You are on page 1of 5

DNEVNA PRIPREMA ZA VJERONAUČNI SAT

I. OPĆI PODATCI O VJERONAUČNOM SATU

Škola: OŠ „Vladimir Nazor“, Đakovo


Razred: 5. a, b, c
Vjeroučiteljica: Ana Mikerević

Nastavna cjelina: V. Bog u povijesti izabranog naroda


Nastavna tema: 2. Davidov životni put
Nastavna jedinica: David i Jonatan
Tip sata: obrada
Datum: 29.1.2018.

Ključni pojmovi: Jonatan, prijateljstvo


Cilj: učenik će upoznati biblijski lik Jonatana i usvojiti vrijednost pravog prijateljstva

Ishodi:
a) Obrazovni/kognitivni:
- Učenik će moći navesti tko je Jonatan
- Učenik će moći objasniti koja je uloga Jonatana u Davidovu životu
b) Odgojni/afektivni:
- Učenik će moći prepoznati i vrednovati važnost istinskog prijateljstva
c) Djelatni/ funkcionalni:
- Učenik će moći samostalno riješiti radni list
- Učenik će moći izreći molitvu zahvale za svog prijatelja

Metodički sustav: interpretativno analitički


Oblici rada: frontalni, individualni

Aktivnosti učenika: moliti, , razgovarati, pisati, slušati priču, rješavati radni list.
Nastavne metode: molitva i molitveno izražavanje, verbalne metode (usmeno izlaganje,
čitanje i rad na tekstu, razgovor).
Nastavna sredstva: tekstualna sredstva (udžbenik), auditivna sredstva (riječi učitelja)
Nastavna pomagala: ploča, kreda, olovka, bilježnica, radni list.

1
Korelacija:

Plan ploče:

David i Jonatan

Moj najbolji prijatelj je…

Jonatan

Pitanja za provjeru ishoda:


1. Navedi tko je Jonatan.
2. Objasni koja je uloga Jonatana u Davidovu životu.
3. Koje su karakteristike istinskog prijateljstva?

Izvori za pripremanje nastavnika:


HBK, Nastavni program katoličkog vjeronauka u osnovnoj školi, Zagreb, 1998.
MZOŠ, Nastavni plan i program za osnovnu školu, Zagreb, 2006.,
MZOŠ, Nacionalni okvirni kurikulum za predškolski odgoj i obrazovanje te opće obvezno i
srednjoškolsko obrazovanje, Zagreb, 2011.,
Primjena Bloomove taksonomije, (internet) Elvira Nimac
„Ja sam put“- udžbenik za katolički vjeronauk 5.r. Osnovne škole

Internet:
Video o prijateljstvu (preuzeto 20.1.2018.) https://www.youtube.com/watch?v=nx9TEilb8f4
Izreke o prijateljstvu (preuzeto 24.12018.): http://pixelizam.com/izreke-i-citati-o-prijateljstvu/

Izvori za pripremanje učenika:


„Ja sam put“- udžbenik za katolički vjeronauk 5.r. Osnovne škole

II. GLOBALNA STRUKTURA SATA


1. Molitveno-meditativni početak
2. Motivacija

2
3. Najava teme
4. Prvi susret s tekstom
5. Kratka doživljajno-spoznajna stanka
6. Izražavanje prvih dojmova
7. Interpretacija u užem smislu
8. Sistematizacija
9. Aktualizacija
10. Molitveno-meditativni završetak

III. TIJEK SATA


1. Molitveno-meditativni početak

Učenike pozivam da se saberu na molitvu i svi se zajedno prekrižimo. Molimo molitvu „Oče
naš“.

Motivacija

Učenike pitam: „Imate li najboljeg prijatelja? Kako se on zove? Zašto vam je on najbolji
prijatelj? Kako prepoznajete da vam je netko prijatelj?“ Na ploču pišem: moj najbolji prijatelj
je… Učenici u bilježnice pišu osobine svog najboljeg prijatelja i čitaju pred razredom. Neke
osobine koje navedu pišem na ploču.

3. Najava teme

Kao što vi imate najboljeg prijatelja tako je i David imao najboljeg prijatelja, on se zvao
Jonatan. O njihovom prijateljstvu čuti ćemo danas i kakvo bi trebalo biti pravo prijateljstvo.
Pišem naslov na ploču: David i Jonatan. Pozivam učenike da u svoju bilježnicu prepišu
naslov.

