Professional Documents
Culture Documents
Han svømmer 1,5 timer 4 dage om ugen, det vil sige: 1,5·4 timer = 6 timer i alt
Han svømmer 600 m/(25 m/bassinlængde) = 24 bassinlængder
Antal pulsslag pr. minut: 31 pulsslag/(10/60 minut) = 31·6 pulsslag/min. = 186
pulsslag/min. Han puls er dermed 186
Hans maksimale puls skal ligge mellem 0,70·204 = 142,8 og 0,75·204 = 153. Omregnet
til pulsslag på 10 sek. er det: 142,8/6 = 23,8 og 153/6 = 25,5. Det vil sige, at
antallet af pulsslag skal ligge mellem: 23,8 og 25,5.
Hans gennemsnitsfart er 100 m/(57,6 sek.) = 100·(0,001 km)/[57,6 (1/3600) time] =
360/57,6 km/t = 6,25 km/t. Det vil sige, at gennemsnitsfarten ved crawl er større
end 5 km/t.
Svar på opgave 2: Gustavs klasselokale
Den del af rummet der har mere end 2,5 meters loftshøjde kan inddeles i tre stykker
vist med blå, rød og grøn. Tykkelsen af det røde område er (6,00 m - 4,50 m) - 0,67
m = 0,83 m.
Rumfanget af det blå område er 4,50 m · 3,50 m · 8,00 m = 126 m3. Rumfanget af det
røde område er 0,83 m · 2,50 m · 8,00 m = 16,6 m3. Rumfanget af det grønne område
er 0,5 · 8,00 m · 0,83 m · 1,00 m = 3,32 m3. Tilsammen giver det rumfanget: 126 m3
+ 16,6 m3 + 3,32 m3 = 145,9 m3.
Det vil sige der er plads til klassen i rummet
Svar på opgave 3: Gustavs højde
Man får i følge formlen at Gustavs sluthøjde er ((189 cm + 167 cm)/2 + 6,5 cm) ±
8,5 cm = 184.5 cm ± 8,5 cm. Det vil sige, at Gustavs forventede sluthøjde er mellem
176 cm og 193 cm
Han ligger på 75 %-kurven, hvilket kan ses af nedenstående figur. Han kan derfor
forvente at ende på en højde af 183 cm som 18-årig.
Det ses at graferne i besvarelsen af opgave 5 skærer hinanden for antal kørte
kilometer lig med 12.000, og at Gustavs kurve ligger over Maltes derefter. Da begge
brødre kører 5.000 km om året svarer det til, at Gustavs samlede udgifter
overstiger Maltes efter 2,6 år og derfor også efter 3 år.
Heraf ses, at Malte har ret.
Svar på opgave 5: En ligesidet trekant
Omkredsen er 3·6 = 18
Arealet af en ligesidet trekant er: siden i anden gange (√3)/4 = 62·(√3)/4 = 9·√3 =
15,6
Hver trekant er retvinklet og den ene vinkel er 60°, da den er den samme som i den
ligesidede trekant. Den sidste vinkel er derfor 30° (= 180° - 90° - 60°). Vinklerne
er derfor: 30°, 60° og 90°
Hypotenusen er lig med siden i den ligesidede trekant og den korteste katete er
halvdelen af siden i den ligesidde trekant. Derfor er den korteste katete halv så
stor som hypotenusen i den retvinklede trekant.
Den længste katete findes ved hjælp af Pythagoras læresætning. Den længste katetes
længde kaldes x. Der gælder:
x2 + (0,5·6)2 = 62 ⇔ x2 = 62 - (0,5·6)2 ⇔
x2 = 36 - 32 ⇔ x2 = 36 - 9 ⇔ x2 = 27 ⇒ x = 5,20
Det udledes ved hjælp af Pythagoras læresætning. Hypotenusen kaldes c og den
længste katete for b. Den korteste katete kaldes a. Man skal vise, at: b = a·√3.
Der gælder at c = 2·a. Man får:
a2 + b2 = c2 ⇔ a2 + b2 = (2·a)2 ⇔
a2 + b2 = 4·a2 ⇔ b2 = 4·a2 - a2 ⇔
b2 = 3·a2 ⇒ b = a·√3, hvilket man skulle bevise.