You are on page 1of 11

Презентацію створено за допомогою комп’ютерної програми ВГ «Основа»

«Електронний конструктор уроку»

УРОК 69 / IV–12
ЗАХИСТ ПРОЕКТІВ ІЗ ТЕМИ «СТАНОВЛЕННЯ Й РОЗВИТОК ЗНАНЬ ПРО
ФІЗИЧНІ ОСНОВИ МАШИН І МЕХАНІЗМІВ. ПРОСТІ МЕХАНІЗМИ В
ПОБУТОВИХ ПРИЛАДАХ. БІОМЕХАНІКА ЛЮДИНИ. ВИКОРИСТАННЯ ЕНЕРГІЇ
ПРИРОДНИХ ДЖЕРЕЛ»
Мета
Навчальна: поглибити знання учнів про прості механізми та їх застосування в
практичній діяльності людини; розглянути біомеханіку людини й живих організмів.
Розвивальна: продовжити формування інформаційно-комунікативних умінь учнів:
вибирати потрібну інформацію з величезної кількості, аналізувати її й робити відповідні
висновки; представляти міні-дослідження з цієї проблеми у вигляді презентації, буклета
тощо.
Виховна: продовжити формування світогляду учнів, розвиток їхнього мовлення,
мислення (уміння аналізувати й узагальнювати, висувати гіпотези, робити висновки,
будувати план міні-дослідження), показати роль знань із цієї теми для практичних потреб
людини, з метою політехнічного виховання продемонструвати застосування знань про
архімедову силу й атмосферний тиск для практичних потреб людини.
Учні мають:
формулювати: правило моментів, використовувати формулу для ККД похилої
площини, рухомого (нерухомого) блока;
пояснювати: «золоте» правило механіки відносно простих механізмів;
уміти: застосовувати теоретичні знання про прості механізми для пояснення роботи
деяких побутових приладів, в основі яких лежить принцип роботи простих механізмів.
Технічні засоби навчання, наочні посібники
1. Комп’ютер, мультимедійний проектор, інтерактивна дошка (екран).
2. Устаткування, яке учні дібрали самостійно для виконання навчальних проектів.
Міжпредметні зв’язки: природознавство, географія, зоологія, математика, історія,
біологія, анатомія.
План зайняття
Час Метод навчання Зміст роботи Наочні посібники, ТЗН
1 хв Бесіда І. Організаційний момент
3 хв Бесіда II. Мотивація навчальної
діяльності
35 хв Звіти груп III. Захист проектів
5 хв Бесіда IV. Підбиття підсумків уроку
1 хв V. Домашнє завдання

ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
На початку уроку необхідно обговорити правила захисту проекту: кількість часу,
відведену кожній групі для захисту проекту; критерії оцінювання й правила обговорення
представлених проектів.
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Дайте мені точку опори, і я переверну Землю.
Архімед
Учитель коротко інформує учнів про важливість цієї теми в практичній діяльності
людини. Потім надає можливість кожній групі представити результати своєї роботи над
проектом.
Нижче наведені завдання (приклади) для кожної групи. Завдання учні отримують за
2–3 тижні до захисту проекту.
III. ЗАХИСТ ПРОЕКТІВ
Група 1. «Раціоналізатори»
Завдання 1
1. Дослідити історію створення побутових приладів, пристроїв, в основі роботи яких
лежить принцип роботи простого механізму, назву якого ви визначите, заповнивши таблицю
(див. п. 2).
2. Заповнити порожні комірки таблиці.
Назва
Назва простого
Рисунок Рисунок простого
механізму
механізму
3. Розглянути уважно два види кусачків, представлених на рисунках. У чому полягає
принципова відмінність цих інструментів?

Завдання 2
Оцінити виграш у силі, який можна отримати за допомогою кусачків (плоскогубців).
Скористатися кусачками (плоскогубцями тощо) для вимірювання необхідних величин
для розрахунку виграшу в силі.
Інформація для вчителя. Кусачки призначені для розрізання м’якого дроту
діаметром до 5 мм, заклепок та ін. Виготовляють кусачки з інструментальної вуглецевої сталі
У7 або У8. Вони складаються з двох шарнірно з’єднаних дугоподібних важелів — ручок, на
кінцях яких є заточені загартовані губки. Розміри кусачків стандартизовані. Ширина
різальних губок — 26, 30, 36 і 40 мм, а повна довжина кусачків залежно від ширини губок —
125, 150, 175 і 200 мм.
Завдання 3
Дати відповіді на запитання:
1. Що таке важіль? Які види важелів існують?
2. Який важіль дає виграш у силі?
3. Коли важіль перебуває в рівновазі?
4. Опишіть будову й принцип дії різних важелів і сферу їх застосування.
Група 2. «Техніки»
Завдання 1
1. Дослідити історію створення побутових приладів, пристроїв, в основі роботи яких
лежить принцип дії простого механізму, назву якого ви визначите, заповнивши таблицю
(див. п. 2).
2. Заповнити порожні елементи таблиці.
Назва Назва
Рисунок простого Рисунок простого
механізму механізму

