You are on page 1of 23

Урок №13

Тема: Прямолінійний рівномірний рух. Швидкість руху. Розв’язування задач


Мета: начальна: Сформувати знання про рівномірний рух та поняття швидкість.
Формувати вміння розв'язувати задачі: аналізувати умову, грамотно оформлювати задачі,
робити необхідні креслення з теми «Прямолінійний рівномірний рух. Швидкість руху».
Розвивальна: Розвивати вміння встановлювати зв'язки між величинами швидкості та
пройденим шляхом.
Виховна: Виховувати самостійність прищеплювати бажання удосконалюватися.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
1. Організаційний момент
2. Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання
Запитання:
1. Дайте визначення механічного руху. Наведіть приклади.
2. Що таке тіло відліку?
3. Що таке система відліку?
4. Що називають матеріальною точкою
5. У яких випадках тіло, що рухається, можна розглядати як матеріальну точку?
6. Дайте визначення траєкторії руху.
7. Що таке шлях? Назвіть одиниці шляху
8. Наведіть приклади прямолінійного та криволінійного рухів.
3. Вивчення нової теми
План
1. Рівномірний рух
2. Швидкість рівномірного руху
3. Одиниця швидкості руху в СІ
4. Напрямок і значення швидкості руху
5. Обчислення шляху й часу руху.
Конспект уроку
Рівномірний прямолінійний рух – рух, при якому тіло за будь-які однакові інтервали часу
проходить відповідно однакові відстані (переміщення).
Швидкість – це фізична величина, яка дорівнює відношенню переміщення до часу, за який
це переміщення відбулося.
s
v=
t
Одиниця швидкості руху в СІ — метр на секунду:
[ v ]= м
с
м
1 — дорівнює швидкості такого рівномірного руху, під час якого тіло за 1 с долає шлях
с
1 м.
Значення швидкості руху може бути подано не тільки в метрах на секунду, але й в інших
одиницях.
см км км
Швидкість руху можна вимірювати й у , ,
с год с

4. Розв’язування задач

1
Задача №1. Подайте в метрах на секунду такі значення швидкості руху: 3,6 км/год, 18
км/год, 36 км/год, 54 км/год, 72 км/год, 90 км/год, 108 км/год, 180 км/год.
Розв’язок
3,6 км/год=3,6:3,6 м/с=1м/с
18 км/год=18:3,6 м/с=5 м/с
36 км/год=36:3,6 м/с=10м/с
54 км/год=54:3,6 м/с=15 м/с
72 км/год=72:3,6 м/с=20 м/с
90 км/год = 90:3,6 м/с=25 м/с
108 км/год=108:3,6 м/с=30 м/с
180 км/год = 180:3,6 м/с=50 м/с
Задача №2. Літак пролетів 1200 км за 2 год. З якою швидкістю летів літак?
Дана: Розв’язок
S=1200 км s 1200 км
v= = =600 км /год
t=2год t 2 год
v-? Відповідь: 600 км/год
Задача №3. Спортсмен пробіг дистанцію 4 км за 8 хв 20 с. З якою швидкістю біг
спортсмен?
Дана: Розв’язок
S=4 км=4000м s 4000 м
v= = =8 м /с
t=8 хв 20с=500с t 500 с
v-? Відповідь: 8 м/с
Задача №4. Потяг їде зі швидкістю 180 км/год. Який шлях долає потяг за 1 хв?
Дана: Розв’язок
t =1 хв=60 с S=v ∙t=50 м /с ∙ 60 с=30000 м
v =180 км/год=50
м/с
S-? Відповідь: 30000 м
Задача №5. Людина робить 5 кроків за 3 с. Довжина кроку становить 75 см. Скільки часу
витратить людина на подолання 6 км 750 м?
Дана: Розв’язок
N=5 N ∙ s 5 ∙ 0,75 м
v= = =1,25 м /с
t =3 с t 3с
s =75см =0,75 м s 2 6750 м
t= = =5400 с
s2=6 км 750м=6750 м v 1,25 с
t2-? Відповідь: 5400 c

5. Підсумок уроку
1. Який рух називають рівномірним? Наведіть приклади.
2. Як знайти швидкість рівномірного руху тіла?
3. Назвіть одиниці швидкості руху.
4. Як обчислити шлях, пройдений тілом, якщо відомі швидкість його руху та час руху?
5. Як обчислити час руху, якщо відомі шлях і швидкість руху тіла?
6. Домашнє завдання
§8-9 ст 58-66 Вправа №8(3-5) Вправа №9(1-3)

2
Урок №14

Тема: Графіки рівномірного прямолінійного руху


Мета: начальна: Показати учням, як можна за допомогою графіків охарактеризувати
рівномірний прямолінійний рух; формувати навички побудови графіків руху; акцентувати
увагу учнів на застосуванні математичних знань у фізиці.
Розвивальна: Розвивати навички міжособистісного спілкування, творчу активність
Виховна: Виховувати почуття колективізму, інтересу до предмета.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
1. Організаційний момент
2. Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання
Запитання:
1. Який рух називають рівномірним? Наведіть приклади.
2. Як знайти швидкість рівномірного руху тіла?
3. Назвіть одиниці швидкості руху.
4. Як обчислити шлях, пройдений тілом, якщо відомі швидкість його руху та час руху?
5. Як обчислити час руху, якщо відомі шлях і швидкість руху тіла?
3. Вивчення нової теми
План
1. Графік залежності шляху від часу для рівномірного руху тіла;
2. Графік швидкості рівномірного руху тіл.
Конспект уроку

Графік залежності шляху від часу для рівномірного руху тіла

Графік швидкості рівномірного руху тіл

4. Розв’язування задач
Задача №1. Із селища виїхав велосипедист зі швидкістю 20 км/год, а
через 4 год після нього — автомобіль зі швидкістю 60 км/год. Через
скільки годин після свого виїзду автомобіль наздожене велосипедиста?
Розв’яжіть завдання графічно.

