You are on page 1of 9

Republic of the Philippines

Department of Education
REGION VI- WESTERN VISAYAS
SCHOOLS DIVISION OF ESCALANTE CITY
BUENAVISTA ELEMENTARY SCHOOL

DETAILED LESSON PLAN IN MATHEMATICS 1

School: Grade Level Taught:


Teacher: Learning Area: MATHEMATICS
Date: Quarter: 1ST Quarter – Week 7
A. CONTENT STANDARD:
Demonstrates understanding of addition of whole numbers up to 1000 including money.

B. PERFORMANCE STANDARD:
Recognize, represent, and order whole numbers up to 100 and money up to PhP100 in various forms and
contexts.

I. MGA LAYUNIN:
(LEARNING OBJECTIVES)

1. Makakompara sa mga numero 1- 100 gamit ang relation symbol (<, >, =).
2. Mahatagan og bili ang pagkompara sa mga numero gamit ang relation symbol (< , > , =)

Value: Appreciate the importance of friendship.

MGA KASANAYAN SA Compares numbers up to 100 using relation symbol and orders them in
PAGKATUTO increasing or decreasing order. NO CODE
(LEARNING COMPETENCY w/ LC Focus: Relation Symbol (greater than, less than and equal to)
CODE)
II. NILALAMAN
(CONTENT)
ADM Mathematics Week 7: PAGKOMPARA SA MGA NUMERO 1-100 GAMIT ANG RELATION
SYMBOL (< , > , =)
Pedagogical Approaches: Integrative and Collaborative
Strategies: Learner Centered, ICT-Based Instruction
Activities: Oral Recitation, Board Work, Seat Work, Group Activity
Integration: MTB, ESP
III. KAGAMITANG PANTURO
(LEARNING RESOURCES)
A. SANGGUNIAN
(References)
1.Mga Pahina sa Gabay ng Guro SELF-LEARNING KIT Math Week 7:
PAGKOMPARA SA MGA NUMERO 1-100 GAMIT
ANG RELATION SYMBOL (< , > , =)
 MELC Math ADM Week 7 Pahina: 1-14
2.Mga Pahina sa Kagamitang Math 1-Kagamitan ng Mag-aaral
Pangmag-aaral Pahina: 44-46

3.Mga Pahina sa textbook Math 1-Kagamitan ng Mag-aaral


Pahina: 44-46
4.Karagdagang kagamitan mula Online pictures (Google Images)
sa postal ng Learning Online video from (youtube)
Resources
B. IBA PANG KAGAMITANG Interactive Powerpoint Presentation
PANTURO Television
(Other References) Group Activities, Board Work (Tarpapel)
Evaluation Sheet
Marker
Pencil
Masking Tape

IV. PAMAMARAAN GAWAIN NG GURO ANNOTASYON


(Learning Procedures) (Teacher’s Activities) (Annotations)
PANIMULANG GAWAIN A. Panimulang Panalangin KRA 2 LEARNING
(Preliminary Activities) B. Pambungad na Ehersiisyo at Pagbati ENVIRONMENT AND
DIVERSITY OF
C. Pagbibigay ng Palatuntunan sa Loob ng
LEARNERS
Klasru INDICATOR 5:
Established safe and
secure learning
environments to
Ilahad ang kompetensi at mga layunin ng aralin: enhance learning
through the consistent
implementation of
policies, guidelines and
procedures.
(PPST 2.1.2)

Mga Layunin:

