You are on page 1of 11

ÓRATERV

A pedagógus neve: Gárdonyiné Szarka Noémi


Műveltségi terület: Magyar nyelv és irodalom
Tantárgy: Magyar nyelv és irodalom / nyelvtan
Osztály: 2. o.
Az óra témája: Új anyag feldolgozása, kijelentő mondat
Az óra cél- és feladatrendszere:
Elemzőképesség fejlesztése, indukciós anyagból
Helyesírás fejlesztése, tollbamondással
Szövegértő olvasás fejlesztése, indukciós anyag tartalmi elemzésével
Lényeglátó képeség fejlesztése, elemzéssel
A kijelentő mondat szerepének megfigyelése a beszédben és az
írásban.
A közlési szándék megfigyelése a kijelentő mondatokban.
A kijelentő mondat hanglejtésének érzékeltetése.
A mondatkezdő nagybetű és a mondatvégi írásjel megfigyelése,
alkalmazása.
Az óra didaktikai feladatai: a mondatokról szerzett ismeretek összefoglalása, rendszerezése; gyakorlás
Tantárgyi kapcsolatok: magyar nyelv és irodalom (olvasás), környezetismeret
Felhasznált források:

https://www.youtube.com/watch?v=gTRPQujHRnI
http://sucika67.hu/2018/03/28/mondatvegi-irasjelek-tanitasa-dallal/
https://wordwall.net/hu/resource/14897505/nyelvtan/kijelent%c5%91-mondat

Nevelési-oktatási stratégia
Idő Az óra menete Tanulói Megjegyzések
Módszerek Eszközök
munkaformák
1. Előkészítés Tankönyv,
Felszerelés előkészítése. munkafüzet, Szünetbe a
I.1. Motiváció Nyelvtan füzet felelős előkészíti
a Tankönyveket.
Kép kivetítése az interaktív táblán. (Károlyi Amy:
Aranyablak) interaktív tábla
(Forrás: https://www.youtube.com/watch?
v=gTRPQujHRnI )
- Közös versolvasás a kinyomtatott lapról, melyet a 1. melléklet
füzetbe ragasztanak a gyerekek.
- Hogyan kapcsolódik a nyelvtan órához ez a vers? /
12 p A szavakról, betűkről szól a vers.
- Ki- mi szerepel a versbe? / nap, kislány frontális Kérdés elhangzása
- Mit csinál a kislány? / Olvassa a betűket. Tevékenykedtetés után, a gyerekeket
- Milyen évszak lehet? / Nyár vagy tavasz. jelentkezés
következtében
Tanultunk egy dalt a mondatok helyesírásáról. szólítom fel.
Énekeljük el!
Jól vigyázz írásnál, mindig pontos légy!
Minden mondat végén írásjelet tégy!
Pont, kérdőjel van elég, felkiáltó jel is még,
jól vigyázz pajtás, írás közben ne hibázz!
 
Kijelentő mondat csak pontot kíván,
kérdő mondat végén a kérdőjel áll.
Felkiáltó, óhajtó, felszólító, ó, de jó!
Mindhárom után, fel, felkiáltójel áll.
(Forrás: http://sucika67.hu/2018/03/28/mondatvegi-
irasjelek-tanitasa-dallal/ )
I.2. Célkitűzés
Kedves Gyerekek, mai órán megismerkedünk a
kijelentő mondattal és annak helyesírásával.
közlés
I.3.Tananyag struktúrába helyezése
Most pedig át ismételjük az eddig tanultakat.
Gyerekek, aki tudja a választ jelentkezzen és frontális
szólításra válaszolhat. osztálymunka
Mi a betű? / A betű a beszéd közben használt egyes
hangok írott vagy nyomtatott jele.
- Mi a hang? / A beszédhangot jelenti.  Amikor
kimondunk egy betűt, az a hang. 
- Hogyan lesz a szavakból mese? / Az a mese, ami
tündérekről, óriásokról, nem létező lényekről szól.
- Mit tudsz a mondatról? / A szavakból mondatot tevékenykedtetés
alkothatunk.
Gondolatainkat mondatokkal fejezhetjük ki.
Szóban a mondat elejét és végét hanglejtéssel
frontális
érzékeltük.
A mondat végén rövid szünetet tartunk.
A mondatot nagy betűvel kezdjük írni.
A mondat végére írásjel kerül.
Nagyon szép válaszokat kaptam ügyesek vagytok.

Füzetbe dolgozunk. Kivetítem a képet.


Alkoss mondatot az egy sorban megadott szavakkal. Tevékenykedtetés egyéni munka Megbeszéltük nagy
 tejet A cica iszik. ellenőrzés. kezdőbetű kerül a
 szépen A nyílnak virágok. mondat elejére.
 mama főz A. Mondat végén
 a sas Most itt. mondatvégi írásjel
interaktív tábla
van.
 az Hol autó van kulcsa.

