Professional Documents
Culture Documents
Measured Distance:
A-B = 16.82m
A-C = 27.03m
A-E = 13.13m
A-D = 13.00m
B-C = 15.16m
E-C = 14.14m
E-D = 13.33m
CALCULATION FOR HORIZONTAL (H), VERTICAL (V) DISTANCE AND REDUCE LEVEL
1. Line A-TBM
H = 100Scos2θ
= 100(2.013-1.936)(cos(90˚-86˚32’29”))2
= 7.672m
V = 50Ssin2θ
= 50(2.013-1.936)sin2(90˚-86˚32’29”)
= 0.464m
RL_TBM = RL_A + i + V – h
100.000 = RL_A + 1.54 + 0.464 – 1.975
RL_A = 100.000 – 1.54 – 0.464 + 1.975
= 99.971m
2. Line A-B
H = 100Scos2θ
= 100(1.837-1.667)(cos(90˚-88˚46’15”))2
= 16.992m
V = 50Ssin2θ
= 50(1.837-1.667)sin2(90˚-88˚46’15”)
= 0.365m
RL_B = RL_A + i + V – h
RL_B = 99.971 + 1.54 + 0.365 – 1.752
= 100.124m
4. Line A-E
H = 100Scos2θ
= 100(1.728-1.599)(cos(90˚-88˚33’10”))2
= 12.892m
V = 50Ssin2θ
= 50(1.728-1.599)sin2(90˚-88˚33’10”)
= 0.326m
RL_E = RL_A + i + V – h
RL_E = 99.971 + 1.54 + 0.326 – 1.663
= 100.174m
5. Line A-D
H = 100Scos2θ
= 100(1.980-1.850)(cos(90˚-89˚38’02”))2
= 12.999m
V = 50Ssin2θ
= 50(1.980-1.850)sin2(90˚-89˚38’02”)
= 0.083m
RL_D = RL_A + i + V – h
RL_D = 99.971 + 1.54 + 0.083 – 1.915
= 99.679m
a2 = b2 + c2 – 2bccosA
Line B-C = (26.891)2 + (16.992)2 – 2(26.891)(16.992)cos(30˚31’27”)
= 14.987m
b2 = a2 + c2 – 2accosB
26.8912 = (14.987)2 + (16.992)2 - 2(14.987)(16.992)cosB
B = 114˚19’27”
= 114˚19’21”
c2 = a2 + b2 – 2abcosC
16.9922 = (14.987)2 + (26.891)2 - 2(14.987)(26.891)cosC
C = 35˚09’18”
= 35˚09’12”
a2 = d2 + c2 – 2dccosA
Line C-D = (26.891)2 + (12.999)2 – 2(26.891)(12.999)cos(69˚34’42”)
= 25.459m
d2 = a2 + c2 – 2accosD
26.8912 = (25.459)2 + (12.999)2 - 2(25.459)(12.999)cosD
D = 81˚50’04”
c2 = a2 + d2 – 2adcosC
12.9992 = (25.459)2 + (26.891)2 - 2(25.459)(26.891)cosC
C = 28˚35’14”
4. TRIANGLE ABE
a2 = b2 + e2 – 2becosA
Line B-E = (12.892)2 + (16.992)2 – 2(12.892)(16.992)cos(38˚50’15”)
= 10.661m
b2 = a2 + e2 – 2aecosB
12.8922 = (10.661)2 + (16.992)2 - 2(10.661)(16.992)cosB
B = 49˚18’57”
= 49˚18’54”
Fieldwork 2-My Data Page 5 of 14 4/3/2016
e2 = a2 + b2 – 2abcosE
16.9922 = (10.661)2 + (12.892)2 - 2(10.661)(12.892)cosE
E = 91˚50’55”
= 91˚50’51”
5. TRIANGLE ADE
a2 = d2 + e2 – 2decosA
Line E-D = (12.892)2 + (12.999)2 – 2(12.892)(12.999)cos(61˚15’54”)
= 13.193m
d2 = a2 + e2 – 2aecosD