3
Розв’язок. Графіки перетинаються при t = 6 год, рахуючи від моменту виїзду
велосипедиста, тобто через 2 год після виїзду автомобіля.
Задача №2. Автобус їде з незміною швидкістю 45 км/год протягом 4 год. Побудуйте
графік залежності швидкості руху та шляху від часу.
Задача №3. Легковий автомобіль їде зі швидкістю 90 км/год протягом 1,5 год. Побудуйте
графік залежності швидкості руху та шляху від часу
Задача №4. Пішохід протягом 3 год рухався зі швидкістю 4 км/год. Побудуйте графік
залежності швидкості руху пішоходу від часу.
Задача №5.Велосипедист протягом 150 с рухався зі швидкістю 8 м/с. Побудуйте графік
залежності пройденого велосипедистом шляху від часу.
5. Підсумок уроку
1. Який вид має графік залежності шляху від часу при прямолінійному рівномірному
русі? 2. Чим відрізняються графіки залежності шляху від часу для двох тіл, що
рухаються з різною швидкістю? 3.Як за графіком шляху для двох тіл порівняти швидкості
їхнього руху?
6. Домашнє завдання
§10 ст 67-71 Вправа №10(1-2) ст 72

Урок №15

Тема: Розвязування задач. Самостійна робота №1


Мета: начальна: Формувати вміння розв'язувати задачі: аналізувати умову, грамотно
оформлювати задачі, робити необхідні креслення з теми «Графіки рівномірного
прямолінійного руху».
Розвивальна: Розвивати логічне та алгоритмічне мислення.
Виховна: Виховувати культуру наукового мовлення та оформлення розрахункових задач
Тип уроку: урок формування навичок розв'язування задач; поточний контроль знань
Хід уроку
1. Організаційний момент
2. Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання
Запитання:
1. Який вид має графік залежності шляху від часу при прямолінійному рівномірному
русі?
2. Чим відрізняються графіки залежності шляху від часу для двох тіл, що рухаються з
різною швидкістю?
3. Як за графіком шляху для двох тіл порівняти швидкості їхнього руху?
3. Розв’язування задач
Задача №1. Подайте швидкість руху 108 км/год в метрах за
секунду.
Розв’язок
108 км/год=108:3,6 м/с=30 м/с
Задача №2. Знайдіть час руху хлопчика, якщо він пройшов
30 м зі швидкістю 1,5 м/с.
Дана: Розв’язок
S=30 м s 30 м
t= = =20 с
V=1,5 м/с v 1,5 м/с
t-? Відповідь: 20 с

Задача №3. Який шлях пройде пішоход, рухаючись зі швидкістю 5 км/год протягом
45 хвилин?

4
Дана: Розв’язок
t =45 хв=0,75 год км
S=v ∙t=5 ∙0,75 год=3,75 км
v =5 км/год год
S-? Відповідь: 3,75 км

Задача №4. За графіком руху велосипедиста (див. рисунок) визначте швидкість руху
велосипедиста.
Дана: Розв’язок
S=40км s 40 км
v= = =20 км/год
t=2год t 2 год
v-? Відповідь: 20 км/год

Задача №5. Перші дві години катер рухався зі швидкістю 20 км/год, а наступні 30 хвилин
зі швидкістю 40 км/год. Визначте шлях, який пройшов катер за весь час руху.
Дана: Розв’язок
V1=20 км/год S=v 1∙ t 1+v 2 ∙t 2=20 ∙2+ 40 ∙0,5=60( м)
t1=2год
t2=30 хв=0,5 год
v2=40 км/год
S-? Відповідь: 60 м

4. Самостійна робота
1. Приладом для вимірювання швидкості є: (1 бал)
а) Камертон б) Лінійка в) Спідометр
г) Секундомір
2. Який із наведених виразів використовують для
обчислення шляху, який пройшло тіло, рухаючись
рівномірно? (1 бал)
l l t
а) б) в) г)v ∙ t
v t l
3. Подайте швидкість руху 144 км/год в метрах за
секунду. (2 бали)
Розв’язок
144 км/год=144:3,6 м/с=40 м/с
4.Знайдіть відстань, яку проїхав автобус за 120 с, якщо його швидкість 20 м/с. (2 бали)
Дана: Розв’язок
t =120с м
S=v ∙t=120 с ∙20 =240 м
v =20 м/с с
S-? Відповідь: 240 м

5.Знайдіть час руху велосипедиста, якщо він проїхав 120 м зі швидкістю 18 км/год.
(2 бали)
Дана: Розв’язок
S=120 м s 120 м
t= = =24 с
V=18 км/год=5 м/с v 5 м /с
t-? Відповідь: 24 с

6.За графіком руху пішохода (див. рисунок) визначте швидкість руху пішохода. (1 бал)
Дана: Розв’язок
S=4 км s 4 км
v= = =4 км /год
t=1 год t 1 год

5
v-? Відповідь: 4 км/год

7. Автобус, рухаючись зі швидкістю 54 км/год доїхав від одного населеного пункту до


іншого за 10 хв. З якою швидкістю повинен рухатися пішохід, щоб подолати ту саму
відстань за 2 год? (3 бали)
Дана: Розв’язок
V1=54 км/год км
S=v 1∙ t 1=54 ∙ 0,17 год=9,18 км
t1=10 хв=0,17 год год
t2=2 год s 9,18 км
v 2= = =4,59 км/год
t2 2 год
v2-? Відповідь: 4,59 км/год

5. Підсумок уроку
6. Домашнє завдання
§10 ст 67-71 Вправа №10(3-5) ст 72

Урок №16

Тема: Нерівномірний прямолінійний рух. Середня швидкість нерівномірного руху.


