You are on page 1of 9

44 Scenariusze lekcji

DZIAŁ 3. Liczby dodatnie i ujemne


Temat w podręczniku: Liczby dodatnie i ujemne 2 x 45 min

Cele ogólne Faza realizacyjna


1. Na dobry początek (5 min)
• doskonalenie sprawności rachunkowej
• Uczniowie zapoznają się z instrukcją gry Kto da
• wykorzystywanie i tworzenie informacji
więcej? ze s. 14 z dodatku Na dobry początek i roz-
• rozumowanie i tworzenie strategii grywają grę w parach.
Nauczyciel przypina na tablicy oś liczbową i podpi-
Cele szczegółowe suje ją liczbami całkowitymi od −10 do 10. Ucznio-
Uczeń: wie mogą posłużyć się nią w razie wątpliwości przy
• podaje przykłady stosowania liczb ujemnych w róż- porównywaniu liczb.
nych sytuacjach praktycznych
• zaznacza liczby całkowite na osi liczbowej 2. Liczby dodatnie i ujemne (8 min)
• Uczniowie wskazują sytuacje z życia codziennego,
• odczytuje liczby całkowite z osi liczbowej
w których posługujemy się liczbami ujemnymi (tem-
• porównuje liczby całkowite
peratura powietrza, debety w banku i długi pienięż-
• wyznacza liczby przeciwne i liczby odwrotne do da- ne, windy, depresje).
nych
• Na osi przypiętej do tablicy uczniowie zaznaczają
• wskazuje na osi liczbowej pary liczb przeciwnych kolorowymi magnesami liczby podane przez na-
• wskazuje liczby należące do zbioru liczb całkowi- uczyciela.
tych • Nauczyciel przypomina, że na osi liczbowej na lewo
• oblicza wartość bezwzględną liczby od zera znajdują się liczby ujemne, a na prawo –
• wskazuje najbliższą liczbę całkowitą dla danej licz- liczby dodatnie. Zero nie jest ani liczbą ujemną, ani
by ujemnej liczbą dodatnią.
• Uczniowie wykonują w zeszytach rysunek:
Metody liczby ujemne liczba zero liczby dodatnie
• gra dydaktyczna
• pogadanka –5 –4 –3 –2 –1 0 1 2 3 4 5

Formy pracy 3. Porównywanie liczb (12 min)


• praca indywidualna • Uczniowie za pomocą magnesów zaznaczają na osi
liczbowej pary liczb i je porównują.
• praca w parach
• Uczniowie podają po trzy przykłady:
• praca z całą klasą
–– liczb większych od liczby wskazanej przez na-
uczyciela,
Środki dydaktyczne –– liczb mniejszych od liczby wskazanej przez na-
• zbiór zadań Matematyka z kluczem, klasa 6 uczyciela.
• oś liczbowa i kolorowe magnesy z zestawu Kluczowe • Zad. 3–5 s. 88–89 w zeszycie ćwiczeń (zad. 1–4 s. 96
pomoce dydaktyczne w zeszycie Radzę sobie coraz lepiej) – uczniowie roz-
• kartoniki z liczbami od −9 do 9 wiązują zadania samodzielnie. Swoje rozwiązania
• kartoniki z liczbami odwrotnymi i liczbami prze- porównują w parach, a nauczyciel sprawdza pracę
ciwnymi uczniów korzystających z zeszytów Radzę sobie co-
• karta pracy (załącznik 1) raz lepiej.

4. Liczby przeciwne i liczby odwrotne. Liczby całko-


Uwagi wite (10 min)
Na poprzedniej lekcji należy poprosić uczniów o wy- • Nauczyciel wyjaśnia na przykładach pojęcia licz-
cięcie z wkładki w zeszycie ćwiczeń kartoników z licz- ba odwrotna i liczba przeciwna. Zwraca szczególną
bami od −9 do −1 i podpisanie ich swoimi inicjałami. uwagę na liczbę 0, gdyż nie ma liczby odwrotnej do
Potrzebne będą także kartoniki z cyframi od 0 do 9. niej.
• Nauczyciel pokazuje kolejne pary liczb zapisane na
Przebieg zajęć osobnych kartkach. Uczniowie przypinają je na ta-
blicy pod odpowiednim napisem: „liczby odwrotne”
Lekcja 1
lub „liczby przeciwne”.
1
Faza wprowadzająca (5 min) 3 i −3 4 i4 13,2 i −13,2
Temat lekcji: Liczby dodatnie i liczby ujemne 5 i 15 8 i −8 3,5 i − 72
• Czynności organizacyjno-porządkowe.
−3 i − 13 −16 i 16 2 1
3 i12
• Podanie tematu lekcji i omówienie jej przebiegu.
• Nauczyciel definiuje pojęcie liczby całkowite.
Liczby dodatnie i ujemne 45

