You are on page 1of 4

PRIPREMA ZA IZVOĐENJE NASTAVNOG SATA POVIJESTI

Nastavna tema za dublju obradu: Škola:


TEOKRATSKE DRŽAVE RANIH CIVILIZACIJA
Nastavna jedinica: Egipat je dar Nila Nastavnik/ica:
Redni broj: 2 Razred: 1.
Tip nastavnog sata: Datum:
Obrada
ISHOD (razrada):
- opisati svojim riječima uz pomoć karte u udžbeniku obilježja prostora u kojemu se smjestila egipatska civilizacija
- objasniti kako je prostor utjecao na nastanak i razvitak države uspoređujući kartu iz udžbenika i fotografiju Doline rijeke Nila
- vrednovati složenost međusobnog utjecaja čovjeka i prostora služeći se slikovnim izvorima i zemljovidom
- izdvojiti pomoću teksta u udžbeniku i slikovnog priloga petroglifa čime su se ljudi uz obalu Nila bavili
- navesti koji su uzroci pojave prvih civilizacija u dolinama velikih rijeka na primjeru rijeke Nil

OBLICI RADA:
frontalni, individualni

NASTAVNE METODE:
metoda razgovora, metoda analize slikovnog materijala, metoda usmenog izlaganja, metoda rada na karti, metoda rada na tekstu

KLJUČNI POJMOVI:
civilizacija, irigacijski sustav, država, Nil, pustinja, egiptologija, Stari Istok
NASTAVNA SREDSTVA I POMAGALA:
- Udžbenik, računalo, projektor
- Dodatni digitalni sadržaji (DDS):
Zemljovid Egipta s najvažnijim arheološkim lokalitetima, udž. str. 10
Petroglifi iz Ouarte, slikovni prilog, udž. str. 10
Fotografija Dolina rijeke Nil, udž, str. 10
ORGANIZACIJA I TIJEK NASTAVNOG SATA
VRIJEME I AKTIVNOST UČENIKA VREDNOVANJE POVEZANOST S
SADRŽAJ (formativno i povratna informacija učeniku) MEĐUPREDMETNIM
SATA TEMAMA/
KORELACIJA

5' S obzirom da su se učenici već s pojmom civilizacije Kratkom pisanom vježbom u bilježnici, učenik GOO
susretali u osnovnoj školi, odgovaraju na postavljeno pitanje svojim riječima objašnjava pojam civilizacije. Učiti kako učiti
UVODNI u bilježnicu, objašnjavajući svojim riječima što za njih znači Uporaba informacijske i
DIO civilizacija. Razgovorom provjeravamo usvojenost pojma komunikacijske
Razmišlja i odgovara na postavljena pitanja: civilizacija. tehnologije
Zašto su prve civilizacije nastale u dolinama velikih rijeka? Osobni i socijalni razvoj
Mogu li se povezati i na koji način poplave rijeka i nastanak
civilizacije? Jesu li civilizacije vezane uz pojavu prvih
pisama? Kako su prirodni uvjeti utjecali na nastanak države?

Najava nastavne jedinice: Egipat dar Nila Geografija

Geografija,
30' Projiciramo zemljovid iz udžbenika - Zemljovid Egipta s Kontinuirano provjeravati ostvarenost ishoda likovna kultura
najvažnijim arheološkim lokalitetima (DDS) postavljanjem pitanja i razgovorom s
GLAVNI - Rad učenika s povijesnim zemljovidom učenicima.
DIO Učenik će koristeći se projiciranom kartom i simbolima na karti,
opisati svojim riječima obilježja prostora u kojemu se smjestila
egipatska civilizacija. Odgovara na pitanja koje postavlja
nastavnik.
- Rad učenika s tekstom u udžbeniku Učenik demonstracijom na karti pokazuje
Uz pomoć uvodnog teksta iz udžbenika, učenici smještaju i prostor i položaj smještaja egipatske države.
utvrđuju položaj rijeke Nil na karti te dobivaju osnovne Radimo na konceptu vremena i prostora.
informacije o samoj rijeci.
Nakon analize povijesnog zemljovida, učenici će usporediti
zemljovid sa fotografijom Doline rijeke Nil s vidljivom granicom
rijeke i pustinje koja se nalazi u udžbeniku na str. 10.
Odgovaraju na pitanje kako je prostor utjecao na nastanak i
razvitak države uspoređujući kartu iz udžbenika i fotografiju
Doline rijeke Nila. Navode zaključno koji su uzroci pojave prvih
civilizacija u dolinama velikih rijeka na primjeru rijeke Nil.
Tijekom rada pratiti odgovore učenika, pratiti
- Rad učenika sa slikovnim materijalom iz udžbenika i
njihove zabilješke. Učenik će utvrditi
DDS-a
Zatim će izdvojiti pomoću teksta u udžbeniku i slikovnog priloga kronološke i prostorne odrednice i to moći
Petroglifa zanimanja i poslove, čime su se ljudi uz obalu Nila povezati sa kontinuitetom razvoja egipatske
bavili. civilizacije.
Učenik će individualno kratkom bilješkom izdvojiti tražene Odgovor putem kratke bilješke.
podatke iz udžbenika i DDS-a, a onda usmeno odgovoriti na
postavljeno pitanje

10' Raspravom o temi vrednuju složenost


ZAVRŠNI Učenici raspravljaju zašto je Herodot bio u pravu opisavši međusobnog utjecaja čovjeka i prostora kroz
DIO Egipat kao dar Nila. različite interpretacije i perspektive koristeći
dosad sve slikovne materijale i zemljovid na
kojima su aktivno radili.
PLAN PLOČE /PRIJENOSNIKA
- civilizacija→ pismo, država

- poplava Nila (irigacijski sustav)→ uzgoj žitarica (pšenica, ječam, papirus)i stoke - prva naselja

- razvitak obrta (obradba stakla i bakra) i trgovačka razmjena

- Stari Istok naziv je za zemlje prednje Azije, Malu Aziju i Mezopotamiju

- Egiptologija
LITERATURA:
Za učenika:
Udžbenik i DDS-ovi
Za nastavnika:
Mladen Tomorad, Staroegipatska civilizacija, sv. 1: Povijest i kultura starog Egipta, Biblioteka Povijest, Sveučilište u Zagrebu, Hrvatski studiji, Zagreb, 2016.
Barry J. Kemp, Ancient Egypt, Anatomy of a Civilization, Routledge, London, 2006.
Povijest 2, Europapress holding, Zagreb, 2007.
Herodot, Povijest, prijevod Dubravko Škiljan, drugo izdanje, Matica hrvatska, Zagreb, 2007.
Uranić, Igor, Stari Egipat, povijest, književnost i umjetnost drevnih Egipćana, Školska knjiga, Zagreb, 2004.

You might also like