You are on page 1of 13

Клас: 9

Тема: Влада золота та її філософія в повісті Оноре де Бальзака «Гобсек».

Мета:

 розглянути головні життєві пріоритети героїв твору, особливості втілення


влади золота в повісті, формувати вміння працювати з книгою,
розширювати кругозір учнів;
 розвивати критичне мислення, формувати комунікативну компетентність
учнів;
 виховувати позитивне ставлення до справжніх життєвих цінностей.

Обладнання: текст повісті «Гобсек», ілюстрації до повісті, мультимедійна


презентація, фрагменти фільму, гроші, золото, використання ІКТ (Мій клас,
Льорнін.ар, Ютуб…)

Тип уроку: комбінований

Епіграф: Романи Бальзака не з*явилися б на світ, якщо б не було проблеми


грошей.

Вюрмсер

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Вчитель: Доброго дня, дорогі діти. Сьогодні ми продовжуємо вивчати повість


Бальзака «Гобсек», продовжуємо подорожувати вуличками Франції, якими
ходив Гобсек, продовжуємо знайомитися ближче із самим Гобсеком.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.

Вчитель: Повість «Гобсек» є центральною в системі «Людської комедії», бо


співзвучна з основною темою циклу. В ній автор показує нам страхітливу владу
золота над людиною. Отже, сьогодні ми шукатимемо відповідь на питання
Дервіля: «- Невже все зводиться до грошей?». (запис на дошці)

Тому нашим проблемним питанням і будуть слова Дервіля.

1
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

Вчитель: Дорогі діти, тепер пригадаймо коротко про Оноре де Бальзака та


повість «Гобсек».

Бесіда:

1. Що вас вразило в біографії Оноре де Бальзака?


2. Перебування Бальзака в Україні пов*язано з …?
3. Що ви знаєте про написання «Людської комедії»?
4. Ким працював у молоді роки Гобсек?
5. Ваші враження від образу Гобсека?

ІV. Оголошення теми та мети уроку. (тему записати у зошити)

Вчитель: Отже, тема сьогоднішнього уроку «Влада золота та її філософія в


повісті Оноре де Бальзака «Гобсек»». Наше завдання увійти у художній світ
Бальзака, визначити особливості втілення мотиву «влади золота» у повісті.
Навчитися висловлювати особисте становлення до проблем, що порушуються у
творі.

V. Проведення конкурсу.

1. Перегляд уривка із фільма (Ютуб)

Вчитель: Діти, зараз ми переглянемо фрагмент із фільму Гобсек – «Смерть


Гобсека у його коморі».

(перегляд уривка)

Вчитель: - Яка мета цього епізода?

- Чому саме так сталося із Гобсеком?


- Що передувало такому закінченню повісті?

Вчитель: Дякую, за відповіді. А тапер ми постараємося конкретніше


проаналізувати всі події в повісті, чому саме так закінчується повість, що цьому
передувало, яке ставлення до грошей у кожного із героїв повісті.

А щоб це було цікавіше ми проведемо сьогоднішній урок у звичній для вас


формі – це командні змагання. Кожна із команд зможе довести, що є кращою,
що знає більше ніж інші про Гобсека, про гроші та золото, яке на протязі всього
його життя було філософією існування .

2
Вчитель: Дорогі діти, команди у повному складі. Познайомте, буль ласка, нас
із вашими капітанами та командою.

(по черзі кажуть назву команди та капітана команди)

Вчитель: Наші командні змагання розпочинаються із освітницької програми


«Від джерел до джерел».

2. Конкурсна програма.

Вчитель: Переглянувши уривок ви змогли дещо пригадати та дещо дізналися


нового. Кожна із команд за правильну відповідь отримуватиме золоту монету,
алеее я , як Гобсек буду записувати все видане мною золото у Вексель видачі.
Хто матиме найбільшу кількість мотет – той виграв.

1. Розгадати криптограму (3 хв). ( у Льорнінк. ап)


(кожна команда отримує золоту монету за кожне розгадане слово)

Л И Х В А Р Д Н М Ю Г О Б Ш Ж М Ф А
Г Б Е И М Д И О А П Р С О В И С А Н
О В Д А Б Г С В Л С О П Р А З У Н Б
Б А Е В Е И К Р Ь Ф Ш Х Г О А С Н Р
С Ж Р Ї Л М О Ц В Я І Ш И Р С П І О
Е З В І Л Ь Н Ш О Г О Н О Р Т І Ш ЕЗ
К І В Ї Г Б Т Ь В Е К С Е Л А Л А Ш
Л К І Д С О Т К И Р С Х Ж Ь В Ь Д К
Ю Л М Н З О Л О Т О Ч Щ Ш О А С В З
Д Д І А М А Н Т И Ч П О В І С Т О Ч
С Є К Ш Т З Н А Н Н Я Е В Г Т В К І
Ь К А К О М Е Д І Я Ж І Ї К Ь О А М
В У И Ш Ч К Р М Н Ь Ї К С Р Т Ф Т Т

3
2. Конкурс – « Відгадай чиї слова із повісті» (платформа Мій клас)
(за кожну правильну відповідь команда отримує 1 – ну золоту монету)

1. Я мушу почати з розповіді про одну особу, якої ви не могли знати.