Розв’язування задач.
Мета: начальна: Навчати розрізняти види механічного руху за зміненням швидкості тіла;
формувати навички розв’язування задач; увести поняття середньої швидкості;
Розвивальна: Розвивати логічне мислення учнів, розширювати їх кругозір.
Виховна: Виховувати культуру наукового мовлення та оформлення розрахункових задач
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
1. Організаційний момент
2. Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання
Запитання:
1. Який рух називають прямолінійним рівномірним рухом?
2. Який вид має графік залежності шляху від часу в разі рівномірного руху? у разі
нерівномірного руху?
3. Як за графіком залежності шляху від часу для рівномірного руху визначити
швидкість руху тіла?
4. Як за графіками залежності шляху від часу для декількох тіл, які рухаються
рівномірно, можна порівняти їхні швидкості?
5. Який вид має графік залежності швидкості руху тіла від часу в разі рівномірного руху?
у разі нерівномірного руху?
6. Як за графіком залежності швидкості руху тіла від часу визначити шлях, який пройшло
тіло?
3. Вивчення нової теми
План
1. Нерівномірний рух;
2. Середня швидкість нерівномірного руху.
Конспект уроку
Нерівномірний рух – це рух при якому тіло за рівні проміжки часу проходить
неоднакові шляхи.
6
Середня швидкість – це фізична величина, що характеризує нерівномірний рух і
показує, який шлях пройшло б тіло за одиницю часу за умови рівномірного руху. Вона
визначається за формулою
∆s
v=
∆t
4.Розвязування задач
Задача №1. Автомобіль проїхав 50 км за 0,5 год, а потім ще 150 км за 2 год. Визначте
середню швидкість руху автомобіля на всьому шляху.
Дана: Розв’язок
S1=50 км S 1+ S 2 (150+50)км
V c= = =80 км /год
t1=0,5 год t 1+t 2 (0,5+2)год
S2=150 км
t1=2 год
Vc-? Відповідь: 80 км/год
Задача №2. Автомобіль проїхав автострадою 50 км та ґрунтовою дорогою 40 км зі
швидкістю 100 і 20 км/год відповідно. Визначте середню швидкість руху автомобіля на
всьому шляху.
Дана: Розв’язок
S1=50 км S 1+ S 2 S 1+ S 2 v 1 v 2( s 1+ s 2)
V c= = =
v1=100 км/год t 1+t 2 S 1 /v 1+ S 2/ v 2 s 1 v 2+ s 2 v 1
S2=40 км 100∙ 20 ∙(50+ 40) км
v1=20 км/год V c= =35 ( )
50 ∙ 20+40 ∙ 100 год
Vc-? км
Відповідь: 35( )
год
Задача №3. Між двома станціями курсує електрична. В один бік вона їде 1 год 20 хв, а на
зворотний шлях витрачає 1 год 10 хв. На кінцевій станції вона стоїть 10 хв. Визначте
середню швидкість руху електрички на всьому шляху, якщо відстань між станціями
дорівнює 56 км.
Дана: Розв’язок
t1= 1 год 20 хв=4800с S 1+ S 2
V c=
t2=1 год 10 хв=4200с t 1+t 2+t 3
t3=10 хв=600с 40000 м+ 40000 м м
V c= =8( )
S2=40 км=40000м 4800 с +4200 с +600 с с
Vc-? км
Відповідь: 35( )
год
Задача №4. Автомобіль проїжджає першу третину шляху рівномірно зі швидкістю v1 =
108км/год, а інші дві третини — зі швидкістю v2 = 72км/год. Знайдіть середню швидкість
автомобіля.
Дана: Розв’язок
v1= 108км/год L L L 3v1v2 3  72 108 км
v       81
v2=72 км/год сер
t t1  t2 L(v2  2v 1 ) v2  2v1 72  2 108 год
L1=1/3L 3v1v2
L2=2/3L
Vcер-? км
Відповідь: 81(
)
год
Задача №5. Першу половину часу всього руху мотоцикл проїхав зі швидкістю 80 км/год, а
другу половину часу – зі швидкістю 60 км/год. Яка середня швидкість руху мотоцикліста?
Дана: Розв’язок
t1= 1/2t S 1+ S 2 v 1∙ t 1+ v 2 ∙t 2
V c= =
t2=1/2t t 1+t 2 t 1+t 2
v1=80 км/год
7
v2=60 км/год км км
80 ∙ 1/2t +60 ∙ 1/2 t
год год км
V c= =70( )
1/2t +1/ 2t год
Vc-? км
Відповідь: 70( )
год
5.Підсумок уроку
1. Який рух називається нерівномірним?
2. Назвіть види механічного руху?
3. Дайте означення середньої швидкості руху тіла. Як її визначити?
6. Домашнє завдання
§11 ст 73-76 Вправа №11(1-3) ст 76-77

Урок №17

Тема: Розв’язування задач. Самостійна робота №2


Мета: начальна: Закріпити знання про середню швидкість та ознайомити учнів з
методами розв'язання задач з теми «Нерівномірний прямолінійний рух. Середня
швидкість нерівномірного руху»;
Розвивальна: Розвивати логічне мислення учнів, розширювати їх кругозір.
Виховна: Виховувати культуру наукового мовлення та оформлення розрахункових задач
Тип уроку: урок закріплення знань.
Хід уроку
1. Організаційний момент
2. Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання
Запитання:
1. Який рух називається нерівномірним?
2. Назвіть види механічного руху?
3. Дайте означення середньої швидкості руху тіла. Як її визначити?
3. Розв’язування задач
Задача №1. Санчата спускаються з гори, пройшовши 20 м під ухил за 6 с і ще 10 м до
зупинки по горизонтальній ділянці за 4 с. Знайдіть середню швидкість санчат на всьому
шляху.
Дана: Розв’язок
S1=20 м S 1+ S 2 20 м+10 м
V c= = =3 м / с
t1=6 с t 1+t 2 6 с +4 с
S2=10 м
t1=4 с
Vc-? Відповідь: 3 м/с
8
Задача №2. Велосипедист проїхав 3 км зі швидкістю 8 м/с, а потім ще 1,2 км за 2 хв 5 с.
Знайти середню швидкість велосипедиста на всьому шляху.
Дана: Розв’язок
S1=3 км=3000м S 1+ S 2 3000 м+ 1200 м
V c= = =8,4 м/с
v1=8 м/с S 1 /v 1+t 2 м
3000 +125 с
S2=1,2 км=1200м м
t2=2 хв 5 с=125 с 8( )
с
Vc-? Відповідь: 8,4 м/с

Задача №3. Половину часу автомобіль їхав зі швидкістю 60 км/год, половину часу, що
залишився, він рухався зі швидкістю 40 км/год, а останній відрізок часу проїхав знову зі
швидкістю 60 км/год. Знайти середню швидкість.
Дана: Розв’язок
t1= 1/2t S 1+ S 2+ S 3 v 1∙ t 1+ v 2 ∙t 2+ v 3∙ t 3
V c= =
t2=1/4t t 1+t 2+t 3 t 1+t 2+t 3
t3=1/4t t (60+ 40+60) км
v1=60 км/год V c= =55( )
1/2t +1/4 t +1/4 t год
v2=40 км/год
v3=60 км/год
Vc-? км
Відповідь: 55( )
год
3. Самостійна робота
Задача №1. Велосипедист за перші 10 хв руху проїхав 3 км, а за наступні 5 хв – 1,2 км. З
якою середньою швидкістю рухався велосипедист?