Faza podsumowująca (5 min) –– Podaj pięć kolejnych liczb całkowitych, z których


• Uczniowie odpowiadają na pytanie i wykonują po- najmniejszą jest liczba −3.
lecenia. –– Podaj liczbę odwrotną do − 49 .
–– Co to są liczby całkowite? • Zad. 11 s. 147 z podręcznika – chętni uczniowie po-
–– Wymień trzy liczby ujemne. dają kolejno odpowiednie liczby, odnajdują je na osi
liczbowej oraz odczytują przyporządkowane im lite-
–– Podaj liczbę przeciwną do: 12; −1,09; 37 .
ry i zapisują je na tablicy. Wspólnie odczytują hasło.
• Ocena pracy uczniów na lekcji.
• Zadanie pracy domowej. 2. Wartość bezwzględna liczby (10 min)
Zad. 6–9 s. 90 w zeszycie ćwiczeń (zad. 5–7 s. 98 w ze- • Nauczyciel prezentuje animację ze s. 142 z multibooka.
szycie Radzę sobie coraz lepiej). • Uczniowie podają wartości bezwzględne liczb: 7,
Dla chętnych: Dla dociekliwych s. 92 w zeszycie ćwi- −7, −13, 13 i 0 oraz zapisują w zeszytach notatkę:
czeń.
Wartość bezwzględna liczby jest równa jej odle-
głości od zera na osi liczbowej.
Lekcja 2
• Zad. 6 s. 145 z podręcznika – uczniowie ustnie roz-
Faza wprowadzająca (5 min) wiązują zadanie.
Temat lekcji: Liczby dodatnie i ujemne. Wartość • Karta pracy (załącznik 1) – uczniowie rozwiązu-
bezwzględna liczby ją zadanie w parach. Nauczyciel nagradza plusem
• Czynności organizacyjno-porządkowe. uczniów, którzy bezbłędnie wykonali ćwiczenie.
• Sprawdzenie pracy domowej.
• Podanie tematu lekcji i omówienie jej przebiegu. 3. Rozwiązywanie zadań (18 min)
• Zad. 4–7 s. 60–61 ze zbioru zadań – uczniowie roz-
Faza realizacyjna wiązują zadania samodzielnie w zeszytach. Następ-
1. Przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji nie chętni uczniowie prezentują rozwiązania na
(7 min) tablicy.
• Uczniowie odpowiadają na pytania i wykonują po- • Ćwiczenia interaktywne s. 145 z multibooka.
lecenia.
Faza podsumowująca (5 min)
–– Jak względem zera na osi liczbowej są położone
liczby dodatnie, a jak liczby ujemne? • Prezentacja Wiedzy w pigułce ze s. 145 z multibooka.
–– Która z liczb jest większa: −7 czy 5? • Ocena pracy uczniów na lekcji.
–– Czy liczby 2 i − 12 są liczbami przeciwnymi? • Zadanie pracy domowej.
Zad. I–III Czy już umiem? s. 147 z podręcznika.

Załącznik 1

Oblicz wartość bezwzględną liczb, a następnie wstaw w okienko odpowiedni znak: <, = lub >.

a) |3| = |−3,1| = |3| |−3,1|

b) |2 + 4| = |−2| = |2 + 4| |−2|

c) |−2 12 | = |−1 13 | = |−2 12 | |−1 13 |

d) |−5,78| = |15 − 7| = |−5,78| |15 − 7|

e) |−3,6| = |3 35 | = |−3,6| |3 35 |
46 Scenariusze lekcji

Temat w podręczniku: Dodawanie liczb całkowitych 2 x 45 min

Cele ogólne • Sprawdzenie pracy domowej.


