You are on page 1of 6

Конспект уроку (Тафійчук Світлани, 3 СО укр.-англ.

Тема уроку: Словотвір. Способи словотворення (6-й клас)


Мета уроку:
o ознайомити шестикласників з основними способами словотворення;
сформувати вміння змінювати й утворювати нові слова;
o удосконалювати навички розбирати слова за будовою;
o розвинути увагу й дослідницькі уміння дітей за допомогою мовленнєво-
комунікативного дидактичного матеріалу;
o виховувати взаємоповагу, вміння дослухатися до співрозмовника.
Внутрішньо предметні зв’язки:
- Лексикологія і фразеологія: засвоєння нових слів (у тому числі й власне
українських), прислів’їв, приказок.
- Культура мовлення і стилістика: засвоєння складних випадків слововживання.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань(формування мовної компетенції)
Обладнання: підручник “ Українська мова ” О.В. Заболотний, В.В. Заболотний
( К.: Генеза, 2014).
Очікувані результати:
 шестикласники знають основні способи словотворення;
 уміють визначати способи творення відомих слів;
 можуть утворювати слова різними способами та вживати їх у мовленні.

Хід уроку
І. Організаційний момент.
Пролунав дзвінок –
Починаємо урок.
Працювати старанно, щоб почути у кінці,
Що у нашім дружнім класі
Діти – просто мо-ло-дці!
ІІ. Мотивація пізнавальної діяльності.
- Розпочинається новий урок. Чого ви від нього чекаєте? (діти висловлюють
думки)
- Ми , друзі, будемо з вами сьогодні дослідниками. Що ж стане предметом наших
досліджень? Знаючи, що ви дуже допитливі, я хочу спитати у вас, що таке вічний
двигун, чи є на світі така машина? ( думки дітей)
Вчитель: Довго людство билося над тим, як винайти вічний двигун. І нарешті
з‘ясувалося, що вічний двигун неможливий. Бо існують закони тертя, механіки…
Проте… Невже не існує у світі явища, подібного до вічного двигуна? Все-таки існує.
Вічним двигуном у мові є словотвір. Як ви розумієте цей термін? (міркування
учнів)
- Визначення терміну « Словотвір» (це розділ науки про мову, що вивчає способи
й особливості творення похідних слів).
Вчитель: Механізм словотвору діє без перепочинку, виготовляючи потрібні для
людей слова. Діє щохвилини, щосекунди. Двигун словотвору - справжній вічний
двигун. Кожне слово має свій рік, день і хвилину народження. Воно народилося в
сиву давнину чи недавно. Або народиться в майбутньому…Як же народжується
слово? На це питання і спробуємо ми знайти відповідь у процесі наших
досліджень…
ІІІ. Організація пізнавальної діяльності учнів.
Проблемно-пошукове завдання:
- Готуючись до уроку з географії рідного краю, Наталка вивчала карту своєї
області і зацікавилась назвами міст та селищ: Лісове, Михайлівка, Безрічне,
Заспівне, Сухостав, Привілля …Задумалась дівчинка : і звідки такі назви
взялися? Допоможіть Наталці. ( Слухання версій дітей )
ІV. Оголошення теми і мети уроку.
V. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу.

1. Слово вчителя.

План пояснення нового матеріалу


Нові слова творяться від основ, а не від коренів. Основа, від якої утворюється
нове слово, називається твірною. Наприклад, основа сон є твірною для слова сонний
(сон+н+ий).
Основа, що складається тільки з кореня (не має ні суфіксів, ні префіксів),
є непохідною: ліс, вода, став. Основа, утворена від іншої основи за допомогою
суфіксів та префіксів, називається похідною: лісний, водяний, ставок.
В українській мові виділяються морфологічні і неморфологічні способи
творення слів (робота з таблицею).

2. Визначення способів творення слів асоціативного куща

 Префіксальний: підтримати, прекрасний, прабатьківський.