1. Makakompara sa mga numero 1- 100 gamit


ang relation symbol (<, >, =).
2. Makahimo sa pagbuhat ug pagtubag sa mga
pangutana sa kaugalingon nga paningkamot.
A. BALIK-ARAL SA - Ang guro ay magpapakita ng interactive slides at KRA 3 CURRICULUM
NAKARAANG ARALIN AT/O ipapasagot sa mga mag-aaral. AND PLANNING &
ASSESSMENT AND
PAGSISIMULA NG BAGONG - Maaari siyang pumili sa mga mag-aaral upang ipasagot REPORTING
ARALIN ang katanungan o kaya sa isang mag-aaral na INDICATOR 5: Used
(Reviewing previous lesson/ magboboluntaryong sumagot. strategies for
presenting the new lesson) providing timely,
- Paaalahanin ang mga mag-aaral sa “Balaod ng accurate and
Klasrum” constructive feedback
ICT-BASED INSTRUCTION to improve learner
 Mga bata atong sulayan kini nga buluhaton pinaagi performance.
(PPST 5.3.2)
LESSON INTEGRATION sa QUIZ GAME SHOW, andam na ba mo?
KRA 1 CONTENT
Direksyon: Hinganli pag-usab ang mga numero ngadto sa KNOWLEDGE AND
tagnapulo ug tinagsa. Pilia ang letra sa insaktong tubag. PEDAGOGY
INDICATOR 1: Applied
knowledge of content
1. within and across
curriculum teaching
areas. (PPST 1.1.2)

Subject Integration:
 MTB-MLE
Give meanings of words
through picture clues.

A. 1 ka tagnapulo ug 6 tinagsa INDICATOR 2: Used a


B. 1 ka tagnapulo ug 7 ka tinagsa range of teaching
C. 1 ka tagnapulo ug 8 ka tinagsa strategies that
enhance learner
D. 1 ka tagnapulo ug 9 ka tinagsa achievement in literacy
and numeracy skills.
(PPST 1.4.2)
2.

A. 1 ka tagnapulo ug 0 ka tinagsa INDICATOR 3: Applied


B. 0 ka tagnapulo ug 9 ka tinagsa a range of teaching
strategies to develop
C. 0 ka tagnapulo ug 8 ka tinagsa critical and creative
D. 1 ka tagnapulo ug 1 ka tinagsa thinking, as well as
other higher-order
thinking skills.
(PPST 1.5.2)
3.

A.1 ka tagnapulo ug 2 ka tinagsa


B.1 ka tagnapulo ug 3 ka tinagsa INDICATOR 4:
C.1 ka tagnapulo ug 4 ka tinagsa Displayed proficient
D. 1 ka tagnapulo ug 5 ka tinagsa use of Mother Tongue,
Filipino and English to
facilitate teaching and
4. learning. (PPST 1.6.2)

A.1 ka tagnapulo ug 5 ka tinagsa


B.1 ka tagnapulo ug 6 ka tinagsa
C.1 ka tagnapulo ug 7 ka tinagsa
D.1 ka tagnapulo ug 8 ka tinagsa

5.

A.1 ka tagnapulo ug 5 tinagsa


B.1 ka tagnapulo ug 6 ka tinagsa
C.1 ka tagnapulo ug 7 tinagsa
D. 1 ka tagnapulo ug 8 ka tinagsa

B. PAGHAHABI NG LAYUNIN KRA 1 CONTENT


KNOWLEDGE AND
NG ARALIN PEDAGOGY
PAGPAKITA OG HULAGWAY: INDICATOR 3: Applied
(Establishing a purpose for the a range of teaching
strategies to develop
lesson) critical and creative
ELICIT thinking, as well as
other higher-order
ICT-BASED INSTRUCTION thinking skills.
(PPST 1.5.2)
REAL-LIFE SCENARIO

HOTS QUESTION

PANGUTANA:
 Unsa inyong nakita sa hulagway?
 Para nimo, unsay buot pasabot sa ”Higala”?
Kinsa sa inyo adunay daghang higala?
 Kay daghan man mo og higala, unsa nga
kinaiya inyong gipakita ana?
 Nganong importante nga adunay mga higala?
 Sa unsang paagi ang mga higala makatabang
sa atong kinabuhi?
 Nakasinati ka na ba og dili pagsinabtanay sa
usa ka higala? Giunsa nimo kini pagsulbad?