Дана: Розв’язок
S1=3 км=3000 м S 1+ S 2 3000 м+1200 м
V c= = =4,7 м /с
t1=10 хв=600с t 1+t 2 600 с+300 с
S2=1,2 км=1200м
t2=5 хв=300с
Vc-? Відповідь: 4,7 м/с
Задача №2. Тролейбус пройшов 200 м за 20 с і ще 300 м зі швидкістю 18 км/год. Знайти
середню швидкість руху тролейбуса.

Дана: Розв’язок
S1=200 м S 1+ S 2 200 м +300 м
V c= = =6,25 м /с
t1=20с t 1+S 2/v 2 20 с +300 м / 5 м/ с
S2=300 м
V2=18 км/год=5 м/с
Vc-? Відповідь: 6,25 м/с
Задача №3. Першу половину шляху автобус їхав зі швидкістю 25 м/с, а другу – зі
швидкістю 15 м/с. Знайти середню швидкість на всьому шляху.
Дана: Розв’язок
S1=s2=0,5s S 1+ S 2 S 1+ S 2 2v 1v2
V c= = =
v1=25 м/с t 1+t 2 S 1 v 2+ v 1
+ S 2 /v 2
v2=15 м/с v1

Vc-? Відповідь: 18,75 м /с

4. Підсумок уроку
5. Домашнє завдання
9
§11 ст 73-76 Вправа №11(4-6) ст 77

Урок №18

Тема: Рівномірний рух матеріальної точки по колу. Період обертання. Розв’язування


задач.
Мета: начальна: Ознайомити учнів з особливостями обертального руху тіла; увести
поняття періоду обертання та обертової частоти; Навчити розв'язувати задачі, застосовуючи
формули швидкості тіла, періоду обертання та обертової частоти.
Розвивальна: Розвивати логічне мислення учнів, розширювати їх кругозір.
Виховна: Виховувати культуру наукового мовлення та оформлення розрахункових задач
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
1. Організаційний момент
2. Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання
Запитання:
1. Який рух називається нерівномірним?
2. Назвіть види механічного руху?
3. Дайте означення середньої швидкості руху тіла. Як її визначити?
3. Вивчення нової теми
План
1. Криволінійний рух
2. Рівномірний рух матеріальної точки по колу
3. Період обертання
4. Обертова частота
5. Швидкість руху тіла при рівномірному руху по колу
Конспект уроку
Рівномірний рух по колу — це періодичний рух, тобто рух, який повторюється через рівні
інтервали часу.
Період обертання — це фізична величина, яка дорівнює часу, за який матеріальна точка,
що рівномірно рухається по колу, здійснює один оберт.
t
T = , [ T ] =c
N
Обертова частота — це фізична величина, яка дорівнює кількості обертів за одиницю
N
часу. n= , [ n ] =об /с
t
1 1
T = , n=
n T
2 πR
Швидкість v=
T
4.Розвязування задач
Задача №1. Визначити період обертання, якщо тіло за 8 с зробило 12 повних обертів.
Дана: Розв’язок
t=8 с t 8с
T = = =0,7 с
N=12 N 12
T-? Відповідь:0,7 с

10
Задача №2. Період обертання тіла по колу дорівнює 20 с. Чому дорівнює частота
обертання?
Дана: Розв’язок
T=20 с 1 1
V= = =0,05 об /с
T 20 с
V-? Відповідь:0,05 об /с

Задача №3. Чому дорівнює період обертання гвинта гелікоптера, якщо за 20 с він
здійснює 400 обертів?
Дана: Розв’язок
t=20 с t 20 с
T= = =0,05 об /с
N=400 N 400
T-? Відповідь:0,05 об /с

Задача №4.У скільки разів частота обертання секундної стрілки годинника перевищує
частоту обертання годинної стрілки?
Дана: Розв’язок
t1=60 с n 1 t 2 3600 с
= = =60
t2=3600c n2 t 1 60 c
n1/n2-? Відповідь:60 раз
Задача №5. Секундна стрілка годинника у 2 рази довша, ніж хвилинна. У скільки разів
швидкість руху кінця секундної стрілки перевищує швидкість руху кінця хвилинної
стрілки?
Дана: Розв’язок
Tс=60 с vc Tx 2 πRc TxRc 2 ∙3600 c
= = = =120
Tх=3600c vx Tc 2 πRx TcRx 60 c
Rc=2Rx
vc/vx-? Відповідь:120 раз
5.Підсумок уроку
1. Який рух називають обертальним? Наведіть приклади.
2. Що називають рівномірним обертальним рухом?
3. Період обертання: означення, позначення, розрахункові формули, одиниці
вимірювання.
4. Обертова частота: означення, позначення, розрахункові формули, одиниці
вимірювання.
5. Якою залежністю пов’язані період обертання і обертова частота?
6. Опишіть рух Місяця навколо Землі. Чому існують різні фази Місяця?
7. Чому Місяць завжди звернений до Землі одним і тим же боком.
6.Домашнє завдання
§12 ст 78-82 Вправа №12(1-2) ст 82

