You are on page 1of 2

Priprema za nastavni sat matematike Razred: 8.

Osnovna škola Redni broj sata: 116.


Učiteljica/Učitelj: Datum:
NASTAVNA CJELINA: PRESLIKAVANJA RAVNINE
NASTAVNA JEDINICA: ZBRAJANJE VEKTORA
Cilj nastavnog sata: Zbrajati vektore.
Obrazovna postignuća / Ishodi učenja
Temeljna znanja: Učenici će zbrajati vektore po pravilu trokuta i po pravilu paralelograma.
Vještine i sposobnosti: Učenici će razvijati funkcionalno mišljenje za matematičke zakonitosti.
Vrijednosti i stavovi: Učenici će razvijati urednost, preciznost i upornost u radu.
TIJEK NASTAVNOG SATA

UVODNI DIO Nastavni oblici:


– frontalni
– provjera i analiza domaće zadaće – individualni
– ponoviti što je vektor, duljina vektora, smjer i orijentacija vektora, jednaki i suprotni – suradnički rad u
vektori paru

GLAVNI DIO Nastavne metode:


– razgovor
1. aktivnost: Motivcija – objašnjavanje
Cilj aktivnosti: Motivirati učenika za nastavnu jedinicu. – rad na tekstu
Tijek aktivnosti: – demonstracija
– postaviti učenicima sljedeća pitanja: – pisani rad
Gdje su se susreli sa zbrajanjem vektora?
Kako se određuje kolika ukupna sila djeluje na neko tijelo? Nastavna sredstva:
Kako se kreće konj u šahu? – udžbenik i zbirka
(ilustracija u udžbeniku, stranica 102.) zadataka
– prezentacija u
PowerPointu
– GeoGebra aplet

– analizirati položaj strelica koje prikazuju kretanje konja


– postaviti učenicima nova pitanja: Nastavna
– Što je rezultat tog kretanja? pomagala:
– Što bi se dogodilo da učitelj gura svoj stol prema lijevom zidu učionice (okomito na – ploča
zid), a jedan učenik prema zidu na kojem je ploča (okomito na zid)? Gdje bi stol – kreda/flomaster
završio? O čemu to ovisi? – računalo
– projektor

STOL

– na ovom ćemo satu naučiti što je rezultat zbrajanja dvaju vektora koji se nadovezuju
jedan na drugoga kao na ilustraciji šaha u udžbeniku i kada imaju isto „hvatište”
2. aktivnost: Pravilo trokuta
Cilj aktivnosti: Učenici će zbrajati vektore po pravilu trokuta.
Tijek aktivnosti:
– pomoću ilustracije kretanje konja u šahu objasniti za koje vektore kažemo da se
nadovezuju
– učenici u bilježnicu crtaju nekoliko parova nadovezanih vektora
– objasniti kako određujemo zbroj vektora koji se nadovezuju
– naglasiti da se takvo zbrajanje vektora naziva zbrajanje vektora po pravilu trokuta
– učenici u bilježnicu zapisuju pravilo i na crtežima vektora koji se nadovezuju crtaju
njihov zbroj
– proučiti Primjer 6.
– učenici suradničkim radom u paru rješavaju zadatke 22.ab, 23.ab, netko od učenika
čita rješenja
– učiteljica/učitelj pomaže učenicima kojima je pomoć potrebna
– usmeno analizirati da se nadovezivanjem može zbrojiti i više vektora

3. aktivnost: Pravilo paralelograma


Cilj aktivnosti: Učenici će zbrajati vektore po pravilu paralelograma.
Tijek aktivnosti:
– učenici crtaju dva vektora sa zajedničkom početnom točkom i zbrajaju ih prema
pravilu trokuta; jedan od vektora crtaju iz završne točke onoga drugoga
– učiteljica/učitelj isto radi na ploči
– učenici uz pomoć učiteljičinih/učiteljevih pitanja dolaze do zaključka da je krajnja
točka zbroja dvaju zadanih vektora vrh paralelograma koji ti vektori razapinju
– učenici zaključuju da je za određivanje zbroja dvaju vektora sa zajedničkom
početnom točkom dovoljno odrediti (konstruirati) nepoznati vrh paralelograma te da
nije potrebno zbrajati vektore po pravilu trokuta
– uvesti pojmove: vektori razapinju paralelogram, zbrajanje vektora po pravilu
paralelograma
– učenici suradničkim radom u paru rješavaju zadatak 24.ab
– usmena provjera rješenja
– učiteljica/učitelj pomaže učenicima kojima je potrebna pomoć
– zadati učenicima dva vektora i u određenom položaju kojima treba odrediti
 i 
– usmeno analizirati svojstvo komutativnosti za zbrajanje vektora

4. aktivnost: Zbrajanje vektora


Cilj aktivnosti: Učenici će zbrajati vektore primjenom pravila trokuta ili pravila
paralelograma.
Tijek aktivnosti:
– učenici analiziraju Primjer 7.
– učiteljica/učitelj dodatno pojašnjava zbrajanje vektora prikazujući GeoGebra aplet
Zbrajanje vektora iz digitalnog udžbenika
– učenici individualno rješavaju 25.ab zadatak
– učiteljica/učitelj pomaže učenicima kojima je pomoć potrebna

ZAVRŠNI DIO
– zadati domaću zadaću s uputama za rješavanje
– učenici na ploči rješavaju (skica) 26.ab zadatak (zbrajanje vektora istoga smjera)

Domaća zadaća
28.ac, 29.ac, 30.ab, 31.ab, 32.ab, 36.ab, 37.ab

Napomene:

You might also like