Professional Documents
Culture Documents
1
Unit weight of wearing coat = 1.9 T/m3
Unit weight of saturated earth = 2.1 T/m3
Unit weight of soil = 1.8 T/m3
Unit weight of RCC = 2.5 T/m3
Unit weight of PCC = 2.4 T/m3
i) Design of slab
Dead load/m2 (0.15 x 2500 + 0.1 x1900) = 565 kg/m2
Live load/m2 (Assumed) = 1000 kg/m2
Total Load /m 2 = 1565 kg/m2
Total Load /m (1565 x 0.6) = 939 kg/m
Weight of Handrail/m ( Assumed) ≈ 100 kg/m
Beam junction
0.60 m
2
Fig. 3: Loading details
3
Maximum Bending moment at the junction Mmax = (939 x 0.6x0.6/2) + (100 x0.6)
= 229.02 kg-m
Factored moment Mu = (229.02 x 1.5 )
= 343.53 kg-m
= 3.37 kN-m
Overall Thickness of slab = 0.15 m
Diameter of bar used = 8 mm
Providing main steel 8mm diameter bar with clear cover = 30 mm
Effective depth d' = 150 - 30 - 8/2
= 116 mm
Mu/bd2 = ( 3.37 x 10^6)
(1000 x116x116)
= 0.25 N/mm2
Refering to Table 2 of SP16,
Take Mu/bd2 = 0.3
Mu/bd2
For Mu/bd2 = 0.3 , fy = 415 and fck = 20 Pt = 0.085
= 56.604 kg-m
Factored moment Mu = (56.604 x 1.5 )
= 84.906 kg-m
= 0.833 kN-m
Overall Thickness of slab = 0.15 m
Diameter of bar used = 8 mm
Providing 8mm diameter bar with clear cover = 30 mm
4
Effective depth d' = 150 - 30 - 8/2
= 116 mm
Mu/bd2 = ( 0.833 x 10^6)
(1000 x116x116)
= 0.062 N/mm2
Refering to Table 2 of SP16,
Take Mu/bd2 = 0.3
Mu/bd2
For Mu/bd2 = 0.062 and fy = 415, Pt = 0.085
5
Length between piers (L2) = 14.1 m
Length between abutment and pier (L1) = 14.55 m
Projection of deck slab into abutment (p 1) = 0.58 m 0.9- 0.3 - 0.02 = 0.58 m
Projection of deck slab into pier (p 2) = 0.44 m (0.9- 0.02)/2 = 0.44m
Overal length of deck between abutment and pier = 15.57 m
Overal length of deck between piers = 14.98 m
Effective length of deck between abutment and pier = 15.06 m
Effective length of deck between piers = 14.54 m
Width of Deck Slab = 1.5 m
Thickness of rib = 0.3 m
Span of the Beam = 15.06 m
For Continous Beam IS 456 2000 Clause
Span/ effective depth ratio for span upto 10m = 26 No.23.2.1 a) and e)
Since Span > 10m, Multiply the ratio by 10/Span = 17.26 Simply Supporte
Depth of beam required d = Span/17.26 Continous
= 0.87 m
Assume an overall depth of beam as D = 1.20 m
Assume 2 layers of reinforcement bars of diameter = 25 mm
∴ Effective depth d = (1200- 2x25-25/2 - 20)
= 1117.5 mm
= 1.12 m
> 0.87 Hence safe, depth of beam is sufficient
ii) Moment due to loads
Weight of deck slab = 8.76 Tonne Longer length, L1 is
Weight of wearing Coat = 3.55 Tonne considered for load
Weight of Hand rail = 9.93 Tonne calculations
Total Dead Load = 22.24 Tonne
i.e.Total Dead Load in kg/m = 1428.39 kg/m
self weight of beam = 900 kg/m
Live load, LL = 1500 kg/m 1000x1.5 kg/m
Total Load = 3828.39 kg/m
Maximum Bending moment at the junction Mmax = WL2/8
= 116012.13 kg-m
Factored moment Mu = (116012.13 x 1.5 )
= 174018.195 kg-m
= 1707.12 kN-m
iii) Moment due to tortion
( Assume LL to be on one side of the walkway completely )
0.60 m
Moment due to tortion Met = Tu ( 1+ D/b) (Clause 41.4.2 of IS 456
1.7 2000)
Where Tu = M x L/2
Where M = WL2/2
