You are on page 1of 16

Писана припрема за испитни час из

Методике наставе математике II

Асистент: Студент и број индекса:

Мила Јелић Марија Максимовић 2016/0092

Београд, март 2020.


ОПШТИ ПОДАЦИ
Студент Марија Максимовић 2016/0092
Датум 18.03.2020.
Основна школа „Вук Караџић''
Учитељ ментор Драгана Стаменковић
Разред и одељење III4
Час по реду трећи
ОПШТИ МЕТОДИЧКИ ПОДАЦИ
Наставна тема Природни бројеви до 1000
Наставна јединица Зависност количника и производа
Претходна наставна јединица Зависност производа од чинилаца- обрада
Зависност количника од дељеника- обрада
Зависност количника од делиоца- обрада
Зависност количника- утврђивање
Наредна наставна јединица Множење и дељење- систематизација
Зависност производа од чинилаца облика
аb=c; (ax)b=cx; a(bx)=cx; a, b, c, xN
аb=c; (a:x)b=c:x; a(b:x)=c:x; a, b, c, xN;
a>x; b>x; c>x – 4. разред
Потребно знање ученика Аритметичка правила: зависност производа
од промене чинилаца, сталност производа,
зависност количника од промене дељеника,
зависност количника од промене делиоца,
сталност количника; појам једноцифреног,
двоцифреног и троцифреног броја; појам
рачунских операција: множење, дељење,
сабирање, одузимање; појам први чинилац,
други чинилац, производ; појам дељеник,
делилац, количник; изрази са више
операција; појам ''толико пута већи/толико
пута мањи''; појам ''за толико већи/за толико
мањи ''; множење и дељење у блоку бројева
до 1000; дељење троцифреног броја
једноцифреним бројем; множење
двоцифреног и једноцифреног броја;
множење троцифреног и једноцифреног
броја;
Тип часа Утврђивање
Циљ часа Оспособљавање ученика за примену раније
стечених знања о аритметичким правилима
(зависност производа од промене чинилаца,
сталност производа, зависност количника од
промене дељеника, зависност количника од
промене делиоца, сталност количника) у
решавању различитих задатака у реалном и
математичком контексту.
Задаци

- Образовни - Утврђивање знања о аритметичким


правилима (зависност производа од промене
чинилаца, сталност производа, зависност
количника од промене дељеника, зависност
количника од промене делиоца, сталност
количника) у блоку бројева до 1000;
- Утврђивање знања о математичкој
терминологији (први чинилац, други
чинилац, производ, дељеник, делилац,
количник);
- Утврђивање множења троцифреног и
једноцифреног броја и множења
двоцифреног и једноцифреног броја;
- Утврђивање дељења троцифреног броја
једноцифреним бројем;
- Проверавање знања о томе да ли разликују
''за толико већи/толико пута већи/за толико
мањи/толико пута мањи'' у задацима;

- Функционални - Оспособљавање ученика да примени знања


о датим аритметичким правилима у
задацима са реалним и математичким
контекстом;
- Оспособљавање ученика да самостално
реши задатак;
- Оспособљавање ученика да брзо реши
задатке без коришћења папира и оловке, као
и да елиминише погрешна решења и уочи
где су грешке;
- Оспособљавање ученика за састављањем и
израчунавањем израза читањем података са
стубичастог графикона;
- Оспособљавање ученика за примену више
различитих начина долажења до решења
задатка;