3. Розглянути уважно схему й рисунок пандуса. Яке призначення цього


пристосування? Описати детально історію його створення й призначення.
Завдання 2
Оцінити виграш у силі, який можна отримати за допомогою пандуса.
Скористайтеся пандусом, сконструйованим у школі (магазині, аптеці тощо), для
вимірювання необхідних величин для розрахунку виграшу в силі.
Інформація для вчителя. Головним параметром пандуса для інвалідів є нахил
робочої площини. Він вимірюваний у відсотках і являє собою відношення висоти ( H ), на
яку дозволяє піднятися, до довжини його горизонтальної проекції ( L ). Якщо прийняти
L = 1000 мм , Н = 100 мм , то кут нахилу становитиме 10 %. За чинними стандартами — 8.
Завдання 3
1. Що таке похила площина?
2. Як розрахувати виграш у силі, отриманий за допомогою похилої площини?
3. Які різновиди похилої площини використовують у побуті?
4. Описати будову, принцип дії похилої площини й сферу її застосування.
Група 3. «Медики»
Завдання 1
1. Описати, як працює простий механізм, принцип дії якого лежить в основі роботи
деяких органів людини. Назву цього простого механізму визначити, заповнивши таблицю
(див. п. 2).
2. Заповнити порожні елементи таблиці.
Назва простого
Рисунок
механізму

3. Розглянути уважно схематичний рисунок руки людини. Детально описати принцип


роботи м’язів руки під час підняття ваги.
Завдання 2
Оцінити виграш у силі, який можна отримати за допомогою руки, зігнутої в лікті,
порівняно з витягнутою рукою.
Завдання 3
1. Що таке важіль, які види важелів бувають?
2. Який важіль дає виграш у силі?
3. Коли важіль перебуває в рівновазі?
4. Описати будову, принцип дії різних важелів і сферу їх застосування.
Група 4. «Біологи»
Завдання 1
1. Описати, як працює простий механізм, принцип роботи якого лежить в основі
життєдіяльності рослинного й тваринного світу. Назву цього простого механізму визначити,
заповнивши таблицю (один із запропонованих).
2. Заповнити порожні елементи таблиці.
Назва простого
Рисунок
механізму
3. Описати принцип роботи простого механізму, який використовують котячі для
живлення.
Завдання 2
Оцінити виграш у силі, який можна отримати за допомогою рухомого блока.
Скористайтеся устаткуванням, яке надасть учитель фізики.
Завдання 3
1. Що таке блок? Які види блоків бувають і для яких цілей вони використовувані?
2. Який блок дає виграш у силі і як його розрахувати?
3. Складовою яких механізмів є блок?
4. Опишіть будову, принцип дії різних видів блоків і сферу їх застосування.
5. Наведіть приклади використання блоків у техніці.
Загальне завдання для всіх груп
1. Чому дорівнює маса Землі?
2. Який шлях треба було б здолати Архімеду, щоб зрушити Землю на 1 мм?
3. Чи можливо практично реалізувати задум Архімеда?
4. Чи згодні ви з твердженням Архімеда?
IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

