You are on page 1of 8

Proiect didactic

Data: ____________________
Profesor:Olaru Lilian
Instituția: Gimnaziul Tîrgul-Vertiujeni, filială a Gimnaziului Vertiujeni
Clasa: a IX-a
Disciplina: Limbași literatura română
Unitatea IX.Călătorii. Lumi fantastice
Subiectul lecției: Părțile de vorbire. Verbul. Actualizare. Modurile nepersonale ale verbului
Tipul lecției: mixtă
Timp: 45 minute
COMPETENŢE SPECIFICE:
1.4 Aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament comunicativ adecvat
2.3 Utilizarea categoriilor gramaticale învăţate, în diverse tipuri de propoziţii
3.4 Sesizarea organizării morfologice şi sintactice a textelor citite (nonliterare şi literare)
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
OC1: să definească verbul;
OC2: să recunoască și să exemplifice categoriile gramaticale specifice verbului;
OC3: să știe care sunt modurile și timpurile verbale;
OC4: să analizeze morfologie și sintactic verbe în textele suport oferite;
OC5: să identifice valorile verbelor a fi, a avea și a vrea în enunțuri variate;
OC6: să utilizeze corect forme verbale în diferite enunțuri.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee:
conversaţia euristică, explicaţia, jocul didactic, analiza gramaticală, exerciţiul, problematizarea, adevărat – fals, exerciţiile creatoare.
Forme de organizare:
activitatea frontală, individuală, pe grupe;
Mijloacele de învăţământ:
manual, culegere, fișe de lucru
Metode de evaluare :
observarea sistematică, aprecieri verbale, analiza produselor, chestionare orală şi autoevaluare
Demersul didactic

MOMENTELE TIMP ELEMENTE DE CONŢINUT OB. METODE MIJLOACE FORME


LECŢIEI ACTIVITATEA PROFESORULUI ȘI A ELEVILOR 4 ȘI DE DE
1 2 3 PROCEDE ÎNVĂȚĂMÂN ORGANI
E T -
ZARE
5 6
- Voi avea grijă ca elevii să-şi pregătească materialele necesare Catalogul
0. Moment
2 min. orei de limba română şi voi nota absenţii. Caietele/
organizatoric conversaţia
- Voi asigura liniştea şi disciplina clasei pentru o bună culegerile FRONTALĂ
desfăşurare a activităţii didactice elevilor
- Momentul de captare a atenției se va realiza cu ajutorul unor OC2
1. Captarea 3min. Jocul
exerciții de completare a spațiilor punctate. Fișă de lucru
atenţiei OC3 didactic FRONTALĂ
(Anexa 1)
Se comunică elevilor, în limbaj accesibilizat, conţinutul învăţării
2. Enunţarea
2min. şi performanţele aşteptate.
obiectivelor OA2 conversaţia FRONTALĂ

