You are on page 1of 2

Priprema za nastavni sat matematike Razred: 8.

Osnovna škola Redni broj sata: 60.


Učiteljica/Učitelj: Datum:
NASTAVNA CJELINA: REALNI BROJEVI
NASTAVNA JEDINICA: PRIRODNI, CIJELI I RACIONALNI BROJEVI
Cilj nastavnog sata: ponoviti odnos skupova N, Z i Q, razlikovati vrste decimalnog zapisa racionalnog broja,
racionalne brojeve zapisivati različitim vrstama zapisa
Obrazovna postignuća
Temeljna znanja: Učenici će razlikovati skupove N, Z i Q i znati objasniti njihov odnos. Učenici će
razlikovati decimalne zapise racionalnih brojeva.
Vještine i sposobnosti: Učenici će razvijati vještinu točne, brze i precizne primjene usvojenih pravila i
stečenog znanja.
Vrijednosti i stavovi: Učenici će jačati svijest o potrebi redovitog učenja i rada te razvijati samostalnost,
samopouzdanje i osjećaj odgovornosti. Razvijat će suradnički odnos.
TIJEK NASTAVNOG SATA

UVODNI DIO Nastavni oblici:


– frontalni
– provjera i analiza domaće zadaće – individualni
– suradnički rad u
1. aktivnost: Motivacija paru
Cilj aktivnosti: – rad u skupinama
Motivirati učenike za ovu nastavnu cjelinu.
Tijek aktivnosti: Nastavne metode:
– postaviti učenicima sljedeća pitanja – razgovor
Je li u limenci pića jedna trećina litre? – objašnjavanje
Kako nazivamo putanju kojom ide lopta kada je košarkaš uputi prema košu? – rad na tekstu
Kakvog su oblika neki mostovi? – pisani rad
Ima li na brojevnom pravcu mjesta za 2 ?
Nastavna sredstva:
– udžbenik i
GLAVNI DIO zbirka zadataka
2. aktivnost: N, Z, Q Nastavna
Cilj aktivnosti: pomagala:
Učenici će se prisjetiti definicija skupova N, Z i Q. Znat će objasniti odnos tih skupova. – ploča
Tijek aktivnosti: – kreda/flomaster
– ponoviti skupove brojeva N, No, Z, Q i riješiti 1. zadatak – računalo
– učenici objašnjavaju vezu navedenih skupova pomoću ilustracije iz udžbenika, – projektor
nakon čega učiteljica/učitelj na ploču crta Vennov dijagram
– razgovorom ponoviti kako racionalan broj zapisan razlomkom možemo zapisati
decimalnim zapisom i obrnuto
– ponoviti uspoređivanje decimalnih brojeva
3. aktivnost: Decimalni zapis
Cilj aktivnosti:
Razlikovati decimalne zapise racionalnih brojeva.
Tijek aktivnosti:
– u udžbeniku je decimalni zapis racionalnog broja uveden pomoću primjera broja
igrača u različitim ekipnim sportovima; učenici u parovima čitaju tekst na 125.
stranici udžbenika
– analizom tablice iz udžbenika učenici uočavaju različite vrste decimalnih zapisa
racionalnih brojeva
– učenici rješavaju 2. i 3. te 15.a zadatak; usmeno provjeravaju rješenja

4. aktivnost: Sport
Cilj aktivnosti:
Učenici će uvježbavati zapisivati racionalne brojeve različitim zapisima.
Tijek aktivnosti:
– učenici u skupinama (tako da se oni koji sjede u klupi ispred samo okrenu prema
učenicima koji sjede iza njih) rješavaju zadatke:
najprije 122. i 123. zadatak iz udžbenika, a zatim trebaju kao skupina smisliti svoj
zadatak vezan uz neki sport
– voditelji svake skupine provjeravaju imaju li učenici njihove skupine sve u svojim
bilježnicama
– usmena provjera rješenja
– predstavnici skupina čitaju svoje „autorske” zadatke

ZAVRŠNI DIO
– zadati domaću zadaću s uputama za rješavanje
– učenici na ploči rješavaju 12.ab, 17.ab zadatak

Domaća zadaća
8.abc, 9.abc, 10.abc, 11.abc, 13.,15.bc

Napomene:

You might also like