You are on page 1of 5

Урок3.

Тема. Клімат Північної Америки. Кліматичні пояси та області.


Мета: сформувати в учнів систему знань про основі риси клімату північної
Америки; систематизувати уявлення учнів про причини формування
кліматичних поясів материка; закріпити практичні вміння учнів працювати з
кліматичними картами та кліматодіаграмами; розвивати вміння самостійно
працювати з додатковими джерелами знань.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: фізична карта північної Америки, кліматична карта Північної
Америки,атласи, підручники,картини природи материка.
Хід уроку.
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І УМІНЬ УЧНІВ
1. Виправ помилки.
Клас ділиться на 2 команди. Команди одержують уривки зі «спогадів
барона Мюнхаузена» про його уявні подорожі північною Америкою. За
2 хвилини учасники команд повинні знайти помилки. Оскільки барон
відомий фантазер, то багато що в його спогадах не відповідає
дійсності.

Завдання 1 команді.
«Я вирішив перетнути Північну Америку по 40-ій паралелі зі сходу на захід.
Спочатку на моєму шляху зустрілися найвищі гори Північної Америки
Аппалачі. Далі мій шлях пролягав через Центральні рівнини. На човні я
спустився річкою Маккензі до її місця впадіння в Міссісіпі. Балі я поплив по
річці Міссурі, яка є притокою Колорадо. Кордильєри я перетнув швидко, бо
вони невисокі, та вийшов до узбережжя Атлантичного океану. Там сів на
корабель і відплив додому.»

Завдання 2 команді.
«Я вирішив перетнути Північну Америку по 100-му меридіану з півночі на
південь. Спочатку було досить холодно. Зупинився на відпочинок біля озер,
яких тут дуже багато. Далі мій шлях перетнули високі гори Анди.
Проминувши гори. Я вийшов до річки Ріо-Гранде, яка є найбільшою річкою
північної Америки й протікає по Примексиканській низовині. Нею на човні я
спустився до Карибського моря. Там сів на корабель і відплив додому.»
2. Про що розповідають географічні назви?
Учитель читає географічну назву, а учні повинні пояснити їх
походження.
Гренландія (з датської «грен ланд» означає «зелена країна»)
Антильські острови ( від грецького «анти» - навпроти материка)
Кордильєри (з іспанської мови «шнур, ланцюг»)
Флорида (з іспанської мови «квітучий»)
3. Робота з географічною картою.
- Назвіть та покажіть на карті основні географічні об’єкти Північної
Америки. Розкажіть про найкрупніші низовини та плоскогір’я
материка.
- В якому напрямку простягаються гори та рівнини материка?
- Які групи корисних копалин є на території материка. Покажіть їх
розміщення на карті.

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ І ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ


1. Розповідь учителя.
Значна протяжність материка Північна Америка з півночі на південь,
різноманіття форм рельєфу обумовило формування різних типів клімату.
Клімат північної Америки значно відрізняється від клімату Південної
Америки. Для клімату Північної Америки характерні великі контрасти
температур, панування атмосферних фронтів та циклонів. На півночі
материка влітку температури ледь сягають +5ºС, тоді як на півдні
утримуються біля +30ºС. як саме діють кліматотвірні чинники, обумовлюючи
такі особливості клімату? Відповідь на це запитання ми відшукаємо на
сьогоднішньому уроці, проаналізувавши кліматичні карти та кліматодіаграми
за допомогою набутих знань про особливості географічного положення та
рельєфу.
2. Повідомлення теми та мети уроку.

ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. «Творча лабораторія» (робота в групах)


Учні об’єднуються в групи. Завдання групам.
Використовуючи кліматичну карту світу дайте відповіді на такі запитання:
1. У межах яких кліматичних
поясів розташована північна
Америка?
2. Які типи повітряних мас
впливають на клімат
материка?
3. Чому на Тихоокеанському
узбережжі в межах
помірного поясу багато
опадів?
4. Який тип клімату на
Каліфорнійському
Півострові?
5. Який клімат переважає у Північній Америці?