Урок №19

Тема: Лабораторна робота №4. Визначити період обертання тіла


Мета: начальна: Дослідити рівномірний рух тіла по колу, виміряти швидкість його руху,
період обертання та обертову частоту.
Розвивальна: Розвивати логічне мислення учнів, розширювати їх кругозір.
Виховна: Виховувати в учнів охайність під час проведення експерименту, дбайливе
ставлення до лабораторного обладнання; виховувати учнів працювати в парах та групах.
Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок.
11
Хід уроку
1.Організаційний момент
2.Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання
Запитання:
1. Який рух називають обертальним? Наведіть приклади.
2. Що називають рівномірним обертальним рухом?
3. Період обертання: означення, позначення, розрахункові формули, одиниці
вимірювання.
4. Обертова частота: означення, позначення, розрахункові формули, одиниці
вимірювання.
5. Якою залежністю пов’язані період обертання і обертова частота?
6. Опишіть рух Місяця навколо Землі. Чому існують різні фази Місяця?
7. Чому Місяць завжди звернений до Землі одним і тим же боком.
3. Лабораторна робота
Інструктаж з БЖД
Тема: Вимірювання періоду обертання та обертової частоти
Мета: виміряти період обертання та обертову частоту тіла під час його рівномірного руху
по колу
Обладнання: пластикова кулька, аркуш паперу із зображенням кола, нитка, секундомір,
лінійка
Хід роботи
t, c N T, c n, об/с

Висновок:
4.Підсумок уроку
5.Домашнє завдання
§12 ст 78-82 Вправа №12(3-5) ст 82
Урок №20

Тема: Коливальний рух. Амплітуда коливань. Період коливань. Маятники.


Мета: начальна: Ознайомити учнів з особливостями коливального руху, ввести поняття
амплітуди, періоду та частоти коливань; ознайомити учнів з видами маятників; показати
практичне застосування маятників у техніці, в побуті. Навчити розв'язувати задачі на
коливання математичного та пружинного маятників;
Розвивальна: Розвивати логічне мислення учнів, розширювати їх кругозір.
Виховна: Виховувати інтерес до предмета.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
1.Організаційний момент
2.Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання
Запитання:
1. Який рух називають обертальним? Наведіть приклади.
2. Що називають рівномірним обертальним рухом?
3. Період обертання: означення, позначення, розрахункові формули, одиниці
вимірювання.
4. Обертова частота: означення, позначення, розрахункові формули, одиниці
вимірювання.
5. Якою залежністю пов’язані період обертання і обертова частота?

12
6. Опишіть рух Місяця навколо Землі. Чому існують різні фази Місяця?
7. Чому Місяць завжди звернений до Землі одним і тим же боком.
3. Вивчення нової теми
План
1. Коливальний рух
2. Маятник
3. Фізичний маятник
4. Пружинний маятник
5. Математичний маятник
6. Амплітуда коливань
7. Період коливань
8. Частота коливань
9. Затухаючі та незатухаючі коливання
10. Вільні та вимушені коливання
Конспект уроку
Коливальний рух — це рух, який повторюється через рівні інтервали часу.
Маятник — це тверде тіло, яке здійснює коливання під впливом притягання до Землі або
під впливом дії пружини.
Фізичні маятники – це маятники, які коливаються під виливом притягання до Землі.
Пружинні маятники – це маятники, в яких тіло коливається завдяки дії пружини.
Математичний маятник — це фізична модель, яка являє собою матеріальну точку,
підвішену на тонкій, невагомій і нерозтяжній нитці.
Амплітуда коливань — це фізична величина, що дорівнює максимальній відстані, на яку
відхиляється тіло від положення рівноваги під час коливань.
[A] = м.
За одне повне коливання тіло проходить шлях l0 , який приблизно дорівнює чотирьом
амплітудам:
l0  =4A
Період коливань — це фізична величина, яка дорівнює часу, за який відбувається одне
повне коливання.

[T] = с
Частота коливань — це фізична величина, яка чисельно дорівнює кількості повних
коливань, які здійснює тіло за одиницю часу.

Одиниця частоти коливань в СІ — герц (Гц):

Затухаючі коливання – це коливання, амплітуда яких із часом зменшується.


Незатухаючі коливання — це коливання, амплітуда яких не змінюється з часом.
4.Розвязування задач

13
Задача №1.Голка швацької машини коливається з періодом 0,25 с. Якою є частота
коливань голки?
Дана: Розв’язок
T=0,25 с 1 1
V= = =4 об /с
T 0,25 с
V-? Відповідь:4 об /с

Задача №2. Поплавець, який коливається на поверхні води, за 1 хв піднімається та


опускається 40 разів. Чому дорівнює період коливань поплавця?
Дана: Розв’язок
t=1 хв=60с t 60 c
T= = =1,5 с
N=40 N 40
T-? Відповідь:1,5 с

Задача №3.Якоює частота коливань тіла, яке за 10 с здійснює 150 коливань?


Дана: Розв’язок
t=10с N 150
V= = =15 об /с
N=150 t 10 c
V-? Відповідь:15 об /с
Задача №4. Мембрана гучномовця коливається з частотою 200 Гц. Визначте кількість
коливань мембрани за 2с.
Дана: Розв’язок
V=200 Гц 1 1
T= = =0,005 с
t=2 с v 200
t 2
N= = =400
T 0,005 c
N-? Відповідь:400
Задача №5.Амплітуда коливань кульки на нитці становить 4см. Який шлях проходить
кулька за 2 періоди?
Дана: Розв’язок
А=4 см S=4 A=4 ∙ 4 cv ∙2=32 см
Т=2
S-? Відповідь:32 см

5.Підсумок уроку
1. Чому коливальний рух є періодичним?
2. Наведіть приклади коливань.
3. Наведіть приклади маятників.
4. Дайте означення амплітуди,періоду, частоти коливань. У яких одиницях вимірюють ці
фізичні величини?
5. Яка залежність пов’язує між собою частоту і період коливань?
6. Які коливання називають затухаючими? незатухаючими?
6.Домашнє завдання
§13 ст 85-89 Вправа №13(1-5) ст 89