• Podanie tematu lekcji i omówienie jej przebiegu:
• doskonalenie sprawności rachunkowej
Na tej lekcji przypomnimy sobie dodawanie liczb cał-
• wykorzystywanie i tworzenie informacji kowitych. Będziemy ćwiczyć tę umiejętność w zada-
• modelowanie matematyczne niach.
• rozumowanie i tworzenie strategii
Faza realizacyjna
Cele szczegółowe 1. Jak dodajemy liczby całkowite? (20 min)
• Uczniowie analizują przykłady ze s. 148 i 149 z pod-
Uczeń: ręcznika. Nauczyciel rysuje na tablicy oś liczbową
• dodaje liczby całkowite jednocyfrowe i dwucyfrowe z zaznaczoną jednostką oraz zapisuje działanie:
• interpretuje dodawanie na osi liczbowej −7 + (−5). Wskazany uczeń interpretuje to działa-
• oblicza sumę kilku liczb całkowitych złożonych z se- nie na osi liczbowej i podaje jego wynik. Uczniowie
tek i tysięcy odpowiadają na pytania:
• dodaje liczby przeciwne –– Jak inaczej można obliczyć tę sumę?
• wykorzystuje przemienność i łączność dodawania –– Ile wynosi suma liczb 14 i (−14)? Jak nazywamy
w celu ułatwienia obliczeń taką parę liczb?
• określa znak sumy liczb całkowitych • Nauczyciel prosi dwoje uczniów o podniesienie
• oblicza nieznany składnik sumy po jednej z przygotowanych przez siebie kartek
• oblicza współrzędną liczby zaznaczonej na osi, na z liczbą całkowitą i pokazanie jej całej klasie.
której są dane dwie liczby całkowite Wskazany uczeń zapisuje na tablicy dodawanie
• oblicza średnią arytmetyczną kilku liczb całkowi- liczb, które widnieją na podniesionych kartkach,
tych określa znak sumy i ją oblicza. Następnie nauczy-
ciel wskazuje kolejnych uczniów i ćwiczenie jest
• rozwiązuje zadania tekstowe dotyczące dodawania
powtarzane.
liczb całkowitych i porównywania różnicowego
• Nauczyciel prosi pięcioro uczniów o wyjście na śro-
dek klasy i podniesienie jednej ze swoich kartek.
Metody Wskazany uczeń zapisuje na tablicy dodawanie
• praca z podręcznikiem liczb zapisanych na kartkach.
• gra dydaktyczna Uczniowie dyskutują, jak najwygodniej obliczyć
• pogadanka tę sumę. Stojący pod tablicą uczniowie mogą za-
• drama mieniać się miejscami, aby zobrazować omawiane
sposoby sumowania, mogą np. podzielić się na dwie
• burza mózgów
grupy: I – z liczbami dodatnimi, II – z liczbami
ujemnymi. Wskazany uczeń wykonuje obliczenia
Formy pracy wybranym sposobem.
• praca indywidualna • Nauczyciel zapisuje na tablicy przykład:
• praca w parach (−13) + 5 + 3 + (−4) + (−5) i prosi uczniów, aby za-
• praca z całą klasą proponowali najprostszy sposób obliczenia tej sumy.
• Zad. 1 s. 150 z podręcznika – zadanie z kluczem – je-
żeli uczeń poprawnie rozwiąże cztery kolejne przy-
Środki dydaktyczne kłady z danego poziomu, może przejść na następny
• kartki z liczbami z przedziału od −99 do 99 poziom.
• zbiór zadań Matematyka z kluczem, klasa 6
• kartoniki z liczbami od 1 do 9 2. Ćwiczenia w doskonaleniu sprawności rachunko-
• moneta wej (15 min)
• Zad. 3, 4 i 6 s. 151 z podręcznika – uczniowie roz-
wiązują zadania samodzielnie. Sprawdzają popraw-
Uwagi ność rozwiązań w parach.
Każdy uczeń przygotowuje po dwie kartki z liczbami • Zad. 5, 7 i 8 s. 151 z podręcznika – chętni uczniowie
dodatnimi i dwie z liczbami ujemnymi z przedziału kolejno rozwiązują zadania na tablicy, a pozostali
od −99 do 99. Liczby ujemne powinny być zapisane w zeszytach.
kolorem niebieskim, a liczby dodatnie – czerwonym. • Ćwiczenia interaktywne s. 151 z multibooka.

Przebieg zajęć Faza podsumowująca (5 min)


• Uczniowie odpowiadają na pytania:
Lekcja 1
–– Jak można sobie ułatwić dodawanie liczb całko-
Faza wprowadzająca (5 min) witych?
Temat lekcji: Dodawanie liczb całkowitych –– Jak nazywamy parę liczb 7 i −7? Ile wynosi suma
• Czynności organizacyjno-porządkowe. tych liczb?
Liczby dodatnie i ujemne 47

• Zadanie pracy domowej. pisanych kartkach. Mogą korzystać z zeszytu i pod-


Zad. 2–5 s. 93–94 w zeszycie ćwiczeń (zad. 1–4 ręcznika. Nauczyciel zbiera kartki i ocenia pracę
s. 99–100 w zeszycie Radzę sobie coraz lepiej). uczniów.

Lekcja 2 3. Rozwiązywanie zadań tekstowych (20 min)