3. Actualizarea 5min. Solicit elevilor să răspundă la următoarele întrebări (planul de


cunoştinţelor recapitulare a verbului întocmit în orele anterioare):
- Ce este verbul?
- Parte de vorbire flexibilă care exprimă acţiunea, starea sau
existenţa.
- Care sunt categoriile gramaticale specifice verbului? Conversaţia FRONTALĂ
- Categoriile gramaticale ale verbului sunt: conjugarea, modul, OC1 euristică
timpul, persoana, numărul.
OC2
- Cum se clasifică verbul după predicativitate?
-a) predicative / personale
-b) nepredicative / nepersonale
- Care sunt modurile verbului?
- Modurile sunt:
a) personale: indicativ, conjunctiv, condiţional-optativ şi
imperativ;
b) nepersonale: infinitiv, gerunziu, participiu şi supin.
- Ce funcţii sintactice pot avea verbele predicative?
OC3 FRONTALĂ
- Verbele la mod personal pot avea funcţii de P. verbal sau de P. Conversaţia
nominal. euristică
4. Prezentarea 20min. Elevii primesc câte o fişă cu exerciţii pe care le vor lucra atât
conținuturilor frontal cât și individual.
învățării Se dă textul: FRONTALĂ
În sfârșit, venise acel mult dorit ceas, când puteam să mă
pregătesc a asculta cu mare plăcere istorisirea preacinstitului Conversaţia
nostru comis Ioniță de la Drăgănești; dar, prin negura serii,
s-auziră strigăte și zarvă pe drumul Sucevei. De la focurile
5. Dirijarea noastre ne întoarserăm cu toții capetele într-o singură parte. Și Analiza
învățării cel dintâi, punând ulcica jos, se sculă în picioare chiar comisul. gramaticală
(Mihail Sadoveanu, Hanu Ancuței)
Cerințe:
1. Subliniați verbele din text, precizați-le modul și timpul Anexa 2
acestora. Exerciţiul
2. Identificați, în text, câte un verb pentru fiecare dintre cele
OC2
patru conjugări.
3. Care dintre modurile predicative lipsește din text? OC3
Explicaţia
OC4
I. Completați enunțurile cu formele verbale cerute între
paranteze:
a) Clasa noastră ………………………(a hotărî, ind. perf.
compus) să plecăm într-o excursie. Unii copii Problematiz Individual
…………………………(a propune, ind. mai-mult-ca- area
perfect) mai demult să mergem în zona Rucăr-Bran, dar
alții ……………….(a voi, ind. imperfect) acum să
viziteze Cetatea Domnească de la Târgoviște. Doamna
dirigintă, văzând că nu ……………………………..(a se
înțelege, ind. prezent, pers. I pl.), ……………………….
(a decide, ind. prezent) să facem câte o prezentare a
locului unde am dori să plecăm, iar apoi
……………………………..(a vota, ind. viitor).
b) * ………………………..(a vrea, cond-opt. prezent, pers. OC6 Conversaţia
I, sg.)……………………(a ieși, conj. prezent, pers. I, sg.)
în parc cu bunicii în fiecare după-amiază.
* ………………………..(a fi, imperativ, formă negativă, Analiza
pers. a II-a, sg) trist, vei lua și note bune! gramaticală
* I-am spus……………………………(a aștepta, conj.
Prezent, pers. a III-a, sg.) mâine la gară. Individual
* Dacă……………………………(a veni, cond-opt.,
perfect, pers. a II-a sg.), …………………………….(a
vedea, cond-opt., perfect, pers. a II-a sg.) spectacolul
Teatrului Masca.
* …………………………….(a fi, conj., perfect, pers. I
sg.) mai înalt, mă înscriam în echipa de baschet a școlii.
* Vă rog, …………………………..(a aduce, imperativ,
pers. a II-a pl.) un suc de fructe de pădure!
c) * Mergem ……………………….(a culege – conjunctiv,
prezent) struguri. Exerciţiul
* Are întotdeauna dorința …………………….(a citi –