C. PAG-UUGNAY NG MGA PAGBABASA NG KUWENTO: KRA 2: LEARNING


ENVIRONMENT &
HALIMBAWA SA BAGONG DIVERSITY OF
ARALIN LEARNERS
(Presenting examples/instances INDICATOR 7:
Established a learner-
of centered culture by
the new lesson) using teaching
strategies that respond
to their linguistic,
ENGAGE (Bago magsimula, paalalahanan sa mga bata ang mga cultural, socio
economic and religious
dapat gawin o palatuntunan sa pakikinig ng kuwento.) backgrounds.
ICT-BASED INSTRUCTION
Pagtatanong base sa kuwentong napakinggan. (PPST 3.2.2)

HOTS QUESTION INDICATOR 8: Adapted


and used culturally
appropriate teaching
strategies to address
the needs of learners
from indigenous
groups. (PPST 3.5.2)

KRA 1 CONTENT
KNOWLEDGE AND
PEDAGOGY
INDICATOR 1: Applied
knowledge of content
within and across
curriculum teaching
areas. (PPST 1.1.2)

INDICATOR 2: Used a
range of teaching
strategies that
enhance learner
achievement in literacy
and numeracy skills.
(PPST 1.4.2)

1. Unsa ang ulohan sa estorya nga atong gibasa?


2. Unsa man ang anaa nila?
3. Kinsa man ang adunay pinakadaghan nga
bola?
4. Kinsa man ang pareha og gidaghanon sa bola?
5. Pila man kabuok ang bola ni Rona?
D. PAGTALAKAY NG PAGBIBIGAY PUNA SA ARALIN: KRA 1 CONTENT
KNOWLEDGE AND
BAGONG PEDAGOGY
KONSEPTO AT Pila ang bola ni Ana ug Lina? Ikompara kini. INDICATOR 1: Applied
PAGLALAHAD NG  Si Ana adunay 18 ka bola sama kadaghan o knowledge of content
within and across
BAGONG KASANAYAN #1 tumbas sa bola ni Lina nga 18 usab. curriculum teaching
(Discussing new concept and  Ang simbolo nga gamiton sa sama kadaghan o areas. (PPST 1.1.2)
practicing new skills #1) tumbas kay ( = ). Moingon kita nga 18 = 18. INDICATOR 3: Applied
a range of teaching
ICT-BASED INSTRUCTION strategies to develop
Ang bola ni Lina ikompara sa bola ni Rona. critical and creative
 Ang bola ni Ana ug ni Lina nga 18 kabuok mas thinking, as well as
other higher-order
diyotay o mas gamay kaysa ka Rona nga 20 thinking skills.
kabuok. (PPST 1.5.2)
 Ang simbolo sa mas diyotay/gamay kay ( < ).
Moingon kita 18 < 20 KRA 2: LEARNING
 Ang bola ni Rona nga 20 kabuok mas daghan ENVIRONMENT &
DIVERSITY OF
kaysa ka Ana ug ka Lisa nga 18 kabuok bola. LEARNERS
Moingon kita 20 > 18. INDICATOR 7:
Pananglitan: Established a learner-
centered culture by
Pananglitan: amay kaysa 26 (25 < 26) using teaching
 26 kay mas dako kaysa 25 (26 > 25) strategies that respond
to their linguistic,
 25 kay tumbas kay sa 25 (25 = 25) cultural, socio
economic and religious
backgrounds.
Pagpakita ng bidyu (English): (PPST 3.2.2)
https://www.youtube.com/watch?
v=ka9zbPcqXBI INDICATOR 8: Adapted
and used culturally
appropriate teaching
strategies to address
the needs of learners
from indigenous
groups. (PPST 3.5.2)

INDICATOR 3: Applied
a range of teaching
strategies to develop
critical and creative
thinking, as well as
other higher-order
1. Mahitungod sa unsa ang bidyu? thinking skills.
2. Kanus-a gamiton ang simbolo nga ( > )? (PPST 1.5.2)
( < ), (=)?
3. Unsang paagi nimo maipakita aron maikompara
ang numero?
4. Nganong importante nga makat-onan nato kining
mga simbolo sa pagkompara?

