You are on page 1of 4

NASTAVNA PRIPREMA IZ GEOGRAFIJE

ŠKOLA „Enver Čolaković“Breza


RAZRED šesti VI 1
NASTAVNI PREDMET :GEOGRAFIJA
NASTAVNIK: UŽIČANIN MALIK
DATUM:8.12.2022..godine

STRUKTURA NASTAVNOG SATA

Nastavna tema: Litosfera

Nastavna jedinica: Oblikovanje reljefa radom vjetra, leda i rastvaračkim radom


vode

CILJ CASA-Postići da učenici usvoje određena znanja o tome kako vjetar, led i
voda u krečnjačkim stjenama stvara različite oblike reljefa koji su poznati kao što
su pustinje, ili pećine. Također da učenici nauče i nove pojmove i predstave o
vanjskim silama i koju moč imaju u oblikovanju krajolika, npr. Šta su cirkovi,
morene i valovi.

Obrazovni zadatak: Formirati predstavu o vanjskim silama Zemlje, njihovoj


snazi i oblicima koje stvaraju na površini Zemlje i razumijevanju uzročno-
posljedičnih veza u prirodi.

Odgojni zadatak: Razvijanje ljubavi prema prirodi, uočavanje i uživanje u


njenim ljepotama, razvijanje svijesti o očuvanju prirode naše zemlje, stalno
pobuđivanje interesovanja za novim spoznajama.

Funkcionalni zadatak: Razvijati sposobnost logičkog i kritičkog mišljena, razvoj


sposobnosti pamčenja, rasuđivanja, zaključivanja, uočavanja i razlikovanja kao i
stvaranje pozitivnog odnosa među učenicima, spremnost na zajednički rad.
Tip nastavnog sata: Obrada novog gradiva

Oblik rada : Rad u parovima,frontalni rad,individualni rad

Korelacija: Biologija

Nastavne metode: Metoda usmenog izlaganja,metoda demonstracije,metoda


razgovora demonstacija , samostalni rad metoda prezentacije

Nastavna sredstva i pomagala: Tabla,LCD projektor,računar,udžbenik,slike


nastavni listići

ARTIKULACIJA NASTAVNOG SATA

Uvod-EVOKACIJA -7 do 10 min

U uvodnom djelu interaktivnom diskusijom navesti učenike i uz pomoč fotografija


na platnu treba da ponovimo prethodna naučena znanja o litosferi planete, vrstama
stijena unutrašnjim silama Zemlje. Uz pomoč fotografija učenici će ponoviti znanja
o tome koje oblikje reljefa stvaraju tekučice( riječne doline, delte, aluvijalne ravni).
Također ponoviti šta je to abrazija i koje oblike reljefa stvara rad morskih
talasa( plaže, klifove, otoke i poluotoke).

GLAVNI DIO SATA-RAZUMIJEVANJE ZNACENJA-20-25min

U glavnom dijelu casa uz pomoc LCD-projektora slijedi obrada današnje nastavne


jedinke.Multimedijalna prezentacija je od velike koristi za učenike jer pruža daleko
bolji uvid u današnju lekciju.Ona nudi vizuelni doživljaj kojima se budu uključeni
u sam čas, te kroz razgovor sa nastavnikom ali i međusobno među sobom učenici
dolaze do traženih odgovora.Nakon svakog slajda učenici treba da zapišu određene
pojmove koji se nalaze na slajdovima.
Reljefni oblici nastali djelovanjem vode na topive stijene
- Kad krečnjačka stijena dođe u dodir sa vodom ona se rastvara te tako nastaju
kraški oblici reljefa.
- Najčešći površinski kraški oblici reljefa su škrape, vrtače, kraške uvale i kraška
polja.
- U unutrašnjosti krečnjačke stijene voda formira podzemne horizontalne kanale
koji se zovu pećine. Jame su vertikalne pukotine nastale u kraškom podzemlju. Iz
vode koja se slijeva niz pećinske zidove izlučuje se otopljeni krečnjak i taloži na
pećinskom podu kao pećinski stub. Tako nastaju stalaktiti. Stalagmiti nastaju
taloženjem otopljenog krečnjaka na tavanicama pećine.
Reljefni oblici nastali radom lednika
- U područjima visokih planina i polarnim oblastima snijeg se zadržava tokom
cijele godine. Velike količine snijega se nagomilavaju, zbijaju i prelaze u led. Led
se akumulira u već postojećim udubljenjima na Zemljinoj kori koja on svojom
težinom i pomjeranjem razara i tako širi. To mjesto gdje nastaje lednik zove se
cirk. Kad se nagomilani led prelije iz cirka lednik kreće ledničkom dolinom
(valov) niz planinu pri čemu struže i otkida veliku količinu stijenskog materijala.
U podnožju planine taj erodovani materijal se taloži i nastaje morena.
Reljef nastao radom vjetra
- Vjetar svojom snagom, naročito u pustinjskimpodručjima, prenosi pijesak i
prašinu sa jednog mjesta na drugo. Erozionim djelovanjem vjetra otpuhuje se
pijesak sa površine i ostaje ogoljena stijenska podloga koja se naziva kamena
pustinja (hamada).
- Ako se na nekoj ogoljenoj površini javi voda onda je to oaza. U blizini kamenih
pustinja često nastaju pješčane pustinje (ergovi) u kojima se akumulira pijesak.
Velike nakupine pijeska nazivaju se dine, a ako imaju oblik polumjeseca zovemo
Barhane.

ZAVRSNI DIO CASA-REFLEKSIJA-7-10 min.

U zavrsnom dijelu casa nastavnik ucenicima podijeli listice sa odredenim


pojmovima vezanim za lekciju.Na svakom papiriću je određen pojam vezan za
današnju lekclistić.Učenici mogu da se konsultuju da drugom i da se međusobno
pomažu i razgovaraju. Na tabli su ispisan tekst koji je vezan za današnju lekciju i
učenici treba da svoje listiće sa pojmovima ubace u odgovarajuča prazna polja i na
taj način tačno odgovore na pitanja vezana za današnju lekciju. Primjer: Led se
nakuplja u ___cirku______, a kreće se dolinom koju nazivamo-
___valov____________ kamenite pustinje zovemo__hamade_________

Nakon toga najaktiniji učenici dobijaju ocijene i razgovaramo o tome ko je bio najaktiniji.

You might also like