You are on page 1of 4

PRIPREMA ZA NASTAVNI SAT

Naziv škole: Osnovna škola “Orahovica”


Razred: VIII-a (treća godina učenja njemačkog jezika)
Nastavnik: Admira Šišić
Školska: 2013./2014. godina

Tema: Schule
Nastavna jedinica: Der erste Schultag, Bb.

Tip časa: kombinovani( ponavljanje + obrada novog)


Nastavne metode: metoda usmenog izlaganja, m. razgovora, m. čitanja i rada na tekstu, m. pisanja, m. demonstracije

Cilj časa: Probuditi kod učenika interes za školu kao i razvijanje pozitivnog odnosa prema školi;
Osposobiti učenike da razumiju tekstove koje čitaju i da znaju odgovarati na pitanja vezana za tekst

Zadaci:

Obrazovni zadatak:
- upoznavanje učenika s novim tekstom
- usvajanje nove leksike na temu “Der erste Schultag”

Funkcionalni zadatak:
- razvijanje sposobnosti slušanja i samostalnog korištenja teksta
- razvijanje sposobnosti primjene već usvojenog gradiva
- razvijanje sposobnosti logičkog razmišljanja i samostalnog zaključivanja (upotreba nove leksike)

Odgojni zadatak:
- razvijanje takmičarskog duha
- podsticanje učenika na aktivnost i učešće u radu
Tok časa:
CILJ OBLIK NASTAVNA VRIJEME
POJEDINAČNE
FAZE
* AKTIVNOST * NASTAVNOG
RADA
SREDSTVA

Guten Tag! Wer hat heute Klassendienst? frontalni 1 min.


Wer fehlt heute?
I
Buđenje Nastavnik s učenicima ponavlja riječi ranije usvojene na temu „škola“ grafoskop
prikazujući ih na grafoskopu (bez članova) + redne brojeve. grafofolija
interesa/
Ponavljanje (der Bleistift, der Block, das Buch, der Buchstabe, das Deutsch, die
Federtasche, der Füller, die Hausaufgabe, das Heft, die Klasse, der Kleber,
der Kuli, die Kunst, der Lehrer, die Lehrerin, die Mathematik, der frontalni 14 min.
Malkasten, der Pinsel, der Radiergummi, die Schere, die Schule, die
Schultasche, der Schüler, die Schülerin, der Spitzer, der Sport, der
Stundenplan)

Učenici sada imaju zadatak da naprave tabelu s rodovima te da napišu i frontalni/


množinu za svaku riječ: individualni

Masculina Feminina Neutra Plural


der Bleistift die Bleistifte
die Federtasche die Federtaschen
das Buch die Bücher

Provjera slijedi usmeno.

frontalni grafoskop 5 min.


II
Objašnjavanje
Nastavnik objašnjava nove riječi (tabla ili grafoskop):
novih riječi
-wach -brauchen -der Clown grafoskop
-anziehen -die Schultüte -die Eintrittskarte, -n individualni/ grafofolija
-bereit sein -die Angst,die Ängste frontalni/ 7 min.
rad u paru
III
Uvježbavanje Učenici će uvježbati nove riječi tako što će ih pronaći u:
frontalni udžbenik 4 min.
nove leksike a) “Wörterschlange” - individualno
b) “Kreuzworträtsel” – rad u paru

Vježba kao i provjera na grafofoliji.

IV
frontalni udžbenik 5 min.
1. slušanje Učenici slušaju tekst “Der erste Schultag” na CD-u i prate slike(baloni su
globalno prazni) na str. 9 u udžbeniku. Nastavnik pita:
razumijevanje
*Was bekommt Anna am ersten Schultag?

frontalni udžbenik 6 min.


V
2. slušanje Učenici slušaju ponovo tekst i prate slike (baloni su ispunjeni rečenicama)
selektivno na str. 10. Potom slijede vježbe A i B na str. 11.
razumijevanje

VI Slijedi treće slušanje teksta nakon kojeg nastavnik postavlja sljedeća


3. slušanje pitanja: 2 min.
detaljno a) Schläft Anna noch? frontalni
razumijevanje b) Was ist mit Annas Schultasche?
teksta c) Was sagt die Mutter (über die Schultasche)? radna sveska 1 min.
d) Was bekommt Anna am 1. Schultag?
e) Was sagt der Vater?
f) Was ist in der 1. und was in der 2. Schultüte?
g) Was hat der Clown?
VII Nastavnik s učenicima ponavlja današnju nastavnu jedinicu.
Ponavljanje

VIII
Domaća zadaća Za domaću zadaću učenici trebaju uraditi vježbu 1 u radnoj svesci na str. 5
+ nacrtati asociogram uz koji će moći prepričati tekst.

You might also like