You are on page 1of 5

1

Урок 01 Фізика як навчальний предмет. Фізичний кабінет та його обладнання.


Правила безпеки у фізичному кабінеті. Фізика – наука про природу. Фізичні тіла та
фізичні явища
Мета уроку
Навчальна. Ознайомити учнів з обладнанням кабінету, вивчити правила безпеки
при проведенні лабораторних робіт. Сформувати початкові поняття про природу і
матерію як об’єкти вивчення фізики. Навчитися розрізняти фізичні явища, фізичні тіла
та речовини.
Розвивальна. Розширити кругозір учнів, викликати цікавість до вивчення нового
предмету.
Виховна. Привчати до уваги. Вимагати дотримання правил безпеки у фізичному
кабінеті.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: навчальна презентація, комп’ютер, підручник, демонстраційне
обладнання.

Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Урок починається зі знайомства, потім розповідь учителя чергується з бесідою.

II. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ


1. Фізика як наука
🤔 Які науки ви знаєте?
Орієнтовні відповіді: математика, біологія, хімія, фізика.

🤔 Яка із них вважається «головною» наукою про природу?


Фізику вважають «головною» наукою про природу.

🤔 Що означає слово «фізика»?


У перекладі з давньогрецької слово «фізика» означає «природа». Фізика – наука про
природу, або природнича наука.

🤔 Як ви думаєте, якими предметами, пристроями, речами ми користуємося


щоденно завдяки відкриттям в області фізики?
Нас оточують дивовижні речі – стільникові телефони, мікрохвильові печі,
комп’ютери, рідкокристалічні телевізори. У побуті нам допомагають електричні пральні
машини, праски, посудомийки, холодильники, кондиціонери. Ми мандруємо
автомобілями, літаками, на повітряних кулях, річкових та морських суднах. Людина
підкорила вогонь, енергію вітру та Сонця, атомне ядро, зазирнула у неосяжні простори
космосу. Навчилася будувати мікроскопи й телескопи, прискорювачі елементарних
частинок й атомні реактори. І все це завдяки фізиці – науці, яка своїми законами охоплює
увесь навколишній світ і є підґрунтям усіх інших природничих наук. Закони фізики
використовують в усіх науках.
2

🤔 Як ви думаєте, що ми будемо вивчати на уроках фізики в 7 класі?


На уроках фізики у 7 класі ви ознайомитеся з будовою речовин, різними механічними
процесами. Навчитесь вимірювати масу, сили, об’єми тіл, проводити фізичні
дослідження.

2. Кабінет фізики та його обладнання. Правила безпеки при роботі в кабінеті


фізики.
🤔 Чи проводять фізики досліди, щоб робити нові відкриття?
🤔 Що потрібно фізику, щоб провести досліди?
Під час вивчення фізики вам потрібно буде користуватися різними вимірювальними
та демонстраційними приладами: термометрами, мірними циліндрами, лінійками,
терезами. Щоб запобігти травмування учнів, псування приладів тощо потрібно
дотримуватися правил техніки безпеки в кабінеті фізики.

🤔 Чи потрібно дотримуватися певних правил під час проведення дослідів?


Ознайомтеся з інструкцією «Правил безпеки при роботі в кабінеті фізики».
1. Загальні положення
1.1. Інструкція з безпеки для кабінету фізики навчального закладу системи загальної
середньої освіти поширюється на всіх учасників навчально-виховного процесу під час
проведення занять із фізики (демонстраційних дослідів, лабораторних і практичних
робіт).
1.2. Під час навчально-виховного процесу в кабінетах фізики загальноосвітніх
навчальних закладів учні проходять інструктаж з безпеки праці та навчання, надання
першої (долікарської) допомоги у випадку характерних ушкоджень. Інструктаж
проводить учитель фізики перед початком занять у кабінеті фізики, про що здійснюється
запис у журналі.

2. Вимоги безпеки перед початком роботи


2.1. Чітко з’ясуйте порядок і правила безпечного проведення досліду.
2.2. Звільніть робоче місце від усіх не потрібних для роботи предметів і матеріалів.
2.3. Перевірте наявність і надійність приладів та інших предметів, необхідних для
виконання завдання.
2.4. Починайте виконувати завдання тільки з дозволу вчителя.
2.5. Виконуйте тільки ту роботу, що передбачена завданням або доручена вчителем.

3. Вимоги безпеки в екстремальних ситуаціях


3.1. У разі травмування (поранення, опіки тощо) або нездужання негайно повідомте
вчителя.
3.2. У разі виникнення непередбачуваного загоряння, пожежі тощо необхідно
терміново повідомити про це вчителя.
4. Вимоги безпеки під час виконання роботи
4.1. Будьте уважні й дисципліновані, точно виконуйте вказівки вчителя.
3

4.2. Розміщуйте прилади, матеріали, обладнання на своєму робочому місці так, щоб
запобігти їх падінню або перекиданню.
4.3. Під час проведення дослідів не допускайте граничних навантажень
вимірювальних приладів.
4.4. Стежте за справністю всіх кріплень у приладах і пристроях. Не торкайтесь
обертових частин машин і не нахиляйтеся над ними.

5. Вимоги безпеки після закінчення роботи


Прибирання робочих місць після закінчення практичних занять виконуйте з дозволу
вчителя.
Пам’ятайте, що порушення вимог безпечної роботи в кабінеті фізики може
призвести до:
• опіків під час роботи з електронагрівальними приладами та спиртівкою й сухим
спиртом;
• механічних травм під час проведення лабораторних робіт;
• ураження електричним струмом.
У разі травмування повідомте про це вчителя.