ДОДАТОК
Анотація проекту «СТАНОВЛЕННЯ Й РОЗВИТОК ЗНАНЬ ПРО
ФІЗИЧНІОСНОВИ МАШИН І МЕХАНІЗМІВ. ПРОСТІ МЕХАНІЗМИ В ПОБУТОВИХ
ПРИЛАДАХ. БІОМЕХАНІКА ЛЮДИНИ. ВИКОРИСТАННЯ ЕНЕРГІЇ ПРИРОДНИХ
ДЖЕРЕЛ»
Проект спрямований на вивчення теми «Прості механізми» з розділу «Робота й
потужність. Енергія» на уроках фізики в 7 класі. Діяльність учнів на уроках із цієї теми
організована у формі виконання проекту, реалізація якого націлена на забезпечення:
 активної, самостійної й ініціативної позиції учнів у навчанні;
 розвиток передусім загальнонавчальних умінь і навичок: дослідницьких,
рефлексій, самооцінки;
 формування не просто вмінь, а компетенцій, тобто вмінь, безпосередньо
пов’язаних із досвідом їх застосування в практичній діяльності;
 розвитку пізнавального інтересу учнів як пріоритету;
 реалізацію принципу зв’язку навчання з життям.
Проект «Становлення й розвиток знань про фізичні основи машин і механізмів.
Прості механізми в побутових приладах. Біомеханіка людини. Використання енергії
природних джерел» курсу фізики в 7 класі демонструє роль простих механізмів у практичній
діяльності людини; дозволяє пов’язати знання законів фізики з реальними явищами й
фактами, показати роль знання законів фізики під час винайдення різних пристроїв, що
дозволяють виконувати механічну роботу, витрачаючи менші зусилля; продемонструвати
прояв законів фізики в живій природі.
Проект навчає свідомо використати знання й спонукає до різнобічного їх
застосування. Проект заснований на міжпредметних зв’язках фізики й біології, фізики й
техніки. Учні уточнюють і закріплюють поняття момент сили, правила моментів, види
простих механізмів і відкривають для себе нові знання: застосування правила моментів у
практичній діяльності людини, біомеханіка живих організмів.
Робота над проектом передбачає формування комунікативної компетентності,
представлення результатів у формі презентацій, буклетів і вікі-статей, дозволяє розвинути й
удосконалювати навички роботи з інформаційно-комунікаційними технологіями.
Методика
Вступне заняття. На першому, настановному занятті вчитель за допомогою
презентації організовує групове обговорення теми проекту. Обговорення веде так, щоб учні в
процесі дискусії сформулювали гіпотези дослідження.
Учні діляться на міні-групи по 3–4 людини. Учитель у процесі бесіди з кожною
групою уточнює моменти, які потрібно довести в дослідженнях, а також домовляється про
форму представлення результатів — у вигляді презентації, буклета тощо.
Учні продумують план проведення досліджень, вибирають дослідницькі методи:
виконання експериментів, створення відеозаписів і фотоматеріалів, збирання статистичних
даних, демонстраційних матеріалів. Обговорюють форми представлення й оформлення
зібраних та оброблених матеріалів.
Перед початком дослідження необхідно також обговорити з учнями, як знайти
джерела достовірної інформації з теми дослідження й використати їх, дотримуючись
авторських прав. Учитель дає рекомендації: які книжки у яких бібліотеках знайти, які сайти в
Інтернеті використати.
Для повного розкриття теми вчитель пропонує кожній групі учнів досліджувати різні
проблемні питання, пов’язані з цією темою.
На завершальному уроці учитель, використовуючи різні методики й технології з
активізації пізнавальної діяльності учнів, організовує обговорення представлених проектів.
Проблемні запитання
1. Як давні люди могли побудувати відомі споруди?
2. «Дайте мені точку опори, і я переверну Землю»,— говорив Архімед. Чи можливо
це? Навіщо Архімеду точка опори?
3. У чому цінність «золотого правила механіки»?
4. Чи можна підняти вантаж, важчий за себе, у 10 разів?
5. Жоден із простих механізмів не дає виграшу в роботі. Навіщо ж тоді їх
застосовувати?
Навчальні запитання
1. Що таке простий механізм? Види простих механізмів.
2. Яка будова простих механізмів?
3. Де застосовують прості механізми?
4. Як до простого механізму застосовують «золоте правило» механіки?
5. Який виграш у силі дає простий механізм?
6. Прості механізми й біомеханіка живих організмів.
Цілі навчального проекту
 Отримати знання про застосування простих механізмів у практичній діяльності
людини, розглянути будову живих організмів із точки зору теорії про прості
механізми.
 Сформувати вміння самостійно працювати з інформаційними ресурсами.
 Сформувати вміння працювати з різними комп’ютерними програмами, що
дозволяють презентувати результати дослідження (Power Point, Movie Maker,
Google).
Заздалегідь, під час обговорення теми й цілей проекту, учні, розділившись на групи,
отримують завдання, яке виконують упродовж 2–3 тижнів. На уроці відбувається захист
підготовлених проектів.

Презентацію створено за допомогою комп’ютерної програми ВГ «Основа»


«Електронний конструктор уроку»
© ТОВ «Видавнича група “Основа”», 2016

Джерела:
Антикуз О. В. Усі уроки фізики. 7 клас. IІ cеместр. — Х. : Вид. група «Основа», 2015.
— 272 c. : іл., схеми, табл. — (Серія «Усі уроки»).

You might also like