II. Új anyag bemutatása 2. melléklet. /


Interaktív táblán kivetített indukciós anyag megfigyelés Indukciós anyag
ismertetése. / Tanító által felolvasva. / frontális Interaktív tábla Figyelve a
Gyerekkel való közös felolvasás, olvastatás. diákokat, hogy
Ismeretlen szavak megbeszélése mindenki szépen
II.1. Tartalmat ellenőrző kérdés artikulálva
Hol játszódik a történet? / Kék erdőben. magyarázat olvassa- e a
Kivel találkozott a főszereplő? / Manóval találkozott. szöveget.
20 p Mit szeretett volna tudni történetünk szereplője? /
Mitől ilyen okos a manó. Frontális
II.2. Célirányos gyűjtés megbeszélés osztálymunka
Gyerekek most, pedig szeretném, ha jól megnéznétek Fontos minden
a szöveget. Azokat a mondatokat húzzuk alá, melyek gyermeket
kijelentenek valamit. (Pl. Elmegyek a boltba. Epres szólítsak az óra
fagylaltot eszek. Szeretem a csokit.) megbeszélés,
ellenőrzés Frontális munka során.
interaktív tábla

III. Elemzés, általánosítás


Táblára kivetített fogalmat és szabályt közösen
felolvassuk.
Fogalom: A kijelentő mondattal közlünk, közlés, magyarázat frontális
kijelentünk, megállapítunk valamit. interaktív tábla
Szabály: Mondatvégi írásjele a pont. (Pl.:
Rügyeznek a fák.)
Mit fejeznek ki a mondatok? / Kijelentést fejeznek
ki.
Mi ennek az alaki megfelelője? / Mondat végén
pont van.
III.1. Közös jegyek keresése
Gyerekek a következő feladatban ismét az órán A mondatvégi
olvasott szöveget használjuk. írásjeleket, melyek
Mondjátok meg, hogy: frontális
a kijelentő mondat
- Mit fejeznek ki az aláhúzott mondatok? / osztálymunka,
megbeszélés szabályának felel
Kijelentést fejeznek ki. egyéni munka meg pirossal
- Miben közösek az aláhúzott mondatok? / bekarikázzuk.
Mindegyiknek pont van a végén. ellenőrzés
Kérlek titeket piros színessel karikázzátok be a
szövegbe a kijelentő mondat írásjelét.

IV. Új anyag nyelvi, logikai rögzítése


Figyelem a
A fogalmat és a szabályt kivetítem az interaktív gyerekek
táblára. A gyerekek a füzetbe másolják, piros nyelvtan füzet munkáját, hogy
színessel. egyéni munka helyesen írták-e le
Fogalom: A kijelentő mondattal közlünk, megfigyelés a fogalmat és a
kijelentünk, megállapítunk valamit. ellenőrzés szabályt. Nehogy,
Szabály: Mondatvégi írásjele a pont. (Pl.: rosszul rögzüljön
Rügyeznek a fák.) az új anyagrész.
Fontos a példa,
hogy a gyermek
lássa és értse, amit
meg kell tanulnia.

8p V. Mechanikus gyakorlása
1. feladat: Egy játékos interaktív feladat. tabletek Minden
https://wordwall.net/hu/resource/14897505/nyelvtan/kijelent%c5%91- gyermek kap
mondat megbeszélés, egyéni 3. melléklet egy tabletet,
2. feladat: Mondj állítást, közlést, kijelentést a képen lévő állatokról. ellenőrzés osztálymunka melyen
játékosan
tanul.
VI. Óra végi értékelés, házi feladat feladása frontális Ellenőrizzük
Kedves Gyerekek a mai házifeladat. Kérek 6 kijelentő mondatot írni a kinek lett
5p nyelvtan füzetbe. A mondat végi írásjeleket pirossal karikázzátok be. értékelés, maximális
Díszitő sor: kijelentő mondat megbeszélés füzet pontja. Aki
Amit most adok ez egy gondolattérkép. Helyezzétek el a tolltartóba, hibázott
ha nem vagy biztos magadban nyugodtan megnézheted. Remélem frontális munka átbeszéljük,
segítségetekre lesz. mi volt a hiba
oka.
Gratulálok mindenkinek. Nagyon szépen dolgoztatok. Mindenki
megérdemli dicséretet. Gyerekek a
házifeladatot
felírják a házi
feladat
füzetükbe.
Utólag
ellenőrzőm
mindenki
helyesen írt-e
fel a feladatot.
MELLÉKLETEK
2. melléklet

Indukciós anyag kijelentő mondathoz


2. osztály
A hírhedt1 kék erdőben, találkoztam a bölcs manóval. Mitől
lehet ennyire okos? Rengeteg poros könyvet cipelt.
Gondoltam ez az oka, hogy ily2 bölcs. Magamhoz vettem,
vagy egy tucat3 könyvet. Hátha, olyan okos leszek, mint a manó. A bölcs manó, nagyot kacagott rajtam. A könyveket olvasni kell, nem a kezedben
vinni. Így se okosabb, se bölcsebb nem leszel.
Ellenőrzött minta:
A hírhedt1 kék erdőben, találkoztam a bölcs manóval. Mitől lehet ennyire okos? Rengeteg poros könyvet cipelt. Gondoltam ez az oka, hogy ily2 bölcs.
Magamhoz vettem, vagy egy tucat3 könyvet. Hátha, olyan okos leszek, mint a manó. A bölcs manó, nagyot kacagott rajtam. A könyveket olvasni kell,
nem a kezedben vinni. Így se okosabb, se bölcsebb nem leszel.
Fogalom: A kijelentő mondattal közlünk, kijelentünk, megállapítunk valamit.
Szabály: Mondatvégi írásjele a pont.
Szó magyarázat:
1
híres, ismert
2
ilyen
3
tizenkét darab

3. melléklet
4. melléklet
Minden kisgyerek kap egy laminált kis gondolattérképet a tolltartójába segítségként.

Készítette: Gárdonyiné Szarka Noémi W9J450

2021.04.25.

You might also like