3. Фізичні явища
🤔 Що вивчає фізика?
Фізика вивчає явища природи, а саме, фізичні явища.

🤔 Що називають фізичними явищами?


Фізичні явища – явища, які можна описати за допомогою фізичних законів.
механічні (політ ракети, рух потяга, біг коня, обертання Землі навколо Сонця);
звукові (дзвін, пташиний спів, тупіт коня, гуркіт грому, розмова);
теплові (замерзання води, танення снігу, нагрівання їжі);
електромагнітні (розряд блискавки, електризація волосся, притягання магнітів);
світлові (Світіння електричної лампочки, сонячні та місячні затемнення, веселка).

4. Мова фізики
🤔 Чи має фізика власні поняття та терміни?
Кожна наука має свою мову. Нам необхідно познайомитися з «абеткою» фізичної
мови, тобто з основними поняттями і термінами. Ми вже знаємо, що таке фізичне явище.
Назвемо ще декілька термінів.
Фізичні тіла – це предмети й об’єкти, які нас оточують.

🤔 Назвіть фізичні тіла, що нас оточують.


Це рослини, тварини, гори, планети, предмети вжитку (ручка, пенал, олівець).

🤔 З чого складаються фізичні тіла?


Речовина – це те, з чого складаються фізичні тіла.
4

🤔 Наведіть приклади речовин.


Наприклад, будинок з цегли, меблі з дерева, посуд з порцеляни.

🤔 Що використовують для означення всього, що є у Всесвіті?


Матерія – це все те, що існує в оточуючому світі.

🤔 Чи зможете ви назвати якийсь вид матерії, що не є речовиною?


З певною допомогою діти називають світло (жодне фізичне тіло не може складатися
зі світла!) та радіохвилі. Світло та радіохвилі є прикладами поля.
Фізичне поле – це вид матерії, який здійснює взаємодії між частинками
речовини, зв’язує їх у системи тіл (ядра, атоми, молекули, тверді тіла, Сонячну
систему, галактики, метагалактики) і просторово неперервний.
Види фізичного поля: гравітаційне, електричне, магнітне, електромагнітне, світло,
радіохвилі та інше.
Тобто матерія існує у двох видах – речовина і поле.

🤔 Що ж таке фізика?
Фізика – це природнича наука, яка вивчає найзагальніші закономірності явищ
природи, властивості та будову матерії, закони її руху.

Отже, ваше перше знайомство з фізикою відбулося. Вважайте, що ми разом


вирушили у довгу мандрівку. Хотілося б, щоб ви з перших кроків зрозуміли: мандрівка
буде нелегкою, проте дуже цікавою. У когось вона триватиме 5 шкільних років, а у
когось і все життя. Хай щастить вам на цьому шляху!

III. РОЗВ’ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ


1. Виберіть з переліку назви фізичних тіл, речовин та фізичних явищ: вода,
велосипед, ручка, гальмування, алюміній, ліхтарик, телефон, коливання, охолодження,
повітря, кипіння, скло.
Фізичне тіло Речовина Фізичне явище
велосипед вода гальмування
ручка алюміній коливання
ліхтарик повітря охолодження
телефон скло кипіння

2. Назвіть речовини, з яких складаються такі тіла: шахова дошка, планшет.


Шахова дошка складається з дерева, фарби, клею, лаку.
Планшет складається з пластику, скла, металів.

3. Визначте, до якого виду явищ можна віднести явища із переліку?


Футбольний м’яч летить у ворота (механічне).
Сонячне світло відбивається в морі (світлове).
Річка взимку замерзає (теплове).
5

Лунає дзвоник на урок (звукове).


Стрілка компаса вказує на північ (електромагнітне).
Автомобіль рушає з місця (механічне).
Бензин згоряє в двигуні автомобіля (теплове).
Пластмасовий гребінець після розчісування притягує дрібні клаптики паперу
(електромагнітне).
Світиться екран ноутбука (світлове).
Лунає музика із навушників (звукове).

4. Які фізичні явища відбуваються під час роботи телефону?


Увімкнений екран (світлове).
Звук із динаміка (звукове).
З’єднання із мережею (електромагнітне).
Вібрація телефону (механічне).
Нагрівання процесора під час активного використання (теплове).

5. Які з перелічених явищ є механічними й водночас тепловими: автомобіль різко


гальмує, гаряча вода остигає, первісна людина добуває вогонь тертям, вмикається
електричне опалення?
З перелічених явищ є механічними й водночас тепловими:
Автомобіль різко гальмує (під час гальмування автомобіль продовжує рух – це явище
є механічним; коли колеса труться об дорогу, то нагріваються – це явище теплове).
Первісна людина добуває вогонь тертям (людина руками крутить палицю – це явище
є механічним; коли треться об камінь, то нагріваються – це явище теплове).

IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ


Бесіда за питаннями
1. Яких правил безпеки потрібно дотримуватись під час роботи в кабінеті фізики?
2. Дайте визначення поняттю фізика. Що вона вивчає?
3. Які явища відносять до фізичних? Наведіть приклади фізичних явищ.
4. Дайте визначення фізичного тіла. Наведіть приклади фізичних тіл.
5. Що таке речовина? Наведіть приклади речовин.
6. Дайте визначення матерії. Які види матерії ви знаєте?

V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Опрацювати § 1, Вправа № 1 (1-4)

You might also like