• Zad. 12 s. 152 z multibooka – uczniowie rozwiązują
Faza wprowadzająca (5 min) zadanie z pomocą Brygady do zadań tekstowych.
Temat lekcji: Dodawanie liczb całkowitych – roz- • Zad. 9–11 s. 152 z podręcznika – uczniowie wspólnie
wiązywanie zadań tekstowych omawiają rozwiązania zadań, chętni uczniowie za-
• Czynności organizacyjno-porządkowe. pisują rozwiązania na tablicy, a pozostali w zeszy-
• Sprawdzenie pracy domowej. tach.
• Podanie tematu lekcji i omówienie jej przebiegu. • Zad. 5 i 6 s. 62 ze zbioru zadań – uczniowie rozwią-
zują zadania samodzielnie, a następnie sprawdzają
Faza realizacyjna poprawność rozwiązań w parach.
1. Na dobry początek (7 min)
• Uczniowie czytają instrukcję gry Turniej „Nie licz Faza podsumowująca (3 min)
na nic” ze s. 15 z dodatku Na dobry początek i wyko- • Prezentacja Wiedzy w pigułce ze s. 152 z multibooka.
nują opisane ćwiczenie. • Zadanie pracy domowej.
Zad. I–III Czy już umiem? s. 153 z podręcznika.
2. Dodawanie liczb całkowitych – praca samodzielna Zad. 6 i 7 s. 95 w zeszycie ćwiczeń (zad. 5–7 s. 101
(10 min) w zeszycie Radzę sobie coraz lepiej)
• Zad. 1, 2 e)–h), 3 i 7 s. 62–63 ze zbioru zadań – Dla chętnych: zad. 10 i 11 s. 63 ze zbioru zadań.
uczniowie samodzielnie rozwiązują zadania na pod-

Temat w podręczniku: Mnożenie i dzielenie liczb całkowitych 2 x 45 min

Cele ogólne Przebieg zajęć


• doskonalenie sprawności rachunkowej Lekcja 1
• wykorzystywanie i tworzenie informacji
Faza wprowadzająca (5 min)
• modelowanie matematyczne
• rozumowanie i tworzenie strategii Temat lekcji: Mnożenie i dzielenie liczb całkowi-
tych
• Czynności organizacyjno-porządkowe.
Cele szczegółowe • Sprawdzenie pracy domowej.
Uczeń: • Przeprowadzenie kartkówki Liczby dodatnie i ujem-
• mnoży i dzieli liczby o jednakowych i różnych zna- ne. Dodawanie liczb całkowitych s. 33 z publikacji
kach Kartkówki i prace klasowe, klasa 6 (opcjonalnie).
• określa znak potęgi o wykładniku naturalnym da- • Podanie tematu lekcji i omówienie jej przebiegu:
nej liczby całkowitej Na tej lekcji przypomnimy sobie, jak się mnoży i dzieli
• oblicza średnią arytmetyczną kilku liczb całkowi- liczby całkowite.
tych
• oblicza proste przykłady z wartością bezwzględną Faza realizacyjna
• rozwiązuje zadania tekstowe dotyczące mnożenia 1. Mnożenie i dzielenie liczb całkowitych (10 min)
i dzielenia liczb całkowitych • Uczniowie odpowiadają na pytania:
–– Ile jest równy iloczyn liczb 3 i 4?
Metody –– Ile jest równy iloczyn liczb 3 i (−4)?
–– Jaki znak ma iloczyn liczb (−3) i (−4)?
• gra dydaktyczna
–– Jaką liczbą: dodatnią czy ujemną jest iloczyn
• pogadanka dwóch liczb ujemnych?
–– Jaką liczbą jest iloczyn liczby dodatniej i ujemnej?
Formy pracy • Uczniowie podają wyniki działań: (−5) ∙ 4, (−6) ∙ (−3),
• praca indywidualna 4 ∙ 7.
• praca w parach Nauczyciel zachęca uczniów do ustalenia i zapisa-
• praca z całą klasą nia znaku iloczynu przed rozpoczęciem obliczeń.
• Uczniowie przypominają zasady dzielenia dwóch
liczb całkowitych.
Środki dydaktyczne
• Nauczyciel zapisuje na tablicy przykłady:
• kartoniki z liczbami od −9 do 9 (−2) ∙ (−3) ∙ (−5)
48 Scenariusze lekcji

