You are on page 1of 5

Drámafoglalkozás

Téma: A répa c. mese


Cél:
A dramatikus játékok alkalmazásával célunk, hogy a kommunikációs képességek
fejlesztése saját élményen, tapasztaláson, megélésen keresztül vezessen, hiszen óvodás
korban ez a legeredményesebb.
Miért fontos a segítőkész magatartás? Sok kicsi sokra megy. Egységben az erő.
Tanítási terület:
-elfogadás képességének fejlesztése
-együttműködési készség fejlesztése
-nagymozgások fejlesztése
-ritmikus együttmozgás fejlesztése
-játékok.
Használhatjuk:
-nevelési szándékkal
-konfliktusok kezelésére
-terápiás funkcióval
-az oktatás hatékonyabbá tételére.
Alkalmazott módszerek:
beszélgetés,
játékos cselekedtetés,
együttjátszás,
bábozás.
Foglalkozás felépítése

1.Ráhangolódás

Répa-bemutatkozó játék
(Nyuszi báb előbújik az óvónő háta mögül)
- Jaj, ki morog itt? Nahát! Itt is morog. Ez én vagyok, vagyis a
hasam. Jaj, de szégyellem magam, még be sem mutatkoztam.
Nyusszancs vagyok. Téged hogy hívnak?(Mindenkinek
bemutatkozik, és a gyerekek is bemutatkoznak)
- Most már nagyon éhes vagyok. Meg tudnátok kínálni engem
valamilyen finom nyuszi eledellel?
Gyerekek felsorolják, hogy mit szeret a nyuszi.(répa, káposzta, saláta …)
Óvónő: - Gyerekek, utazzunk el Meseországba, Nagyapóéknál hatalmas répa termett,
hátha jut belőle Nyusszancs barátunknak.

2.Hangulati bemelegítés
„Csukjátok be a szemeteket, és már repülünk is. Meseországba repülünk, jobbra –balra
dőlve kikerüljük a fákat, tornyokat stb.
Odaérve megkeressük Meseország kulcsát. (hideg- meleg- forró játékkal, ahol a
hideg azt jelenti, hogy messze van a kulcstól , ha melegszik közeledik a kulcshoz).
Ha megtaláltuk a kulcsot, beléphetünk Meseország kapuján. Már látom Nagyapóék
házát. Meg is érkeztünk.”

3. Hang- és mozgásutánzás
„Nagyapó házában sok aranyos kis állat lakik. Járjatok és beszéljetek úgy, mint pl.
Cirmi a cica. Tapsra álljatok meg.”
- figyelelm, gondolkodás fejl.
- feladattudat fejl.
- kreatív mozgás készségének fejl.

4. Mi változott meg….?
„Kik segítettek Nagyapónak? Álljatok fel sorban egymás mögé. A többiek forduljanak
háttal és csukják be a szemüket.” Az óvónő megváltoztatja a szereplők felállásának
sorrendjét. A gyerekeknek ki kell találni, hogy mi változott meg.
- figyelem koncentráció fejl.
- emlékezet fejl.
- vizuális memória fejl.

5. Húzz-húzz…..
„Játsszuk el, hogyan húzták ki a földből a répát.”(eljátsszuk a játékot)
- mozgáskoordináció fejl.
- ritmikus együttmozgás fejl.
6. Családjáték (fényképezés)
„Legyetek mindannyian Nagyapó családja. Legyen ez a család nagyon vidám. Most
lefényképezlek benneteket. Most legyen ez a család szomorú…. Mérges… stb.
- szélsőséges érzelmek kivetítése
- alkalmazkodási képesség fejl.

7. Vakkígyó
„Mi mindannyian sokat segítettünk Nagyapónak, ezért sikerült a hatalmas répát
kihúzni a földből. De most én fogok segíteni nektek kijutni meseországból. Álljatok
egymás mögé fogjátok meg egymás vállát, és csukjátok be a szemeteket, majd
vezetlek benneteket.
- bizalom- biztonságérzet fejl.
- téri tájékozódás fejl.

8. Levezetés
„Megérkeztünk az óvodába, kinyithatjátok a szemeteket. Játsszuk el a Kis, kis kígyó…
c játékot, majd üljünk le, és fogyasszuk el a répát Nyusszancs barátunkkal.
Megfőzzük a répát. (Eljátsszuk a mosás, tisztítás, darabolás, kevergetés, kóstolás
mozdulatait.)
Egy tányérból igazi főtt répát kínálunk a gyerekeknek.
Hétfő

Beszélgetés a mesében szereplő állatokról.


Ismerkedés az új mesével Stilizált mozgásutánzás
-óvónői előadás „Járjatok úgy mint a kutya, a macska…”.

Kedd

Az óvónő előadja a mesét Kapcsolatteremtő játék


„Telefonos játék”- a nevükkel

Szerda

„Tükörjáték”- érzelmek megjelenítése


Mese bemutatása szemléltető eszközök mimikával.
segítségével „Legyetek mérgesek, mert nem sikerül
kihúzni a répát. Most vidámak….”

Csütörtök

„Mi változott meg?”


A gyerekek eljátsszák bábok segítségével, az A szereplők sorrendjében történő változások
óvónő a narrátor felismerése.
Péntek

A mese dramatizálása Drámajátékokkal való feldolgozás


-az óvónő-narrátor
- gyerekek a mese szereplői

You might also like