12.8922 = (13.193)2 + (12.999)2 - 2(13.193)(12.999)cosD
D = 58˚57’59”
= 58˚58’04”
e2 = a2 + d2 – 2adcosE
12.9992 = (13.193)2 + (12.892)2 - 2(13.193)(12.892)cosE
E = 59˚45’58”
= 59˚46’02”
d2 = c2 + e2 – 2cecosD
Line E-C = (13.193)2 + (25.459)2 – 2(13.193)(25.459)cos(22˚52’00”)
= 14.256m
c2 = d2 + e2 – 2decosC
13.1932 = (14.256)2 + (25.459)2 - 2(14.256)(25.459)cosC
C = 21˚04’25”
= 21˚04’20”
e2 = c2 + d2 – 2cdcosE
25.4592 = (13.193)2 + (14.256)2 - 2(13.193)(14.256)cosE
E = 136˚03’46”
= 136˚03’40”
ΘC1
ΘB2
ΘD2
ΘA1
ΘD1
ΘA2
ΘA1 = 38˚50’15”
ΘA2 = 61˚15’54”
ΘD1 = 58˚58’04”
ΘD2 = 22˚52’00”
ΘC1 = 21˚04’20”
ΘC2 = 42˚40’06”
ΘB1 = 65˚00’27”
ΘB2 = 49˚18’54”
WCBA-B = 110˚00’00”
WCBB-A = 110˚00’00” + 180˚00’00”
= 290˚00’00”
WCBA-E = WCBB-A + ΘA1
= 290˚00’00” + 38˚50’15”
= 328˚50’15” - 180˚00’00”
= 148˚50’15”
WCBA-D = WCBE-A + ΘA2
= 328˚50’15” + 61˚15’54”
= 390˚06’09” - 180˚00’00”
= 210˚06’09”
1. COORDINATES OF POINT B
Coordinate of point A = 1000E, 1000N
Distance of Line A-B = 16.992m
WCB of Line A-B = 110˚00’00”
∆ E= L sin Ө = 16.992sin110˚00’00”
= 15.967m
∆ N= L cos Ө = 16.992cos110˚00’00”
= -5.812m
Coordinate of Point B (1000+15.967E, 1000-5.812N)
Therefore, coordinate of Point B is 1015.967E, 994.188N
2. COORDINATES OF POINT C
Coordinate of point A = 1000E, 1000N
Distance of Line A-C = 26.891m
WCB of Line A-C = 140˚31’27”
∆ E= L sin Ө = 26.891sin140˚31’27”
= 17.096m
∆ N= L cos Ө = 26.891cos140˚31’27”
= -20.757m
Coordinate of Point C (1000+17.096E, 1000-20.757N)
Therefore, coordinate of Point C is 1017.096E, 979.243N
3. COORDINATES OF POINT D
Coordinate of point A = 1000E, 1000N
Distance of Line A-D = 12.999m
WCB of Line A-D = 210˚06’09”
∆ E= L sin Ө = 12.999sin210˚06’09”
= -6.520m
∆ N= L cos Ө = 12.999cos210˚06’09”
= -11.246m
Coordinate of Point D (1000-6.520E, 1000-11.246N)
Therefore, coordinate of Point D is 993.480E, 988.754N
PP Q R S
Area ABCD = Area DAQP + Area ABRQ + Area BCSR – Area DCSP
= ½(NA+ND)(EA-ED) + ½(NB+NA)(EB-EA) + ½(NB+NC)(EC-EB) - ½(ND+NC)(EC-ED)
= ½(1000+988.754)(1000-993.480) + ½(994.188+1000)( 1015.967-1000)
+ ½(994.188+979.243)(1017.096-1015.967)
– ½(988.754+979.243)(1017.096-993.480)
= 6483.32 + 15920.60 + 1114.00 – 23238.11
= 279.81m2