You are on page 1of 3

Scenariusz zajęć socjoterapeutycznych

1. Temat: Pomagam sobie- pomagam innym


2. Cele zajęć:
a) rozwojowe
- zaspokojenie potrzeb swoich i innych
- zapewnienie poczucia akceptacji i otwartości
- poczucie bycia potrzebnym
- zgodne działanie w zespole
b) edukacyjne
- analizowanie własnych potrzeb oraz reakcji na okazywaną i otrzymywaną pomoc dla
innych i od innych
- analiza różnych sytuacji, w których pojawia się zagadnienie pomocy
- nauka prawidłowych reakcji, gdy komuś dzieję się coś złego
c) terapeutyczne
- tworzenie atmosfery życzliwości i bezpieczeństwa
- odreagowywanie negatywnych emocji i napięć
- budowanie pozytywnej samooceny i poczucia własnej wartości

3. Metody i techniki zajęć:


- dyskusja
- burza mózgów
- praca w grupach
- gry i zabawy edukacyjne i psychologiczne
- drama
4. Formy zajęć:
- ćwiczenia indywidualne
- ćwiczenia grupowe
5. Czas trwania:
- 90 min
6. Przebieg zajęć:
a) Przywitanie
Terapeuta rozpoczyna zajęcia od przedstawienia się i zadaniu pytania każdemu z
uczestników: „Jak się masz?” w celu poznania nastroju w grupie. Po przywitaniu każdy siada
na podłodze na przygotowanych wcześniej kocach tworząc okrąg.

b) Rozwinięcie

Ćw. 1 „Pytania pomocnicze”

Każdy z uczestników dostaje arkusz papieru i flamaster. Na kartce widnieje pytanie: „Czy
jestem pomocny?”. Uczestnik ma za zadanie zastanowić się i uzasadnić swoje stanowisko
odpowiadając: „Tak, jestem pomocny bo…” lub :”Nie nie jestem pomocny, bo…” i wypisać,
co najmniej 3 sytuacje z minionego tygodnia. Każdy odczytuje swoje wypowiedzi.

Ćw.2 „poMocna dłoń”

Uczestnicy siedząc w kręgu w tak zwanym ”siadzie skrzyżnym” chwytają się mocno za ręce.
Na polecenie terapeuty wybrana osoba próbuje wstać i stanąć na równe nogi. Gdy udaje jej
się podnieść, pomaga wstać kolejnej osobie siedzącej obok niej, dalej trzymając ją za rękę.
Zabawa kończy się w momencie, gdy każdy z uczestników stoi na nogach.

Ćw.3, „Pokonać przeszkody”

W sali gdzie odbywają się zajęcia na środku zostaje postawiona przeszkoda. W tym
przypadku jest to ławeczka. Uczestnicy dobierają się w pary. Przeprowadzają się wzajemnie
po ławce. Uczestnik idący po ławce ma zamknięte oczy, jest prowadzony przez kolegę.
Poczym następuje zamiana ról. Po skończonym ćwiczeniu uczestnicy odpowiadają na
pytania: „Jak się czułeś/aś jak nic nie widziałeś/aś?”, „Która rola bardziej Ci odpowiadała,
pomagającego czy otrzymującego pomoc?”

Ćw.4, „Bezludna wyspa”

Uczestnicy muszą wyobrazić sobie, że pływają statkiem po morzu. Morzem jest sala, w której
odbywają się zajęcia. Nagle zrywa się sztorm i statek rozbija się. Tylko jeden z uczestników
ma przy sobie nieduży ponton, w tym wypadku pontonem jest koc rozłożony na środku sali
na podłodze. Reszta uczestników rozproszona jest po morzu- sali. Uczestnicy muszą za
wszelką cenę znaleźć się na kocu. Uczestnicy łapią się, wzajemnie za ręce, nogi, tułowia, aby
stworzyć łańcuch, a stojący na pontonie - kocu musi „wyłapać” ich i umieścić w bezpiecznym
miejscu. Uczestnicy muszą uważać na to żeby nikt nie był poza kocem i wzajemnie
współpracować. Ćwiczenie to należy wykonać w jak najkrótszym czasie.

Ćw.5 „ oPokaż pomoc”

Uczestnicy dzielą się w grupy po 3 osoby. Każda grupa przygotowywuje krótką scenkę, w
której przedstawia sytuację udzielania pomocy innym. Może to być sytuacja w domu, szkole,
na podwórku. Po odegraniu scenek następuje rozmowa, w, której uczestnicy wymieniają
poglądy na temat wzajemnej pomocy.

Ćw.6 „Każdy sobie”

W tym ćwiczeniu terapeuta zaczynając od uczestnika z lewej strony zadaje mu pytanie: „Czy
potrzebujesz mojej pomocy?” „Jak mogę Ci pomóc”? Zadaniem uczestnika jest udzielenie
krótkiej odpowiedzi. Gdy uczestnik odpowie, odwraca się do kolejnego uczestnika po jego
lewej stronie zadając mu dokładnie to samo pytanie. I tak do końca okręgu, aby każdy z
obecnych mógł zadać pytanie i usłyszeć odpowiedź.

Zakończenie

- rundka:, „Czy podobały Ci się dzisiejsze zajęcia?”

- rundka:, „Co najbardziej Wam się podobało?”

- zapowiedź kolejnych zajęć

- pożegnanie każdego z każdym poprzez podanie ręki.

You might also like