You are on page 1of 3

Škola JU „Prva osnovna škola „ Konjic

Nastavnik Fadila Memić


Nastavni predmet Geografija VI a,b,c,d
Nastavna jedinica TOPLOTNI POJASEVI
Tip časa Novo gradivo
Datum realizacije časa 23. 10. 2023.
Vrijeme trajanja časa 45 minuta

metoda razgovora ,metoda objašnjavanja, metoda rada na

Nastavne metode tekstu, metoda demonstracije

Učenici razumiju opisati prividno dnevno kretanje Sunca;


opisati nastanak i trajanje astronomskih
godišnjih doba;
objasniti pojam protoka (temporalnog)
vremena.
suštini prividnih kretanja nebeskih tijela;
Ishodi časa
suštini stvarnih kretanja Zemlje;
rotaciji Zemlje i njenim posljedicama:smjeni
dana i noCi i računanje vremena;
revoluciji Zemlje i njenim posljedicama;
suštini nejednakog trajanja dužine dana i no Ci;
smjeni godišnjih doba i postojanju toplotnih
pojaseva na Zemlji.

Tok i struktura časa

Najavljujem novu lekciju


stvaranje različitih toplotnh pojaseva , postavljanjem pitanja
razvijam kod učenika sposobnost samozaključivanja i logičkog
Uvodni dio časa razmišljanja a samim ti razvijaju sposobnost komunikacije
TOPLOTNI POJASEVI
Učenike pitam da li Zemljina revolucija tj . okretanje Zemlje oko
Sunca ima za posljedicu
Objašnjavam
Glavni dio časa Nastavni sat je planiran za obradu nove lekcije - TOPLOTNI
POJASEVI – strana u udžbeniku br. 39
TOPLOTNI POJASEVI su posljedica Zemljine revolucije
Kratko ćemo se osvrnuti na lekciju Zemljina revolucija
Za vas sam pripremila jedan video – link kako biste imali slikovitiji
prikaz sta je to Zemljina revolucija i
koje su njene posljedice
Slijedi video: https://www.youtube.com/watch?v=WurqcfyZY4k
da biste otvorili kliknite na dati
Video
Ukoliko ne budemo uumogućnosti pogledati video link u školi isti
će djeca pogledati kući .
U sveske prepisati slijedeći sadržaj:
Jedna od posljedica Zemljine revolucije jesu TOPLOTNI POJASEVI
Tokom revolucije Zemlja dolazi u različite položaje u odnosu
prema suncu zbog čega se i mijenja
upadni ugao Sunčanih zraka, zbog toga svi dijelovi Zemlje nisu
jednako zagrijani
Najače je zagrijavanje na prostorima oko ekvatora gdje Sunčevi
zraci padaju okomito(pod uglom od
90° jer zagrijavaju najmanju površinu.
Idući od ekvatora ka polovima upadni ugao Sunčevih zraka se
smanjuje pri čemu i zagrijavanje
Zemljine površine slabi, zbog toga imamo različite toplotne
pojaseve:
Oko ekvatora Zemlja je najzagrijenija i taj pojas je najtopliji -
ŽARKI TOPLOTNI POJASTemperature su cijelu godinu ujednačene
(vječito ljeto)
UMJERENI TOPLOTNI POJASEVI – obuhvataju prostore između
povratnika i polarnika
Ovdje sunčevi zraci nikada ne padaju okomito , zbog različitog
zagrijavanja Zemljine površine tokom
godine su izražena četri godišnja doba s kojima se mijenja dužina
trajanja dana i noći
HLADNI TOPLOTNI POJASEVI(sjeverni i južni)
Protežu se od polarnika do geografskih polova- tu je zagrijavanje
Zemljine površine vrlo slabo
Izražena su dva godišnja doba
To je polarna zima kada traje polarna noć i veoma je hladno i
polarno ljeto kada traje polarni dan tu
su temperature nešto više
Uz objašnjavanje učenike stalno motivišem i uključujem da sami
donesu zaključke vezane za novu lekciju
Učenicima prezentujem toplptne pojaseve uz pomoć geografske
karte, gdje mogu vidjeti koji dijelovi Zemljine površine pripadaju
određenom toplotnom pojasu.
Ponavljamo urađeno
Zadaća: napišite u kojem toplotnom pojasu se se nalazi kontinent
Završni dio časa
Evropa tačnije (Bosna i
Hercegovina)??

You might also like