Мова йде про лихваря. …Волосся у мого лихваря було зовсім
гладеньке, завжди старанно зачесане, з сивиною, попелясто-сіре…
Говорив цей чоловік тихо, лагідно і ніколи не гарячкував…
(Дервіль)
2. Ви молоді, у вас кров грає, а в голові туман. Ви дивитеся на
палаючі головешки в каміні і бачите у вогниках жіночі лички, а я
бачу там тільки вугілля….Щоб здійснити ваші примхи, потрібні
час, матеріальні засоби або зусилля. І от золото містить у собі все
це в зародку і все дає в дійсності.
( Гобсек)
3. Одне слово, я володію світом, не втомлюючи себе, а світ не має
наді мною ані найменшої влади.
(Гобсек)
4. - Заходьте пане!!!
( покоївка , коли Гобсек прийшов до Фанні Мальво)
5. Коли б, графине, сам король заборгував мені і вчасно не заплатив, я
б подав у суд на нього ще скоріш, ніж на якого іншого боржника.
(Гобсек)
6. У нас є щось подібне до «чорної книги», куди ми занотовуємо
найважливіші відомості про державний кредит, про банки, про
торгівлю.
(Гобсек)
7. Невже все вирішують гроші?
(Дервіль)
8. Ну , а з вас заради нашого знайомства я візьму тільки дванадцять з
половиною процентів на….…ну , добре, я задовольнюсь
тринадцятьма процентами на рік.
(Гобсе
9. У нього друзі! Невже?...»
(Дервіль про Гобсека)
10.Чудові діаманти? Швидше б вони коштували триста тисяч франків.
Оце справжні діаманти!!! Тепер ціна на діаманти весь час падає…
(Гобсек)

4
11.В ньому живуть двоє: скнара і філософ, істота підла і висока. Я
нічого не знаю про його життя.
(Дервіль про Гобсека)
12.Його спадщина – ласий шматочок для вас.
(Гобсек)
13.Нещастя – наш найкращий вчитель. Нещастя навчить його знати
ціну грошам і людям, чоловікам і жінкам.
(Гобсек)
14.Ернест має бути дуже багатий, щоб така родина, як наша, згодилася
породичатися з його матір*ю. Не забувайте, що мій син незабаром
стане герцогом де Гранльє …я хочу, щоб зять не поступався перед
ним.
(пані де Гранльє)
15.А ви знаєте, який герб у Ресто…Червоне, поділене начетверо з
срібною смугою впоперек і чотирма золотими щитами, кожен з
чорним хрестом. Дуже старовинний герб.
(граф де Борн)

3. Відновити вислів американського лікаря Поля Брега:


(за правильно вставлене пропущене слово команда отримує
золоту монету, скільки правильних слів – скільки монет. 1 хв.)
( платформа Льорнінк. ап)

«За гроші можна купити ліжко, але не …; їжу, але не…; ліки, але не ….;
будинок, але не….; книжки, але не …; прикраси, але не…; розкіш, але не…;
розваги, але не …;релігію, але не…»

(сон, апетит, здоров*я, домашній затишок, розум, красу, культуру, щастя,


порятунок)

«За гроші можна купити ліжко, але не СОН; їжу, але не АПЕТИТ; ліки, але не
ЗДОРОВ*Я; будинок, але не ДОМАШНІЙ ЗАТИШОК; книжки, але не РОЗУМ;
прикраси, але не КРАСУ; розкіш, але не КУЛЬТУРУ; розваги, але не
ЩАСТЯ;релігію, але не ПОРЯТУНОК»

5
4. Висловіть свою точку зору з приводу міркувань Гобсека.
(підтвердження – цитати із підручника, повного тексту)

(Капітани витягають вислів Гобсека, обговорюють, відповідають. За


правильність – 1 золота монета. Підготовка – 1 хв. Відповідь 1 хв.)

«…Все життя зводиться до золота…»


«…А хіба можуть відмовити тому, в кого в руках мішок золота?»
«Золото і гроші – ось духовна суть усього теперішнього суспільства»
«А життя? Хіба це не машина, яку приводять у рух гроші»

3. Валеохвилинка

Вчитель: Дорогі учні, тапер трошки перепочинемо і проведемо коротеньку


валеохвилинку.

- Заплющте очі;
- Уявіть чистий аркуш;
- Напишіть на ньому своє ім*я;
- Уявіть, як ваше ім*я змінює колір…червоне, синє, жовте…;
- Уявіть, як змінюється колір аркуша: білий, коричневий, рожевий…;
- Доторкніться до свого прекрасного імені;
- Уявіть яке на смак ваше ім*я, покуштуйте його;
- Уявіть, як хтось наспівує ваше ім*я;
- Поглянь ще раз на своє ім*я, розплющте очі, погляньте на своїх
сусідів.
- Продовжуємо конкурс.