(−2) ∙ (−1) ∙ (−3) ∙ (−5) Lekcja 2


(−8) ∙ 3 : (−6) : (−2)
Uczniowie dyskutują i wspólnie ustalają znak po- Faza wprowadzająca (5 min)
szczególnych wyrażeń. Warto, aby sami odkryli, Temat lekcji: Mnożenie i dzielenie liczb całkowi-
kiedy wynik jest dodatni, a kiedy ujemny. W dojściu tych – rozwiązywanie zadań tekstowych
do właściwych wniosków może im pomóc Dobra • Czynności organizacyjno-porządkowe.
rada ze s. 155 w podręczniku. • Sprawdzenie pracy domowej – nauczyciel przecho-
dzi po klasie i sprawdza, czy uczniowie otrzymali
2. Na dobry początek (5 min) poprawny rysunek w zad. 6 s. 97 w zeszycie ćwiczeń
• Uczniowie w parach rozgrywają grę Bitwa na ilo- (zad. 4 s. 103 w zeszycie Radzę sobie coraz lepiej).
czyny ze s. 16 z dodatku Na dobry początek. Pozwala Pozwoli mu to zorientować się, czy uczniowie znają
ona uczniom w aktywny sposób przećwiczyć mnoże- zasadę ustalania znaków iloczynu i ilorazu.
nie liczb całkowitych. • Podanie tematu lekcji i omówienie jej przebiegu:
Na tej lekcji będziemy rozwiązywać zadania tekstowe
3. Ćwiczenia w mnożeniu i dzieleniu liczb całkowi- dotyczące mnożenia i dzielenia liczb całkowitych.
tych (20 min)
• Zad. 1 s. 155 z podręcznika – zadanie z kluczem – Faza realizacyjna
jeśli uczeń poprawnie rozwiąże trzy kolejne przy- 1. Gra dydaktyczna (6 min)
kłady z jednego poziomu, może przejść na następny. • Zad. 2 s. 156 z podręcznika – uczniowie rozgrywają
• Zad. 3 s. 156 z podręcznika – to zadanie mogą zrobić grę w parach.
uczniowie, którzy szybciej rozwiązali zadanie z klu-
czem. 2. Rozwiązywanie zadań tekstowych (19 min)
• Zad. 4 s. 156 z podręcznika – nauczyciel rozmawia • Nauczyciel zapisuje na tablicy liczby: 4, (−7), (−5), 2,
z uczniami na temat potęgowania liczb całkowi- (−4) i prosi uczniów o obliczenie ich średniej arytme-
tych. Na przykładzie kolejnych potęg liczby (−2) tycznej. Chętny uczeń zapisuje działanie na tablicy
uczniowie wspólnie wyciągają wniosek dotyczący i przypomina, jak się oblicza średnią.
znaku iloczynu w zależności od wykładnika potęgi. • Zad. 5–7 s. 157 z podręcznika – uczniowie rozwią-
• Zad. 8 s. 157 z podręcznika – nauczyciel przypomina zują zadania samodzielnie. Po upływie określonego
uczniom definicję wartości bezwzględnej. Wybrani czasu odczytują wyniki.
uczniowie rozwiązują przykłady na tablicy. • Zad. 9 s. 157 z multibooka – uczniowie rozwiązują
• Ćwiczenia interaktywne s. 156 z multibooka. zadanie z pomocą Brygady do zadań tekstowych.
• Zad. 10 s. 158 z podręcznika – uczniowie rozwiązują
Faza podsumowująca (5 min) zadanie w parach. Wybrani uczniowie odczytują od-
• Spośród kartoników z liczbami od −9 do 9 nauczy- powiedzi do kolejnych podpunktów.
ciel losuje dwa i prosi o obliczenie iloczynu lub ilo-
razu wylosowanych liczb. Uczniowie głośno podają Faza podsumowująca (15 min)
wynik. Ćwiczenie to nauczyciel powtarza kilka- • Prezentacja Wiedzy w pigułce s. 157 z multibooka.
krotnie. • Przeprowadzenie kartkówki Mnożenie i dzielenie
• Zadanie pracy domowej. liczb całkowitych s. 34 z publikacji Kartkówki i pra-
Zad. 3–8 s. 96–98 w zeszycie ćwiczeń (zad. 1–6 ce klasowe, klasa 6.
s. 102–103 w zeszycie Radzę sobie coraz lepiej). • Zadanie pracy domowej.
Zad. I–III Czy już umiem? s. 159 z podręcznika.
Dla chętnych: Dla dociekliwych s. 159 z podręcznika.

Temat w podręczniku: Odejmowanie liczb całkowitych 3 x 45 min

Cele ogólne bami całkowitymi


• zamienia odejmowanie liczby ujemnej na dodawa-
• doskonalenie sprawności rachunkowej nie odpowiedniej liczby dodatniej
• wykorzystywanie i tworzenie informacji • odejmuje i dodaje liczby całkowite
• modelowanie matematyczne • rozwiązuje zadania tekstowe dotyczące odejmowa-
• rozumowanie i tworzenie strategii nia liczb całkowitych

Cele szczegółowe Metody


Uczeń: • praca z podręcznikiem
• opisuje odejmowanie liczb całkowitych jako zabiera- • gra dydaktyczna
nie lub jako porównywanie
• pogadanka
• oblicza za pomocą osi liczbowej różnicę między licz-
• burza mózgów
Liczby dodatnie i ujemne 49

Formy pracy Faza podsumowująca (5 min)