4. Prvi susret s tekstom


Učenicima interpretativno čitam uvod u priču „David i Jonatan“ u udžbeniku str. 63. Učenike
prozivam da nastave čitati priču.

5. Kratka doživljajno-spoznajna stanka


Nakon pročitane priče učenici kratko ostaju u tišini te im tako ostavljam prostor za
emocionalnu stanku.

6. Izražavanje prvih dojmova

3
Uz pomoć poticajnih pitanja potaknut ću učenike da iskažu svoje prve dojmove: „Što vam se
u priči najviše svidjelo? Postoji li nešto što vam se nije svidjelo? Što vas je iznenadilo?“
7. Interpretacija u užem smislu

S učenicima detaljnije razgovaram o pročitanom tekstu uz pomoć dodatnih poticajnih pitanja:


„Kakav je odnos Šaula prema Davidu? Zašto? Tko je Jonatan? Kakav je njegov odnos prema
Davidu? Što Šaul zahtjeva od Jonatana? Između čega se našao Jonatan podijeljen? Što Šaul
odgovara Jonatanu?“
„Što muči Davida? Što mu Jonatan na to odgovara? Što David traži od Jonatana? Kako će
David i Jonatan znati je li Šaul naumio ubiti Davida? Što obećaje Jonatan Davidu? Tko je
svjedok Jonatanu da govori istinu Davidu? Kako će Jonatan dojaviti Davidu je li u opasnosti
ili nije? „
„Gdje se David sakrio? Kako je Šaul reagirao prvi dan kad je vidio da Davida nema? Što je
upitao Šaul Jonatana drugi dan kad je vidio da Davida nema? Što mu je Jonatan odgovorio?
Kako je Šaul reagirao? Što traži Šaul od Jonatana? Što Jonatan odgovara ocu? Što je sutradan
učinio Jonatan?“
„Opišite rastanak prijatelja. Tko je svjedok između Davida i Jonatana? Kakav je Jonatan
prijatelj Davidu?“
Učenici navode osobine Jonatana i pišu na ploču.
Nakon što su prepisali na ploču gledaju video o prijateljstvu.

Rad u skupini: svaka skupina dobiva mudre izreke o prijateljstvu (Prilog 2). Zadatak svakog
učenika je da napiše u cvijet koja mu je najljepša izreka i ukrasi je.

8. Sistematizacija

Učenici rješavaju radni list. Kad su gotovi slučajnim odabirom čitaju rješenja.

9. Aktualizacija

Svi mi imamo prijatelje. Biti pravi prijatelj nije jednostavno. Pravo prijateljstvo
podrazumijeva mnogo više od noga da se osjećamo ugodno u nečijem društvu. Pravo
prijateljstvo podrazumijeva ljubav, strpljenje i požrtvovnost, ali i nesebičnost, davanje i
strpljivost.

4
Učenici će usmeno izreći što možemo naučiti o prijateljstvu od Jonatana. Jesu li spremni sami
biti takvi prijatelji i što će učiniti po tom pitanju? Učenici izriču kratku molitvu za najboljeg
prijatelja ili ako ga nemaju da ga nađu.

7. Molitveno-meditativni završetak
U ime Oca i Sina i Duha Svetoga. Amen.
IV. PRILOZI

Prilog 1.

Radni list

(odgovorite u bilježnice)
1. Kakav je odnos Šaula prema Davidu i zašto?

2. Tko je Jonatan i između čega je podijeljen?

3. Objasni koja je uloga Jonatana u Davidovu životu?

4. Navedi koje su karakteristike istinskog prijateljstva?

Prilog 2.

Mudre izreke

„Pravi se prijatelj poznaje u nevolji.“

„Jedini način da imaš prijatelje jest da budeš prijatelj.“

„Prijateljstvo je jedna duša u dva tijela.“

„Prijateljstvo nam pokazuje da ni u jednoj tuzi ni radosti nismo sami.“

„Mnogi ljudi će ti prolaziti kroz život, ali samo pravi prijatelji će te voljeti i ostaviti trag u
srcu.“

„Pravi prijatelji su poput dijamanta – svijetli, predivni, dragocjeni i uvijek u modi.“

You might also like