You are on page 1of 2

DERS PLANI

BÖLÜM I

Dersin Adı Değerler Eğitimi


Tarih 12/05/2023

6. sınıf, 40 dakika
Sınıf ve Süre
Karakter ve Değer Eğitimi
Öğrenme Alanı

Saygı
Öğretilecek Değer

BÖLÜM II
-Saygı kavramını açıklar.
- Saygılı olmanın topluma faydalarını sayar.
- Saygılı olmanın insana kattıklarını açıklar.
Kazanımlar - Farklı görüşlere değer vermeyi öğrenir.
- Dikkatli, ölçülü ve özenli davranışlarda bulunur.
- İnsanlara değer verir.
Öğrenme-Öğretme Yaklaşım, Değer Belirginleştirme (Açıklama) Yöntemi, Gözlem Yoluyla Öğrenme, Örnek Olay Yöntemi
Yöntem ve Teknikleri
Kullanılan Eğitim Akıllı tahta, Video- Fotoğraf, Şarkı, Hikaye
Teknolojileri /Araç ve
Gereçler/ Materyaller
Öğrenme Öğretme Süreci
Derste Değer Belirginleştirme, Gözlem yoluyla öğrenme ve Örnek Olay Yöntemi kullanılmaktadır. Araç ve materyal olarak
akıllı tahta, video, fotoğraf ve hikaye kullanılmaktadır. Dersin başında saygı değerinin tanımı yapılıp öğrencilerin kafasında bir
şeyler oluşturduktan sonra yapılacak etkinliklerden kısaca bahsedilir. Daha sonra ise video ve fotoğraflarla derse devam edilir ve
görsel şekilde eğitim verilmiş olur. Derste toplu şekilde şarkı söylenerek herkesin etkin şekilde katılmasını sağlanır. Öğrencilerin
hikaye bulup bu hikayeyi değerlendirmeleri istenir bu sayede bir örnek üzerinden bu değeri benimsemeleri sağlanabilir.
DERSİN AŞAMALARI;

1. Giriş: Saygının ne olduğunu açıklanır. Neden saygılı olunması gerektiği açıklanarak öğrenciler düşündürülmeye çalışılır.
Derste hangi etkinliklerin yapılacağından bahsedilir.

2. Etkinlik Hakkında Bilgilendirme: Öncelikle saygı değeri sözlü olarak açıklandıktan sonra öğrencilere sorular yöneltip bir
tartışma ortamı yaratmaya çalışır bu sayede öğrencilerin rahatça fikirlerini belirtebilecek ve kendilerinde olan ve olmayan
özelliklerini keşfedeceklerdir. Akıllı tahta kullanılarak bu değerle ilgili videolar ve fotoğraflar gösterilir. Bu sayede görsel
olarak desteklenerek değerin benimsenmesi sağlanır. Ayrıca saygıyla ilgili şarkı açılır ve şarkıya toplu şekilde eşlik edilmesi
istenir şarkı öğrencilerin dikkatini çekeceğinden değerin öğrenilip akılda kalması açısından faydalı olacaktır. Öğrencilerden
saygıyla ilgili bir hikaye bulup bu hikayeyi değerlendirmeleri istenir. Hikaye sayesinde öğrenciler bir örnekten yola çıkarak
hayatlarında bu değeri önemli bir noktaya koymaya çalışacaklardır.

3. Etkinliğin Gerçekleştirilmesi: Öğretmen önce saygının ne olduğunu sorarak başlar ve tanım yapılmasını ister.
Öğrencilerden cevap aldıktan sonra kendisi saygının ne olduğunu açıklar. Sonrasında ise öğrencilere saygıyla ilgili kendi
hayatlarından örnek davranışlar vermelerini ister. Verilen örnekleri sınıf ortamında tartışarak öğrencilerin yorumlarını dinler.
Daha sonra ise tahtadan video açar ve öğrencilerin videodan ne anladıklarını söylemelerini ister. Bunu fotoğraflarla destekler
bu sayede Değer Belirginleştirme Yöntemi ve Gözlem Yoluyla Öğrenme Yöntemi kullanılmış olur. Saygı değeriyle ilgili
şarkılar açar ve öğrencilerle toplu şekilde şarkı söyler bu sayede öğrencilerin dikkatini çekmesini sağlar ve öğrenmeyi
kolaylaştırır. Öğrencilerden bir hikaye bulmaları ve hikayeyi değerlendirip kendi hayatlarında saygının ne kadar önemli
olduğunu saygı gösterirseler karşılıklı olarak saygı göreceklerini öğrenmelerini buldukları örnek sayesinde öğrenmelerini
sağlar.

4. Etkinlikle İlgili Tartışmalar: Etkinliğin amacı öğrencilerin hayatında saygıyı önemli bir konuma getirmektir. Bu değeri
hayatlarında etkin bir şekilde uygulayarak çevrelerine de örnek olmaları gerekir. Etkinlik öğrenciler de aktif şekilde dahil
oldukları için değerin öğretilmesinde yararlıdır. Öğrenciler dahil edilmeyip sade bir anlatımla değer eğitimi verilmesi akılda
kalıcılık ve değeri benimseme noktasında tam verim sağlanamazdı. Fakat öğrencilerin bu eğitime etkin şekilde katılmaları
değeri öğrenme konusunda etkilidir.
(İkinci bir etkinlik varsa, o etkinlik te aynı sırada uygulanabilir ya da iki etkinlik eş zamanlı uygulanabilir.)

Son olarak bütün öğrencilerden ne anladıkları sorulur ve eksik noktalar


sınıf ortamında tartışılarak çözülmeye çalışılır. Biraz süre geçtikten
öğrencilerin bu değeri benimseme düzeyinin ölçülmesi için test, anket vb.
şeyler yapılabilir. Bu sayede en verimli şekilde bu değeri öğrencilerin
benimsemesi sağlanır.
Ölçme ve Değerlendirme:
Bireysel ve grupla öğrenme etkinliklerine yönelik
ölçme-değerlendirme

(Örneğin, öz değerlendirme (yansıtıcı


yazma), akran değerlendirme, açık uçlu soru-
cevap vb.)

BÖLÜM III

Berat Demir 21010517039

You might also like