Урок №21

Тема: Лабораторна робота №5. Дослідження коливань нитяного маятника

14
Мета: начальна: Дослідити, від яких величин залежить період коливань математичного
маятника.
Розвивальна: Розвивати логічне мислення учнів, розширювати їх кругозір.
Виховна: Виховувати в учнів охайність під час проведення експерименту, дбайливе
ставлення до лабораторного обладнання; виховувати учнів працювати в парах та групах.
Тип уроку: урок застосування знань, умінь і навичок.
Хід уроку
1.Організаційний момент
2.Актуалізація опорних знань
Запитання:
1. Чому коливальний рух є періодичним?
2. Наведіть приклади коливань.
3. Наведіть приклади маятників.
4. Дайте означення амплітуди, періоду, частоти коливань. У яких одиницях вимірюють ці
фізичні величини?
5. Яка залежність пов’язує між собою частоту і період коливань?
6. Які коливання називають затухаючими? незатухаючими?
3. Лабораторна робота
Інструктаж з ТБ
Тема: Дослідження коливань нитяного маятника
Мета: визначити амплітуду і період коливань нитяного маятника; переконатися на досліді,
що період коливань маятника не залежить від амплітуди його коливань і маси тягарця,
проте залежить від довжини нитки.
Обладнання: дві невеличкі важкі кульки відомих мас; дві міцні нерозтяжні нитки
завдовжки 1,05-1,1 м; лінійка; штатив із муфтою та кільцем; секундомір.
Хід роботи
№ l, м A, м N t, с T, с
1 1
2 1

№ l, м m, кг N t, с T, с
1 1
2 1

№ l, м N t, с T, с
1 1
2 0,25
Висновок:
4.Підсумок уроку
5.Домашнє завдання
§13 ст 85-89

Урок №22

Тема: Навчальний проект №2


Мета: начальна: Поглибити та розширити знання учнів з вивченої теми.
Розвивальна: Розвивати в учнів дослідницькі навички та інтерес до вивчення фізики.
Виховна: Виховувати вміння працювати в команді.
Тип уроку: навчальний проект.
Хід уроку
15
1.Організаційний момент
2.Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання
Фізичний диктант
1. Яким є рух Землі навколо своєї осі?
2. Якою є траєкторія руху тіла під час обертання?
3. Муха повзе по шпиці велосипедного колеса, що обертається, від обода до осі. Як
буде змінюватись її лінійна швидкість?
4. Чому дорівнює період обертання хвилинної стрілки годинника?
5. Частота обертання диска дорівнює 0,5 об/с. Чому дорівнює період обертання цього
диска?
6. Кулька, підвішена на довгій нитці, здійснює коливання. Положення рівноваги
кулька проходить щосекунди. Чому дорівнює період коливань кульки?
7. За один період тягарець, що здійснює коливання на пружині, проходить шлях 60
см. Якою є амплітуда коливань тягарця?
8. Як зміниться період коливань математичного маятника, якщо довжину підвісу
збільшити у 4 рази?
9. Як зміниться частота коливань вантажу на пружині, якщо амплітуду коливань
зменшити у 2 рази?
10. Як зміниться частота коливань автомобіля на ресорах, якщо його завантажити
цеглою?
11. Чи почує людина звук від коливань тіла, якщо період його коливань дорівнює 0,02
с?
12. Хто частіше махає крильцями під час польоту: комар чи джміль? Чому?
Відповіді
1. Обертальним рухом.
2. Дуга кола.
3. Зменшується.
4. 60 хвилин.
5. 0,2 с.
6. 2 секунди.
7. 15 см
8. Збільшиться у 2 рази.
9. Не зміниться.
10. Зменшиться.
11. Так, тому що частота дорівнює 50 Гц.
12. Комар, звук вищий.3. Захист навчальних проектів
4. Підсумок уроку
5. Домашнє завдання
§6-13 ст 50-89

Урок №23

Тема: Розв’язування задач. Підготовка до контрольної роботи.


Мета: начальна: Узагальнити вивчений навчальний матеріал з теми «Механічний рух»,
підготувати учнів до контрольної роботи, скоригувати знання учнів з вивченої теми.
Розвивальна: Розвивати логічне мислення учнів, уміння грамотно оформлювати задачі.
Виховна: Виховувати культуру оформлення задач.
Тип уроку: урок узагальнення, систематизації знань учнів, удосконалення навичок
розв'язування задач.
Хід уроку
16
1.Організаційний момент
2.Актуалізація опорних знань
1. Яка траєкторія руху кулі у стволі гвинтівки?
2. Яка траєкторія руху молекули газу?
3. Як називається довжина траєкторії, по якій рухається тіло протягом певного
проміжку часу?
4. Тіло падає з висоти 2 м та, вдарившись об підлогу, піднімається на висоту 1 м.
Чому дорівнює пройдений тілом шлях?
5. Рухома точка за кожну секунду проходила шлях 60 см. Як називається такий рух
тіла?
6. Якою є траєкторія руху точки на ободі колеса велосипеда під час його руху
відносно осі колеса?
7. Яким є рух тролейбуса, який рушає від зупинки?
8. Запишіть три різних одиниці швидкості.
9. Перше тіло пройшло шлях 100 м за 5 секунд, а друге – 60 м за 4 секунди. Яке тіло
має більшу швидкість і яку саме?
10. Скільки часу рухався автомобіль при середній швидкості 10 м/с на відрізку шляху 5
м?
11. В якому випадку шлях, пройдений тілом, дорівнює його переміщенню?
12. За даним на малюнку графіком швидкості визначте шлях, пройдений тілом за 5 с?
тілом за 5 с.
Відповіді
1. Пряма лінія. V
2. Ламана лінія. м/с
3. Шлях, пройдений тілом. 8
4. 3 м. 6
5. Рівномірний рух. 4
6. Коло. 2
7. Нерівномірний рух. 0
8. км/год; м/с; см/с. 0 1 2 3 4 5 t, c
9. Перше, 20 м/с.
10. 0,5 с.
11. У випадку прямолінійного руху.
12. 30 м.
3. Розв’язування задач. Підготовка до контрольної роботи
Задача №1. За який час хлопчик пробіг 150 м, якщо він біг із середньою швидкістю 27
км/год?
Дана: Розв’язок
S=150 м s 150 м
t= = =20 с
V=27 км/год=7,5 м/с v 7,5 м/с
t-? Відповідь: 20 с

Задача №2. Який період коливань маятника, якщо за 2 хв він виконує 120 повних
коливань?
Дана: Розв’язок
t=2 хв=120с t 120 c
T= = =1 с
N=120 N 120
T-? Відповідь:1 с

Задача №3. Побудуйте графік залежності пройденого шляху (в м) від часу (в с) для
лижника, який рухається зі швидкістю 36 км/год.