conjunctiv, prezent) romane de aventuri.
* L-am văzut când ……………………………(a veni –
Anexa 2
indicativ, prezent compus) către noi. Explicaţia
* …………………………..(a exersa - imperativ) să cânți
la pian!
* Am fost sâmbătă cu tata ………………………..(a
pescui – conjunctiv, prezent, pers. I, nr. plural). Problematiz
III. Analizați verbele din următoarele enunțuri: area
O să încerc să fiu acasă când vei fi revenit din
vacanță. 0C4
Reușeai să rezolvi corect toate exercițiile dacă Frontal
munceai mai mult.
Vino mai repede!
Aș fi vrut să o văd înaintea începerii școlii.
OC5
IV. Precizați care sunt valorile verbului a fi în enunțurile de
mai sus.
6. Obținerea 5min. Lucrați în „grupuri de albine” (câte 2 elevi)! ÎN PERECHI
performanței Fiecare dintre cei doi elevi primește câte un cartonaș
(unul verde pentru adevărat și unul roz pentru fals). Voi citi o Jocul
serie de afirmații, dacă voi considerați că răspunsul este adevărat Adevărat/
ridicați cartonașul verde, iar dacă considerați că este fals ridicați Fals
cartonașul roz:
Verbele sunt predicative atunci când pot forma singure OC3
predicatul.
Modurile ale căror forme nu se schimbă după persoană
și nu au în propoziție funcția sintactică de predicat se numesc OA2
moduri nepersonale (nepredicative).
Verbele auxiliare sunt a fi, a avea și a vrea.
Modurile conjunctiv și condițional-optativ au două
timpuri: viitor și perfect simplu.
Verbul copulativ face legătura dintre subiect și numele
predicativ și nu are înțeles de sine stătător.
În funcție de context, unele verbe pot fi predicative și
copulative.
Prin 3 enunțuri, elevii sunt rugați să identifice valoarea verbelor
subliniate:
OC5
7. Asigurarea Casa bunicilor este pe deal. ÎN PERECHI
feedback-ului Fata moșului era harnică, frumoasă și bună la inimă... OA2 Anexa 3
Să fi știut, aș fi venit înaintea ta.
Elevii rezolvă oral cerinţa.
8. Evaluarea 6min. Evaluarea se realizează cu ajutorul unei fişe de evaluare OC2
INDIVIDUA
performanței (ANEXA 4). exerciţiul - fişa de
OC3 LĂ
Citeşte cu atenţie următorul text: evaluare finală
“- Am uitat ceva, bunciule ,a spus ea după o scurtă pauză. OC4
- Ce anume? întrebă acesta.”
OC5
Johanna Spyri, Heidi
Încercuieşte afirmaţia corectă: OC6
I. 1.A G Următoarea listă de cuvinte cuprinde numai verbe la
timpul perfect compus:am uitat,a spus,întrebă.
2. A G Cuvintele subliniate am uitat şi a pus sunt forme ale
verbului auxiliar a avea.
3. A G Forme de viitor ale verbului am uitat sunt vom uita,o să
uităm.
II.Scrie, în spaţiul liber din dreptul fiecărei cifre, litera care
corespunde modului şi timpului fiecărui verb:
1. am striga.............
A.conjunctiv, prezent
2. să descoperim.............
B. condiţional-optativ, perfect
3. ar fi spălat ..............
C. conjunctiv, perfect
4. să fi creat................
D. condiţional-optativ, prezent
5. am dorit ...............
E. indicativ, perfect compus
FRONTALĂ
8. Retenția 1min. Se verifică măsura în care obiectivele propuse au fost atinse. conversaţia
OA1
Se anunţă tema pentru acasă.
FRONTALĂ
9. Transferul 1 min. Se fac aprecieri generale şi individuale asupra activităţii conversaţia
desfăşurate.
Anexa 1
Un narator - mai visător,
Scriind de zor pe un vapor,
A zărit un pescăruș
Și-a căzut în apă … țuști!

