You are on page 1of 9

საგანი : ინგლისური ენა

მასწავლებელი: თამარი პეტაშვილი

სწავლებლის საფეხური /კლასი : დაწყებითი საფეხური /I კლასი

მოსწავლეთა რაოდენობა : 8 . კლასში სსსმ მოსწავლე არ არის

გაკვეთილის თემა : alphabet (ანბანი)

გაკვეთილის ხანგრძლივობა : 35 წთ

გაკვეთილის ჩატარების თარიღი. 08.05.2023

გაკვეთილის სასწავლო მიზანი :

მოსწავლეები შეძლებენ:

 ზეპირად წაიკითხონ ლექსები, გათვლები, ენის გასატეხები, შეასრულონს სიმღერები;


 ილუსტრაციების დახმარებით ამოიცნონ პერსონაჟები, კონკრეტულ ინფორმაცია
 პირდაპირი გზით (გაშიფრვის გარეშე) ამოიცნობენ ხშირად გამოყენებული ბგერების და სიტყვების ორთოგრაფიულ ხატს

გაკვეთილის თემისა და მიზნის შესაბამისობა ეროვნული სასწავლო გეგმის მოთხოვნებთან :

Iუცხ.დაწყ.(I).1. მოსწავლემ უნდა შეძლოს სტანდარტით განსაზღვრული მცირე ზომის ტექსტების მოსმენა/მოსმენა-ყურება და გაგება.
Iუცხ.დაწყ.(I).2. მოსწავლემ უნდა შეძლოს სიტყვების, წინადადებებისა და ტექსტების გარკვევით და შესაბამისი ინტონაციისა თუ მახვილების
დაცვით წარმოთქმა.
Iუცხ.დაწყ.(I).4. მოსწავლემ უნდა შეძლოს სიტყვების, წინადადებების გაშიფრვა; სხვადასხვა ტიპის მცირე ზომის ტექსტების გაშიფვრა და გაგება.

1
წინარე ცოდნა
მოსწავლეებმა იციან :

ინგლისური ენის ანბანი


სიტყვების და ბგერების სწორად წარმოთქმა.

კლასის ორგანიზებს ფრომა : ინდივიდუალური

გაკვეთილის მსვლელობა:
მოსწავლეებს გავაცნობ გაკვეთილის მიზანსა და შეფასების კრიტერიუმებს

I აქტივობა ( 5 წთ)
მიზანი : მოსწავლეები შეძლებენ ზეპირად შეასრულონ სიმღერები, შესაბამისი ინტონაციისა და მხვილის დასმით წარმოთქვან
ბგერები.

მოსწავლეებს ჩვურთვ სიმღერას ინგლისურ ანბანზე, მათ ევალებათ იმღერონ , სწორი თანმიმდევრობით და გამოთქმით
წარმოთქვან ბგერები. შედეგად მოსწავლეებს აუმაღლდებათ მოტივაცია და გავუღვიძებ ინტერესს საგააკვეთილო პროცესისადმი.

II აქტივობა . (8წთ)
მიზანი: ილუსტრაციის დახმარებით ამოიცნონ პერსონაჟები, კონკრეტულ ინფორმაცია

მოსწავლეებს ევალებათ ბარათზე დატანილი ილუსტრაციები შეუსაბამონ დაფაზე დაწერილ სიტყვებს, მათი ინგლისური
სახელწოდებების მიხედვით.

2
III აქტივობა : ( 12 წთ)
მიზანი: პირდაპირი გზით (გაშიფრვის გარეშე) ამოიცნობენ ხშირად გამოყენებული ბგერების და სიტყვების ორთოგრაფიულ ხატს

მოსწავლეებს დავურიგებ ბარათებს, თითოეულზე იქნება გამოსახული ინგლისური ანბანის დიდი და პატარა ასო., მოსწავლეებს ევალებათ
დააწყვილონ დიდი და პატარა ასოები.