6
5. Головні життєві пріоритети героїв повісті. Охарактеризуйте
героя та доведіть, яке ставлення у нього до життя, до
суспільства та до грошей.
(Учням пропонується один із героїв повісті, вони повинні
охарактеризувати героя та довести, яке ставлення у нього до життя
та грошей підтверджуючи цитатами із повісті. За правильно
висловлену думку – золота монета . На підготовку 1 хв. , на виступ
2 хв.)
(підтвердження – цитати із повного тексту, підручника)

Дервіль,

Фанні Мальво,

графиня де Ресто,

Гобсек,

6. Конкурс капітанів.
( Довести командам-суперникам свою думку : «Підтримую чи
засуджую я Гобсека», підтверджуючи цитатами із повісті
(підручник, повний текст))

Вчитель: Дорогі капітани, а зараз настав ваш час, час коли ви зможете довести
своїм суперникам, що ваша команда не помилилася коли обрала саме вас
капітаном!

Кожен із капітанів повинен чітко і впевнено переконати всіх у своїй правоті,


що Гобсек – це дійсно людина з великої літери, яка допомагає іншим, або
людина, яка через накопичення статками забула про мораль, любов і
милосердя. Ви повинні на декілька хвилин уявити себе міністром який може
переконати всіх і довести, що ви та ваша команда має перемогти.

Конкурс оцінюється 3-ма золотими монетами.

1-ша за переконливість у своїй правоті


2-га за впевненість у собі
3-тя за аргументування фактів

Вам дається 2 хв. на підготовку, доповідь повинна бути підтверджена


цитатами із твору.

Виступ 3 хв.

7
4. Підсумок конкурсу.

Вчитель: Ну, що ж, дорогі учні, підрахуємо свої золоті монети і


оголосимо команду-переможця нашого конкурсу. Конкурсу, який допоміг
краще познайомитися із скнарою Гобсеком, краще зрозуміти його
філософію буття, філософію золота, грошей, діамантів.
(учні підраховують монети…)
Вчитель: Перемогла команда «……………»

VІ. Закріплення знань учнів.

Вчитель: Все про що б не говорив і не робив Гобсек, зводиться до золота. Воно


дає йому можливість «володіти світом», «купувати людську совість»,
«управляти міністрами», одним словом ставить його в рівні з Богом. З деякими
моментами його філософія важко не погодиться. Та чи згідні ви із філософією
життя Гобсека.

(діти відповідають)

1. Прийом «Запитай себе сам». (робота у зошитах)

Дорогі діти, розташуйте, будь ласка, життєві цінності за порядком значимості


для вас.

Дружба;

Любов;

Здоров*я;

Мудрість;

Гроші;

Знання;

Віра в Бога і людей;

Взаєморозуміння;

Милосердя;

Доброта;

Почуття обов*язку;

Порядність;

8
Вчитель: Отже, діти, з ваших відповідей ми можемо зрозуміти, що гроші
потрібні людини, але вони не повинні стати самоціллю, як у Гобсека. «Золото
заради золота» - не буде вибором людини з високими моральними чеснотами.

- Який епізод повісті, є кульмінаційним?

Так це смерть Гобсека. Переглянувши на початку фрагмент фільму та


проаналізувавши всіх героїв твору що ви можете сказати, який висновок могли
б зробити ви?

2. Робота з епіграфом.

Роман Бальзака не з*явився би на світ, якщо б не було проблеми грошей.

Вюрсера

- Подумайте, чому саме так?


- Як ви розумієте слова Вюрсера?
- Чи істинна філософія Гобсека сьогодні?

Вчитель: Дорогі мої діти, скажіть, будь ласка, який висновок зробили ви для
себе із сьогоднішньої теми. Чи актуальна ця повість буде у вашому
майбутньому.

(відповіді учнів)

Вчитель: Мені хотілося б вам щиро побажати бути співчутливими,


люблячими, милосердними та толерантними до інших. І пам*ятайте, гроші
потрібні, але нехай вони не стануть головною ціллю у вашому житті.

Будьте хорошими батьками у майбутньому. Навчіть своїх дітей поважати та


любити, співчувати та трудитись.

Дорогі мої діти, я хочу кожному із вас подарувати частинку свого серця. Хай ці
маленькі сердечка нагадують вам про сьогоднішній урок і про те, що гроші це
добре, а чисте, сумлінне і любляче серце – це в 100 разів краще.

Тож любіть і співчувайте,

Вірте в Бога і людей,

Будьте здоровими і мудрими,

Дружніми та милосердними,

І буде добре вам та вашим рідним.

9
VІІ. Домашнє завдання

Скласти пам*ятку – порадник: « Як не стати жертвою золотого ідола»

Написати есе на тему: « Гроші людині потрібні, але вони не повинні стати
головною ціллю в житті»

10
Лихвар

Гобсек

Людська комедія

Дервіль

Відсотки

Діаманти

Знання

Дисконт

Мальво

Золото

Гроші

Гонор

Вексель

Повість

Застава

Суспільство

Фанні

Адвокат

18

11
12
13

You might also like