= 600x0.6x0.6/2
= 108 kg-m
Torsional moment on one support(for Half span)
Tu = M x L/2 = 108 x15.57/2
= 840.78 kg-m
Met = 840.78x( 1+1.2/0.3)
6
1.7
7
= 2472.8823529 kg-m
Factored moment = 3709.3235294 kg-m
Total Factored Moment, M = Mu + Met
= 177727.51853 kg-m
= 1743.51 kNm
Effective depth d = (1200- 2x25-25/2 - 30)
= 1107.5 mm
= 1.120 m
Mu/bd2 = ( 1743.51 x 10^6)
(300 x1107.5x1107.5)
=
4.74 N/mm2
The Limiting Moment of Resistance, (Mulimit) for SS beam with M20 mix From Table D, page 10
= 29804.02+ 1.6(840.78/0.3)
= 34288.18 kg
= 336.37 kN
Factored Shear force = 51432.27 kg
= 504.55 kN
Maximum Shear stress τve = Ve /bd
= 504.55/(0.3x1.12)
= 1501.64 kN/m2
= 1.5 N/mm2 fck
τcmax = 2.8 N/mm2 Table J of SP16
Maximum Permissible Shear stress
τ ve < τ cmax Hence safe ###
8
To calculate percentage steel assume 50% bars bend up at supports
i.e, 4 nos of 25mm diameter bar are bend up at 1/10 spanfrom the support
Ast = 4x (3.14 x25x25)/4
= 1963.4954085 mm2
Pt = 100Ast/bd
= 0.58 p
For Pt = 0.58, τc is obtained from Table 61 of SP16 ###
t
9
FIXING STRUCTURAL CONFIGURATION OF PIER
A. Input Data
Bed level = -1.12 m
Maximum Flood level = 6.10 m
Hard Rock Level (from soil data) = -35 m
Maximum Flood discharge = 1580 m3/s
HTL = 2.114
LTL =
Bottom level of pier = 3.91 m
Width of river (A) = 135 m
No of piers = 4 Nos
No of span = 5 Nos
Pier diameter @ Top (wpt) = 1.5 m
@ Bottom (wpb) = 1.5 m
Thickness of dirt wall (tdw) = 0.4 m
Expansion joint between dack slabs = 0.04 m
Length between abutments = 135 m
Width of abutment @ Top = 1.2 m
@ Bottom = 4m
Total ventway (a) = 129 m
Formation level = 9.98 m
B. Check for Afflux
Total height of ventway till MFL = 11.00 m
Total ventway area = 1419 m2
Velocity of flow in area (V) = 1.11 m/sec
Considering bell mouthed entry,
Afflux, x = = 0.00664 m As per Clause 106.6.2 of
IRC : 5-2015
Afflux is within limits
C. Fixing the Formation level
Slab thickness (ts) = 0.22 m
Wearing coat thickness (tw) = 0.08 m
Depth of longitudinal girder = 2.2 m
Afflux = 0.5 m
Minimum vertical clearance = 1.2 m
Thickness of hammer head (th) - Straight portion = 0.75 m
- Inclined portion = 0.75 m
Width of Hammer Head = 1.5 m
Formation level required = 9.98 m
Provide Formation level at 9.98m
D. Pier Design Calculations
i) Dimensional details
Ht of hand rail (hr) = 0.78 m
Tk of hand rail (tr) = 0.2 m
8
+ 9.98m Road level
9
Length between piers (L2) = 29 m
Length between abutment and pier (L1) = 29 m
Projection of deck slab into abutment (p 1) = 0.76 m 1.2- 0.4 - 0.04 = 0.76 m
Projection of deck slab into pier (p 2) = 0.73 m (1.5- 0.04)/2 = 0.73m
Overal length of deck between abutment and pier = 30.49 m
Overal length of deck between piers = 30.46 m
Effective length of deck between abutment and pier = 29.745 m
Effective length of deck between piers = 29.73 m
Width of Deck Slab = 5.65 m
With of Hammer head at top = 5
Overhang = 1.75
Cross sectional area of pier = 1.76625 m2
ii) Dead Load
Load from Deck slab per metre length = 340 Tonne
Weight of pier = 8.39 Tonne
Weight of Hammer Head:
a) Rectangular Portion = 14.0625 Tonne
b) Sloping Portion = 9.140625 Tonne
Total = 23.2 Tonne
Weight of Bearing and Pedestal (Say) = 2.8 Tonne
0.04
0.365
0.38 0.365 0.365 0.365
29 1.5 29
0.77
29.745 29.73
60.245
RB1 x (29 +0.38+0.365) = (6.8 x15.245) +6.8 (15.245+3) +6.8( 15.245+3+3)+6.8( 15.245+3+3 +3)+11.4( 15.245+3+3
RB1 (6.8 x15.245) +6.8 (15.245+3) +6.8( 15.245+3+3)+6.8( 15.245+3+3 +3)+11.4( 15.245+3+3 +3+4.3)+11.4( 15.245+3+3 +3+4.3+1.2)
=
(29 +0.38+0.365)
RB1 = 1201.57
29.745
= 40.4 t
RB2 x (29 +0.365+0.365) = (2.7 x26.2) +2.7 (26.2+1.1)
RB2 = (2.7 x26.2) +2.7 (26.2+1.1)
(29 +0.365+0.365)
RB2 = 144.45
29.73
10
= 4.86 t
11
12
vii) Moment due to transverse eccentricity of LL
13
Determination of Scour Depth
Overall water way = 135 m
Clear Vent way = 135 - 4x1.5 = 129 m
Maximum flood discharge (Q) = 1580 m3/s
Lazy's regime width (P) = IS 6966 Part1 1989, Clause
= 191.9887 m 10.2
Overall water way < regime width, hence safe
Total length b/w abutments
Looseness factor = = 0.67 <1.0
Lazy's regime width (P)
If looseness factor < 1.0, IS 6966 Part1 1989, Clause
R= 19.1
If looseness factor > 1.0,
R=
Discharge per unit width, q = Discharge = 12.25 m3/s/m
Width of the river
Adding 20% concentration, q = 14.7 m3/s/m IS 6966 Part1 1989, Clause
14.2
Silt Factor, f (Assuming medium sand) = 1.25 IRC 78 2000 clause 703.2.2.1
Scour Depth, R = 7.52 m
RL of Depth of scour from MFL = MFL - 2 x R Table 1 IS 6966 Part1 1989
-8.94 m
Hard Rock level as per Soil Investigation Report = -35.00 m
Hence, Scour depth level is taken as = -8.94 m
ix) Horizontal force due to water current
Scour depth = 7.52 m
unit discharge, q = 14.7 m3/s/m
Max. head, h = MFL - Bed Level = 7.22 m
Mean Velocity, v = q/h = 2.04 m/s
Maximum Velocity, V = = 2.88 m/s
V 2 = 8.29
By method of similar triangles, X 2 = 7.09
Centre of gravity from BL, (7.09 + 2 x8.29) x2.186
=
(7.09+ 8.29) x 3
= 1.12 m from Pier bottom
Area of pier in the longitudinal direction of current = Width of Pier x Static head
= 2.85 m2
Area of Pier in transverse direction of current = Width of Pier x Static head
= 2.85 m2
Intensity of pressure P = 52KV2 Where IRC 6 2016 Clause 210.2
K = 0.66 (for circular pier) IRC 6 2016 Clause 210.2
As per Clause 210.5 of IRC 6 2016, "piers intended to be parallel to the direction of
current shall be designed for a variation of 20 degrees from the normal direction of
current and piers orginally intended to be inclined at θ degree to the direction of the
current shall be designed for a current direction inclined at (20±θ) to the length of the
pier".
14
Here inclination of pier, θ = 0
Along longitudinal direction = cos 20o
= 0.94
Along transverse direction = sin 20o
= 0.34
Maximum water pressure
i) Along Pier Axis = 52 x0.66 x (V^2 Cos20)
= 267.44 kg/m2
= 0.27 t/m2
ii) Along Pier Axis = 52 x0.66 x (V^2 Sin20)
= 96.73 kg/m2
= 0.1 t/m2
6.10 6.10
0.27 0.1
-1.12 -1.12
0.140 0.052
-8.94 -8.94
15
x) Wind Force
Wind force from u/s is assumed to be the worst condition, as it adds to the net horizontal
force (water pressure).