2. Розповідь учителя.
Ви з’ясували, Що клімат Північної Америки є різноманітним через велику
протяжність материка з півночі на південь, витягнутість гір (низькі за сході –
високі на заході), вплив Північного Льодовитого океану на півночі та теплої
Мексиканської затоки на півдні. Тому територія Північної Америки
розташована у межах шести кліматичних поясів.
Північне узбережжя та острови, що прилягають до материка, розташовані у
межах арктичного кліматичного поясу. Тут весь рік панує холодне арктичне
повітря, взимку поверхня землі не одержує сонячного тепла, а влітку
температури близькі до нуля чи мінусові. Саме за цих умов утворюються
льодовики.
На південь від полярного кола до 60ºпн.ш. розташований субарктичний
кліматичний пояс з характерною суворою зимою, яка змінюється
прохолодним літом з дощовою погодою.
Більша частина материка (60º-40º)пн..ш.) розташована у межах помірного
кліматичного поясу з холодною зимою та порівняно теплим літом. Взимку
випадає сніг, влітку йдуть дощі, хмарна погода швидко змінюється теплою
сонячною. У цьому поясі наявні помітні відмінності у різних його частинах.
На території Північної Америки спостерігаються несприятливі погодні
явища – урагани та торнадо (американська назва смерчу). Унаслідок
переміщення циклонів у поясі від 10ºдо 30ºпн.ш. утворюються шторми, які
рухаються на захід і, діставшись узбережжя, відхиляються на північ. Коли
швидкість цих тропічних циклонів перевищує 120 км/год, вони
перетворюються на урагани. Формуючись на південному узбережжі
Мексики, урагани рухаються на північ, значно впливають на погодні умови
материка, бо охоплюють площі у сотні квадратних кілометрів та можуть
тривати багато днів. Торнадо мають велику руйнівну силу, їхнє походження
досі точно невідоме, але найвірогідніше воно пов’язане з грозами. Подібні до
торнадо смерчі спостерігаються і в інших ділянках земної кулі, але там вони
не мають такої сили. На території США на рік може відбуватися понад 700
торнадо, найчастіше – над Великими рівнинами та Середньому Заході
навесні та на початку літа.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ ТА УМІНЬ УЧНІВ


1. Скласти схему «Кліматичні пояси Північної Америки»

Кліматичний пояс

2.Самостійна робота учнів.


Заповнити таблицю «Характеристика кліматичних поясів»
Кліматичний пояс Розташування Зима Літо
поясу

3.Виступи учнів з повідомленнями.


Сонячний лідер.
Штат Флорида в США. Тут усі дні з початку 1967 року до початку весни
1969 року стояла сонячна погода.
Гірський вітер – рекордсмен.
Був зафіксований у США на горі Вашингтон 12 квітня 1934 року. Рекордна
швидкість вітру досягла 370км/год.
Найбільша кількість смерчів.
Спостерігалася над південними і західними штатами США. З 3 по 4 квітня
1974 року пронеслося близько 148 смерчів.
Смерч – рекордсмен.
Зафіксований у США 2 квітня 1958 року над штатом Техас. Він пронісся зі
швидкістю 450км/год.
Ураган «Гілберт».
Завдав найбільшої шкоди. В середині вересня 1988 року він обрушився на о-
ви Карибського басейну, Мексику, штат Техас, США.
Внаслідок стихійного лиха загинуло понад 350 людей, 750000 чоловік
залишилися без даху над головою. Загальний збиток, нанесений ураганом
«Гілберт» становив рекордну суму – 10млрд. доларів.
Рекордний снігопад.
Був зафіксований у США у гірському районі штату Вашингтон (1971-
1972рр.). тут випало за рік понад 30м снігу. Цей снігопад вважається
найбільшим.
Найтовща снігова перина.
Сніжний покрив висотою 11м зафіксовано в штаті Каліфорнія, США в 1911
році.
Буран із серцем хуртовини і душею урагану.
Так назвали буревій, який відбувся 12 березня 1993 року на східному
узбережжі США. Ця снігова буря завдала найбільшої шкоди і забрала життя
500 людей.
Рекордна сталість.
Дощ, який починаючи з 29 липня 1870 року, регулярно в один і той же день
щороку випадає в місті Уайсберг, штат Огайо, США. Він є своєрідним
святом для місцевих жителів.
Із самого зранку майже все доросле населення виходить на міську площу і з
нетерпінням чекає дощу. І як тільки дощ починає накрапати, люди дістають
свої парасольки і з задоволенням ідуть додому.

VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ


1. Опрацювати текст §36.
2. Підготувати повідомлення про річки та озера Північної Америки (одна
група готує про озера, 2 – про річки.
3. Підготувати питання по темі «Клімат Північної Америки»

VІІ. ПІДСУМОК УРОКУ


Вчитель підводить підсумок уроку. Виставляє оцінки учням.

You might also like