfikiran Aras
Tinggi (KBAT)

Langkah 1  Teks “Keratan 1. Murid mendengar BBM


Kayu Pokok” arahan daripada guru.
(15 Minit)  Teks “Keratan Kayu
2. Murid membaca petikan Pokok”
“Keratan Kayu Pokok”
secara mekanis dengan Kemahiran Berfikir
sebutan yang betul dan  Menjana idea
intonasi yang sesuai.  Mengenal pasti

3. Murid mendengar
Kecerdasan Pelbagai
penerangan daripada
guru tentang teks tersebut.  Interpersonal

4. Guru menanyakan soalan  Verbal Linguistik

kepada murid.
Teknik
5. Murid menjawap soalan di
bawah bimbingan guru.  Penyelesaian
masalah
Contoh soalan: Sistem Bahasa

1. Apakah kegunaan  Sebutan dan


keratan batang intonasi
pokok?
Strategi:

 Berpusatkan murid
Jangkaan Jawapan:

1. Kegunaan bagi Belajar Cara Belajar


keratan batang pokok
 mengumpul
ialah:
maklumat dan
(i) keratan batang pokok memproses
antara cara dalam maklumat dalam
penanaman pokok. teks.

(ii) Keratan batang pokok


mengurangkan kos Keusahawanan
para pekebun dan
 EK 1: 1.4 Daya
peladang untuk
kreativiti dan
mendapatkan benih
inovasi: memerhati
pokok berkualiti. dengan bertujuan
dan menghasilkan
banyak idea.
 EK 1:1.8
[ Jawapan lain yang
Kesanggupan
munasabah ]
belajar daripada
kesilapan

Kemahiran Insaniah:

 Pemikiran kritis dan


kemahiran
menyelesaikan
masalah
 Kemahiran
berkomunikasi
Pedagogi Masa Kini
(PMK):

 Komunikasi dan
kolaboratif
 Kemahiran
Berfikiran Aras
Tinggi (KBAT)

Penilaian Objektif (1)

 Teks “Keratan 1. Murid mendengar BBM


Langkah 2 Batang Pokok” arahan daripada guru.
 Teks “Keratan Kayu
(18 minit) 2. Murid dibahagikan kepada Pokok”
5 kumpulan.
Kecerdasan Pelbagai
3. Murid perlu membaca
teks “Keratan Batang  Interpersonal
Pokok” secara mentalis.  Verbal Linguistik

4. Murid perlu mengenal pasti


Kemahiran Berfikir
dan memahami teks
“Keratan Batang Pokok”  Menjana idea
dengan teliti.  Mengenal pasti

5. Murid perlu membuat


penerangan teks Sistem Bahasa

kandungan yang telah  Sebutan dan


dilabelkan di depan kelas. intonasi

6. Murid boleh membuat


perbincangan dalam Strategi:

kumpulan.  Berpusatkan murid


7. Kumpulan yang paling
berjaya dan tepat Teknik
membuat penerangan teks
kandungan yang telah  Perbincangan

dilabelkan di depan kelas


akan dikira sebagai Elemen
pemenang. Keusahawanan

8. Hadiah akan diberikan  EK 1:1.14 Boleh


kepada kumpulan yang membina jaringan
menang. sosial.
 EK 1: 1.4 Daya
9. Jawapan dimurnikan oleh
kreativiti dan
guru.
inovasi: memerhati
dengan bertujuan
dan menghasilkan
banyak idea.
 EK 1:1.8
Kesanggupan
belajar daripada
kesilapan

Nilai Murni

 Keberanian
 bekerjasama

Belajar Cara Belajar

 mengumpul
maklumat dan
memproses
maklumat dalam
teks

Kemahiran Insaniah:

 Pemikiran kritis dan


kemahiran
menyelesaikan
masalah
 kemahiran kerja
berpasukan
 Kemahiran
berkomunikasi

Pedagogi Masa Kini


(PMK):

 Komunikasi dan
kolaboratif
 Kemahiran
Berfikiran Aras
Tinggi (KBAT)

Penilaian Objektif (2)

Langkah 3  Lembaran kerja 1 – 1. Murid mendengar BBM


(17 minit) “Baca maklumat di arahan daripada guru.
 Teks Nurseri Seri
bawah dengan teliti dan
2. Murid dibahagi kepada Rimbayu
menjawab soalan-soalan
5 kumpulan.  Lembaran kerja 1 –
di bawah berdasarkan
“Baca maklumat di
maklumat”. 3. Murid perlu membaca teks
bawah dengan teliti
secara mentalis dan
dan menjawab
menjawab soalan-soalan
soalan-soalan di
berdasarkan maklumat.
bawah berdasarkan
4. Murid boleh membuat maklumat”.
perbincangan dalam
Kemahiran Berfikir
kumpulan.
 Menjana idea
5. Murid menjawab soalan-
 Mengenal pasti
soalan di bawah
bimbingan guru.
Strategi:

 Berpusatkan murid

Teknik

 Perbincangan
 Penyelesaian
masalah
Pengayaan Pengayaan Nilai Murni

Lembaran kerja 1– 1. Murid mendengar  Rasional


“Baca maklumat di arahan daripada guru.  Bekerjasama
bawah dengan teliti dan
2. Murid perlu membaca
menjawab soalan-soalan Elemen
jawapan masing-masing
di bawah berdasarkan Keusahawanan
yang telah disiapkan di
maklumat”.
depan kelas.  EK 1:1.8
Kesanggupan
3. Murid bersama-sama
belajar daripada
membuat perbincangan
kesilapan.
jawapan rakan-rakan untuk
mencari kelebihan dan  EK 1: 1.4 Daya

kelemahan dalam jawapan kreativiti dan

tersebut. inovasi: memerhati


dengan bertujuan
4. Murid membuat dan menghasilkan
perbincangan di bawah banyak idea.
bimbingan guru.
 EK 1:1.14 Boleh
membina jaringan
sosial.

Kemahiran Insaniah:

 Pemikiran kritis dan


kemahiran
menyelesaikan
masalah
 kemahiran kerja
berpasukan
 Kemahiran
berkomunikasi

Pedagogi Masa Kini


(PMK):

 Komunikasi dan
kolaboratif
 Kemahiran
Berfikiran Aras
Tinggi (KBAT)

Kognitif 1. Isi pelajaran BBM


Penutup dirumuskan oleh guru  Cop bunga
 Merumus isi
kepada murid-murid.
(5 minit) pelajaran.
Strategi
2. Murid diucapkan
terima kasih oleh guru  Berpusatkan murid
Sosial
atas kerjasama.
 Memberi cop bunga Kemahiran Berfikir
3. Guru memberi pujian atas
kepada murid
sikap murid yang  Merumus
 Pujian dan tepukan
bekerjasama semasa
atas usaha dan
aktiviti berkumpulan. Nilai Murni:
kejayaan
4. Kumpulan yang terbaik
 Bekerjasama
akan mendapat satu cop
bunga bagi setiap murid Kecerdasan Pelbagai

dalam kumpulan tersebut. ● Verbal linguistik

● Intrapersonal

21. Refleksi
22. Ulasan Guru Pembimbing/ Pensyarah

You might also like