- Васпитни - Подстицање пажње и концентрације


ученика пажљивим и поступним решавањем
задатака, слушањем упутстава, као и
одређивањем решења задатка без папира и
оловке;
- Развијање и неговање математичког језика
и подстицање његове употребе;
- Неговање прецизности, уредности и
одговорности код ученика;
- Подстицање ученика да изнесе своја
мишљења и размишљања о начину доласка
до решења задатка, као и да пита уколико му
нешто није јасно;
- Развијање свести о присуству математике
као науке свуда око нас кроз решавање
проблемских задатака;
- Подстицање ученика на самостални рад;
- Подстицање ученика да слуша саговорника
и учествује у разговору;
Образовни стандарди 1МА.1.1.3. множи и дели без остатка
(троцифрене бројеве једноцифреним) у
оквиру прве хиљаде
1МА.1.1.4. уме да на основу текста правилно
постави израз са једном рачунском
операцијом
1МА.1.4.4. уме да чита једноставније
графиконе, табеле и дијаграме
1МА.2.1.4. рачуна вредност израза с највише
две операције
1МА.2.4.5. уме да користи податке
приказане графички или табеларно у
решавању једноставних задатака и уме
графички да представи дате податке
1МА.3.1.3. уме да израчуна бројевну
вредност израза са више операција,
поштујући приоритет
1МА.3.1.4. уме да решава сложеније
проблемске задатке дате у текстуалној
форми
Облици рада Фронтални, индивидуални
Наставне методе Метода разговора, метода усменог излагања,
метода писања, метода рада на тексту
Наставна средства QR кодови, хамер са графиконом, наставни
листић
Литература Дејић, М. и Егерић, М. (2010): Методика
nаставе математике, Учитељски факултет,
Београд.
Уџбеници Поповић, Б. и сар. (2016): Математика 3,
уџбеник за трећи разред основне школе,
Клет, Београд.
Структура часа са временском Трајање
(мин)
артикулацијом
Најава наставне јединице 2 минут Обавештавам ученике да ћемо на
данашњем часу утврђивати
одређена аритметичка правила
везана за множење и дељење.
Обнављање и провера претходно 12 Ученици подизањем QR кода дају
обрађиваног градива минута решење за постављени задатак,
док ја преко мобилне апликације
Plickers скенирам кодове и
проверавам тачност сваког
задатка.
Индивидуални рад ученика уз колективну 26 Ученици самостално решавају 4
проверу минута задатка, које проверавамо на
табли.
Систематизација 5 Ученици се по групама такмиче ко
минута ће први урадити задатак.

Ток часа

Најава наставне јединице Представљам се ученицима. Питам ученике


која су аритметичка правила учили на
претходним часовима из математике, а у
њима су користили само рачунске операције
множење и дељење. Могући ученикови
одговори су: замена места чинилаца,
здруживање чинилаца, зависност производа
од промене чинилаца, сталност производа,
зависност количника од промене дељеника,
зависност количника од промене делиоца,
сталност количника. Када ученици наведу
дата аритметичка правила, говорим им да
ћемо данас да провежбамо још неке задатке
везане за дата аритметичка правила.
Записујем наслов на табли, а ученици у
својим свескама.
Обнављање и провера претходно Говорим ученицима да затворе своје свеске
обрађиваног градива и оставе оловке по страни. Делим ученицима
QR кодове. Објашњавам им да ћу им на
табли приказати задатак који има 3 понуђена
решења, од којих је само једно тачно.
(Прилог 1.) Такође, истичем да за решавање
ових задатака не користе папир и оловку,
већ треба у својој глави да реше задатак.
Када га реше, треба да подигну QR код који
је окренут тако да показује одговор за који
мисле да је тачан. Када ученици подигну
своје кодове, преко мобилне апликације
Plickers их скенирам и добијам повратну
информацију о томе колико је ученика тачно
решило задатак, ко је тачно решио, ко је
погрешио, као и приказ ученикових
резултата у процентима. За сваки задатак
ученици имају 15 секунди да размисле и
подигну свој код. Питања која постављам
ученицима у вези са првим задатком –
Колико пута се смањио количник? (3 пута)
Да би се количник смањио 3 пута, шта мора
да се деси? Очекиван одговор ученика јесте
да треба делилац да се повећа 3 пута. Које
сте аритметичко правило уочили? Како
гласи то правило? У овом задатку ученици
треба да уоче правило зависности количника
од промене делиоца. Да би под а) било
тачно, шта треба да променимо? (Треба да се
дељеник смањи 3 пута.) Које бисмо тад
правило имали? (Зависност количника од
промене дељеника) Разговарам са
ученицима због чега није тачно под б), јер је
то могућа грешка коју ће ученици
направити. Постоји могућност да ученици
погреше и кажу да делилац треба да се
повећа за 3, мешајући ''толико пута веће'' и
''за толико веће''. Са ученицима разговарам
да ''толико пута веће'' подразумева да
користимо множење и знак ''пута'', док ''за
толико веће'' примењујемо рачунску
операцију сабирање и знак ''плус''. У другом
задатку ученици треба да уоче аритметичко
правило зависност производа од промене
чинилаца. Питања која постављам у вези са
другим задатком – Колики је производ?
(450) Да ли знамо колики су нам чиниоци?
(Не.) Да ли можете да наведете неке бројеве
тако да њихов производ буде 450? (3 и 150,
45 и 10, 5 и 90, 50 и 9, 15 и 30, 10 и 45) Да ли
је важно у овом задатку да знамо колики су
нам чиниоци? (Није важно.) Због чега није?
(Зато што било који чинилац да се повећа 2
пута и производ ће се повећати 2 пута, што
значи да ћемо 450 помножити са 2 и добити
да је производ 900) Које правило користимо
у овом задатку? (Зависност прозвода од
промене чинилаца) У трећем задатку
ученици треба да уоче сталност количника.
Питања која постављам ученицима- Колики
је дељеник? (320) Колики је делилац? (4)
Колики је количник? (80) Шта ће се десити
са количником уколико и дељеник и делилац
умањимо 4 пута? (Остаће исти.) Колики ће
он бити? (80) Које правило сте уочили у
овом задатку? (Сталност количника) Тражим
од ученика да наведу како гласи дато
правило. Постоји могућност да ученици
погреше и изаберу под б). У том случају
радимо поступно. Колики је дељеник? (320)
Колики је делилац? (4) Колики је количник?
(80) Колики ће бити дељеник када га
умањимо 4 пута? (320:4=80) Колики ће бити
делилац кад га умањимо 4 пута? (4:4=1)
Колики ће бити количник? (80:1=80) У
четвртом задатку питам ученике - Како
гласи дато правило? Колико пута смо
смањили један чинилац, а повећали други?
Шта нам омогућава сталност производа? У
овом задатку ученици треба да уоче да
користимо сталност производа као
олакшицу у рачунању, као и да знају шта
дато правило подразумева. У примеру под а)
ученици треба да схвате разлику између ''за
толико већи'' и ''толико пута већи'' и када
треба примењивати сабирање, а кад
множење, као и шта само правило тражи и
подразумева.