17
Задача №4. Потяг проїхав0,4 км зі швидкістю 20 м/с, потім ще 20 с рухався зі швидкістю
10 м/с. Яка середня швидкість потяга за весь час руху?
Дана: Розв’язок
S1=0,4 км=400 м S 1+ v 2 ∙ t 2 400 м+ 10 м/с ∙20 с
V c= = =15 м /с
v1=20 м/с s 1/v 1+ t 2 м
400 м /( 20 )+20 с
v2=10 м/с с
t2=20 с
Vc-? Відповідь: 15 м/с

Задача №5. Трамвай проїхав перші 100 м за 20 с, а наступні 600 м – із середньою


швидкістю 36 км/год. Яка середня швидкість трамвая на всьому шляху?
Дана: Розв’язок
S1=100 м S 1+ S 2 100 м +600 v
V c= = =8,75 м/с
V2=36 км/год=10 s 2/v 2+t 1 м
600 м /(10 )+ 20 с
м/с с
S 2=600 м
t1=20 с
Vc-? Відповідь: 8,75 м/с

4. Підсумок уроку
5. Домашнє завдання
§6-13 ст 50-89 ст94 задачі 5-9

Урок №24

Тема: Контрольна робота №2 з теми «Механічний рух»


Мета: начальна: Перевірити знання учнів про фізичні величини і зв'язки між ними; вміння
застосовувати формули для розв'язування конкретних задач з теми «Механічний рух»
Розвивальна: Розвивати логічне мислення учнів, уміння грамотно оформлювати задачі.
Виховна: Виховувати самостійність та наполегливість.
Тип уроку: урок контролю знань.
Хід уроку
1.Організаційний момент
2.Контрольна робота

Варіант №1
Початковий рівень
1. Переміщення – це…
а. Довжина траєкторії;
б. Напрямлений відрізок, що зєднує початкове та кінцеве положення тіла;
в. Тіло, відносно якого розглядається рух інших тіл;
г. Зміна з часом положення тіла в просторі.
2. Період обертання тіла можна визначити за формулою…
N б. T =Nt ; t г. T =tn .
а. T = ; в. T = ;
t N

3. Частота коливань – це кількість повних коливань, здійснених тілом за …


а. 1с; б. 1 хв; в. 1 год; г. 1 добу.
Середній рівень
4. Що називається траєкторією руху тіла?

18
5. Який шлях проходить людина за 25 с, рухаючись зі швидкістю 3,6 км/год?
Достатній рівень
Достатній рівень
6. Побудувати графік залежності пройденого шляху (в м) від часу (в с) для автобуса,
який рухається рівномірно зі швидкістю 54 км/год
Високий рівень
7. Піднімаючись на гору, лижник проходить 3 км із середньою швидкістю 5,4 км/год.
Спускаючись з гори зі швидкістю 12 м/с, він проїжджає 1 км 200 м. Яка середня
швидкість лижника на всьому шляху?
Варіант №2
Початковий рівень
1. Рівномірний рух тіла – це такий рух, коли тіло…
а. за будь-які однакові проміжки часу проходить різні шляхи;
б. за будь-які однакові проміжки часу проходить однакові шляхи;
в. за різні проміжки часу проходить одинакові шляхи;
г. не здійснює жодного переміщення.
2. Пройдений шлях при нерівномірному русі визначається за формулою:
а. l=vt ; v t г. l=vn .
б. l= ; в. l= ;
t v

3. Одиницею частоти коливань тіл з наведених одиниць вимірювання фізичних


величин є…
а. с; б. м/с; в. об/с; г. Гц.
Середній рівень
4. Що називається амплітудою коливань?
5. Яка частота обертання каруселі (в об/с), якщо вона за 2 хв робить 60 обертів?
Достатній рівень
6. Побудувати графік залежності швидкості руху( в м/с) від часу (в с) для автомобіля,
який рухаючись рівномірно, за 10 хв проїжджає 12 км.
Високий рівень
7. З двох точок, відстань між якими 110 м, одночасно назустріч один одному почали
рухатися велосипедист і пішоходу. Швидкість велосипедиста 36 км/год. Яка
швидкість пішохода, якщо вони зустрілися через 10 с?
3. Підсумок уроку
4. Домашнє завдання
§6-13 ст 50-89 ст95 задачі 10-13

Урок №25

Тема: Семестрова контрольної робота №1


Мета: начальна: Перевірити рівень засвоєних знань з фізики за I семестр.
Розвивальна: Розвивати логічне мислення учнів, розширювати їх кругозір.
Виховна: Виховувати культуру оформлення розрахункових задач
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
1. Організаційний момент
2. Контрольна робота
Задача №1. Яка відстань більша: 10 мм чи 1000000 мкм?
Розв’язок
0,01м менше чім 1 м;
19
Задача №2. Автомобіль проїхав 240 км за 4 год. Обчислити швидкість руху автомобіля і
виразити її у метрах за секунду.
Дана: Розв’язок
S=240км s 240 км км
v= = =120 =33 м /с
t=4год t 4 год год
v-? Відповідь: 33 м/с.

Задача №3.Вал електродвигуна здійснює 480 обертів за хвилину. З яким періодом він
обертається?
Дана: Розв’язок
t=1 хв=60с t 60 c
T= = =0,125 с
N=480 N 480
T-? Відповідь:0,125 с

Задача №4. Потяг проїхав0,4 км зі швидкістю 20 м/с, потім ще 20 с рухався зі швидкістю


10 м/с. Яка середня швидкість потяга за весь час руху?
Дана: Розв’язок
S1=0,4 км=400 м S 1+ v 2 ∙ t 2 400 м+ 10 м/с ∙20 с
V c= = =15 м /с
v1=20 м/с s 1/v 1+ t 2 м
400 м /( 20 )+20 с
v2=10 м/с с
t2=20 с
Vc-? Відповідь: 15 м/с

Задача №5. Велосипедист рухається по шосе рівномірно зі швидкістю 24 км/год. Визначте


обертову частоту руху колеса, якщо радіус колеса дорівнює 26 см.
Дана: Розв’язок
v=24 км/год=7 м/с 2 πR v 7 м /с
v= =2 πRn ; n= = =4,4 об /с
R=26 см=0,26м T 2 πR 2∙ 3,14 ∙ 0,26 м
n-? Відповідь:4,4 об /с
3. Підсумок уроку
4. Домашнє завдання
§6-13 ст 50-89

Урок №26

Тема: Аналіз контрольної роботи №2. Явище інерції. Інертність тіла. Маса тіла.
Мета: начальна: Надати учням уявлення про особливості взаємодії тіл, про інертність,
про явище інерції, ввести поняття маси;
Розвивальна: Розвивати вміння застосовувати знання для пояснення конкретних явищ.
Виховна: Виховувати інтерес до предмета.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
1. Організаційний момент
2. Аналіз контрольної роботи №2
Варіант №1
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7.
20
Варіант №2
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7.