• Uczniowie odpowiadają na pytania:
• praca indywidualna
–– Czym zajmowaliśmy się na dzisiejszej lekcji?
• praca w parach
–– Co sprawiało największą trudność?
• praca w grupach
• Ocena pracy uczniów na lekcji.
• praca z całą klasą
• Zadanie pracy domowej.
Środki dydaktyczne Zad. 4–7 s. 101–102 w zeszycie ćwiczeń (zad. 1, 2, 4,
7 i 8 s. 104–108 w zeszycie Radzę sobie coraz lepiej).
• kartoniki z liczbami od –9 do 9
• kartki z działaniami (załącznik 1) Lekcja 2
• zbiór zadań Matematyka z kluczem, klasa 6
Faza wprowadzająca (5 min)
Przebieg zajęć Temat lekcji: Ćwiczenia w odejmowaniu liczb
całkowitych
Lekcja 1 • Czynności organizacyjno-porządkowe.
Faza wprowadzająca (5 min) • Sprawdzenie pracy domowej.
• Podanie tematu lekcji i omówienie jej przebiegu.
Temat lekcji: Odejmowanie liczb całkowitych
• Czynności organizacyjno-porządkowe. Faza realizacyjna
• Sprawdzenie pracy domowej. 1. Przypomnienie wiadomości z poprzedniej lekcji
• Podanie tematu lekcji i omówienie jej przebiegu: (10 min)
Na tej lekcji nauczymy się odejmować liczby całkowite. • Nauczyciel przyczepia kolejno do tablicy po jednej
kartce z działaniem (załącznik 1). Uczniowie dys-
Faza realizacyjna kutują, czy wynik działania jest ujemny, czy do-
1. Na dobry początek (5 min) datni (należy zadbać, żeby uczniowie nie obliczali
• Nauczyciel wyjaśnia zasady gry O ile więcej? ze s. wyniku, lecz uzasadniali swoje zdanie, np. różnica
16 z dodatku Na dobry początek. Uczniowie rozgry- −7 − 13 jest ujemna, ponieważ mamy już dług i jesz-
wają grę w parach. Ta gra wprowadza ich w jeden ze cze wydajemy pieniądze, a więc powiększamy dług).
sposobów odejmowania liczb całkowitych. Nauczyciel umieszcza kartkę z działaniem pod od-
2. Odejmowanie, czyli zabieranie (10 min) powiednim napisem: „wynik ujemny” lub „wynik
• Uczniowie zapoznają się z tekstem i historyjkami dodatni”.
obrazkowymi ze s. 160–161 z podręcznika. Następ-
nie wraz z nauczycielem analizują przedstawione 2. Ćwiczenia w odejmowaniu liczb całkowitych
sytuacje. (25 min)
Nauczyciel zwraca uwagę, że wykonując obliczenia • Zad. 2 s. 163 z podręcznika – uczniowie rozwiązują
tym sposobem, inaczej interpretujemy odejmowanie zadanie ustnie.
liczby dodatniej, a inaczej ujemnej. Odejmowanie • Zad. 5–8 s. 164 z podręcznika – uczniowie rozwią-
liczby dodatniej to zmniejszanie odjemnej (majątek zują zadania samodzielnie. Rozwiązania sprawdza-
rycerzy się zmniejsza). Natomiast odejmowanie licz- ją wspólnie na forum klasy.
by ujemnej, to zwiększanie odjemnej (pozbycie się • Ćwiczenia interaktywne s. 163 z multibooka.
długu prowadzi do zwiększenia majątku rycerzy).
• Prezentacja Wiedzy w pigułce ze s. 163 z multibooka. Faza podsumowująca (5 min)
• Zad. 3 s. 163 z podręcznika – uczniowie wspólnie • Uczniowie odpowiadają na pytania i wykonują po-
rozwiązują zadanie. Chętni uczniowie zapisują od- lecenia.
powiednie działania na tablicy. –– Ile jest równa różnica 5 – 9?
–– Ile trzeba odjąć od −2, aby otrzymać −6?
3. Odejmowanie, czyli porównywanie (10 min)
–– Podaj liczbę o 3 mniejszą od −1.
• Uczniowie wraz z nauczycielem analizują przykła-
dy ze s. 162 z podręcznika dotyczące odejmowania –– Podaj liczbę o 7 mniejszą od 2.
opartego na obliczaniu różnicy między liczbami. • Ocena pracy uczniów na lekcji.
Należy pamiętać, że odejmując tym sposobem, trze- • Zadanie pracy domowej.
ba określić, o ile różnią się liczby oraz która liczba Zad. 8–10 s. 103 w zeszycie ćwiczeń (zad. 3, 5 i 6
jest większa. Natomiast nie ma w tym przypadku s. 105–107 w zeszycie Radzę sobie coraz lepiej).
znaczenia, czy odejmujemy liczbę dodatnią, czy
ujemną. Lekcja 3
4. Ćwiczenia w odejmowaniu (10 min)
Faza wprowadzająca (5 min)
• Zad. 1 s. 163 z podręcznika – zadanie z kluczem – Temat lekcji: Odejmowanie liczb całkowitych –
jeśli uczeń poprawnie rozwiąże trzy kolejne przy- rozwiązywanie zadań tekstowych
kłady z jednego poziomu, może przejść na następny. • Czynności organizacyjno-porządkowe.
• Sprawdzenie pracy domowej.
• Podanie tematu lekcji i omówienie jej przebiegu.
50 Scenariusze lekcji