Индивидуални рад ученика уз колективну Делим ученицима наставне листиће. (Прилог


проверу 2.) Ученици раде задатке, а затим заједно
проверавамо решења на табли. Што се тиче
првог задатка, питања која им постављам у
примеру под а) јесу - Шта нам је први
чинилац? (256) Шта нам је други чинилац?
(3) Коју рачунску операцију користимо када
желимо да израчунамо производ?
(Множење) Који знак? (Пута) Шта је уопште
производ? (Резултат множења) Колики је
производ у овом задатку? (Производ је
256*3=768) Овим питањима проверавам
математичку терминологију (први чинилац,
други чинилац, производ). У примеру под б)
питам ученике шта треба да урадимо са
првим чиниоцем. Пошто добијем одговор да
треба да га смањимо 4 пута, разговарам са
ученицима коју ћемо рачунску операцију
користити када кажемо ''смањи 4 пута''.
Претпостављам да ће ученици рећи дељење.
Међутим, постоји могућност да ученици
погреше и кажу одузимање, мешајући
''толико пута мање'' и ''за толико мање''. Са
ученицима разговарам да ''толико пута
мање'' подразумева да користимо дељење и
знак ''подељено'', док ''за толико мање''
примењујемо рачунску операцију одузимање
и знак ''минус''. Ученици могу овај пример
урадити на два начина: (256:4)*3=64*3=192
или 256:4=64; 64*3=192. Уколико ученици
не запишу једним изразом у коме ће
употребити правило зависност производа од
промене чиниоца, као што је овај други
начин, тражим од ученика да пробају да
напишу на основу података један израз.
Питам ученике шта се десило са производом
када смо смањили први чинилац 4 пута. Када
уоче да се и производ смањио, питам
ученике колико пута се производ смањио.
Очекујем да ученици закључе да се смањио
4 пута. Питам их да ли уочавају неко
аритметичко правило, које, како гласи то
правило и да ми то објасне на датом
примеру. Очекујем да ученици закључе да је
у питању зависност производа од промене
чинилаца. У другом задатку у примеру под
а) разговарам са ученицима шта нам је
познато у задатку. Питам ученике шта ће
урадити да би добили колико кошта једна
свеска. (492:3) Колико кошта једна свеска?
(164) У примеру под б) питам ученике - Када
кажемо да је купљено 2 пута више свезака,
колико је свезака купљено? (6) Како ћемо то
записати? (2*3) Колико смо добили да кошта
једна свеска када је купљено 2 пута више
свезака за исти новац? (82) Шта можемо да
закључимо да ли бисмо јефтиније платили
једну свеску када бисмо купили 3 исте
свеске или 6 свезака за исти новац? (Када
бисмо купили 6 свезака) Да ли уочавате
колико пута се цена свеске смањила у
односу на то колико је коштала када бисмо
купили 3 исте свеске? (Смањила се 2 пута.)
Питам их да ли уочавају неко аритметичко
правило, које, како гласи то правило и да ми
то објасне на датом примеру. Очекујем да
ученици закључе да је у питању зависност
количника од промене делиоца. За трећи
задатак доносим хамер који ће ми олакшати
да им објасним графикон. Говорим им да ћу
им ја објаснити графикон пре него што
почну да решавају задатак. Питам их да ли
су видели некад овакав графикон. Говорим
им да је ово стубичаст графикон. Тражим од
ученика да ми прочитају задатак. Питам
ученике ко воли да сакупља сличице
фудбалера. Када ми одговоре да су то
Марко, Јана, Нина, Лука и Стефан,
објашњавам им и показујем да се испод
стубића налазе њихова имена. Питам их шта
мисле да означавају дати бројеви на
графикону. Уколико не знају, објашњавам
им да представљају број сличица фудбалера.
Након тога им показујем први стубић на
графикону и питам их да ми објасне шта он
представља. Очекујем од ученика да закључе
да први стубић представља број сличица
фудбалера које има Марко. Затим их и питам
колико сличица има Марко. Питам их да ми
кажу колико сличица има Нина како бих
