You are on page 1of 5

СУ „Св.

Климент Охридски”
Исторически факултет

Методическа разработка на тема:


„ Пътят към войната ”

изготвил: Мартин Мирославов Георгиев,


ф.н.: 90128
спец. История и философия
IV курс

София, 25.01.2019г.
I. Тип на урока - комбиниран
II. Цели на урока
 Образователни цели – Запознаване на учениците с
политическата обстановка в България преди Втората
световна война
 Възпитателни цели – да работят самостоятелно и в
екип по поставени задачи

III. Ход на урока


A. Уводна част (около 10 минути)

 организация на началото на урока: Учителят подготвя


Power Point презентацията, чрез която ще бъде
представен урокът преди началото на часа, както и
учебник, с който ще си служи за работа с учениците.
След биенето на звънеца, учителят поздравява
учениците, представя се накратко, проверява за
отсъстващи.
 преход от старите към новите знания: Задават се
въпроси върху урока за преврата на деветнайсетомайците
Б. Същинска част (около 20-25 минути)

 разработка на новият учебен материал: Учителят


стартира презентацията със заглавната страница, която е
и заглавието на урока. Учениците го записват в
тетрадките си. Прави кратко въведение по темата, която
предстои да бъде разгледана.

1. Усилване позициите на цар Борис III

1.1. Позицията на монарха в страната


1.2. Създаване на ”Петорката”

2. Общинските избори от 1937г.


2.1. Избори с цел проверка
2.2. Опити за саботаж

3. Военният парад - 6.05.1937г.

4. Новият избирателен закон


1. Изготвяне на новият закон
2. “Конституционния блок” и неговите опити за
противопоставяне
5. Изборите от 1938г.
5.1. Опити за цензура и полицейски намеси
5.2. Разпределение на депутатските места и малък
успех за Конституционния блок
5.3. Подписването на съветско-германският пакт от
1939г. и последиците от него
6. Иикономиката на България
6.1. Ръст в икономиката
6.2. Сближаване с Германия
7. Външната политика на България в навечерието на войната
7.1. Агресорите в Европа
7.2. Царски визити в Европа и опити за запазване на
неутралитет
8. Превъоръжаването на българската армия
8.1. Рамки на Ньойският договор
8.2. Въоръжаване на армията
8.3. Позиция на България в навечерието на ВСВ
9. Софийският университет
В. Заключителна част (до 5 минути)

 Обобщение: учителят прави кратко обобщение с


помощта на учениците – задават им се въпроси,
свързани с основните теми на урока.

You might also like