You are on page 1of 4

DNEVNA PRIPREMA ZA VJERONAUČNI SAT

I. OPĆI PODATCI O VJERONAUČNOM SATU

Škola: OŠ „Vladimir Nazor“, Đakovo


Razred: 5. a, b, c
Vjeroučiteljica: Ana Mikerević

Nastavna cjelina: IV. Počeci biblijske povijesti


Nastavna tema: 1. Život i vjera ljudi u „plodnom polumjesecu“
Nastavna jedinica: Abrahamov poziv
Tip sata: obrada

Ključni pojmovi: Abraham – praotac vjere, uzor


Cilj: Učenik će upoznati veliki biblijski lik – Abrahama, praoca i uzora naše vjere

Ishodi:
a) Obrazovni/kognitivni:
- Učenik će moći prepoznati Abrahamovo povjerenje i spremnost da se odazove Božjem
pozivu
- Navesti što Bog obećava Abrahamu
b) Odgojni/afektivni:
- Otvoriti se temeljnom vjerskom iskustvu praoca vjere - pouzdanju
c) Djelatni/ funkcionalni:
- Samostalno riješiti radni list

Metodički sustav: heuristički


Oblici rada: frontalni, individualni, rad u paru

Aktivnosti učenika: moliti, razgovarati, čitanje biblijskog teksta, pisati, uživljavati u lik,
izlagati, rješavati radni list.
Nastavne metode: molitva i molitveno izražavanje, vizualne metode (karta, slike), verbalne
metode (postavljanje pitanja, čitanje i rad na tekstu, razgovor, izlaganje).
Nastavna sredstva: vizualna sredstva (slike), tekstualna sredstva (radni list), auditivna
sredstva (riječi učitelja)

1
Nastavna pomagala: ploča, kreda, olovka, bilježnica.

Korelacija:

Plan ploče:

Abrahamov poziv

Abrahamov poziv i putovanje Božje obećanje Abrahamova vjera i savez

slika slika slika

karta Abrahamovog putovanja

Pitanja za provjeru ishoda:


1. Što Bog traži od Abrahama?
2. Što Bog obećava Abrahamu?
3. Kako Abraham odgovara na Božji poziv?

Izvori za pripremanje nastavnika:


„Ja sam put“- udžbenik za katolički vjeronauk 5.r. Osnovne škole
HBK, Nastavni program katoličkog vjeronauka u osnovnoj školi, Zagreb, 1998.
MZOŠ, Nastavni plan i program za osnovnu školu, Zagreb, 2006.,
MZOŠ, Nacionalni okvirni kurikulum za predškolski odgoj i obrazovanje te opće obvezno i
srednjoškolsko obrazovanje, Zagreb, 2011.,
Primjena Bloomove taksonomije, (internet) Elvira Nimac
Internet:
Slika Bog daje Abrahamu i Sari sina (samostalno prepravila):
https://i.pinimg.com/originals/73/57/ed/7357ed35960b9847ad864f3d5cd24f95.jpg

Slika Abrahamov poziv i putovanje (samostalno prepravila):


http://mentebeta.com/wp-content/uploads/2016/12/1000-images-about-abraham-on-pinterest-
abraham-bible-crafts-bible-coloring-sheets-abraham-and-sarah.gif

Slika Božje obećanje Abrahamu (samostalno prepravila):


https://i.pinimg.com/originals/8a/24/54/8a2454ae39a9d9b1a7a369104539762d.jpg

2
Karta Plodnog polumjeseca (samostalno prepravila):
https://wol.jw.org/hr/wol/ml/r19/lp-c/31

Radni list (samostalno prepravila i dodala zadatke):


http://www.katehetski-nadbiskupija-split.net/kateheze-i-materijali-za-katolicki-vjeronauk/

Izvori za pripremanje učenika:


„Ja sam put“- udžbenik za katolički vjeronauk 5.r. Osnovne škole

II. GLOBALNA STRUKTURA SATA


1. Molitveno-meditativni početak
2. Motivacija
3. Najava teme
4. Otkrivanje i razumijevanje sadržaja (samostalnim radom učenika)
5. Izlaganje – iznošenje rezultata rada
6. Sistematizacija
7. Aktualizacija
8. Molitveni završetak

III. TIJEK SATA


1. Molitveno-meditativni početak

Učenike pozivam da se saberu na molitvu i svi se zajedno prekrižimo. Molimo molitvu „Oče
naš“.

Motivacija
Igramo „igru povjerenja“. Izaberem dvoje učenika koji izađu pred ploču. Jednom ću zavezati
oči, a drugi će ga voditi kroz razred. Nakon toga ja preuzimam vođenje učenika, usmjerujući
ga riječima kuda ići. Kada završim pošaljem ih na mjesto te izaberem još dvoje učenika. Na
kraju ih pitam:

 Kako si se osjećao kada te prijatelj vodio kroz razred?


 Je li te bilo strah?
 A kako si se osjećao kada sam te ja vodila?
 Što je vjera? Što povjerenje?

3. Najava teme

Na današnjem satu upoznat ćemo se s jednim nomadom. On nam je važan jer je povjerovao
Bogu kojega nije vidio i odazvao se na Njegov poziv. Tako je postao praotac i uzor naše

3
vjere. Znate li možda njegovo ime? Pišem naslov na ploču: ABRAHAMOV POZIV. Pozivam
učenike da u svoju bilježnicu prepišu naslov.

4. Otkrivanje i razumijevanje sadržaja (samostalnim radom učenika)

Abraham je doživio susret s nepoznatim Bogom koji će mu promijeniti život. Abraham je do


Božjeg poziva bio politeist. Kako je Bog pozvao Abrahama i što traži od njega otkrit ćete u
biblijskim tekstovima koje ću vam podijeliti.

Rad u paru: svaki red dobiva biblijski tekst i pitanja na koja trebaju odgovoriti nakon što
pročitaju biblijski tekst.

1. Red Abrahamov poziv i putovanje: Post 12, 1-10


2. Red Božje obećanje: Post 15, 1-6
3. Red Post Abrahamova vjera i savez s Bogom: 17, 1-8. 15-16. 19

Tekstovi i zadaci nalaze se u prilogu. (Prilog 1)

5. Izlaganje – iznošenje rezultata rada

Pred razredom po jedno pitanje odgovara svaki par u klupi. Jedan učenik će čitati pitanje, a
drugi učenik će čitati odgovor. Na ploču se piše naslov teksta i stavljaju se slike koje su
povezane s tekstom. (Prilog 2)

5. Sistematizacija

Kroz biblijske tekstove upoznali ste Božji poziv praoca židovske vjere. Da bi utvrdili naučeno
učenici će ispuniti radni list o Abrahamu. Nakon što popune radni list zajedno analiziramo
rješenja. (Prilog 3)

6. Aktualizacija

Zbog svog povjerenja Bogu Abraham je nagrađen velikim potomstvom. Iako mu se činilo
nemoguće Božje obećanje, Abraham je Bogu vjerovao. Znamo da „Bogu ništa nije
nemoguće“. Po uzoru na Abrahama i vi trebate slušati što vam Bog govori. Nama Bog ne daje
tako teške zadatke kao Abrahamu. Razmislite koje zadatke Bog stavlja pred vas danas i
napišite u jednoj do dvije riječi u zvijezde. (Prilog 4) Učenici kad su gotovi čitaju što su
napisali i stavljaju na pano.

7. Molitveno-meditativni završetak
U ime Oca i Sina i Duha Svetoga. Amen.

You might also like