A) Wind force in transverse direction
a) Wind force on Pier Body
16
b) Wind force on Hammer Head
Transverse wind force FT = Pz x A1 x G x CD IRC 6 2016 Clause 209.3.3
Where A1 = 1.5x(0.75+0.75)
= 2.25 m2
G = 2 IRC 6 2016 Clause 209.3.3
Drag Coefficient, CD H = 1.50 m IRC 6 2016 Table 13
b = 0.9 m
H/b = 1.67
t = 3.275 m
t/b = 3.64
∴ CD = 0.8
∴ Transverse wind force on hammer head FT = 647.65 x 2.25 x 2 x 0.8
= 2331.54 N
= 0.23 Tonne
c) Wind force on Deck Slab with beams and Hand rail
Transverse wind force FT = Pz x A1 x G x CD IRC 6 2016 Clause 209.3.3
Where A1 = 30.46x(0.78+2.2)
= 90.8602 m2
G = 2 IRC 6 2016 Clause 209.3.3
Drag Coefficient, CD H = 2.98 m IRC 6 2016 Table 13
b = 30.46 m
H/b = 0.1
t = 0.2 m
t/b = 0.01
Since, H/b <1.0, take H/b = 1.0
Since, t/b < 0.25, take t/b < 0.25
∴ CD = 1.3
∴ Transverse wind force on Deck Slab and Hand FT = 647.65 x 90.8602 x 2 x 1.3
rail = 152999 N
= 15.3 Tonne
B) Wind force in longitudinal direction
As per clause 209.3.4 of IRC 6 2016, longitudunal force shall be taken as 25% of the transverse
wind force
a) Wind force on Pier Body FL = 25% of 0.26
0.065 Tonne
b) Wind force on Hammer Head FL = 25% of 0.23
0.058 Tonne
c) Wind force on Deck Slab and Hand rail FL = 25% of 15.3
3.825 Tonne
C) Upward/Downward Vertical Wind Force
Vertical Wind Force Fv = Pz x A3 x G x CL IRC 6 2016 Clause 209.3.5
Where, plan area of bridge A3 = 30.46 x 5.65
= 172.2685 m2
G = 2 IRC 6 2016 Clause 209.3.3
CL = 0.75 IRC 6 2016 Clause 209.3.5
Fv = 647.65 x 172.2685 x 2 x 0.75
= 167355 N
= 16.74 Tonne
17
STABILITY ANALYSIS OF PIER
Forces (in Tonnes) Lever Arm (m) Moments (T m)
Sl.No. Components
H V x y Mxx Myy
1. Total Dead load 340
2. Weight of Hammer head 23.2
3. Weight of pier 8.39
4. Wt of bearing and Pedestal 2.8
5. Live load from Deck 55
6. Moment due to Long. Ecc. Of LL 15.37
7. Moment due to trans. Ecc. Of LL 41.93
8. Long. force due to braking 11.08 3.79 41.9932
9. Vert.force due to braking 1.3
10. Effect of water pressure
a) Longitudinal direction 0.71 1.12 0.8
b) Transverse direction 0.26 1.12 0.29
11. Boyancy -2.91
12. Transverse Wind force
a) Pier Body 0.26 0.95 0.25
b) Hammer head 0.23 2.65 0.61
c) Deck slab and Hand rail 15.3 4.89 74.82
13. Longitudinal Wind force
a) Pier Body 0.065 0.95 0.06
b) Hammer head 0.058 2.76 0.16
c) Deck slab and Hand rail 3.825 4.89 18.7
14. Vertical Wind Force 16.74
TOTAL 31.788 444.52 118.41 76.5732
15
16
DESIGN OF PIER
A. Input Data
Grade of Concrete, Fck = M30
Grade of Steel, Fy = 415 Mpa
Diameter of main steel bar = 25 mm
B. Design Calculations of pier at the base
Height of pier = 1.90 m
Diameter of pier @ Top (d) = 1.5 m
Gross area of pier Ag = 1.77 m2
Slenderness Ratio, λ = 1.9/1.5
= 1.27
Pier is not slender
Vertical load on the pier = 444.52 Tonnes
Factored load Pu = 444.52 x 1.5
= 666.78 Tonnes
Moment Mxx = 118.41 T-m
Factored Moment Mux = 118.41 x 1.5
= 177.615 T-m
= 1742.40315 kN-m
Moment Myy = 76.5732 T-m
Factored Moment Muy = 76.5732 x 1.5
= 114.8598 T-m
= 1126.774638 kN-m
Considering circular column with Biaxial bending.
Assume moments due to minimum excentricity are less than the values given above.
Assume reinforcement is equally distributed on all four sides.