5. Ikompara kini gamit ang relation symbol.

45 ____60 , 75 ____ 55 , 88 ____ 88


E. PAGTALAKAY NG Kaya mo na ba magkompara sa mga numero 0-100 gamit KRA 3: CURRICULUM
AND PLANNING &
BAGONG KONSEPTO AT ang relation symbol o simbolo sa pagtandi sama (>,<,=)? ASSESSMENT AND
PAGALALAHAD NG REPORTING
BAGONG KASANAYAN #2 Tara! Magdula Ta!! INDICATOR 9: Used
strategies for
(Discussing new concept and providing timely,
Magtawag og lima ka bata aron sa pagbolontaryo sa accurate and
practicing new skills #2) pagtubag sa pangutana. Patindoga kini ug padola sa TV constructive feedback
EXPLORE Screen aron sa pagpili ng tubag ug ipa-pindot kini gamit ang to improve learner
performance.
mouse. (PPST 5.3.2)
ICT-BASED INSTRUCTION
KRA 2: LEARNING
ENVIRONMENT &
DIVERSITY OF
LEARNERS
INDICATOR 6:
Maintained learning
environments that
promote fairness,
respect and care to
encourage learning.
(PPST 2.2.2)

KRA 3: CURRICULUM
PINATNUBAYANG PAGSASANAY 2 AND PLANNING &
ASSESSMENT AND
(BOARDWORK ACTIVITY) REPORTING
INDICATOR 9: Used
strategies for
Panudlo: Ikompara ang mga gihatag nga numero. Isulat sa providing timely,
accurate and
kahon ang simbolo ( > , < , = ). constructive feedback
to improve learner
1. 28 28 performance.
(PPST 5.3.2)

KRA 2: LEARNING
2. 79 84 ENVIRONMENT &
DIVERSITY OF
LEARNERS
3. 63 69 INDICATOR 6:
Maintained learning
environments that
promote fairness,
4. 54 99 respect and care to
encourage learning.
(PPST 2.2.2)
5. 100 73
KRA 1 CONTENT
KNOWLEDGE AND
PEDAGOGY
INDICATOR 3: Applied
a range of teaching
strategies to develop
critical and creative
thinking, as well as
other higher-order
thinking skills.
(PPST 1.5.2)

F. PAGLINANG SA PAGBIBIGAY NG PANGKATANG GAWAIN KRA 3: CURRICULUM


AND PLANNING &
KABIHASAAN (Tungo sa ASSESSMENT AND
formative assessment) (Bago magsimula ng pangkatang gawain ipakita muna ang REPORTING
Developing mastery mga pamantayan sa pangkatang gawain.) INDICATOR 9: Used
strategies for
(Leads to formative providing timely,
(Pangkatin ang mga mag-aaral sa tatlong pangkat: Ang bawat accurate and
assessment) pangkat ay pipili ng pangalan ng kanilang grupo na base sa constructive feedback
pangalan ng hayop. to improve learner
performance.
GROUP ACTIVITY (PPST 5.3.