IV აქივობა: ( 5 წთ)
მიზანი: მოსწავლეები შეძლებენ სიტყების გაშიფრვას, ამოიცნობენ ხშირად გამოყენებული ბგერების და სიტყვების ორთოგრაფიულ ხატს

მოსწავლეებს დავურიგებ ბარათებს, თითეულ ბარათზე იქნება გამოსახული თითო ასო , მოსწავლეებმა უნდა დაალაგონ ბარათები
ისეთი თანმიმდევრობით რომ შეადგინონ სიტყვა.

შეფასება (4წთ)

შეფასება მოხდება ყოველი აქტივობის შემდეგ. წინასწარ შემუშავებულ კრიტერიუმებზე დაყრდნობით .

საშინაო დავალება (1წთ)

3
დანართი I

შეფასების რუბრიკა

კრიტერიუმები კარგი საშუალო საჭიროებს


გაუმჯობესებას
ტექტსის
მოსმენა ,გაგება ზეპირად ასრულებს ნაწილობრივ ასრულებს ზეპირად ვერ
/გააზრება სიმღერების. პირდაპირი ზეპირად სიმღერების. ასრულებს
გზით ამოიცნობს ხშირად ნაწილობრივ ამოიცნობს სიმღერებს. უჭირს
გამოყენებული ბგერების ხშირად გამოყენებული ხშირად
და სიტყვების ბგერების და სიტყვების გამოყენებული
ორთოგრაფიულ ხატს. ორთოგრაფიულ ხატს. ბგერების და
სიტყვების ამოცნობა

ბგერების ამოსვმობა პირდაპირი გზით მეტ-ნაკლებად


(გაშიფრვის გარეშე) ამოიცნობს ხშირად უჭირს შინაარსის
ამოიცნობენ ხშირად გამოყენებული ბგერების გაგება, არ შეუძლია
გამოყენებული და სიტყვების ამოიცნოს ბგერები
ბგერების და ორთოგრაფიულ ხატს და ხშირად
სიტყვების გამოყენებული
ორთოგრაფიულ ხატს ორთოგრაფიული
ხატი.

4
დანართი I

შეფასების რუბრიკა

კრიტერიუმები კარგი საშუალო საჭიროებს


გაუმჯობესებას
ტექტსის
მოსმენა ,გაგება ზეპირად ასრულებს ნაწილობრივ ზეპირად ვერ
/გააზრება სიმღერების. ასრულებს ზეპირად ასრულებს
პირდაპირი გზით სიმღერების. სიმღერებს. უჭირს
ამოიცნობს ხშირად ნაწილობრივ ხშირად
გამოყენებული ამოიცნობს ხშირად გამოყენებული
ბგერების და სიტყვების გამოყენებული ბგერების და
ორთოგრაფიულ ხატს. ბგერების და სიტყვების სიტყვების ამოცნობა
ორთოგრაფიულ ხატს.

ბგერების ამოცნობა პირდაპირი გზით მეტ-ნაკლებად


(გაშიფრვის გარეშე) ამოიცნობს ხშირად უჭირს შინაარსის
ამოიცნობენ ხშირად გამოყენებული გაგება, არ შეუძლია
გამოყენებული ბგერების და სიტყვების ამოიცნოს ბგერები
ბგერების და ორთოგრაფიულ ხატს და ხშირად
სიტყვების გამოყენებული
ორთოგრაფიულ ორთოგრაფიული
ხატს ხატი.

5
შეფასების ფურცელი შეფასების ფურცელი

აქტიობა I : აქტიობა I :

აქტიობა II: აქტიობა II:

აქტიობა III: აქტიობა III:

აქტიობა IV : აქტიობა IV :

6
შეფასების ფურცელი შეფასების ფურცელი

აქტიობა I : აქტიობა I :

აქტიობა II: აქტიობა II:

აქტიობა III: აქტიობა III:

აქტიობა IV : აქტიობა IV :

7
შეფასების ფურცელი შეფასების ფურცელი

აქტიობა I : აქტიობა I :

აქტიობა II: აქტიობა II:

აქტიობა III: აქტიობა III:

აქტიობა IV : აქტიობა IV :

8
შეფასების ფურცელი შეფასების ფურცელი

აქტიობა I : აქტიობა I :

აქტიობა II: აქტიობა II:

აქტიობა III: აქტიობა III:

აქტიობა IV : აქტიობა IV :

You might also like