Faza realizacyjna cują w grupach 4-osobowych. Wspólnie analizują


1. Powtórzenie wiadomości o odejmowaniu liczb cał- treści zadań i rozwiązują je w zeszycie. Następnie
kowitych (5 min) reprezentanci chętnych grup prezentują rozwiąza-
• Uczniowie przypominają sposoby odejmowania nie zadania wskazanego przez nauczyciela. Pozo-
liczb całkowitych. stali uczniowie oceniają poprawność rozwiązania
i przygotowanie osoby prezentującej.
• Zad. 6 s. 67 ze zbioru zadań – uczniowie wspólnie
rozwiązują zadanie na forum klasy. Faza podsumowująca (5 min)
• Zad. 9 s. 164 z podręcznika – uczniowie wspólnie
2. Rozwiązywanie zadań tekstowych (30 min)
dyskutują nad rozwiązaniem zadania.
• Zad. 4 s. 164 z podręcznika – chętny uczeń rozwią-
• Ocena pracy uczniów na lekcji.
zuje zadanie na tablicy, a pozostali uczniowie w ze-
szytach. • Zadanie pracy domowej.
• Zad. 7 s. 68 ze zbioru zadań – uczniowie wspólnie Zad. I–III Czy już umiem? s. 165 z podręcznika.
omawiają rozwiązanie zadania, chętny uczeń zapi- Zad. 11 i 12 s. 104 w zeszycie ćwiczeń (zad. 9 s. 108
suje je na tablicy, a pozostali uczniowie w zeszytach. w zeszycie Radzę sobie coraz lepiej).
Dla chętnych: Dla dociekliwych s. 165 z podręcznika.
• Zad. 9–11 s. 68–69 ze zbioru zadań – uczniowie pra-

Załącznik 1

7 + 13 (−7) + (−13)
13 + 7 (−13) + (−7)
7 − (−13) −7 − 13
13 − (−7) −13 − 7
(−7) + 13 (−13) + 7
13 + (−7) 7 + (−13)
13 − 7 (−13) − (−7)
7 − 13 (−7) − (−13)
0−7 0 − (−13)
Liczby dodatnie i ujemne 51

Temat w podręczniku: Własności działań na liczbach 2 x 45 min


całkowitych

Cele ogólne Faza realizacyjna


1. Na dobry początek (5 min)
• doskonalenie sprawności rachunkowej
• Nauczyciel wyjaśnia zasady gry Mało, mniej, naj-
• wykorzystywanie i tworzenie informacji
mniej ze s. 17 z dodatku Na dobry początek. Ucznio-
• rozumowanie i tworzenie strategii wie rozgrywają grę w parach.

Cele szczegółowe 2. Własności działań na liczbach całkowitych


Uczeń: (13 min)
• właściwe stosuje nawiasy tak, aby dwa znaki dzia- • Nauczyciel zapisuje parami przykłady na tablicy:
łań nie stały bezpośrednio obok siebie (−2) ∙ 3 i 2 ∙ (−3)
• wnioskuje, że iloczyn (iloraz) dwóch danych liczb (−5) ∙ 6 i 5 ∙ (−6)
jest równy iloczynowi (ilorazowi) liczb przeciwnych (−3) ∙ (−4) i 3∙4
do tych liczb (−12) : 4 i 12 : (−4)
12 : 4 i (−12) : (−4)
• stwierdza, że w odejmowaniu zamiana miejscami
Uczniowie obliczają wyniki i formułują wnioski.
odjemnej i odjemnika daje wynik przeciwny
• Nauczyciel zapisuje kolejne pary przykładów:
• wnioskuje, że odejmowanie można zastąpić doda-
(−7) − (−5) i (−7) + 5
waniem liczby przeciwnej
(−8) − (−3) i (−8) + 3
• stosuje prawo przemienności dodawania w celu uła-
(−15) − (−2) i (−15) + 2
twienia obliczeń
oraz
• stosuje reguły kolejności wykonywania działań 2−5 i 2 + (−5)
• określa znak wyniku działania na liczbach całkowi- 8−3 i 8 + (−3)
tych bez wykonywania obliczeń (−15) − 2 i (−15) + (−2)
• wykonuje proste działania na liczbach całkowitych Uczniowie odpowiadają na pytania:
–– Jakimi liczbami są: −5 i 5, −3 i 3 oraz −2 i 2?
Metody –– Jakim działaniem możemy zastąpić odejmowanie?
Uczniowie zapisują wniosek: Odejmowanie możemy
• praca z podręcznikiem
zastąpić dodawaniem liczby przeciwnej.
• gra dydaktyczna
• Zad. 3 s. 70 ze zbioru zadań – uczniowie wykonują
• pogadanka zadanie ustnie, uzasadniając rozwiązanie.
• Zad. 5 s. 70 ze zbioru zadań – chętni uczniowie wy-
Formy pracy konują obliczenia na tablicy, a pozostali w zeszy-
• praca indywidualna tach. Nauczyciel zadaje pytanie:
• praca w parach –– Jak zmieni się wynik, jeśli zamienimy miejscami
odjemną z odjemnikiem?
• praca z całą klasą

