You are on page 1of 5

Тема уроку: Електричне коло і його елементи.

Мета уроку.
Навчальна: навчити креслити, читати електричні схеми, складати за ними
електричне коло, ознайомити з основними частинами електричного кола
Розвиваюча: розвивати в дітей спостережливість, увагу, логічне мислення та
дослідницькі здібності учнів. Формувати вміння робити висновки і
узагальнення на основі проведеного дослідження.
Виховна: виховувати свідоме прагнення до розвитку творчих здібностей та
навички самостійної роботи.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: проектор, комп’ютер, навчальна презентація, складові
електричного кола

Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Актуалізація опорних знань
Усне опитування учнів
1. Що таке електричний струм?
2. Які пристрої називаються джерелами електричного струму?
3. Які процеси відбуваються в джерела електричного струму?
4. Хто першим створив гальванічний елемент?
5. Яка енергія перетворюється на електричну в сонячних батареях?
Термоелементах?
6. Наведіть приклади застосування різноманітних джерел струму?
7. Чим відрізняється акумулятор від гальванічного елемента?
8. Які перетворення енергії відбуваються: а) під час заряджання акумулятора?
б) під час роботи акумулятора?
9. Чи зміниться дія найпростішого гальванічного елемента, якщо для його
виготовлення взяти пластинки з однакового металу?
10. Чи можливо отримати електричний струм без джерела струму? Навести
приклади.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

З учнями проводиться бесіда з обговоренням проблемного питання про


подавання електроенергії від електростанції до споживачів по проводах і
можливість вимикати й вмикати струм. У ході бесіди вводиться поняття
електричного кола.
ІV. Вивчення нового матеріалу

Учням демонструється найпростіше електричне коло, що складається із


джерела струму, лампи, з’єднувальних проводів, вимикача.
1- джерело струму (батарея гальванічних елементів):
2- лампа ( споживач електричної енергії);
3- з’єднувальні проводи;
4- ключ.

Електричне коло — це з’єднані провідниками в певному порядку джерело


струму, споживачі, замикальні (розмикальні) пристрої.
Електрична схема — це креслення, на якому умовними позначеннями
показано, з яких елементів складається електричне коло і в який спосіб ці
елементи з'єднані між собою.
Зверніть увагу на позначення джерел струму: прийнято, що довга риска
позначає позитивний полюс джерела струму, а коротка-негативний.

Схему електричного кола учні переносять у зошит.


За напрямок струму в колі умовно прийнято напрямок, у якому рухалися б по
колу частинки, що мають позитивний заряд, тобто напрямок від позитивного
полюса джерела струму до негативного

Демонструються учням схеми деяких електричних кіл (стрілками позначено


напрямок струму в разі замкнення ключа)

Схема послідовного з'єднання двох ламп

Схема паралельного з'єднання двох ламп


V. Розв’язування задач

1. Накресліть схему під’єднання двох лампочок до джерела струму так, щоб


перегоряння однієї не вплинуло на роботу іншої.

2. Як потрібно з’єднати гальванічний елемент, дві лампочки й два ключі, щоб у


разі замикання хоча ключа одночасно загорялися обидві лампочки? Накресліть
відповідну схему.

3. Накресліть схему з’єднання батарейки, лампочки, дзвінка і двох ключів.


Лампочка вмикається щоразу, коли дзвонить дзвінок, але може працювати й у
разі, коли дзвінок вимкнений.
4. Накресліть схему з’єднання батарейки, двох вимикачів і одного дзвінка, при
якому подзвонити можна було б із двох різних місць. Де на практиці можна
використовувати таку схему?

Творче завдання

На рисунку подано схему електричного кола. Які прилади будуть увімкнені у


разі замикання таких ключів: а) ключ S1; б) ключ S1 і S2; в) ключ S1 і S3;
г) ключ S1, S2 і S3.

VІ. Закріплення вивченого матеріалу.

1.Назвати основні елементи електричного кола?


2. Назвіть приклади споживачів електричної енергії?
3. Що називають електричною схемою?
4. Який напрямок прийнято за напрямок струму в електричному?

VІІ. Домашнє завдання: § 26; виконати вправу 26 ( 3 - 5)

You might also like