утврдила да ли су ученици разумели како
читамо податке са датог графикона. Након
што ученици ураде задатак, разговарамо о
сваком примеру, али и користимо графикон
како бисмо прочитали податке са њега. Што
се тиче примера под а), постављам
ученицима питања – Колико сличица има
Стефан? Који сте стубић посматрали?
Колико сличица има Јана? Који сте стубић
посматрали? Овим питањима проверавам да
ли ученици разумеју како треба да читају
податке са графикона, односно да закључе
на основу графикона да Стефан има 196
сличица, а Јана 7. Затим разговарам са
ученицима коју ће рачунску операцију
применити да би израчунали колико пута је
број Маркових сличица већи од Јаниних
сличица. Претпостављам да ће ученици
закључити да је у питању дељење. Могуће је
да ученици направе грешку и кажу
множење, водећи се тиме да у задатку пише
''колико је пута већи''. Записујем 196*7 и
питам их да ли су учили да множе
троцифрени број једноцифреним бројем тако
да резултат буде већи од 1000. Говорим им
да је то 1372 и питам их да ли је могуће да
решење овог задатка буде оволико велики
број и због чега није. Ученици треба да
закључе да је немогуће да решење буде број
који је већи од 196, зато што у задатку треба
да нађу колико је пута број Стефанових
сличица (196) већи од Јаниних (7).
Разговарам са ученицима шта је дељеник,
шта делилац, а шта количник у постављеном
задатку. Затим везано за пример под б)
ученике питам шта треба да урадимо са
дељеником и коју рачунску операцију у том
случају треба користити. Ученици могу овај
задатак урадити записом једног израза
(196*2):7=392:7=56 или 196*2=392;
392:7=56. Ученике који не напишу помоћу
једног израза похваљујем, али тражим од
њих да размисле и напишу исто то, али
једним изразом. Разговарам са ученицима
шта се десило са количником када смо
повећали дељеник 2 пута и колико пута се
количник повећао. (Количник се повећао 2
пута) Питам их да ли уочавају неко
аритметичко правило, које, како гласи то
правило и да ми то објасне на датом
примеру. Очекујем да ученици закључе да је
у питању зависност количника од промене
дељеника. Код решавања четвртог задатка,
очекујем од ученика да уоче да је у питању
сталност производа. Овај задатак омогућава
различита решења, као и могућност да
ученици не употребе дато аритметичко
правило. Разговарам са њима о њиховим
решењима.
Систематизација Ученике делим у 5 група. Потребно је да
реше један задатак. (Прилог 3.) Ученици се
такмиче ко ће први решити задатак.
Наглашавам им да је битно само да се брзо
реши, већ и да решење буде тачно. Истичем
да је веома важно да раде заједно како би
успешно решили задатак. Када све групе
заврше, разговарамо о њиховим решењима и
како су дошли до решења. Очекујем да
ученици кроз давање конкретних бројева
дељенику, делиоцу и количнику дођу до
решења. Уколико ученици не разумеју овај
задатак, онда им ја поступно објашњавам
наводећи конкретан пример. Говорим им да
ћемо за дељеник узети број 150, а за делилац
30. Питам ученике колики је онда количник.
(5) Разговарам са ученицима о томе шта
значи да се дељеник смањује 3 пута.
Очекујем да ће ученици рећи да то значи да
треба 150 поделити са 3. Питам их колики
нам је сад дељеник. (50) Након тога их
питам шта значи да се количник повећа 2
пута. (5*2) и колики је сад количник (10).
Говорим им да треба да видимо колики нам
је делилац. Записујем израз 50:___=10 и
питам ученике којим бројем ћемо поделити
број 50 да бисмо добили број 10, тј. да би
нам једнакост била тачна. Очекујем да
ученици кажу 5. Говорим им да је то наш
нови делилац. Разговарам са ученицима
колики је био делилац на почетку (30), а
колики је сада (5) и колико пута се делилац
смањио (6 пута).
Прилози
Прилог 1.