USED DIFFERENTIATED KRA 2: LEARNING


ENVIRONMENT &
ACTIVITIES:
DIVERSITY OF
The Activities used are Ang gawain ay maaaring sagutan lamang sa loob ng limang LEARNERS
INDICATOR 6:
varied suited to the minuto. Ipi-play ang timer upang mabatayan ang oras. Ang Maintained learning
learning/capacity level of unang pangkat na makatapos ay pumalakpak ng tatlong environments that
beses at isigaw ang pangalan ng grupo.) promote fairness,
the learners (easy, respect and care to
average, difficult) encourage learning.
(PPST 2.2.2)

KRA 3: CURRICULUM
AND PLANNING &
ASSESSMENT AND
REPORTING
INDICATOR 9: Used
strategies for
providing timely,
accurate and
constructive feedback
to improve learner
performance.
(PPST 5.3.2)

KRA 2: LEARNING
ENVIRONMENT &
DIVERSITY OF
LEARNERS
INDICATOR 6:
Maintained learning
environments that
promote fairness,
respect and care to
encourage learning.
(PPST 2.2.2)

PRESENTASYON NG AWTPUT

(Ipapakita ng bawat pangkat ang kanilang gawain at ang guro


ay magbibigay ng puntos)

Itanong sa mga bata: Sa unsang pamaagi ninyo gipakita aron


matapos ang inyong grupong buluhaton?
G. PAGLALAPAT NG KRA 1 CONTENT
KNOWLEDGE AND
ARALIN SA PANG-ARAW- PEDAGOGY
ARAW NA BUHAY INDICATOR 3: Applied
(Finding practical/application a range of teaching
strategies to develop
of concepts and skills in daily critical and creative
living) thinking, as well as
other higher-order
EXPLAIN thinking skills.
(PPST 1.5.2)

_____1. 56 = 56
_____2. 90 > 50
_____3. 78 = 87
_____4. 60 > 50
_____5. 67 < 55

PAGLALAHAT NG Hinumdumi: KRA 1 CONTENT


Ang mga relation symbols sa matematika maoy gamiton KNOWLEDGE AND
ARALIN PEDAGOGY
(Making generalizations and pagtandi sa duha ka numero og asa ang mas daku, mas INDICATOR 3: Applied
abstractions about the lesson) dyotay ra o tumbas sa ikaduha nga numero. a range of teaching
strategies to develop
ELABORATE critical and creative
Ang relation symbol nga:
thinking, as well as
 mas daghan kay sa ( >) ipatunga sa duha ka other higher-order
numero kung ang nag-una nga numero mas daku thinking skills.
kaysa nagsunod. (PPST 1.5.2)

 mas dyotay kay sa (<) ipatunga sa duha ka


numero kung ang nag-una nga numero mas dyotay
kay sa nagsunod.
 tumbas sa (=) ang ipatunga sa duha ka pareho nga
numero.
H. PAGTATAYA NG Ibigay ang Evaluation Sheet sa mga mag-aaral upang KRA 3: CURRICULUM
AND PLANNING &
ARALIN masukat ang kanilang naintindihan sa leksyon. ASSESSMENT AND
(Evaluating Learning) REPORTING
EVALUATE INDICATOR 9: Used
strategies for
providing timely,
accurate and
constructive feedback
to improve learner
performance.
(PPST 5.3.2)

I. KARAGDAGANG Panudlo: Itandi and duha ka numero. Pilia ang insaktong KRA 3: CURRICULUM
AND PLANNING &
GAWAIN PARA SA simbolo sa matematika sa gihatag nga pilianan. ASSESSMENT AND
TAKDANG ARALIN AT 1)16 ug 25 REPORTING
REMEDIATION A. 16 > 25 B. 16< 25 C. 16 = 25 INDICATOR 9: Used
strategies for
(Additional activities for providing timely,
2) 50 ug 50 accurate and
application or remediation) A. 50 > 50 B. 50 < 50 C. 50 = 50 constructive feedback
EXTEND to improve learner
performance.
3) 38 ug 27 (PPST 5.3.2)
A. 38 > 27 B. 38< 17 C. 38 = 17

4) 65 ug 52
A. 65 > 52 B. 65 < 52 C. 65 = 52

5) 24 ug 29
A. 24 > 29 B. 24< 29 C. 24 = 29
V. REMARKS:

M.L:

I.D:

You might also like