You are on page 1of 5

Урок №1(06.

09)
Тема: Магнітні явища. Магнітне поле. Правило свердлика. Сила Ампера. Магнітні
властивості речовин. Явище електромагнітної індукції. Лабораторна робота № 1.
Спостереження явища електромагнітної індукції
Мета: сформувати знання про постійні магніти, магнітне поле; сформувати знання
про силову характеристику магнітного поля – індукцію; про силові лінії магнітного поля
та однорідне магнітне поле; магнетизм Землі; сформувати знання про магнітні поля
прямолінійного провідника та котушки зі струмом; сформувати знання про силу Ампера
та магнітну індукцію як силову характеристику магнітного поля; у процесі дослідницької
діяльності закріпити знання учнів про явище електромагнітної індукції. Розвивати логічне
та алгоритмічне мислення. Виховувати цікавість до предмету.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
1.Організаційний момент
2.Мотивація навчальної діяльності
3.Вивчення нової теми
План
1.Магнітні явища.
2.Магнітне поле.
3.Правило свердлика.
4.Сила Ампера.
5.Магнітні властивості речовин.
6.Явище електромагнітної індукції.
Конспект уроку
Сила Ампера - це сила, з якою магнітне поле діє на провідник зі струмом.
𝑭𝑨 = 𝑩𝑰𝒍𝒔𝒊𝒏𝜶,
де B - магнітна індукція поля, в якому перебуває провідник; I - сила струму в провіднику; l
- довжина активної частини провідника; a - кут між вектором магнітної індукції і
напрямком струму.
4. Закріплення нових знань
1. Розв’язування задач на становлення напряму магнітного поля за правилом свердлика:

5.Лабораторна робота №1 ст 45 підручник

6. Підсумок уроку

1. Що називають магнітним полем?


2. Як можна виявити магнітне поле?
3. Як можна створити магнітне поле?
4. Що називається силою Ампера?
5. Які магнітні речовини ви знаєте?
7. Домашнє завдання

П1-5 Розібрати розв’язані задачі в параграфах


Урок №2(20.09)
Тема: Магнітне поле Землі. Електровимірювальні прилади. Електромагніти та їх застосування.
Електродвигуни. Гучномовець. Захист учнівських проектів №1
Мета: ознайомити учня з принципом роботи і будовою електродвигуна, гучномовця, а також з
магнітоелектричним, електромагнітним та електродинамічним принципом роботи вимірювальних приладів,
звернути увагу на подібність і відмінність їх роботи та точність вимірювань. розвивати логічне та критичне
мислення, творчу уяву, практичні навички вимірювання фізичних величин та визначення ціни
поділки.виховувати почуття відповідальності, працелюбність, самостійність, уважність, навички роботи в
групах.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
1.Організаційний момент
2.Мотивація навчальної діяльності. Актуалізація опорних знань
1. Як називається розділ фізики, який ви зараз вивчаєте?
2. Як називається сила, що діє на провідник із струмом ? Формула? Як називається
величина, позначена В?
3.Який напрям прийнято за напрям індукції магнітного поля? (напрям сили, що діє у
напрямку ПН полюса магнітної стрілки)
3. Як визначити напрям дії сили Ампера? (Правило лівої руки)
4.За даними малюнка визначте напрям сили Ампера.
3.Вивчення нової теми
План
1. Магнітне поле Землі.
2. Електровимірювальні прилади.
3. Електромагніти та їх застосування.
4. Електродвигуни.
5. Гучномовець.
Конспект уроку
Заповнити табличку користуючись підручником П 7
№ п/н Назва системи Принцип дії Переваг Недоліки
и
1 Електричний двигун

5 Гучномовець

4. Закріплення нових знань


1. Назвати основні складові електродвигунів.
2. Де використовують електродвигуни?
3. Які переваги електродвигунів?
4. Що дізналися про електровимірювальні прилади?
5. Які переваги приладів магнітоелектричної системи?
6. Які переваги приладів електромагнітної системи?
7. Які переваги приладів електродинамічної системи?
8. Яка дія використовується в будові гучномовців?
9. Назвати основні складові гучномовця.
5. Захист учнівських проектів №1
6. Підсумок уроку