3. W łasności działań na liczbach całkowitych – roz-


Środki dydaktyczne wiązywanie zadań (17 min)
• kartoniki z liczbami od −9 do 9 • Zad. 4 i 6 s. 169–170 z podręcznika – uczniowie roz-
• zbiór zadań Matematyka z kluczem, klasa 6 wiązują zadania samodzielnie, chętni uczniowie od-
czytują głośno otrzymane hasła. Nauczyciel spraw-
dza, czy uczniowie wiedzą, co łączy te nazwy.
Przebieg zajęć
• Ćwiczenie interaktywne s. 169 z multibooka (zad. 1).
Lekcja 1 • Zad. 7 i 8 s. 71 ze zbioru zadań – uczniowie roz-
Faza wprowadzająca (5 min) wiązują zadania samodzielnie. Następnie wybrani
uczniowie odczytują głośno rozwiązania.
Temat lekcji: Własności działań na liczbach cał-
kowitych Faza podsumowująca (5 min)
• Czynności organizacyjno-porządkowe. • Ćwiczenie interaktywne s. 169 z multibooka (zad. 2).
• Sprawdzenie pracy domowej. • Ocena pracy uczniów na lekcji.
• Przeprowadzenie kartkówki Odejmowanie liczb • Zadanie pracy domowej.
całkowitych s. 35 z publikacji Kartkówki i prace kla-
Zad. 2–5 s. 105–106 w zeszycie ćwiczeń (zad. 2 i 4
sowe, klasa 6 (opcjonalnie).
s. 109–110 w zeszycie Radzę sobie coraz lepiej).
• Podanie tematu lekcji i omówienie jej przebiegu:
Na tej lekcji poznamy kilka własności działań na licz-
bach całkowitych i będziemy obliczać wartości wyra-
żeń, w których występują liczby ujemne.
52 Scenariusze lekcji

Lekcja 2 • Zad. 1 s. 169 z podręcznika – zadanie z kluczem –


jeśli uczeń poprawnie rozwiąże dwa kolejne przy-
Faza wprowadzająca (5 min) kłady z jednego poziomu, może przejść na następny.
Temat lekcji: Kolejność wykonywania działań
z wykorzystaniem własności działań na licz- 3. Ćwiczenia utrwalające kolejność wykonywania
bach całkowitych działań i podnoszące sprawność rachunkową
• Czynności organizacyjno-porządkowe. (10 min)
• Sprawdzenie pracy domowej. • Ćwiczenie interaktywne s. 169 z multibooka (zad. 3).
• Podanie tematu lekcji i omówienie jej przebiegu. • Zad. 7 i 8 s. 170 z podręcznika – uczniowie rozwią-
zują zadania samodzielnie, a poprawność rozwią-
Faza realizacyjna zań sprawdzają wspólnie na forum klasy.
1. Zmiana kolejności liczb w działaniu (15 min) • Zad. 9 s. 71 ze zbioru zadań – uczniowie rozwiązu-
• Uczniowie wraz z nauczycielem analizują tekst ją zadanie samodzielnie, a poprawność rozwiązań
Zmiana kolejności liczb w działaniu ze s. 167 z pod- sprawdzają w parach.
ręcznika.
Nauczyciel zapisuje na tablicy przykłady: 27 + 9 − 17, Faza podsumowująca (5 min)
−18 + 13 + 38 − 3, −136 + 12 + 5 – 32 + 36. Wy- • Prezentacja Wiedzy w pigułce ze s. 169 z multibooka.
brani uczniowie obliczają wyniki, stosując zmianę • Ocena pracy uczniów na lekcji.
kolejności liczb, aby ułatwić obliczenia. • Zadanie pracy domowej.
• Zad. 3 i 5 s. 169–170 z podręcznika – uczniowie roz- Zad. I–III Czy już umiem? s. 171 z podręcznika.
wiązują zadania w parach. Zad. 6–8 s. 106–107 w zeszycie ćwiczeń (zad. 1, 3, 5 i 6
s. 109–110 w zeszycie Radzę sobie coraz lepiej).
2. Kolejność wykonywania działań (10 min) Dla chętnych: zad. 11 s. 72 ze zbioru zadań.
• Uczniowie analizują tekst i przykłady ze s. 168
z podręcznika. Wskazany uczeń przypomina reguły
dotyczące kolejności wykonywania działań.

You might also like