3. Вивчення нової теми


План
1. Взаємодія тіл
2. Інерція
3. Інертність
4. Маса тіла
5. Зв'язок мас тіл, що взаємодіють зі змінами їх швидкостей.
Конспект уроку
Інерція — це явище зберігання швидкості руху тіла за відсутності або скомпенсованості
дії на нього інших тіл.
Інертність — властивість тіла, яка полягає в тому, що для зміни швидкості руху тіла
внаслідок взаємодії потрібен час.
Маса тіла — це фізична величина, яка є мірою інертності тіла.
[m ] = кг.
m1 v 2
=
m2 v 1
4.Розв’язування задач
Задача №1. З гармати масою 3 т вистрілили в горизонтальному напрямку ядром масою 20
кг. При цьому ядро набуло швидкості 300 м/с. Якої швидкості набула гармата при віддачі?
Дано: Розв’язання
m1=3 т=3000 кг m1 v 2
=
m 2=20 кг m2 v 1
v 2=300 м /с m2 ∙ v 2
v1 −? m 1 ∙ v 1 =m 2 ∙ v 2 => v1 =
m1
20 кг ∙ 300 м /с
v1 = =2 м /с
3000 кг

Відповідь: v1 =2 м/с
Задача №2. Хлопчик масою 40 кг стрибнув із нерухомого човна на берег. Швидкість
хлопчика 3 м/с. Якою є маса човна, якщо він набрав швидкість, що дорівнює 2м/с.

Дано: Розв’язання
m 1=40 кг m1 v 2
=
v1 =3 м /с m2 v 1
v 2=2 м/с m1 ∙ v 1
m2−? m1 ∙ v 1=m2 ∙ v 2 =>m 2=
v2
40 кг ∙ 3 м /с
m 2= =60 кг
2 м/с
Відповідь:m 2=60 кг
5. Підсумок уроку
1. Наведіть приклади взаємодії тіл.
2. За яких умов тіло перебуваєту стані спокою? рухається рівномірно прямолінійно? 3. Як
рухається тіло, якщо на нього не діють інші тіла?
4. Дайте означення інерції.
5. Що відбувається з тілом, коли дії на нього інших тіл не скомпенсовані?
21
6. Наведіть приклади, які свідчать про те, що для зміни швидкості руху тіла потрібен час.
7. Дайте означення інертності.
8. Які властивості тіла характеризуються його масою?
9. Назвіть одиницю маси в СІ.
10. Опишіть тіло, яке є еталоном маси в СІ.
6. Домашнє завдання
§14-15 ст 100-109 Вправа №14(1-2) Вправа №15(2-3)

Урок №27

Тема: Густина речовини


Мета: начальна: Формування поняття густини речовини; формування навичок розрахунку
густини, маси й об'єму тіла;
Розвивальна: Розвивати логічне мислення учнів; показати учням практичну значущість набутих
знань.
Виховна: Виховувати культуру оформлення розрахункових задач.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
1. Організаційний момент
2. Актуалізація опорних знань
Перевірка домашнього завдання
1. Наведіть приклади взаємодії тіл.
2. За яких умов тіло перебуваєту стані спокою? рухається рівномірно прямолінійно? 3. Як
рухається тіло, якщо на нього не діють інші тіла?
4. Дайте означення інерції.
5. Що відбувається з тілом, коли дії на нього інших тіл не скомпенсовані?
6. Наведіть приклади, які свідчать про те, що для зміни швидкості руху тіла потрібен час.
7. Дайте означення інертності.
8. Які властивості тіла характеризуються його масою?
9. Назвіть одиницю маси в СІ.
10. Опишіть тіло, яке є еталоном маси в СІ.

3. Вивчення нової теми


План
1. Густина речовини
2. Одиниця густини в СІ
3. Таблиця густини
4. Ареометр
Конспект уроку
Густина — фізична величина, що дорівнює відношенню маси тіла до його об’єму.
m

Формула: V
Фізичний зміст — густина чисельно дорівнює масі речовини в одиниці об’єму.
кг г
   3    3
Одиниця: м або см .
кг 1000г г
1000  3  1000 3
1 3
м 1000000см см
m
V
m   V ; 

22
4.Розвязування задач
Задача №1. З якої речовини виготовлений брусок об’ємом 2000 см 3, якщо маса дорівнює
1600 г?
Дана: Розв’язок
V=2000 см3 m 1600 г
p= = =0,8 г /см 3
m=1600 г V 2000 см 3
p-? Відповідь: дуб
Задача №2. Об’єм металевої деталі 500 см3, а її маса 3,55 кг. Який метал має таку густину?
Дана: Розв’язок
3 -4 3
V=500 см =5·10 м m 3,55 кг
p= = =7100 кг /м 3
m=3,55 кг V 0,0005 м 3
p-? Відповідь: цинк
Задача №3. Олов’яний брусок об’ємом 100 см 3 і свинцевий брусок об’ємом 300 см 3
розплавили та виготовили сплав. Якою є густина сплаву?
Дана: Розв’язок
V1=100 см 3
m 1+ m2 p 1V 1+ p 2 V 2 г
p= = =10,3( )
V2=300 см3 V 1+ V 2 V 1+V 2 см 3
p1=7,3 г/см3
p2=11,3г/см3
p-? г
Відповідь: 10,3( )
см 3

5.Підсумок уроку
1.Дайте означення густини речовини.
2. Які вимірювання необхідно здійснити, щоб визначити густину речовини?
3. Які одиниці густини ви знаєте?
4. Як визначити об’єм тіла, знаючи його густину та масу?
6. Домашнє завдання
§16 ст 112-116 Вправа №16(2)

23

You might also like