As a trail assume the percentage reinforcement, p = 0.8 %
p/fck = 0.03
a) Uniaxial moment capcity of the section about x-x axis (T-T)
Providing 25mm diameter bar with clear cover = 75 mm
d' = 75 + 25/2
= 87.5 mm
d'/D = 0.06
Choose chart 56 of SP 16, where d'/D = 0.1
Pu/fckD2 = 0.097
Refering to chart 56,
For Pu/fckD2 = 0.097 and p/fck = 0.03, Mu/fckD3 = 0.05
∴ Mux1 = 5062.5 kN-m
Since circular column, Mux1 = Muy1 ∴ Muy1 = 5062.5 kN-m
16
b) Calculation of Puz
Refering to chart 63,
For p = 0.8 , Fy = 415 and Fck = 30 Puz/Ag = 14.1 N/mm2
∴ Puz = 14.1 x Ag
= 24916.76 kN
Pu/Puz = 0.26
Mux/Mux1 = 0.34
Muy/Muy1 = 0.22
Refering to chart 64, the permissible value of Mux / Mux1
= 0.9 Hence safe
corresponding to the above values of Muy/Muy1 and Pu/Puz
17
DESIGN OF PIER FOUNDATION
A. Data
Bed level = 522.00 m
Bottom level of pier = 522.00 m
Maximum Flood level = 6.10 m
Pier diameter @ Top (wpt) = 1.50 m
@ Bottom (wpb) = 1.50 m
Top level of pier without pier cap = 5.82 m
Top level of pier with pier cap = 7.32 m
Formation road level = 9.98 m
Thickness of pier cap = 1.5 m
Height of pier = 1.90 m
Deepest Rock level (As per soil Investigation report-BH No.5) = 521.5 m
Depth of embedment into rock = 0.6 m
Offset distance Off = 1.00 m
Unit weight of saturated earth = 2.1 T/m3
Unit weight of RCC = 2.5 T/m3
Unit weight of PCC = 2.4 T/m3
Grade of Concrete, Fck = M25 Mpa
Grade of Steel, Fy = 415 Mpa
Diameter of main steel bar = 20 mm
B. Fixing the Dimensions
Total depth of foundation = 522- 521.5 + 0.6
1.10 m
Width of foundation = 1.5+ 2 x 1
= 3.5 m
Length of foundation = 3.5 m
Perimeter of foundation = 14 m
Base area of foundation = 12.25 m2
Self weight of Footing = 33.69 Tonnes
Section Modulus Zxx = 7.15 m3
Zyy = 7.15 m3
18
C. Stability Analysis
Sl. Forces (in Tonnes) Lever Arm (m) Moments (T m)
Components
No. H V x y Mxx Myy
1. Dead load (Slab, W.C, Handrail) 340
2. Weight of Hammer head 23.2
3. Weight of pier 8.39
4. Self weight of footing 33.69
5. Live load from Deck Err:508
6. Effect of water pressure
a) Longitudinal direction 0.71 2.22 1.58
b) Transverse direction 0.26 2.22 0.58
7. Boyancy
a) Pier Body portion -2.91
b) Footing Portion -5.05
8. Transverse Wind force
a) Pier Body 0.26 2.05 0.53
b) Hammer head 0.23 3.75 0.86
c) Deck slab and Hand rail 15.3 5.99 91.65
9. Longitudinal Wind force
a) Pier Body 0.065 2.05 0.13
b) Hammer head 0.058 3.75 0.22
c) Deck slab and Hand rail 3.825 5.99 22.91
9. Vertical Wind Force -16.74
TOTAL 20.708 Err:508 94.62 23.84
D. Design of foundation
Maximum BM occurs at the face of the column O As per
Ordinate at O-O, yo-o = Err:508 Cl.34.2.3.2(a) of
1.00 O 2.50
19
Considering Table 3 of SP16 Mu/bd2 Err:508
=
3500x1040x1040
= Err:508 N/mm2
Err:508 = Err:508
20
Perimeter of the critical section bo = 4 x (1.06 + 2 x 0.52)
= 8.4 m
Punching shear stress, , τv = 444.52 x 10000
8400 x 1040
= 0.509
Permissible shear stress, , τc = 1.25 N/mm2 Cl.31.6.3.1 of IS
τv < τc, Hence safe 456 2000
b) One way shear
As per Clause 34.2.4.1(a) of IS 456, 2000, the critical section for shear is at a distance
of d from the periphery of the column
Effective depth , d = 1040 mm
O
Since Critical axis (O-O axis) lies outside the
section. Hence no shear.