Neglijent ca de-obicei,
N-a dat drumul la condei,
Iar frumoasa povestire
A suferit … o clătire.

Dragi elevi, vă rog acum


Ajutați-ne! Vă spun cum:
Apa a șters din cuvinte,
Completați cum vă vine-n minte
Să putem realiza
Povestea regatului Morfologia!

A fost odată ca niciodată un regat fantastic. El se numea regatul Morfologiei și era plin de
părți de……………………. Peste toate, rege era ……………., considerat și……………….comunicării.
Tatăl Verb avea doi fii: Verbul …………………….și Verbul…………………………. Verbul
Nepredicativ avea și el doi fii care formau familiile lor: Verbele ……………………… și
Verbele…………………………. Verbele………………..erau foarte săritoare și ajutau restul familiei să
se îmbrace în forme diferite pentru modurile și timpurile compuse.
Toate verbele iubeau moda și de aceea, în funcție de contextul în care apăreau, luau forme fie
pentru moduri ………………………….., fie pentru cele …………………………. Cel mai iubit dintre
toate modurile era …………………………..pentru că spunea mereu adevărul, exprimând o acțiune
sigură, reală. El era și cel mai bogat în ……………………., astfel: …………………….,
……………………., …………………………, ………………………….., …………………...,
…………………., …………………………..Cel mai ferm dintre moduri era………………………, deoarece
transmitea o poruncă sau un îndemn, dar era mai sărac, deoarece avea doar două forme, pentru
………………. Cel mai pretențios dintre moduri era ……………………………….., pentru că punea
mereu condiții înainte de a îndeplini o acțiune, iar …………………………. avea un tic verbal, repetând
mereu conjuncția „să”.
Anexa 2
I. Se dă textul:
În sfârșit, venise acel mult dorit ceas, când puteam să mă pregătesc a asculta cu mare plăcere
istorisirea preacinstitului nostru comis Ioniță de la Drăgănești; dar, prin negura serii, s-auziră
strigăte și zarvă pe drumul Sucevei. De la focurile noastre ne întoarserăm cu toții capetele într-o
singură parte. Și cel dintâi, punând ulcica jos, se sculă în picioare chiar comisul.
(Mihail Sadoveanu, Hanu Ancuței)
Cerințe:
1. Subliniați verbele din text, precizați-le modul și timpul acestora.
2. Identificați, în text, câte un verb pentru fiecare dintre cele patru conjugări.
3. Care dintre modurile predicative lipsește din text?
II. Completați enunțurile cu formele verbale cerute între paranteze:
c) Clasa noastră ………………………(a hotărî, ind. perf. compus) să plecăm într-o excursie. Unii
copii …………………………(a propune, ind. mai-mult-ca-perfect) mai demult să mergem în
zona Rucăr-Bran, dar alții ……………….(a voi, ind. imperfect) acum să viziteze Cetatea
Domnească de la Târgoviște. Doamna dirigintă, văzând că nu ……………………………..(a se
înțelege, ind. prezent, pers. I pl.), ………………………. (a decide, ind. prezent) să facem câte
o prezentare a locului unde am dori să plecăm, iar apoi ……………………………..(a vota, ind.
viitor).
d) * ………………………..(a vrea, cond-opt. prezent, pers. I, sg.)……………………(a ieși, conj.
prezent, pers. I, sg.) în parc cu bunicii în fiecare după-amiază.
* ………………………..(a fi, imperativ, formă negativă, pers. a II-a, sg) trist, vei lua și note
bune!
* I-am spus……………………………(a aștepta, conj. Prezent, pers. a III-a, sg.) mâine la gară.
* Dacă……………………………(a veni, cond-opt., perfect, pers. a II-a sg.),
…………………………….(a vedea, cond-opt., perfect, pers. a II-a sg.) spectacolul Teatrului
Masca.
* …………………………….(a fi, conj., perfect, pers. I sg.) mai înalt, mă înscriam în echipa de
baschet a școlii.
* Vă rog, …………………………..(a aduce, imperativ, pers. a II-a pl.) un suc de fructe de
pădure!
c) * Mergem ……………………….(a culege – conjunctiv, prezent) struguri.
* Are întotdeauna dorința …………………….(a citi – conjunctiv, prezent) romane de aventuri.
* L-am văzut când ……………………………(a veni – indicativ, prezent compus) către noi.
* …………………………..(a exersa - imperativ) să cânți la pian!
III. Analizați verbele din următoarele enunțuri.
O să încerc să fiu acasă când vei fi revenit din vacanță.
Reușeai să rezolvi corect toate exercițiile dacă munceai mai mult.
Vino mai repede!
Aș fi vrut să o văd înaintea începerii școlii.
IV. Precizați care sunt valorile verbului a fi în enunțurile de mai sus.
Anexa 3
1. Identificați valoarea verbelor subliniate.
Casa bunicilor este pe deal.
Fata moșului era harnică, frumoasă și bună la inimă...
Să fi știut, aș fi venit
Anexa 4
Citeşte cu atenţie următorul text:
“- Am uitat ceva, bunciule, a spus ea după o scurtă pauză.
- Ce anume? întrebă acesta.” Johanna Spyri, Heidi
Încercuieşte afirmaţia corectă:
I. 1.A G Următoarea listă de cuvinte cuprinde numai verbe la timpul perfect compus:am uitat,a
spus,întrebă.
2. A G Cuvintele subliniate am uitat şi a pus sunt forme ale verbului auxiliar a avea.
3. A G Forme de viitor ale verbului am uitat sunt vom uita,o să uităm.
II. Scrie, în spaţiul liber din dreptul fiecărei cifre, litera care corespunde modului şi timpului fiecărui
verb:
1. am striga............. A.conjunctiv, prezent
2. să descoperim............. B. condiţional-optativ, perfect
3. ar fi spălat .............. C. conjunctiv, perfect
4. să fi creat................ D. condiţional-optativ, prezent
5. am dorit ............... E. indicativ, perfect compus

You might also like