 Суфіксальний: хатина, родина, ніжність.
 Префіксально-суфіксальний: затишок, безмежна.
 Складання/усічення основ: двоповерховий, ЖКГ.

(звернути увагу на виділені слова)


VІ. Застосування здобутих знань у процесі практичної роботи.
1. Розминка. Прослухайте слова. Якщо слово утворене префіксальним способом,
підстрибніть; якщо суфіксальним – присядьте.
горбочку притулилася
вишневому стиха
садочку вийшла
хатинка звеселило
дитинка засвітило
2. Запишіть речення. Позначте слова, утворені суфіксальним і префіксальним
способом.
Своя мазанка ліпша від чужої світлиці (нар. тв.).
3. Робота в групах. Впр. 139, с.58 (група 1 – зайві слова відмінний, прадід; група 2 –
мокрий, вітерець).
4. Вибіркове списування.
- Виписати прикметники, утворені способом складання ( у стовпчик )
1.Сяє хмара білокрила, квітне неба бірюза.2. Не боячись зими-напасті, повільно
ходять у дворі ранкові зорі червонясті, червоногруді снігурі.3.Все минуло, твого
життя я не верну назад, і лиш одна сторука тиха вишня, тобою саджена, усе росте. 4.
Над велетенським, над людським простором ловити мудрість карооким зором. 5.
Три верби зеленокосі поставали понад ставом.Не посміла рання осінь їм поранити
постави. 6. І тиха осінь, мрійна, яснолиста, несла в серцях надію і тривогу. 7. І ми
пішли, палкі, веселозорі, за нами сонце і тривожні хмари.
- Вказати твірні основи виписаних слів ( коментовано )
5. Дослідити, якими частинами мови будуть виділені слова у словосполученнях
Колискова пісня – мамина колискова
Дитячий сміх – затишна дитяча
Складіть і запишіть речення з цими парами слів.
6. Утворіть і запишіть від поданих пар слів нові слова способом складання
основ.
Чорне море – чорноморський, робити хліб – хлібороб, зорі падають – зорепад,
вода грає – водограй, карі очі – кароокий, сім струн – семиструнна, три поверхи –
триповерховий, трусити землю – землетрус, чорні брови – чорнобровий, варити
сталь – сталевар.
VІІ. Самостійна робота ( тести) за варіантами (картки) :
- Вкажіть, у котрому рядку правильно вказано спосіб словотворення
І варіант ІІ варіант
Донеччина Новобудова
А) складання А) складання
Б) суфіксальний Б) преф.-суфіксальний
В) безафіксний В) безафіксний
Жовтогарячий Душевність
А) префіксальний А) безафіксний
Б) складання Б) суфіксальний
В) суфіксальний В) складання
Безжурний Надвірний
А) префіксально- суфіксальний А) префіксальний
Б )префіксальний Б) суфіксальний
В) суфіксальний В) префіксально-суфіксальний
Задум Потихеньку
А) префіксальний А) суфіксальний
Б)суфіксальний Б) префіксально-суфіксальний
В) безафіксний В) складання
Безіменний Поділ
А) складання А) префіксальний
Б) префіксальний Б) безафіксний
В) суфіксальний В) складання

Самоперевірка за зразком:
Ів. 1) Б 2) Б 3) А 4) В 5) Б
ІІ в 1) А 2) Б 3) А 4) Б 5) Б

VІІІ. Систематизація й узагальнення знань, умінь, навичок.


Ø Що вивчає словотвір?
Ø Які ви знаєте способи словотворення?
Ø На які групи можна поділити основи слів? (твірні і похідні).

ІХ. Домашнє завдання.


- пояснити утворення власного прізвища ( усно)
гр “А” – записати по 3 приклади до кожного способу словотворення, виконати
словотвірний аналіз 4-х слів за зразком (стор.60)
гр. “Б”- вправа 133

Х. Коментування оцінок. Визначення найактивніших учнів. Самооцінка роботи


учнів над засвоєнням теми.

You might also like