O
c) Two way shear
As per Clause 34.2.4.1(a) of IS 456, 2000, the critical section for shear is at a distance
of d/2 from the periphery of the column
Effective depth , d = 1040 mm
d/2 = 520 mm
Diameter of critaical section = 1.5+0.52+0.52 O
= 2.54 m O
Perimeter of the critical section
bo = 3.14 x 2.54
= 7.98 m
Ordinate at O-O = Err:508
C.G about O-O axis = Err:508
Shear force at O-O = Err:508
Err:508
C.G
Err:508
yo-o x = Err:508
21
DESIGN OF HAMMER HEAD
A. Input Data
Depth of hammer head = 1.5 m
Height of hand rail including thickness of deck slab = 1m
Grade of Concrete, Fck = M35 Mpa
Grade of Steel, Fy = 415 Mpa
Diameter of main steel bar = 25 mm
Effective cover to reinforcement = 0.05 m
B. Load and Moment Calculations for Hammer Head
As per IRC 6-2014, Table 3.2, Annexure B (Clause 202.3), Partial safety factor
of loads for the verification of structural strength.
a) Axial Force = 1.35 x DL + 1.5 x LL + 0.9 x WL
DL = 363.2 T
LL = 55 T
WL = 16.74 T
Total load coming over hammer head = 1.35 x 363.2 + 1.5 x 55 + 0.9 x 16.74
= 587.886 T
Width of hammer head at top = 5m
Equivalent UDL = 117.5772 T/m
X
117.58 T/m
0.75
0.75
X 1.75 m
Fig. 2 :Detail A
22
Width b = 0.9
Mu/bd 2
= 207.74 x 10^4)
0.9 x1.45x1.45x 10^9
= 0.0011
As per Clause 26.5.1.1 of IS 456,2000,
Minimum reinforcement may be provided =
= 2672.89 mm2
For 25mm diameter steel bar
Area of one steel bar a = 490.87 mm2
No. of bars to be provided n = As/a = 5 Nos
Hence, provide 5 nos of 25 mm diameter bars
C. Development Length
As per Clause 26.2.1. of IS 456,2000.
Development Length Ld =
From Clause 303.2.1 of IRC:21-2000-Table 10,
σs Clause 303.2.1 of
= 200 N/mm2 IRC:21-2000-
ɸ = 25 mm Table 10
Bond stress τbd obtained from Clause 26.2.1.1 of IS 456,2000, for M35 grade
= 1.7 x 1.6 x 1
= 2.72 N/mm2
Ld =
= 459.56 mm
Hence, provide Ld @ 500mm
= 0.75/1.75
= 0.43
=
= [2057.6+2077.4x (0.43/1.45)]/(0.9x1.45)
= 2048.78 kN/m2
= 2.049 N/m2
Area of steel provided Ast = (5 x 3.14/4)25^2
= 2454.37 mm2
Percentage steel, Pt = 100Ast/bd = 0.2
23
As per Table 19 of IS 456,2000 , τc = 0.34 N/mm2
τv > τc , Hence shear reinforcement is necessary
Maximum Permissible Shear stress τcmax = 3.7 N/mm2 (Table 20 SP16)
τ v < τ cmax Hence safe for M25
Shear rft provided to carry a shear Vus = Vu - τc bd
= 2057.6- (0.34x0.9x1.45x1000)
= 1613.9 kN
Vus / d = 11.13 kN/cm
For Vus / d = 11.13 kN/cm, and providing 8 mm 2legged stirrups of 415 grade steel the spacing of (Table 62 of
stirrups is obtained from Table 62 of SP16 SP16)
Hence, provide 8 mm diameter 2 legged stirrups at 400 mm c/c , But check for min steel
Minimum shear reinforcement
=
= 100.82
Hence, provide 8 mm diameter 2 legged stirrups at 100 mm c/c
24
25
Table.1 SP 16 : Reinforcement percentage pt for singly reinforeced section
Fck = 25 N/mm2
pt values Fy N/mm2
Mu/bd2
Fck N/mm 2
(N/mm2) 415 500 250 415 500
fsc (N/mm2)
d'/d values
415 500
0.15 342 395
d'/d
Fy N/mm 2
τc (N/mm2)
pt
15 20 25 30 35 40
1.25 0.64 0.67 0.7 0.71 0.73 0.74
Fck (N/mm2)
pt
15 20 25 30 35 40