7. Домашнє завдання
П6-8 Розібрати розв’язані задачі в параграфах
Урок №3(04.10)
Тема: Світлові явища. Джерела та приймачі світла. Швидкість поширення світла. Закон
прямолінійного поширення світла. Відбивання світла. Лабораторна робота № 2. Дослідження відбивання
світла за допомогою плоского дзеркала
Мета: сформувати знання про явище відбивання світла, закони відбивання світла, про особливості
відбивання світла в плоскому дзеркалі, сформувати знання про світлові явища, джерела та приймачі світла.
розвивати логічне та критичне мислення, творчу уяву. виховувати почуття відповідальності, працелюбність,
самостійність, уважність, навички роботи в групах.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
1.Організаційний момент
2.Мотивація навчальної діяльності. Актуалізація опорних знань
1. Яке значення має світло в житті живих істот?
2. Для чого нам потрібно вивчати світлові явища?
3.Вивчення нової теми
План
1. Світлові явища.
2. Джерела та приймачі світла.
3. Швидкість поширення світла.
4. Закон прямолінійного поширення світла.
5. Відбивання світла.
Конспект уроку
Джерела світла — це фізичні тіла, частинки (атоми, молекули, йони) яких випромінюють світло.
Залежно від походження розрізняють природні і штучні (створені людиною) джерела світла.
Природні джерела світла: сонце, зорі, розпечена лава, полярне сяйво, деякі світні об’єкти з-поміж тварин і
рослин (глибоководна каракатиця, радіолярія, світні бактерії, світлячки – яскраві цятки світла, які можна
побачити теплої літньої ночі в лісовій траві). 
Штучні джерела світла: вогнище, свічки, оливні та гасові лампи, електричні лампи.
Точкове джерело світла — джерело світла, розмірами якого можна знехтувати в даних умовах.
Протяжні джерела світла — джерела світла, розмірами яких знехтувати не можна.
Приймачі світла — це пристрої, які змінюють свої властивості через дію світла та за допомогою яких можна
виявити світлове випромінювання.
Швидкість поширення світла у вакуумі становить приблизно:
c=3⋅108мс.
Закони відбивання світла:
1. Промінь падаючий, промінь відбитий і перпендикуляр до поверхні відбивання, проведений із точки
падіння променя, лежать в одній площині.
2. Кут відбивання дорівнює куту падіння: α = β
4. Закріплення нових знань
1. Яку роль відіграє світло в житті людини?
2. Дайте означення джерела світла. Наведіть приклади.
3. Чи є Місяць джерелом світла?
4. Наведіть приклади природних і штучних джерел світла.
5. За яких умов джерело світла вважають точковим?
6. Які пристрої називають приймачами світла? Наведіть приклади природних і
штучних приймачів світла.
7. Якою є швидкість поширення світла у вакуумі?
5. Лабораторна робота № 2.
Тема. Дослідження відбивання світла за допомогою плоского дзеркала.
Мета: експериментально перевірити закони відбивання світла.
Обладнання: джерело світла (свічка або електрична лампа на підставці), плоске дзеркало, екран зі щілиною,
кілька чистих білих аркушів, лінійка, транспортир, олівець.
6. Підсумок уроку

7. Домашнє завдання
П9-11 Розібрати розв’язані задачі в параграфах
Урок №4(18.10)
Тема: Закон заломлення світла. Розкладання білого світла на кольори. Лінзи. Оптична сила лінзи.
Побудова зображень у лінзах. Деякі оптичні пристрої. Формула тонкої лінзи. Лабораторна робота № 3.
Визначення фокусної відстані та оптичної сили тонкої лінзи
Мета: сформувати знання про явище заломлення світла на межі поділу двох середовищ, про закони
заломлення світла, про лінзи та фізичні величини, які характеризують лінзу, побудову зображень у лінзах,
характеристику отриманих зображень. . розвивати логічне та критичне мислення, творчу уяву. виховувати
почуття відповідальності, працелюбність, самостійність, уважність, навички роботи в групах.
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
1.Організаційний момент
2.Мотивація навчальної діяльності. Актуалізація опорних знань
1. Яку роль відіграє світло в житті людини?
2. Дайте означення джерела світла. Наведіть приклади.
3. Чи є Місяць джерелом світла?
4. Наведіть приклади природних і штучних джерел світла.
5. За яких умов джерело світла вважають точковим?
6. Які пристрої називають приймачами світла? Наведіть приклади природних і
штучних приймачів світла.
7. Якою є швидкість поширення світла у вакуумі?
3.Вивчення нової теми
План
1. Закон заломлення світла.
2. Розкладання білого світла на кольори.
3. Лінзи.
4. Оптична сила лінзи.
5. Побудова зображень у лінзах.
6. Деякі оптичні пристрої.
7. Формула тонкої лінзи.
Конспект уроку
Заломлення світла — це зміна напряму поширення світлового
променя на межі двох середовищ (наприклад, повітря-скло, скло-
вода...)
Кут заломлення - це кут між заломленим променем та
перпендикуляром опущеним в точку падіння на межі двох
середовищ. Позначають - γ (гамма).
Лінза - це прозоре тіло, обмежене з двох боків сферичними
поверхнями.
За формою лінзи поділяються на опуклі і ввігнуті.
Оптична сила лінзи - фізична величина, яка характеризує
лінзу та є
оберненою до фокусної відстані лінзи.
Оптичну силу лінзи позначають символом D і обчислюють
за формулою:
D =1/F де F — фокусна відстань.
Одиниця оптичної сили - діоптрія:
[ D ] = 1 дптр = 1м−1
4. Закріплення нових знань
Задача 1. Визначити фокусну відстань лінзи окуляр хлопчика співбесідника , якщо ви знаходитесь від нього
на відстані 52 см. А ваше зображення на відстані 14 см.
1. Сформулюйте закони заломлення світла.
2. У чому причина заломлення світла?
3. Що показує показник заломлення світла?
4. Дайте означення лінзи.
5. Які види лінз вам відомі?
6. Чим розсіювальна лінза відрізняється від збиральної?
5. Лабораторна робота № 3.
Тема. Визначення фокусної відстані та оптичної сили тонкої лінзи. Мета: визначити фокусну відстань та
оптичну силу тонкої збиральної лінзи. Обладнання: збиральна лінза на підставці, екран, джерело світла
(свічка або електрична лампа), мірна стрічка.
6. Підсумок уроку
7. Домашнє завдання
П12-15 Розібрати розв’язані задачі в параграфах

You might also like