You are on page 1of 2

Priprema za čas

Predmet: Biologija
Razred: Peti
Nastavna jedinica: Ćelija
Tip časa: Obrada
Cilj časa: Upoznavanje učenika sa osnovnom gradivnom jedinicom živih bića-ćelijom
Očekivani ishodi: Na kraju časa učenik će biti u stanju da:
objasne šta je ćelija i iz čega se sastoji,
-navede delove ćelije
Obik rada: Frontalni, individualni
Nastavne metode: Monološko-dijaloška, ilustrativna
Nastavna sredstva: Udžbenik, prilog, plastična tegla sa poklopcem, špenadla, flašica sa vodom,
pingpong loptica ili plastični deo kinder jajeta.

Tok časa:
Uvodn deo- (5 min) -EVOKACIJA
-Obnavljam sa učenicima prethodnu nastavnu jedinicu postavljajući pitanja I očekujući odgovore
učenika
-Uvodim učenike u novu nastavnu jedinicu “Ćelija”
-Ističem cilj časa: Upoznavanje sa osnovnom gradivnom I funkcionalnom jedinicom živih bića-
“ćelijom” kao i ishode. Podsećam učenike da smo na prethodnom času koristili jedno
uveličavajuće sredstvo I da izučavanje ćelije ne bi bilo moguće bez uveličavajućih sredstava.
Refleksija
Glavni deo (35 minuta)
U glavnom delu časa podelim učenike u manje grupe ili parove. Dajem im slagalicu (pazl) iz
priloga i određujem najviše 5 minuta da od delova slagalice naprave sliku. Pošto završe,
postavljam im sledeća pitanja:
1. Od čega je sastavljena kućica?
2. Od čega je sastavljena slika na slagalici? (Od delova slagalice)

Podstičem učenike da zaključe da je sve što nas okružuje sastavljeno iz nekih manjih
delova I da se to odnosi I na sva živa bića. Nastavnik pita učenike od čega je sastavljeno
naše telo, telo biljaka i životinja. Ističe da je svako živo biće sastavljeno iz određenih
delova, a da se najmanji, nevidljivi deo koji gradi svako živo biće zove ćelija.
Naglašavam i to da se neka živa bića sastoje iz samo jedne ćelije I da ih je nemoguće
videti golim okom.
Na table zapisujem citologija sa nedopunjenim slovima i kažem učenicima da je reč koju
treba da pogode nauka o ćeliji.

Osnovnu građu ćelije objašnjavam uz pomoć plastične tegle sa poklopcem. Podižem je da


učenici vide I kažem im da je to jedan od mogućih oblika, da zidovi tegle predstavljaju
ćelijsku membranu i objašnjavam čemu ona služi. Kažem učenicima da pored reči ćeija,
dopišu reč membrana sa crticom iza. -Nastavnik špenadlom buši rupice na tegli i govori
učenicima da neki delovi ćelijske membrane imaju otvore i objašnjava im čemu ti otvori
služe. Objašnjava šta je selektivna propustljivost i dopisuje selektivna propustljivost sa
crticom iza.
-Zatim u teglu sipa vodu ili neku gušću tečnost i kaže učenicima da je ono što sada vide
imitacija citoplazme kojom je ćeija ispunjena. Dopisuje reč citopalzma u započeti niz.
-Sada poziva učenike da u teglu ubace ostatke gumice za brisanje, komadiće papira i sve
nepotrebno što im je nadohvat ruke, a može da posluži kao imitacija organela. Objašnjava
im šta su organele i dopisuje tu reč u započeti niz.
-Nastavnik u teglu ubacuje plastični deo od kinder jajeta ili pingpong lopticu. Objašnjava
učenicima da to predstavlja imitaciju jedne od najvećih organela u ćeliji. Upućuje ih na
pasus u udžbeniku da sami otkriju kako se ona zove I čemu služi. Učenici rade u paru.
Nakon što završe, nastavnik proverava frontalno i u započeti niz zapisuje reč jedro.

Završni deo (5 minuta)

Nastavnik se kratko osvrće na organizme bez organizovanog jedra i objašnjava učenicima


gde se nalazi njihov nasledni material. Zadaje učenicima da za domaći zadatak naprave
ćeliju po modelu koji su videli na času. Ambalažu koje će koristiti biraju sami.

You might also like