1. Количник ће се смањити 3 пута уколико се:


а) дељеник повећа 3 пута;
б) делилац повећа за 3;
в) делилац повећа 3 пута;

2. Производ два броја је 450. Уколико један од чинилаца повећамо 2 пута, производ
ће бити:

А) 452

Б) 900

В) 902

3. Шта ће се догодити са количником бројева 320:4=80 ако се и дељеник и делилац


умање 4 пута?

а) Количник остаје исти.

б) Количник ће се умањити 4 пута.

в) Количник ће се повећати 4 пута.

4. У ком примеру је употребљено аритметичко правило сталност производа?

  
а) 27 3= (27+3) (3+3) = 30 6 = 180

   (33) = 819 = 729


б) 27 3 = (27 3)


в) 27 3 = (27:3)  (33) = 99 = 81
Прилог 2.

1. а) Израчунај производ бројева 256 и 3.


_______________________________________________________________________
б) Колики ће бити производ уколико први чинилац смањимо 4 пута?
_______________________________________________________________________
2. Цена 3 исте свеске је 492 динара.
а) Колика је цена једне свеске? ____________________________________________

б) Колика би била цена једне свеске да је за исти новац купљено 2 пута више
свезака?
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________

3. Марко, Јана, Нина, Лука и Стефан воле да сакупљају сличице фудбалера. На


основу графикона одговори на дата питања.

196
189
182
175
168
161
154
147
140
133
Број сличица фудбалера

126
119
112
105
98
91
84
77
70
63
56
49
42
35
28
21
14
7
0
Марко Јана Нина Лука Стефан
а) Колико је пута број сличица које има Стефан већи од броја сличица које има Јана?
_____________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________

б) Уколико број сличица које има Стефан повећамо 2 пута, колико пута ће тада број
сличица које има Стефан бити већи од броја сличица које има Јана?
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________

 
4. Осмисли текст задатка за следећи израз (4 3) (180:3).

______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________

*4. задатак- осмишљен задатак који је отвореног типа и омогућава више различитих
решења.

Решења:

1. а) 256*3=768

б) (256:4)*3= 64*3=192

2. а) 492:3=164

б) 492:(2*3) = 492:6 = 82

3. а) 196:7 = 28

б) (196*2):7= 392:7 = 56

4. Ана је читала 4 дана по 180 страница неке књиге. Колико би страница Ана прочитала да
је број дана читања повећала 3 пута, а број прочитаних страница дневно смањила 3 пута?

Прилог 3.

Када је дељеник смањен 3 пута, количник се повећао 2 пута. Како је промењен делилац?
Решење

Делилац је смањен 6 пута.

Конкретан пример: Дељеник је 150, делилац 30, количник 5. Када се смањи дељеник 3

пута, добија се 150:3=50. Када се количник повећа 2 пута, добија се 5*2=10. Дакле,

делилац је 50:10=5. Закључак, делилац се смањио 6 пута (30:5=6).

* Овај задатак је преузет из ,,Методике наставе математике'' у циљу проширивања

ученикових знања о аритметичким правилима.

Изглед табле

Вежбамо
1. а) 256*3=768

б) (256:4)*3= 64*3=192

2. а) 492:3=164

б) 492:(2*3) = 492:6 = 82

3. а) 196:7 = 28

б) (196*2):7= 392:7 = 56

Изглед ученикове свеске

Вежбамо

Задаци и рад на њима


1. а) 256*3=768

б) (256:4)*3= 64*3=192

2. а) 492:3=164

б) 492:(2*3) = 492:6 = 82

3. а) 196:7 = 28

б) (196*2):7= 392:7 = 56

4.

You might also like