You are on page 1of 2

Тема: Необоротність теплових процесів. Ентропія. Розв’язування задач.

Мета: навчальна. Ознайомити із необоротністю теплових процесів, дати поняття ентропії;


Розвиваюча. Розвивати логічне та алгоритмічне мислення;
Виховна. Виховувати культуру записів розрахункових задач.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
1. Організаційний момент
2. Домашнє завдання
§39 ст 228-234 Вправа №39(4) ст. 234
3. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності.
Записати основні формули
A Q 1−Q 2 T 1 −T 2
(n= ∙ 100 % , A=Q 1−Q 2 ,n= ∙100 % , n= ∙ 100 % ¿
Q1 Q1 T1
1. Наведіть приклади природніх процесів і доведіть, що вони є необоротними.
2. Сформулюйте другий закон термодинаміки.
3. Дайте означення теплового двигуна. Які його основні елементи?
4. Як визначити ККД теплового двигуна? Які існують можливості збільшення
ККД?
Задачі в таблиці
№ A , Дж Q1 , Дж Q 2 , Дж T 1, K T 2, K n,%
1 580 1000 420 840 353 58
2 670 1150 480 330 139 58
3 200 700 500 500 355 29
4 700 1200 500 833 350 58

4.Вивчення нової теми


План
1.Необоротність теплових процесів;
2. Ентропія;
3. Третій закон термодинаміки.
Конспект уроку
Необоротним називається фізичний процес, який може мимовільно протікати тільки в
одному визначеному напрямку.
Ентропія – кількісна характеристика невпорядкованості системи, що більшою є
хаотичність системи, то більше значення ентропії.
Третій закон термодинаміки сформульований як принцип неможливості досягнення
абсолютного нуля температур.
5.Розвязування задач
Задача №1. Тепловий двигун отримує від нагрівника 8200 кДж теплоти і віддає
холодильнику 6200 кДж. Знайти ККД цього двигуна.
Дано: Розв’язування
Q 1 −Q 2
Q 2=6 200 кДж =6 , 2∙ 106 Дж 8,2∙ 106 Дж−6,2 ∙106 Дж
n= ∙100 % ; n= ∙100 %=24 %
Q1=8200 кДж=8,2 ∙106 ДжQ 1 8,2 ∙ 106 Дж

n−? Відповідь:2 4 % .

Задача №2. Температура нагрівника ідеальної теплової машини 117 С, а температура


холодильника 27 С. За 1 с машина отримує від нагрівника кількість теплоти 60 кДж.
Обчисліть: а) ККД машини; б)кількість теплоти, відданої холодильнику за 1с; в) корисну
потужність машини.
Дано: Розв’язування
T 1=390 K T 1−T 2 390 K−300 K
n= ∙100 % ; n= ∙ 100 %=23 % .
T 2=3 0 0 K T1 390 K
t=1 c Q1 −Q2 n 23
Q1=60 кДж=6 ∙10 Дж 4 n=
Q1
∙100 % → Q2=Q1 1− ( )
100 % (
; Q2=6 ∙10 4 1− )
100 %
=46200 ( Дж )=46
A=Q 1−Q 2 ; A=60000−46200=13800 ( Дж )=13,8( кДж)
n−? Q2−? A−? Відповідь:23 % , 46,2 ( кДж ) , 13,8 ( кДж ) .
Задача №3. Визначити потужність двигуна автомобіля, якщо витрата бензину становить 8
л на 100 км шляху при середній швидкості руху 108 км/год. ККД двигуна становить 35 %.
Дано: Розв’язування
V =8 л=8 ∙10 м−3 3
А A n ∙ Q 1 n ∙qm n ∙q ρV
5 Р= ; n= ∙100 % → A= = = ;
l=100 км=10 м t Q1 100 % 100 % 100 %
108 км 106 Дж кг
v= =30 м/с 35 % ∙ 46· 710 3 ∙ 8 ∙ 10−3 м3 ∙
год кг м
n=35 % A= =89 , 4 6 ∙ 106 Дж .
100 %
106 Дж 5
q=46· l 10 м 89 , 4 6∙ 106 Дж 3
кг t= ; t= =3333 c . Р= =27 ∙ 10 Вт ;
кг v 30 м /с 3333 c
ρ=710 3 .
м
Р−? Відповідь:27 ∙ 103 Вт.
6.Запитання на закріплення
1. Який процес називають оборотним; необоротним?
2. У чому полягає фізичний зміст другого закону термодинаміки? Які існують
формулювання цього закону?
3. Що таке ентропія? Як змінюється ентропія ізольованої системи для оборотних і
необоротних процесів?
4. Чи спрацьовує правило незворотності термодинамічних процесів у системі, яка
складається з трьох молекул газів?
5. Чи можна було б користуватися вітряними двигунами, якби температура атмосферного
повітря була скрізь однаковою?
6. Чи може механічний рух твердого тіла перетворитися на тепловий невпорядкова-ний
рух його молекул без участі інших тіл?
7. Якщо доведено, що абсолютний нуль недосяжний, то чи існує максимальне значення
абсолютної температури?
7.Підсумок уроку

You might also like